Filipinler Uçak Bileti

Filipinler Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Filipinler
  • Başkent: Manila
  • Nüfusu: 104,9 Milyon (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 300.000 Kilometrekare
  • Komşuları: Pasifik Okyanusu içerisinde yer aldığı için hiçbir ülke ile kara sınırı bulunmaz. Deniz ötesi komşuları ise batıda Vietnam, kuzeyde ise Çin ve Tayvan, güneyde Borneo Adası ile komşudur.
  • Konuşulan Dilleri: Filipince, İngilizce
  • Telefon kodu: +63
  • Başkan: Cumhurbaşkanı Rodrigo Duterte
  • Para Birimleri: Filipinler Pezosu (PHP)

Filipinler’in Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Filipinler topraklarında yapılan çalışmalarda yaklaşık olarak altmış bin yıldır yaşantının olduğu bilinmektedir. Pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapan Filipinler topraklarında 1521 yılından itibaren Portekizliler hâkimiyet kurmaya çalışmıştır. Portekizli kâşiflerin sonrasında adalara gelen İspanyollar ülkeyi sömürge kolonisi haline getirilmiştir. Ülkenin birkaç farklı noktasında kurulan koloniler ile yönetim ağırlığı 1565 tarihi itibariyle sağlanmıştır.

filipinler uçak bileti

Uzun yıllar yönetimi İspanyollar elinde bulunan ülke 1896 yılında devrim hareketine başlamıştır. Bu dönemde yaşanan İspanya ile Amerika arasındaki savaş bu toprak üzerinde devam etmiş ve ülke toprakları 1898 yılında Amerika’ya devredilmiştir. 1946 yılında bağımsız bir devlet haline gelmiş olan Filipinler’in bugünkü haline ulaşması 1987 yılına kadar uzamıştır. Ülke sınırları içerisinde pek çok kes askeri darbe ve çatışmalar yaşanmıştır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Filipinler, Pasifik Okyanusu içerisinde yer alan Güneydoğu Asya ülkesidir. Ülke sınırları içerisinde yedi dinden fazla ada veya adacık bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı ülkenin asıl büyük kara parçalarını oluşturmaktadır. Ilıman bir iklime sahip olan ülke gezilip görülebilecek çok fazla alana sahiptir. Ancak yağmur mevsiminde yaşanabilecek fırtınalar nedeni ile dikkatli olmak gerekir. Filipinler uçak bileti aldıktan sonra Filipinler’de gezilebilecek yerler arasında şunlar yer alır;

Manila Şehri

Manila, Filipinler’in başkenti ve en büyük şehridir. Ticari anlamda gelişmiş bir şehir olmasının da etkisi ile şehirde yüksek gökdelenler görmek mümkündür. Özellikle alt yapı sorunları ile boğuşan şehir gelişim sağlaması ile bunlardan yavaş yavaş kurtulmaktadır. Yöreye özgü pek çok alanı bulabileceğiniz şehirde ara sokaklarda dolaşarak Filipinler havasını yaşayabilirsiniz. Güvenlik noktasında sorunlar yaşanması muhtemel olsa da turlar ile yapılan geziler daha rahat bir gezinti sunacaktır. Manila ve çevresini gezmek isteyenler iki günden fazla zaman ayırmalıdır.

filipinler havalimanı

Intramuros Şehri

Başkent Manila yakınında bulunan şehir ağırlıklı olarak İspanyol kolonilerden kalmıştır. İçerisinde bulunan birçok tarihi bina gezilip görülmeye değer alanlardır. Eski şehir olarak da bilinen bu şehir ülkenin önemli tarihi mekânları arasında gösterilir. İçerisinde bulunan kiliseler, müzeler ve diğer binalar mimari açıdan ilgi çekici alanlardır. Taş mimarisinin hâkim olduğu bu binalar tarihi özellikleri ile Filipinler kültürünü yansıtmaktadır. Geniş bir alanı kaplayan şehir kalıntılarını çevrede bulunan faytonlar ile rahat ve hızlı şekilde gezebilirsiniz. Filipinler kültürünü yerinde tanımak için Filipinler uçak bileti fiyatlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz. 

Rizal Park

Manila şehrinin Ernita kesiminde yer alan bir parktır. Şehrin içerisinde yer alan park altmış hektar genişliği ile Asya kıtasında bulunan en büyük şehir parkı olarak bilinir. İçerisinde bulunan ağaçlar, göletler ve çiçekler tamamen Filipinler’e özgüdür. Özellikle sömürge döneminde park direnişler için kullanılmıştır. Adını, İspanyollara karşı direniş başlatan Jose Rizal’dan almıştır. Doğal güzellikler bakımından çok fazla şey sunan Rizal Park mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunur.

