Falkland Adaları Uçak Bileti

Falkland Adaları Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Falkland Adaları
  • Başkent: Stanley
  • Nüfusu: 3.398 (2016 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 12.200 Kilometrekare
  • Komşuları: Güney Atlas Okyanusu içerisinde yer alan adalar topluluğudur. Deniz aşırı komşuları ise Patagonya, Şili ve Arjantin’dir.
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce
  • Telefon kodu: +500
  • Başkan: Kraliçe II. Elizabeth, Vali Colin Roberts
  • Para Birimleri: Falkland Poundu (FKP)

Falkland Adaları Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Falkland Adaları konum olarak Güney Atlas Okyanusu’nda yer alır. İçerisinde yedi yüzden fazla ada bulunan ülke tamamen adalardan oluşmaktadır. Adaların ilk önce kimin tarafından keşfedildiği her zaman tartışma konusu olmuştur. İngiltere, Portekiz ve İspanya adaların ilk olarak kendileri tarafından bulunduğunu iddia etmektedir. Resmi kayıtlara göre ilk olarak İngilizler adına seyir yapan Hollandalı denizci Sebald de Weert ve ekibi tarafından 1600 yılında bulunmuştur.

falkland adaları kuruluş

Ada üzerindeki ilk yerleşim ise 1690 yılında İngilizler tarafından yapılmıştır. Ada sonraki yıllarda pek çok ülke arasında sorun oluşturmuştur. İspanyollar, İngilizler ve Arjantinliler adanın hakimiyeti için mücadele etmiştir. Bir dönem ülke sınırları içerisindeki adalar Fransızlar ve İspanyollar tarafından alınmış olsa da 1771 yılında İngilizler tekrar geri almıştır. Uzun yıllardır ülkenin yönetimi İngilizler tarafından yapılmakta olup adada yaşayan halk tamamen İngiliz’dir. Adaların çevresinde dünyanın en büyük deniz savaşlarının yaşandığı alanlar bulunmaktadır. 1883 yılında İngiliz ve Alman savaş gemileri bu bölgede savaşmış ve birçok gemi batmıştır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Falkland Adaları, okyanus ortasında yer alması bakımından ilginç bir ülkedir. Çok sayıda ada bulunan ülkenin adaları dağınık bir yapıda bulunmaktadır. Dağlık adaların bulunduğu bu alanlar okyanus iklimi ile birlikte serin bir yer olarak görülmektedir. Uzun yıllardır üzerinde yaşayan İngilizler Falkland Adaları ülkesine pek çok eser sunmuştur. Doğu ve Batı Falkland Adaları ülkenin en büyük ve en kalabalık adaları olarak bilinmektedir. Falkland Adaları uçak bileti alıp içerisinde gezilip görülebilecek yerlerden birkaçı şunlardır;

Falkland Adaları Müzesi

Falkland Adaları ile ilgili olarak pek çok eser bulunmaktadır. Ülkenin geçmişi, yöresel eserleri ve benzeri konularda bilgi sahibi olunabilecek bir müzedir. Özellikle hediyelik eşya ve benzeri şeyleri temin etmek için ideal bir alandır. Ülkeye gelen turistler için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

Falkland Adaları Christ Church Katedrali

Christ Church Katedrali

Falkland Adaları’nın başkenti olan Stanley şehrinde bulunmaktadır. 1892 yılında inşa edilmiş olan katedral oldukça güzel bir mimariye sahiptir. Katedral içerisinde bulunan uzun cam kısımda oldukça güzel motifler ve resimler bulunmaktadır. Ön kısmında balina kemeri şeklinde bir anıt bulunmaktadır. Gerçek balina kemiklerinden yapılan anıt merak uyandıracak kadar güzeldir. Bu anıt İngilizlerin yönetiminin yüzüncü yılı anısına inşa edilmiştir. Katedral çevresinde renkli çiçeklerden oluşan bahçeler bulunmaktadır. Bu katedrale bir gezi düzenlemek için Falkland Adaları uçak bileti fiyatlarımızı inceleyebilirsiniz.

Deniz Aslanı Adası

Doğu Falkland Adası’nın doğusunda yer alan ada üzerinde çok sayıda denizaslanı bulunur. Adını bu denizaslanlarından alan ada kayalık bir çevreye sahiptir. Fil fokları gibi değişik memeli canlılar ile birlikte yöresel bitki ve canlılara da ev sahipliği yapar. Denizaslanlarının üreme ve yaşam olması bakımından bilim insanlarının ilgisini çekmektedir.

Gypsy Koyu

Cape Pembroke Yarımadası’nın devamı olan koy başkent Stanley şehrine yakın konumdadır. Unesco tarafından Ulusal Doğa Koruma Alanı olarak ilan edilmiş olan koy içerisinde ilginç ve özel canlılar bulunmaktadır. Macellan Penguenlerinin yaşam ve üreme alanı olması ile bilinmektedir. Renkleri ve desenleri bakımından diğer penguenlerden farklı olan bu penguenlerin ilginç davranışları sürekli takip edilmektedir. Penguenlerin yanı sıra belli dönemlerde denizaslanlarının da yaşadığı bilinmektedir. Genellikle kayalık alanlara sahip olan koyun bir kısmında kumsal bulunmaktadır.

