Fiji Uçak Bileti

Fiji Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Fiji
  • Başkent: Suva
  • Nüfusu: 905.502 (2017 Yılı itibari ile)
  • Yüz Ölçümü: 18.275 Kilometrekare
  • Komşuları: Doğu kısmında Tonga, batı kısmında Vanuatu, güneyinde Yeni Kaledonya, Kermadec Adaları, kuzeyinde Samoa ve Tuvalu bulunur. 
  • Konuşulan Dilleri: Fiji Dili, Hindu’ca ve İngilizce 
  • Telefon kodu: +679
  • Başkan: Kraliçe II. Elizabeth, Devlet Başkanı George Kontrote, Başbakan Frank Bainimarama
  • Para Birimleri: Fiji Doları (FJD)

Fiji’nin Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Fiji ya da Fiji Adaları üzerinde yaşantının çok eski dönemlere dayandığı bilinir. Adaların üzerinde yapılan kazılarda milattan önce binli yıllardan kalan çömlek ve kemik kalıntıları bulunmuştur. Modern anlamda ilk keşfi ise 1643 yılında Hollandalılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Kâşif Abel Tasman tarafından yapılan keşfin temel amacı büyük güney kıtasını bulmaktır. Ancak okyanus ortasında bulduğu adalarda yaşantının olduğu kâşifin notlarından bilinmektedir. Uzun süre Avrupalılar tarafında sömürge ve köle ticareti amacı ile kullanılmıştır. 

fiji colo-i-suva forest park

1874 yılından itibaren İngilizler tarafından kontrol altına alınmıştır. İngilizler adalar üzerindeki hâkimiyetini arttırmak için diğer bir sömürgesi olan Hindistan’dan işçi ve köleleri Fiji’ye taşımıştır. 1970 yılına kadar bu şekilde devam eden toprak üzerindeki hâkimiyet, bağımsızlık ilanı ile bitmiştir. 1987 yılında cumhuriyetin ilanı ile ülkenin yönetim sistemi de değişmiştir. Uzun süre Hindistan’dan gelen halk tarafından kontrol edilen topraklar birkaç kez askeri darbe görmüştür. Ancak Hindistan kökenli olanların ülkelerine dönüşleri sonrasında sakin bir dönem başlamıştır. Ancak bu sakin dönem ülkenin ekonomik anlamda zayıflamasına da neden olmuştur. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Fiji ülkesi Okyanusya içerisinde bulunan adalar topluluğundan oluşmaktadır. Bu adalar topluluğu içerisine üzerinde yaşam olan 322 ada bulunmaktadır. Üzerinde herhangi bir yaşantının olmadığı ise iki yüz on beş adet ada bulunmaktadır. Pasifik Okyanusu’nun güney kesiminde yer alan bu adalar topluluğu, gezilip görülebilecek pek çok farklı güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Fiji uçak bileti alıp gezebileceğiniz yerlerden birkaçı şunlardır;

fiji suva

Suva Şehri

Suva şehri ülkenin başkenti ve en büyük şehri olarak öne çıkmaktadır. Ülkenin en kalabalık adalarından olan Viti Levu Adası üzerinde güney kesimde bulunur. Pasifik Okyanusu kıyısında bulunan şehir oldukça fazla yağış almaktadır. Yağmuru ile meşhur olan ormanları doğal güzellik bakımından oldukça çekici bir yerdir. Şehrin içerisinde yer alan güzel park ve bahçeleri de yağmurdan nasibini alarak ilgi çekici hale gelmektedir. Ayrıca şehrin farklı alanlarında bulunan yöresel pazar yerleri gezilip görülebilecek çok fazla seçeneğe sahiptir. Yöresel ürünleri bulmak isteyenler için buralar ideal noktalardır. Tatil için adalara gelen kişilerin büyük çoğunluğu Suva şehrini tercih etmektedir. Bu tercihlerde etkili olan yerlerden biri sıcak su ve çamur havuzlarıdır. Adada bulunan sıcak su kaynakları dinlenmek ve sağlık bulmak isteyenleri kendisine çekmektedir. Bu sıcak sular ile birlikte kullanılan çamur banyoları ise cildin güzelleşmesi için olumlu etki göstermektedir. 

Albert Park Stadyumu

Ülkenin uzun süre İngiliz sömürgesi olarak kalan Fiji’de rugby sporu oldukça ünlüdür. Fanatiklik derecesinde sevilen spor ile ilgili en büyük stadyum Albert Park Stadyumu olarak bilinir. Çok büyük bir stadyum olan Albert Park içerisinde iki farklı sahada aynı anda maç oynanabilmektedir. Maçların heyecanını en iyi şekilde burada hissedebilirsiniz. Stadyumu önemli kılan bir diğer konu ise egemenliğin ilanı sonrasında 1970 yılında ulusal bayrağın göndere çekildiği ilk yer olarak hatırlanmasıdır. Pasifik Okyanusunu uçak ile geçen ilk kişi olan Charles Smith inişini bu stadyuma yapmıştır. Stadyum başkent Suva şehrinde bulunmaktadır. 

