Fildişi Sahili Uçak Bileti

Fildişi Sahili Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Fildişi Sahili
  • Başkent: Yamoussoukro
  • Nüfusu: 24,29 Milyon (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 322.463 Kilometrekare
  • Komşuları: Gana, Gine, Mali, Liberya ve Burkina Faso ile sınırı bulunmaktadır. Güneyinde Atlas Okyanusuna kıyısı bulunur.
  • Konuşulan Dilleri: Fransızca ve Dioula
  • Telefon kodu: +225
  • Başkan: Devlet Başkanı Alassane Quattara, Başbakan Amadou Gon Coulibaly
  • Para Birimleri: Batı Afrika CFA Frangı (XOF)

Fildişi’nin Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Fildişi ülkesi, resmi adı ile Fildişi Sahili Cumhuriyetidir. Afrika kıtasının önemli ve güçlü ülkelerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Uzun yıllar koloniler şeklinde yaşantılarına devam eden ülke halkının Avrupa ve sömürü ile ilk tanışması 15. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Portekiz’den bölgeye gelen gemiler, bölge halkı ile ticari ilişkilere başlamıştır. 17. yüzyıl ile birlikte ise Fransızlar bölgede hâkimiyet kurmaya başlamıştır.

1698 yılında kurdukları ile ahşap yerleşim yeri ile buradaki hâkimiyetlerini arttırmak istemişlerdir. Afrika Talanı olarak bilinen dönemin başlamasına kadar Fransa gayri resmi şekilde ülkeyi sömürü olarak kullanmıştır. 1893 yılında ise resmi sömürüsü olarak ilan etmiştir. Belli dönemlerde halkın ayaklanma çabaları olsa da dönemin güçlü ülkesi Fransa’ya karşı başarılı olamamıştır. Özellikle bu dönemde halkın büyük çoğunluğu köle olarak başka ülkelere gönderilmekte ülkenin yer altı kaynakları ise resmi olarak çalınmaktadır. Kauçuk, kakao, fildişi ve değerli madenler nedeni ile güçlü ülkelerin hedefi haline gelmiştir.

fildişi sahili yamoussoukro

İkinci Dünya Savaşı ile birlikte güçsüzleşen Fransa topraklardan yavaş yavaş çekilmek zorunda kalmıştır. Fildişi halkının bağımsızlığı kazanması 1960 yılına kadar sürmüştür. Bağımsız bir devlet olarak 23 Ağustos 1960 tarihinde Birleşmiş Milletler tarafında tanınmış ve üye olarak kabul edilmiştir. Özgürlüğün kazanılması sonrasında yaşana iç savaş ve çatışmalar ülkenin güç kaybetmesine neden olmuştur.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Fildişi ülke olarak zenginlikler ülkesi olarak öne çıkmaktadır. Afrika kıtasında doğal zenginlik bakımından öne çıkmaktadır. Yer altı ve yer üstü zenginlikleri bakımından şanslı sayılabilecek topraklara sahip olan ülke doğal ve tarihi zenginliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Turistik amaçlar ile ülkeyi ziyaret edecek kişiler için pek çok farklı seçenek sunulmaktadır. Fildişi Sahili uçak bileti aldıktan sonra gezebileceğiniz yerlerden birkaç tanesi şunlardır;

Fildişi Sahili Medeniyetler Müzesi

Ülkenin en büyük şehri olan Abidjan şehrinde bulunan müze içerisinde ülkenin kültürünü ve tarihini gösteren eserleri görebilirsiniz. 1942 yılında açılmış olmakla birlikte eski başkent resmi kurumlarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Müze içerisinde arkeolojik kazılar sonucunda elde edilmiş olan pek çok eser de bulunmaktadır. Özellikle tarihi eserlere ve heykellere merakı olanlar için mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi olarak görülür.

fildişi sahili medeniyetler müzesi

Notre Dame de la Paix Bazilikası

Fildişi Sahili Cumhuriyeti’nin başkenti olan Yamoussoukro şehrinde bulunmaktadır. Tarihi bir değeri olmayan kilise 1990 yılında faaliyete başlamıştır. Katolik inanışlara göre inşa edilmiş olan yapının dikkat çekici bir kubbeye sahiptir. Kubbesinin yüksekliği yüz elli metreden genişliği ise yüz doksan metreden fazladır. İçerisinde on sekiz bin kişi ibadet edecek şekilde inşa edilmiştir. Papa II. Jean Paul’un kutsadığı kilise ülkenin en çok gezilen mekânları arasında yer alır.

