Ethiopian Airlines Uçak Bileti

Ethiopian Airlines Uçak Bileti
  • Ülke: Addis Ababa, Etiyopya
  • Sahibi: Etiyopyа Fеdеral Demоkratik Cumhuriyeti
  • CEO: Tewolde Gebremariam
  • Uçak Sayısı: 68
  • Çalışan Sayısı: 13.942
  • Telefon Numarası: +251 (116) 65 22 22, 61 51 10  
  • E-Posta: CustomerRelations@ethiopianairlines.com
  • Ticaret Unvanı: EAL
  • Tescilli Marka Adı: Ethiopian Airlines
  • Merkez Adresi: Bole International Airport P.O. Box 1755 AddisAbaba, Ethiopia  

Ethiopian Airlines Hakkında

21 Aralık 1945 yılında Ethiopian Airlines (EAL) adı ile kurulmuş olan şirket 1965 yılında Ethiopian Airlines adını almıştır. Ethiopian Airlines, ülkenin ulusal bayrak taşıyıcısı olan hava yolu şirketidir. Afrika Hava Yolları Birliği (AFRAA), IATA üyelikleri bulunan hava yolu şirketi 2011 yılının Aralık ayında da Star Alliance üyesi olmuştur. Uçuş seferlerini Addis Ababa Uluslararası Havalimanı merkezinden gerçekleştiren Ethiopian Airlines 2014 yılında ortalama 6 milyon yolcu trafiğine ulaşmayı başarmıştır. Kuruluşunda Ethiopian AirLines ismini taşıyan hava yolu firması, 20 yıl sonra yani 1965 yılında Ethiopian Airlines adını almıştır. Ülkenin ulusal hava yolu şirketi olan Ethiopian Airlines, sektörde öncü olma görevini de üstlenmiştir. Star Alliance üyesi olan şirket, uçuş hizmet kalitesini ve tüm şartlarını günbegün daha iyi noktalara getirmektedir. Eski ve köklü bir geçmişe sahip olan hava yolu firması, bu durumun bir avantaj olduğunu düşündüğünden her türlü hizmeti, müşteri memnuniyetini ön plana koyarak gerçekleştirmektedir. Yönetimi en iyi biçimde gerçekleştiren firmanın üst yönetim lideri olan Tewolde Gebremariam her geçen sene yolcu sayısındaki ciddi artışları ilkeli çalışmaya ve kaliteli hizmete bağlamaktadır.

ethiopian airlines hakkında

Ethiopian Airlines, oldukça geniş bir ulaşım ağına sahip olmaktadır. Addis Ababa ve Etiyopya’da bulunan merkezleri ile yolculularına hizmet veren firma, Bole Uluslararası Havalimanı’nda yer alan merkezleri ile her gün yüzlerce müşterisinin beklentilerini ve isteklerini karşılamak adına onlarla iletişim kurmaktadır. Uçak filosunda bulunan 156 uçağının da kanatlarında ülke bayrağının renkleri bulunmaktadır. Filosundaki uzun menzilli olan Airbus ve Boeing uçaklar ile yolcu taşımacılığını gerçekleştiren firma bu güne dek ciddi bir sorunla karşılaşmamıştır. Ethiopian Airlines filosundaki; Airbus A350, Boeing 787-9, Boeing 777-200LR gibi modellerle kargo taşımacılığı da gerçekleştirmektedir. Filosu ile geniş bir ulaşım ağına sahip olan Ethiopian Airlines Amerika, Avrupa, Asya, Afrika ve Orta Doğu bölgelerine günlük olarak sayısız uçuş gerçekleştirmektedir. Ethiopian Airlines her geçen gün daha çok noktaya hareket etmek için çok fazla çalışmaktadır. Firmanın yolcularına sunduğu avantajları internet sitesi ya da mobil uygulamaları aracılığı ile takip etmek de mümkündür.

Ethiopian Airlines Ortakları

21 Aralık 1945 yılında kurulan Ethiopian Airlines, devlet ulusal bayrak taşıyıcısı ve ulusal hava yolu şirketidir. Tüm hisselerinin devlete ait olduğu firma; Afrika Hava Yolları Birliği (AFRAA), IATA üyesi olmasının yanında 2011 yılının Aralık ayında da Star Alliance üyesi olmuştur.

 Ethiopian Airlines’ın Uçtuğu Yurt İçi İller

Ethiopian hava yolu firması ülkemizde sadece İstanbul şehrine uçak seferi düzenlemektedir.

ethiopian airlines uçuşları

 Ethiopian Airlines’ın Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Gerçekleştirilen dış uçuşlar; Almanya, Belçika, İngiltere, İtalya, Fransa, Danimarka, Amerika, Lüksemburg, Çin, Japonya, Endonezya, Güney Kore, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Irak, Kuveyt, Yemen, İsrail, Ukrayna, Hindistan, Nijerya, Güney Afrika, Fas, Tunus, Arabistan ve Kenya gibi ülkelerdir.

 Ethiopian Airlines Haberleri

2011 yılından bu yana Star Alliance üyesi olan Ethiopian Airlines, kış aylarından itibaren Addis Ababa’dan seferlere başlayacak. Ekim ayı itibari ile yapılan çalışmalar sonrasında filosundaki Boeing 737-800 tipi uçaklarla sefer gerçekleştirileceği bildirdi. Haftanın üç günü karşılıklı olarak sefer düzenlenecek olan THY kod paylaşımı ile firmaya destek vermeyi planlıyor. Tüm hisselerinin devlete ait olduğu Ethiopian Airlines’nın filosunda 68 adet uçak bulunmaktadır. Kâr marjını 2 milyon 474 milyon dolar olarak açıklayan şirket, 177 milyon dolar kâr elde ettiğini açıklamıştır. 98 ayrı noktaya hareket eden hava yolu firması, Amerika ve Avrupa’da önemli destinasyonlara da sefer düzenlemektedir.