Colo-i-Suva Forest Park 

Fiji Adaları’nın el değmemiş yağmur ormanlarını görebileceğiniz en güzel yer burasıdır. Başkent Suva şehrine 25 kilometre mesafede bulunan park içerisinde yabani hayatı ve ağaçları yakından görebilirsiniz. Yöreye özgü olan yabani orkide bitkilerini, pembe gagalı papağanları ve pek çok farklı canlıyı doğal ortamında görebilirsiniz. Doğa yürüyüşlerini sevenler için hazırlanmış olan parkurlar ise doğal güzellikler ve orman içerisinde yapılması ile oldukça merak uyandırıcıdır. Parkurların son kısımlarında bulunan şelaleler ise yol yorgunluğunun atılabileceği güzel bir alandır. Doğa fotoğrafları çekmeyi sevenler için buralar oldukça güzel manzaralar sunmaktadır. 

fiji müzesi

Fiji Müzesi

Colo-i-Suva Forest Park içerisinde bulunan müze, ülkenin geçmişi ile ilgili olarak pek çok eseri içerisinde bulundurmaktadır. Özellikle İngilizlerden kalan eserler müze gezmeyi sevenler için güzel zaman geçirilmesini sağlar. Adalarda daha önce yaşamış olan yamyam kabileleri ile ilgili parçalar da yine müze içerisinde bulunmaktadır. 

Viti Levu Adası

Fiji’nin alan olarak en büyük adasıdır. Başkent Suva şehrini üzerinde barındıran ada ülkenin bu kalabalık şehrine de ev sahipliği yapmaktadır. İçerisinde bulunan pek çok tarihi ve doğal alan nedeni ile turistler için güzel zaman geçirilebilecek bir yerdir. Berrak denizi ve harika kumsalları yaz tatili yapmak isteyenlere tavsiye edilir. Adada bulunan tarihi hükümet binası gezilmeye değer yerler arasındadır. Bu adaya bir gezi düzenlemek için Fiji uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

Vanua Levu Adası

Fiji’nin ikinci büyük adası olarak bilinir. Sandalwood adı ile de anılan ada üzerinde yüz binden fazla kişi yaşamaktadır. Üzerinde bulunan üç şehir ile ülke için önemli bir konumdadır. Turistik açıdan ise özellikle dalış amaçlı gelenlerin tercihleri bu ada olmaktadır. Adanın çevresinde bulunan dalış mekânları denizin en güzel manzaralarını sunduğu özel alanlar olarak bilinir. Denizin güzelliği deniz canlılarının güzelliği ile birleşince ortaya güzel sonuçlar çıkmaktadır. 

Kuata Adası

Deniz turizmi için önemli adalardan bir tanesi Kuata Adası’dır. Adanın etrafındaki mavi sular tüplü ya da tüpsüz dalış için oldukça uygundur. Köpekbalıkları gibi tehlikeli canlılar ile birlikte rengarenk balıkları bir arada görebileceğiniz bir yerdir. Diğer büyük adalara yakın mesafede bulunan adaya tekne ile kolay şekilde ulaşmak mümkündür. Özellikle denizde bulunan mercanlar farklı bir dalış deneyimi sunmaktadır. 

Waya Lailai Adası

Fiji yerlilerinin en yoğun olarak yaşadığı adadır. Adada bulunan Nabore köyü içerisinde Fiji yerlilerinin yaşantıları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Genellikle misafirperver ve güler yüzlü olan ada sakinleri ile aynı ortamda bulunmak farklı bir deneyim yaşatacaktır. El değmemiş güzellikte olan doğasında gezmek ve ilginç canlıları görmek herkesin isteyeceği şeyler arasında yer alır.  

Mamanuca Adaları

Fiji Adalarından birkaçı bu kısımda yer alır. Mamanuca Adaları üzerinde pek çok film çekilmiştir. Dikkat çekici bir güzelliğe sahip olan adalar içerisinde farklı türde yöresel canlı bulunmaktadır. Rengârenk kelebekler, tropikal meyveler ve canlı renklere sahip papağanlar bunlardan birkaçıdır. Fiji’nin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında sayılabilir. 

fiji yemek kültürü

Fiji Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Fiji yemek kültürü üzerinde Hint ve Çin mutfağının oldukça fazla etkisi bulunmaktadır. Hazırlanan yemeklerde sağlıklı ürünler yoğun şekilde kullanılmaktadır. Sebzeler ve kök besinlerin çok tüketilmesi bu durumu etkilemektedir. Okyanus içerisinde olan bir ülke olması sayesinde balık yoğun şekilde tüketilmektedir. Kahvaltı için tercihleri elde hazırlanan ekmek çeşidi topoi ve gözleme türü olan roti’dir. Öğün aralarında tatlı olarak hazırlanmış olan turtalar çay ile birlikte tüketilir. Özellikle tropikal meyveler bu turtalarda çok fazla tercih edilir. Fiji'nin yemek kültürünü denemek için bir an önce Fiji uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.