Grand Bassam Ulusal Kostüm Müzesi

Ülkenin Grand Bassam şehrinde yer alan müze Fransızlar tarafından inşa edilmiş valilik konutunda bulunmaktadır. Tarihi ve büyük bir bina olan yapı özellikle bağımsızlık sonrası müze amaçlı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müze içerisinde ülkenin yöresel kıyafetleri ve kostümleri bulunur. Afrika kültürünü yansıtan rengârenk kıyafetler ilgi çeken şeylerin başında bulunmaktadır. Müzeyi gezerken fotoğraf makinenizi mutlaka yanınızda bulundurun. UNESCO tarafında koruma altına alınmış olan yapı da müze kadar güzel görüntüler sunmaktadır. Müzeyi en kısa zamanda gezmek için Fildişi Sahili uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

Ehotile Adalar Ulusal Parkı

Fildişi Sahili’nin en önemli ulusal parkı olarak bilinir. 1974 yılında d’Assinie şehrine yakın bir konumda açılmıştır. 105 kilometrekare alana sahip olan park içerisinde Afrika ve bölgeye özgü pek çok havyan ve bitki bulunmaktadır. Parkın içerisinde bulunan birkaç köyde ise ülkenin yerel yaşantısı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Abidjan Hayvanat Bahçesi

Eski başkent Abidjan içerisinde bulunan hayvanat bahçesi, Afrika’da görülen vahşi hayvanları en yakından görme fırsatını sunmaktadır. Doğal alanlarında yaklaşılması tehlikeli olabilecek aslan, çita veya kaplan gibi hayvanları yakından görebilirsiniz. Hayvanat bahçesinin en büyük şehir içerisinde yer alması avantaj olarak görülebilir.

Büyük Plateau Camisi

Fildişi Sahili ülkesinin özellikle kuzey kesiminde Müslüman inanışa sahip halk yaşamaktadır. Bu halk için Abidjan’da inşa edilmiş özel bir camidir. Cami Afrika kıtasının en büyük camilerinden birisi olarak görülmektedir. Cami içerisinde bulunan büyük kubbesi ile dikkat çekici bir yapıdır. Ayrıca yüksek sayılabilecek minaresi de şehrin pek çok yerinden görülebilecek özelliktedir. Fildişi Sahili ziyaretiniz için hatıra eşya almak istiyorsanız Abidjan şehri en ideal yerdir. Özellikle yöreye ait ağaçlardan yapılan heykeller ve diğer hediyelik eşyaları buradan kolaylıkla bulabilirsiniz.

Fildişi Sahili Bingerville Botanik Bahçeleri

Bingerville Botanik Bahçeleri

Yine eski başkent Abidjan şehrine yakın konumda bulunan Bingerville şehrinde bulunmaktadır. Özellikle Afrika kıtası ve Fildişi’ne özgü olan bitkiler seçilerek yetiştirilmektedir. Renkli çiçekler ile birlikte özel ağaçları da bahçelerin içerisinde görebilirsiniz. Parkın içerisinde yürüyüş yapmak için bulunan özel alanlar sonrasına yeşillikler içerisinde dinlenebilirsiniz.

Banco Ulusal Parkı

Ülkenin Attecoube şehrinde bulunmaktadır. 30 kilometrekare bir alana sahip olan bu park özellikle Fildişi Sahili’nin doğal alanlarını görmek için gelenlerin uğrak yeridir. Parkın içerisinde bulunan bitkiler büyüleyici bir atmosfer oluşturmaktadır. Parkın içerisinde bulunan gölün çevresindeki yürüyüş alanı oldukça güzel manzaralar sunmaktadır. Merkezi bir konumda bulunması çok sayıda ziyaretçinin gelmesini sağlamaktadır.

St. Paul Katedrali

Farklı mimarisi ve içerisinde bulunan heykeller ile oldukça ilginç bir yer olarak görülmektedir. Çevresinde bulunan camlarda bulunan dini motifler ziyaretçileri kendisine hayran bırakmaktadır. Abidjan şehrinde bulunan katedralin her yıl binlerce ziyaretçisi olmaktadır. Fildişi Sahili’nin en çok merak edilen yapılarındandır.

Tai UIusal Parkı

Unesco tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış olan ulusal bir parktır. 1982 yılında listeye alınan parkın içerisinde Afrika kıtasının yağmur ormanlarının bir kısmı bulunur. Üç milyon kilometrekareden geniş bir alana sahip olan park içerisinde pek çok farklı türde canlı yaşamaktadır. Parkı en iyi şekilde gezebilmek için turlara katılma tavsiye edilir. 1972 yılında açılmış olan park genişletilerek günümüzdeki halini almıştır.

Fildişi sahili yemek kültürü

Fildişi Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Fildişi Sahili’nin yemek kültürü diğer Afrika ülkelerine göre farklılık göstermektedir. Güzel ve temiz yemek isteyenler bunun için pek çok restoran bulabilir. Özellikle sokak yemekleri oldukça temiz ve lezzetlidir. Ulusal yemekleri olarak bilinen Alloco ve Garba mutlaka tavsiye edilir. Garba, okyanustan yakalanan balıkların özel şekilde pişirilmesi, Alloco ise lezzetli muzların kızartılması ile hazırlanmaktadır. Farklı etlerin karıştırılması ile hazırlanan Shougouilla yemeği, farklı tatları denemek isteyenler için seçenek olabilir. Sıcak bir iklime sahip olan ülkede serinlemek için meyve püreleri yoğun şekilde tercih edilmektedir. Bourbon punch olarak adlandırılan püreler soğuk şekilde tüketildiğinde serinleme noktasında çözüm sağlamaktadır. Kırmızı et ile birlikte tavuk ve balıketi ülkede yoğun şekilde tüketilmektedir. Bu ülkenin yemek kültürünü tanımak için Fildişi Sahili uçak bileti fiyatlarına göz atmayı unutma!