Fas Uçak Bileti

Fas Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Fas
  • Başkent: Rabat
  • Nüfusu: 35.74 Milyon (2017 Yılı itibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 446.550 Kilometrekare
  • Komşuları: Batısı Atlantik Okyanusu, doğusunda Cezayir, güneyinde Moritanya ve Batı sahra, Ceuta ve Melilla sonrasında İspanya
  • Konuşulan Dilleri: Arapça, Fransızca, İspanyolca ve Berberice 
  • Telefon kodu: +212
  • Başkan: Kral VI. Muhammed, Başbakan Sadettin El Osmani
  • Para Birimleri: Fas Dirhemi (MAD)

Fas’ın Kuruluş Yılı

Afrika kıtasının önemli ülkelerinden birisi olan Fas tarihi anlamda eski bir ülkedir. Tanrının toprakları anlamında kullanılan Marakeş, Fas’ın en önemli şehirlerinden birisi olup üzerinde yaşantının ilk olarak tespit edildiği alandır. Milattan önce sekiz binli yıllara kadar uzanan tarihte Capsian kültürüne ait kalıntılar bulunmuştur. Uzun yıllar Romalıların yönetimi altında bulunan topraklar 5. yüzyıla kadar onların kontrolünde kalmıştır. Emeviler döneminde İslam topraklarına katılan Fas o dönemde en uzak nokta anlamında El Mağribi adı ile anılmaktadır. 15. yüzyıla kadar devam eden Müslüman kontrolü Portekizliler tarafından kesilmiştir. Daha sonrasında ise uzun süre Fransızların sömürgesi altında kalmıştır. 2 Mart 1956 tarihi itibari ile tam bağımsızlığa kavuşmuştur. 

Fas Gezilecek Yerler

Fas, ülke olarak doğal güzellikler ve tarihi alanlar bakımından oldukça şanslı bir ülkedir. Bulunduğu konum itibari ile doğal güzellikleri sunan alanları bulunmaktadır. Cebelitarık Boğazı ve sonrasında Atlas Okyanusuna kıyısı bulunması sayesinde Avrupa için popüler bir tatil yeridir. Dünya'nın neresinde olursanız olun Fas için Fastfly'dan biletleme yapabilirsiniz. En uygun Fas uçak bileti seçenekleri için Fas'a gitmek istediğiniz tarihi belirleyip uçak biletinizi satın alabilirsiniz. Fas’a gitmek isteyenler için gezilip görülebilecek yerlerden birkaçı şunlardır;

fas marakeş

Marakeş Şehri

Fas denildiğinde akla gelen şehirlerin başında yer alır. Binaların yapımında kullanılan kızıl renkli toprak nedeni ile yerli halk tarafından kızıl şehir olarak da adlandırılmaktadır. Etrafı surlar ile çevrili olan Medina bölgesi eski şehir olarak bilinir. Tarihi yapıları, meydanları ve doğal güzellikleri ile mutlaka gezilmesi gereken bir şehirdir. 

fas majorelle bahçeleri

Majorelle Bahçeleri

Marakeş içerisinde bulunan bahçeler egzotik bitkiler ve değişik şekillerde havuzlara sahiptir. İlk olarak 1919 yılında oluşturulmaya başlanan bahçeler adını Fransız botanikçi Jacques Majorelle isminden almıştır. İçerisinde bulunan rengârenk çiçekler özellikle fotoğraf çekmek isteyenler için idealdir. Fıskiyelerin bulunduğu havuzlar ise serin bir ortamda dinlenmek isteyenler için pek çok oturma alanına sahiptir. 

Ali Bin Yusuf Medresesi

Fas’ın geçmişte dini eğitim veren en büyük medresesi olarak bilinir. Adını Fas için önemli olarak görülen Sultan Ali Bin Yusuf’tan almakta olup Marakeş içerisinde bulunmaktadır. Etrafında eğitim verilen havuzu, geniş avlusu ve ilginç mozaik desenleri ile mimari açıdan özel bir yapıdır. 

Jemaa El-Fnaa Meydanı

Marakeş ’in eski şehir kısmında yer alan meydan UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine girmiş olan ilk meydan olarak bilinir. Uzun süre pazarların kurulduğu meydan bir dönem idam işlemlerinin yapıldığı alan olarak tarihi öneme sahiptir. Meydan özellikle akşam saatlerine doğru hareket kazanmaktadır. Yılan oynatan kişilerden yöresel yemekleri satanlara kadar pek çok kişi ile dolup taşmaktadır. Fas ile ilgili hediyelik eşyaları buradan satın alabilirsiniz. UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren ilk meydanı görmek ve Fas'ın diğer turistik mekânlarını ziyaret etmek için bulunduğunuz ülkeden veya yakınından uçak ile Fas'a gelebilirsiniz. Rahatça Fas'a uçarak gelmek için Fas uçak bileti seçeneklerini Fastfly.com üzerinden görüntüleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Kazablanka 

Fas’ın en büyük şehirlerinden bir tanesidir. Ekonomik ve askeri anlamda ise en önemli şehri olarak görülmektedir. Beyaz ağırlıklı binaları sebebi ile oldukça güzel şehir manzaraları sunmaktadır. Şehrin sahil kesiminde dünyanın en büyük yapay liman alanı bulunmaktadır. Fas Kraliyet Deniz Kuvvetlerine ev sahipliği yapan bu alan oldukça dikkat çekici manzaralara sahiptir. Liman çevresinde özellikle deniz yolu ile ülkeye gelenlerin sahibi bulunduğu yatlar yer alır. Limana yakın konumda bulunan Hasan Camii ülkenin en ünlü camilerinden bir tanesidir. 

