Fransa Uçak Bileti

Fransa Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Fransa
  • Başkent: Paris
  • Nüfusu: 67,12 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 643.801 km²
  • Komşuları: Fransa; Andorra, Belçika, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Monako, İspanya, İsviçre ile komşudur.
  • Konuşulan Dilleri: Fransızca, Baskça
  • Telefon kodu: +33
  • Başkan: Emmanuel Macron
  • Para Birimleri: Euro, CFP Frangı

Fransa’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Fransa’nın tarihi M.Ö. 52 yılına dayanmaktadır. İlk olarak Demir Çağı’nda Keltlerin bu topraklara yerleşmeleri ile bu topraklar Kutsal Roma Devleti’nin kontrolüne girmiştir. Daha sonraki dönemlerde bu toprakların Frenklerin eline geçmesi ile Fransız Krallığı kurulmuştur. Orta Çağ’da Yüzyıl Savaşları’nı kazanan Fransa’nın Avrupa’daki etkinliği artmıştır. 14. Louis döneminde 16. yüzyılda meydana gelen mezhep savaşlarında olumsuz etkilenmiş olan Fransa yeniden toparlanarak Avrupa’da hâkim bir güç haline gelmiştir. Fransız Devrimi Fransa’da krallığın yıkılmasına sebep olmuştur. Krallıktan sonra 1789 yılında Fransa cumhuriyet rejimi ile yeniden kurulmuştur.

Tarihte cumhuriyet rejimi ile kurulan ilk devletlerden biri olarak Fransa tarihe geçmiş bulunmaktadır. Napolyon’un başa geçmesi ile yeniden krallık ilan edilmiştir. Napolyon dönemindeki krallık monarşiye, 1830 yılında meşruti monarşiye ve son olarak da 1870 yılında yeniden cumhuriyete dönüşmüştür. 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali ile Fransa’da cumhuriyet rejimi çökmüştür. Nazi işgalinin kalkmasının ardından ülkede yeniden 4. kez cumhuriyet kurulmuştur. Cezayir Savaşı döneminde bir kez daha çöken cumhuriyet rejimi 1958 yılında kalıcı olarak Charles De Gaulle tarafından kurulmuş ve günümüze kadar gelmiştir.

fransa

Fransa adı Hristiyanlığın yayıldığı topraklarda pek çok topluluk yer almaktadır. Bu topluluklar içerisinde en güçlülerden biri olarak kabul edilen Frankladır. Franklar günümüzdeki Fransa adını o dönemde yaşadıkları topraklara Francie olarak vermiştir. Bugün kullanmış olduğumuz Fransa adı ise sonraki dönemlerde Paris civarında kurulmuş olan Capet kralları tarafından yönetilen bölgenin adıdır. Fransa tarihi ayrı bir ülke olarak ilk kez 843 yılında yapılan Verdun Antlaşması ile Karolenj İmparatorluğunun üçe bölünmesi ile başlamıştır. Bu üçe ayrılan Frank Krallığının Batı Frank Krallığı günümüzdeki Fransa’nın temelini oluşturmaktadır. 987 yılında Fransa dükü ve yine Paris Kontu’nun taç giymesi ile Fransa en güçlü dönemlerini yaşamaya başlamıştır. Bu süreçte Avrupa’nın en güçlü devletleri arasında yerini almıştır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Fransa Avrupa’nın en fazla turist alan ülkeleri arasında yer almaktadır. Siz de en çok tercih edilen bu turistik ülkeye gitmek için sayfamızdan Fransa uçak bileti fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Bunun sebebi çok fazla gezilecek ve ziyaret edilecek mekanlarının bulunması olarak gösterilebilir. Saraylar, katedraller, köprüler, parklar olarak oldukça zengin bulunan Fransa aynı zamanda aşıkların romantik mekân tercihleri arasında da ilk sıralarda yer almaktadır.

Eyfel Kulesi

300 metre yüksekliğinde inşa edilmiş olan Eyfel Kulesi Paris’te bulunmaktadır. 1887 yılında inşaatına başlanmış ve 1889 yılında tamamlanmıştır. Gustave Eiffel tarafından çok farklı bir mühendislikle hazırlanmış olan kulenin mimarı Stephen Sauvestre’dir. Eyfel Kulesi demirden yapılmıştır. Bu kulenin yapımı sırasında çok sayıda kişi çalışmıştır. Dünya üzerinde en fazla ziyaretçisi olan kule olarak Eyfel Kulesi’nin adı verilebilir.

Versay Sarayı

Saray 1682 yılında yapılmıştır. Pek çok ünlü mimarın tasarladığı Versay Sarayı Fransız Barok mimarisinin özelliklerini yansıtmakla birlikte çağdaş mimariye ait özellikleri de üzerinde bulundurmaktadır.  Saray günümüzde çok geniş bir alana yayılmış bir müze olarak kullanılmaktadır. Sarayın içi ve dışı birbirini tamamlayan özelliklere sahip bulunmaktadır. Müzenin iç mimarisi kadar bahçesinin düzenlemesi de dikkat çekmektedir. Versay Sarayı UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.  Almanya ile Birinci Dünya Savaşı sonunda imzalanan Versay Barışı bu sarayda imzalandığı için yapılan antlaşmaya sarayın adı verilmiştir.

fransa tatil tur

Verdon Kanyonu

Kanyon bir tabiat harikası olarak ziyaret edilmektedir. Bu kanyon Fransa’nın güneydoğusunda bulunan Verdon nehri tarafından oluşturulmuş olan bir coğrafi şekildir. Eşsiz bir güzelliği bulunan kanyon Avrupa’nın en güzel kanyonu olarak bilinmektedir. Kanyon üzerinde dağcılık, kano sporu yapılmaktadır. Provence bölgesinde bulunan kanyon 25 metre uzunluğunda ve çok derin bir yapıdadır. Fransa’nın güneydoğusunda yer alan bu kanyon ziyaret etmek için oldukça güzel bir yerdir.