Sapper Tepesi Anıtı

Dünya tarihi için önemli bir olay olarak bilinen Falkland Savaşı’nın yapıldığı yere yakın konumda yapılmış bir anıttır. Alman ve İngiliz savaş gemilerinin 1883 yılında savaştığı alan olarak öne çıkmaktadır. Stratejik bir konumda sahip olan alana hatıra amaçlı bir anıt inşa edilmiştir.

Lady Elizabeth Batığı

Başkent Stanley yakınlarında bulunan batık tarihi bir öneme sahiptir. 1912 yılında karaya oturmuş olan gemi uzun süre kargo gemisi olarak kullanılmıştır. Karaya oturması sonrasında 1936 yılında yan yatmış ve bugünkü halini almıştır. Geminin içerisindeki değerli eşyalar geçmişte çalınmıştır. Ancak geminin geniş ve uzun yapısı meraklılar için ziyaret edilebilecek bir yer olmasını sağlamaktadır.

Falkland Adaları Carcass Adası

Doğu Falkland Adası

Falkland Adaları ülkesinin büyük adalarından bir tanesidir. Adanın genelinde üç farklı penguen türü yaşamaktadır. Kral penguenleri bunların en ilginç olanlarıdır. Tüylü yapıları ile dikkat çeken penguenler fotoğraf çekmeyi sevenler için güzel pozlar vermektedir. Sarı renge sahip olan penguenler oldukça güzel gözükmektedir. Macellan penguenleri ve Gentoo penguenleri de bulunan ada turları sayesinde rahatça gözlenebilmektedir.

1982 Kurtuluş Anıtı

1982 yılında Arjantin askeri güçleri tarafından kısa süreli işgal yaşayan adalarda bu işgalden kurtuluş anısına yapılmış olan bir anıttır. Başkent Stanley içerisinde yer alan anıt üzerinde bu döneme ait bilgiler yer almaktadır. Ayrıca anıtın çevresinde Arjantinliler ile gerçekleştirilen mücadelede ölenlerin isimleri yer almaktadır. Özellikle kabarma şeklinde canlandırılan bu olayın görselleri oldukça güzel yapılmıştır.

Longdon Tepesi

Arjantin ile gerçekleştirilen mücadele açısından önemli bir tepe olarak bilinir. Zorlu bir coğrafyaya sahip olan tepe ülkenin kurtuluşunun sağlandığı yerlerden olması nedeni ile önemli olarak görülür. Başkent Stanley’e yürüme mesafesi kadar yakınlıktadır.

Cape Pembroke Deniz Feneri

1854 yılında inşa edilmiş olan deniz feneri günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. Birkaç kez bakım yapılan fener yaklaşık olarak 14 deniz mili uzaktan görülebilmektedir. Denizciler için önemli noktalardan birisi olmasının yanı sıra turistler için de gezilebilecek mekanlardan birisidir. Üzerinde 18 adet lamba bulunmaktadır.

Carcass Adası

Falkland Adaları’ndan bir tanesi de Carcass Adası’dır. 18. yüzyıldan beri kullanılan adanın en yüksek noktası 230 metre yüksekliktedir. Genellikle kayalık bir kıyıya sahip olan ada balina ve penguen gözlemcilerinin yoğun olarak kullandığı bir yerdir. Ülkenin batısında yer alan ada üzerinde konaklamak için bir adet tesis bulunmaktadır.

Arjantin Askeri Mezarlığı

1982 yılında yaşanan mücadelede ölmüş olan Arjantin askerleri için yapılmış olan anıt mezardır. Otuzdan fazla askerin öldüğü alan sadece askerler için mezarlık olarak kullanılmıştır.

falkland adaları yemek kültürü

Falkland Adaları Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Falkland Adaları’nın mutfak kültürü tamamen İngiliz mutfak kültürü ile uyumludur. Adalarda yaşayanların tamamının İngiliz olması böyle bir sonuç doğurmuştur. Ada üzerinde büyük koyun çiftlikleri bulunmaktadır. Bunun etkisi ile koyun eti çok fazla tüketilmektedir. Koyun etini pişirmek için kullandıkları özel yöntem kendilerine özgü lezzetler oluşturmalarını sağlar. Smoke olarak bilinen bu yöntem bir nevi eti tütsülemek şeklinde tanımlanabilir. Sebzeler ile birlikte fırınladıkları etler oldukça lezzetli hale gelmektedir. Üzerine hazırlanan özel sos ile birlikte yenilen yemek et sevenler için oldukça lezzetli gelecektir. Yöresel olarak en çok bilinen yiyecekleri fish&cips yiyeceğidir. Kızartılmış balık ve patatesten hazırlanır. İngilizlerde bilindiği üzere çay ve elmalı turta burada da oldukça fazla tüketilmektedir. Hindistan’dan gelmiş olan köri baharatı yemeklerde tercih edilmektedir. Falkland Adaları mutfağını denemek için Falkland Adaları uçak bileti almaya başlayabilirsiniz.