San Agustin Kilisesi

İspanyol hâkimiyeti bulunduğu dönemde inşa edilmiştir. Avrupa mimarisini yansıtan kilise barok tarzında inşa edilmiştir. Manila’nın İspanyollar tarafından ele geçirilmesi şerefine yapılmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında hasar almadan kalmıştır. Kilise günümüzde aktif şekilde kullanılmakla birlikte müze olarak kullanılan kısımları da bulunmaktadır.

filipinler tatil tur

Santiago Kalesi

Manila’nın eski şehir kısmında bulunmaktadır. Şehrin en eski binası olması ile birlikte şehir için kötü hatıralar barındırmaktadır. Daha önceleri zindan olarak kullanılan bu kale özellikle özgürlük mücadelesi döneminde pek çok Filipinli kişinin esir tutulduğu yerdir. Bağımsızlık mücadelesini başlatan Jose Rizal bu kale içerisinde idam edilmiştir.

Çin Mahallesi

Ülkede bulunan Çin nüfusunun büyük çoğunluğunun yaşadığı bir yerdir. Ülke İspanyol kontrolünde iken 1584 yılında çok sayıda Çin vatandaşı bu bölgeye yerleştirilmiştir. Dünyanın en büyük Çin mahallelerinden birisi olarak görülmektedir. İçerisinde Çin mimarisini yansıtan pek çok farklı yapı bulunmaktadır. Çok eski bir mahalle olması ile de neredeyse kendinizi Çin topraklarında hissedebilirsiniz. Çeşitli Çin yemeklerini burada yiyebildiğiniz gibi Çin hediyelik eşyalarını da buradan satın alabilirsiniz.

Malacanang Sarayı

Filipinler’in en güzel yapılarından bir tanesidir. 1750 yılında inşa edilmiş olan saray ağırlıklı olarak İspanyol aristokratlar tarafından kullanılmıştır. Günümüzde ise Filipinler Cumhurbaşkanı tarafından kullanılmaktadır. Büyük çoğunluğu ziyaretçilere kapalı olan sarayda özel bir müze alnı bulunmaktadır. Neo klasik tarzda eserleri bulabileceğiniz müzenin açık olduğu saatlere dikkat etmek gerekir.

Amerikan Mezarlığı ve Anıtı

İkinci Dünya Savaşı sırasında ülkede ölen Amerikan askerlerinin hatırası için yapılmıştır. Büyük bir anıt çevresinde bulunan mezarlıkta askerleri temsilen on yedi binden fazla kaç bulunmaktadır. İlginç görüntülere sahip olabilecek anıt mezarlık görülebilecek yerler arasındadır.

Çikolata Tepeleri

Filipinler’in Bohol kentinde bulunan ilginç görüntülere sahip tepelerdir. Yaklaşık olarak bin iki yüz adet tepeden oluşur. Yükseklikleri 50 metreyi bulan tepeler özellikle sonbaharda oluşan kahverengi görüntü sebebi ile çikolata tepeleri olarak anılmaktadır. Bu tepeler ile ilgili pek çok farklı efsane bulunmaktadır. İlginç manzaralar sundukları için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında sayılır.

Boracay Adası

Filipinler’in en çok turist çeken adasıdır. Masmavi denizi ve beyaz kumsalları ile yaz tatili için ideal mekânlar arasında yer alır. Filipinler içerisinde bulunan binlerce adadan en meşhuru olarak bilinir. Hindistan cevizi ve palmiye ağaçları ile dolu olan adanın her alanı farklı bir güzellik ile doludur.

Palawan Kasabası ve Milli Parkı

 Filipinler için en güzel manzaralara sahip şehir olarak bilinmektedir. Palawan Kasabası özellikle karstik şekillere sahip kayalıkları ile bilinir. Deniz üzerinde bulunan kayalıklar büyük ve küçük çeşitleri ile oldukça ilginç manzaralar oluşturmaktadır. Her biri küçük birer ada gibi olan bu kayalıklar etrafında gezilebilir ve berrak sularında yüzülebilir. Kasabanın yakınında bulunan milli park da çok fazla turist çekmektedir. Milli park içerisinde bulunan yer altı nehri oldukça merak uyandırıcı bir yerdir. Küçük tekneler ile gezilebilen mağaralar manzara bakımından çok seçeneğe sahiptir.

filipinler

Alana Plajı

Bohol şehrinde bulunan plaj ülkenin en güzel dalış noktalarından birisi olarak görülmektedir. Özellikle resiflerin doğal yapısını ve rengârenk balıkları görmek isteyenlerin ilk tercihi olmaktadır.

Filipinler Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Filipin mutfağı başta İspanyol, Amerika ve Avrupa olmak üzere Hint ve Çin mutfağından etkilenmiştir. Gelişmiş bir tarım ülkesi olması nedeni ile sebzeler yemeklerde yoğun şekilde kullanılır. Özellikle zencefil, soğan ve sarımsak neredeyse tüm yemeklere konulur. Çin mutfağında çok görülen Noodle tarzı bir yemek olan Pansit günün her saati tüketilebilir. İçerisine tavuk, balık ya da sebze sosları konularak yenilir. Kırmızı et tüketimi oldukça yaygın olan ülkede denizlerden elde edilen balıklar da tercih edilmektedir. Yemeklerden sonra bitki çayları tercih edilmektedir. Ayrıca sıcak dönemlerde tropikal meyvelerden elde edilen sular tüketilmektedir. Filipinlerin mutfağını keşfetmek için Filipinler uçak bileti bir tık uzağında!