Dünyanın en büyük camilerinden birisi olan bu cami Fas mimarisini iyi şekilde yansıtmaktadır. İki yüz metreden uzun minaresi ile standart camilerden ayrılmaktadır. Atlas Okyanusuna bakan yüksek bir tepede inşa edilmiş olması sayesinde güzel manzaralar oluşturmaktadır. Cami içi yirmi beş bin, dışı ise seksen bin kişiyi alabilecek kapasitededir. Kazablanka şehrinin Korniş bölgesi oldukça turistik bir alandır. Deniz kenarında bulunan bu alan palmiye ağaçları sayesinde oldukça güzel bir yerdir. Kumsal alanları denize girmek isteyenler için doğru tercih olabilir. 

fas rabat

Rabat Şehri

Fas’ın başkenti olması sayesinde önemli bir şehir olarak görülmektedir. Turistik bazı mahallelerinin tasarımında mavi renklerin yoğun olarak kullanılması maviler şehri olarak bilinir. Bu tarz evler ile dolu olan dar mahalleleri ilginç yerleri görmek isteyenler için tavsiye edilir. Roma döneminden kalan heykellerin de bulunduğu şehir palmiye ağaçları ile daha da güzelleşmektedir. 

Cellah Antik Kenti

Rabat şehrinin güney kesiminde yer alan antik şehir Orta Çağ döneminden günümüze kadar ulaşmıştır. 2012 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınmış olan antik kent surları, kuleleri ve çevresindeki doğal güzellikler mutlaka görülmelidir. 

Hassan Kulesi

Rabat’ta bulunan kule ilk inşa edildiğinde cami minaresi amacı ile yapılmıştır. 1195 yılında inşa edilmiş olan kulede hedeflenen seksen metreden fazla olmasıdır. Ancak caminin yapılamamış olması nedeni ile minare de yarım kalmıştır. 40 metre yüksekliğe kadar yapılan minare sonradan kuleye çevrilmiştir. Kulenin etrafında yarım kalmış durumda iki yüz kadar sütun bulunmaktadır. Bu sütunlar inşa edilmesi planlanan cami için yapılmıştır. 

Fas Rabat Arap Mahallesi 

Fas kültüründe Arapların ağırlıklı olarak yaşadıkları yerlere Kasbah adı verilmektedir. Rabat şehrinde bulunan Kasbah ise mavi tonlarına sahip mahallelerdir. Uzun sokakların mavi tonlarında boyanması ile güzel görüntüler oluşmaktadır. 

Fas Meknes Tarihi Kenti

Fas’ın on birinci yüzyıldan kalma şehirleri arasında yer alır. Tarihi yapıları ve ilginç eserleri ile dikkat çeken yerlere sahiptir. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınarak korunmaya başlamıştır. 1996 yılında listeye alınması sonrasında daha fazla turist ziyaret etmeye başlamıştır. Tarihi surlara sahip olan şehrin içerisinde pek çok saray, cami, hamam ve han binası bulunmaktadır. Kültürel anıt özelliğine sahip olan bu yerler Fas tarihi mimari anlayışını göstermektedir. Fas’tan hediyelik eşya almak isteyenler için şehirde çok fazla seçenek bulunmaktadır. 

Fas Agadir Şehri

Fas’ın liman şehirlerinden birisi de Agadir şehridir. Atlas Okyanusu kıyısında bulunan şehrin kıyı kesiminde bulunan yat limanı oldukça yoğun olarak kullanılmaktadır. Senenin büyük kısmını güneşli geçiren şehir kumsalı ile yaz tatilleri için idealdir. Şehrin iç kesimlerinde bulunan Kasbah tepesi ise tarihi bir alandır. Tepeye kurulmuş olan Kasbah kaleye benzer bir görüntüye sahiptir. 1541 yılında yapılmış olan bu alan daha sonra depremlerden hasar görmüştür. 

Fas Yemek Kültürü 

Fas'ın Dünya Mirası Listesi'ne dahil olan harikalarını ve diğer tarihi güzelliklerini gördükten sonra bol baharatlı yemeklerini yemeden yaşadığınız yere dönmemelisiniz. Fastfly.com'dan alacağınız en uygun Fas uçak bileti fırsatınızı doya doya yaşamak isterseniz yöresel Fas yemeklerini tatmak için de vaktinizi ayırmalısınız. Fas yemek kültürü ve mutfağı karma bir mutfak olarak bilinmektedir. Akdeniz, Afrika ve Doğu kültürlerinin birbirine karışmış halidir. Zeytinyağını yoğun olarak kullanan Fas bu yağ ile oldukça lezzetli yemekler sunmaktadır.

fas yemek kültürü

Sebzeler, balıklar ve etler ile yapılan yemekleri lezzet konusunda ilk kez tadanları memnun etmektedir. Toprak testide pişirilen keçi eti yemeği olan hTajine baharatlı yemekleri sevenlere tavsiye edilir. Sebzeler ile harmanlanarak hazırlan etler oldukça lezzetli hale gelmektedir. Balıkları pişirirken de baharatlar ve soslar yoğun olarak kullanılmaktadır. Fas’ta en çok kullanılan baharat Ras El Hanout adı verilen baharattır. Bu baharat içerisinde otuz farklı baharat çeşidi bulunmaktadır. Yemeklerden sonra ise nane çayı tercih edilen içeceklerdendir.