Louvre Müzesi

Louvre Müzesi Paris’te bulunmaktadır. Fransa’da Fransız Devriminden sonra açılmış olan ilk devlet müzesidir.  1793 yılında ziyaretçileri almaya başlayan müze dünyada en çok ziyaretçisi bulunan sanat müzesi olarak bilinmektedir. Louvre Müzesi’nin bulunduğu bina 13. yüzyılda yapılmıştır. Çok eski olan bu binada yine eski dönemlere ait eserler de sergilenmektedir. Çok sayıda ve çok eski arkeolojik kalıntıların da bulunduğu müzede özellikle eski Yunan eserleri çok fazla ziyaretçi çekmektedir. Sanatseverler tarafından da çok fazla ziyaret edilen bir müzedir.

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali Paris’te bulunmaktadır. Meryem Ana’ya yönelik yapılmış olan bir katedraldir. Katedralin inşaatı 1163 yılında başlamış ve 1345 yılında bitmiştir. Katedralin inşasında Fransız Gotik mimarisinin izleri bulunmaktadır. Notre Dame Katedrali 96 metre yüksekliğindedir. Paris’te manevi olarak ziyaret edilen en önemli yapılardandır. Katedral UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan bu mimariyi ziyaret etmek için Fransa uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

Zafer Takı

Paris’te Gaulle Meydanı’nda yer almaktadır.  Bir anıt olarak inşa edilmiştir ve inşaatı 1806-1836 yılları arasında tamamlanmıştır. Zafer Takı 22 metre genişliğinde ve 49 metre yüksekliğinde inşa edilmiş ve çok görkemli bir yapıdır. Ünlü mimarlar tarafından tasarlanan yapı Neo-klasik mimarinin etkisiyle hazırlanmıştır. Paris’in en merkezi noktasında yer alamsı sebebiyle bu şehre gelenlerin mutlaka ziyaret ettiği bir yapıdır.

III. Alexandre Köprüsü

Paris’te bulunan Seine Nehri üzerinde yer alan III. Alexandre Köprüsü bir kemer köprüsüdür. Köprünün inşaatı biraz uzun sürmüştür. 1896 yılında başlamış ve 20. yüzyılın başında tamamlanmıştır.  Köprü Paris’te yer alan en önemli köprülerden biridir ve 160 metre uzunluğundadır. Köprü süslemeleri ve ışıklandırmaları ile bir köprü olmasının yanında aynı zamanda bir anıt olarak da ziyaret edilmektedir.

fransa uçak bileti

Fransız Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Fransız mutfağı denilince akla çok zengin ve lezzetli bir yemek kültürü gelmektedir. Fransız mutfağında özelikle şarap ve peynirin çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Bunun yanında diğer ülkelerde rastlamadığımız kurbağa, salyangoz, at eti gibi sıra dışı yiyecekler de bu mutfakta yer almaktadır. Fransız mutfağında temeli oluşturan şarap ve peynirler ülkede hazırlanmaktadır. Ülkenin farklı yörelerinde yapılan peynirler farklı isimlerle anılmakta ve tat olarak da farklılık göstermektedir. Şaraplar da aynı şekilde Fransa’nın farklı bölgelerinde yetiştirilen üzümlerle çok farklı şaraplar yapılmaktadır. Bu ikilinin bir arada kullanılmasının sebebi her şarap çeşidi ile birlikte yenilmek üzere peynirlerin bulunmasıdır. Birbirine eşlik ettikleri için bu ikili birlikte anılmaktadır. Camembert, Brie ve Rokfor adlı peynir çeşitleri en ünlü peynir çeşitleridir. Birbirinden güzel ve farklı peynirler denemek isterseniz Fransa uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz. Şarap konusunda ise dünyaca ünlü şarapların yapıldığı Bordo bölgesinin üzümleri ile yapılan şaraplardır. Ayrıca yine Fransa’nın Champagne bölgesinde yetişen üzümlerden yapılan şampanya da dünyaca ünlüdür.

Fransa’da yemek masası çok önemsenmektedir. Yemeğe ordövr ile başlarlar. En bilinen ordövrler kaz ciğeri ve somondur. Ana yemek sonrası masaya peynir çeşitleri veya tatlı getirilir. Ana yemek olarak ise en bilinen  ana yemekler kereviz sapı, soğan ve havuç ile haşlanan etin patates kızartmasıve biftek ile sunumunun yapıldığı yemektir.

Fransız mutfağı tatlıları ile de ünlüdür. Bu özel tatlılar arasında çikolatalı mus, krep, parfe, sufle, milföy pasta, makaron, ekler gibi tatlılar bulunmaktadır. Bu tatlılar tüm dünyaca bilinen ve beğenilen tatlılar haline gelmiştir.