Flydubai Uçak Bileti

Flydubai Uçak Bileti
  • Ülke: Birleşik Arap Emirlikleri
  • Sahibi: Dubai Emirliği
  • Ceo: Ghaith al Ghaith
  • Uçak sayısı: 57
  • Çalışan sayısı: 1500
  • Telefon no: 971600544445
  • E-Posta: flydubai.com
  • Ticaret Unvanı: Flydubai
  • Tescilli marka adı: Flydubai
  • Merkez adresi: Dubai, Dubai AllAirports

Flydubai Hakkında

19 Mart 2008’de Dubai Hükümeti tarafından Birleşik Arap Emirlikleri merkezli bir şirket olarak kuruluşu tamamlanan Flydubai, verdiği hizmet ve kalite sayesinde kısa zamanda tüm Dünyada tanınan popüler bir hava yolu firması haline gelmiştir.

Flydubai, uçak filosunu oluşturmaya başladığında ilk siparişi Dünyanın en büyük yolcu uçağı üreticisi Amerikan BOEİNG firmasına verdiği 50 adet Boeing 737-800 NG olmuştur.

Boeing 737-800'ler 160 yolcu kapasiteli olup genelde kısa mesafeler ve domestik uçuşlar için dizayn edilmiştir. Bu uçaklarda 16 First Class, ana kabinde 30 extra koltuk ve 114 standart Economy Class koltuk sayısı vardır. Koltuk aralıkları ve genişlikleri rahat bir yolculuk için geliştirilmiştir.

Birleşik Arap Emirlikleri, 1971 yılında İngiliz sömürgecilerin çekilirken çizdikleri Ortadoğu Haritasının en çarpıcı örneklerinden biridir. Arap Yarımadasının doğusundaki çıkıntının körfezini oluşturan Birleşik Arap Emirlikleri’nin doğu komşusu Umman, kuzeyinde Basra Körfezinden sonra İran, güneyi ve batısı ise Suudi Arabistan’la çevrilmiştir. Dünyanın altıncı büyük petrol rezervine sahip bu küçücük kara parçası yedi kantona bölünmüştür. Bu kantonlara emirlik adı verilmiştir. Bu emirlikler tek çatı altında toplanıp federasyon şeklinde birlik oluşturmuş ve başkent olarak da Abu Dabi seçilmiştir. Tüm emirliklerde yönetim şekli monarşidir. 

Bu emirlikler Abu Dabi, Dubai, Acmen, Fuceyra, Res’ul El Hayme, EşŞarika ve Ummu El Gayevindir. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Basra körfezine olan kıyılarında ılık deniz suyu ile gölge görmemiş kum dağları buluşur ve ayak değmemiş plajların üzerindeki petrol platformlarından Dünyanın her tarafına ham petrol gönderilir. Bu zenginlikler o kadar artar ki neredeyse her emirin hava yolu şirketi ya da özel uçak filosu vardır. İşte, 2008’de Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Reşid El Makdum çöldeki harasında atlarını severken tepesinden bir uçak geçer. Sonraki gece rüyasında uçan halı ile uçtuğunu görür. Kahinlerine rüyalarını yorumlattıran El Makdum, bir uçak şirketi kurma kararı verir. Çünkü uçarak mesafelerin nasıl kısaldığını rüyasında görmüş, uçan halı yapamadığına göre Amerika’ya uçak siparişi vermiştir. İşte Flydubai bu şekilde kurulmuştur. Pilotları velinimetleri İngilizlerden seçilir ve dört katı ücret ödenirken hostesleri Filipinli diğer personel de Pakistanlıdır. Birleşik Arap Emirlikleri’nin nüfusu 8.250.000 civarında olup %12 civarında yerli halk vardır. Diğerleri Dünya’nın dört bir yanından gelen göçmenler olup, hemen hemen hepsi hizmet sektöründe çalışmaktadırlar. 

flydubai uçakları

Flydubai, Boeing 737-800NG'leri teslim aldıktan sonra ilk seferlerini Ortadoğu Coğrafyasındaki Arap Ülkelerine planlamış ve gerçekleştirmiştir. Bunlar, Ürdün’ün Başkenti Amman, Suriye’nin Başkenti Şam ve Mısır’ın en önemli kenti İskenderiye’dir. Uçuşlardaki konfor, emniyet ve kalite sayesinde birkaç ay gibi kısa bir sürede yolcu taşıma kapasitesi 100.000’i geçti. Bu başarı, Flydubai hava yolu şirketini yeni rota ve destinasyonlara yöneltti. Bu kararın alınmasında Şeyh el Maktum şöyle bir yol izledi: Sağ elinin başparmağını Dubai’nin üzerine koyup elini Dünya haritası üzerinde bir pergel gibi döndürdü ve emir verdi: Elimin altında kalan her yere gidilecek.

Hava yolculuğu 2,4 milyon uçuşta sadece bir kaza yapılması hasebiyle dünyanın en güvenli ulaşımıdır. Bu da gösterir ki, uçak firmaları sürekli rağbet görür ve kendisini sürekli filo olarak, maddi olarak geliştirir. Hava yolunun zarar etmesi genellikle düşünülemez. Eğer bulunduğu ülkede savaş vb yoksa o ülkede en çok gelişen ulaşım ağı hava yolculuğudur. 

Flydubai’nin Yurt İçi Uçtuğu İller

Ülkemizde Antalya Bodrum, Kayseri, Ankara ve İstanbul şehirlerine uçak seferi düzenlemektedir.

flydubai uçak bileti

Flydubai’nin Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

İran, Azerbaycan, Gürcistan, Pakistan Nepal, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan, Özbekistan, Afganistan, Rusya, Ukrayna, İtalya, Romanya, Makedonya, Karadağ, Avusturya, Bangladeş, Hindistan, Ermenistan, Suudi Arabistan, Umman, Tanzanya, Kongo, Zambiya, Sudan, Etopya, Eritre, Cibuti, Somali, Kenya gibi ülkelere uçak seferleri düzenlemektedir. 

flydubai nerelere uçuyor

Flydubai İle ilgili Haberler

500’den fazla tecrübeli pilot, bini aşkın kabin personeli ile Flydubai’yi geleceğe taşımaktadırlar. Flydubai her hafta 1400’den fazla uçuş yaparak Dünya’nın 40 ülkesindeki 90 varış noktasını ortalama 4 yaşındaki uçaklarla biri birine bağlamaktadır. Hava Yolu ulaşımının en güvenli ve hızlı ulaşım yolu olduğu için insanlar tarafından tercih edilmesi nedeniyle bu sektöre yapılan yatırımların kârlı ve cazip olması güçlü iş adamları için önemli bir yatırım seçeneği olmuştur. Kişi başına düşen milli gelir 48.500 dolar ile Batı Asya ekonomileri içinde en iyi durumda olanlardan biridir.