Fransız Guyanası Uçak Bileti

Fransız Guyanası Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Fransız Guyanası
  • Başkent: Cayenne
  • Nüfusu: 274.153 (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 83.534 Kilometrekare
  • Komşuları: Kuzey kesiminde Atlas Okyanusu, batı kesiminde Surinam, doğu ile güney kesiminde Brezilya ile komşudur.
  • Konuşulan Dilleri: Resmi dil Fransızca olmakla birlikte
  • Telefon kodu: +594
  • Başkan: Rodolphe Alexandre
  • Para Birimleri: Euro (EUR)

Fransız Guyanası’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Fransız Guyanası, Amerika kıtasının güneyinde yer alan bir Fransız toprağıdır. Yönetim olarak Fransa’ya bağlı durumdadır. Fransız Guyanası üzerinde yaşam milattan önce beş bin yılına kadar dayanmaktadır. Ülke topraklarında yapılan çalışmalarda bu döneme ait kalıntılar bulunmuştur. Uzun dönem Amerika yerlerine ev sahipliği yapan topraklar farklı kültürleri üzerinde barındırmıştır. Amerika kıtasının Avrupalı kâşifler tarafından keşfedilmesi sonrasında ülke topraklarında da çalışmalar yapmışlardır.

fransız guyanası havalimanı

Özellikle 17. yüzyıla kadar Hollanda, İspanya, İngiltere ve Fransa’dan gelen kâşifler topraklara ayak basmışlardır. Fransızlar on yedinci yüzyıl sonrasında topraklara yerleşerek sömürge faaliyetlerine başlamıştır.  Sömürge faaliyetleri ile birlikte kölelik sistemi de bu topraklarda görülmüştür. Kölelik sistemi ile birlikte ülke topraklarının sosyal yapısı tamamen değişmiştir. Ülke sınırları içerisinde yaşayan kişiler yerine dışarıdan gelen yerleşimciler yoğunlukta yaşamaya başlamıştır. 1946 yılında özerk bir bölge halini alan Fransız Guyanası 2015 yılı itibari ile ülke olarak tanınmıştır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Amerika kıtası içerisinde bulunan ülke, Fransa’nın deniz aşırı en büyük toprağı olarak bilinmektedir. Tropik yağmur ormanlarını içerisinde barındıran ülke gezilip görülebilecek turistik alanlara sahiptir. Fransız Guyanası uçak bileti aldıktan sonra görülebilecek yerlerden birkaç tanesi şunlardır;

Kourou Nehri ve Bataklığı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Cayenne şehrinin yakın bir noktasında geçen nehir ve etrafında bulunan vahşi yaşam alanları ile dikkat çekmektedir. Ülkeyi ziyaret etmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında yer alır. Özellikle bataklık kısmında görülebilecek buraya özgü çok farklı tehlikeli canlılar bulunmaktadır. Timsahlar, yılanlar, zehirli kurbağalar ve diğer hayvanları burada görebilirsiniz. Nehrin üzerinde tekneler ile yapacağınız geziler oldukça güzel doğayı görmenizi sağlayabilir. Geziniz için turları tercih etmek güvenlik noktasında tavsiye edilmektedir.

fransız guyanası uçak bileti

Rorota Yürüyüş Yolu

Ülkenin büyük şehirlerinden birisi olan Ramire şehrine yakın konumda olan yürüyüş yoludur. Sahil kesiminden başlayarak gölet kısmına kadar devam eden yol oldukça güzel manzaralara sahiptir. Doğa yürüyüşünü sevenler için hem bitkiler hem de canlılar açısından ideal alandır. Yürüyüş için gerekli ekipmanlar ile gidildiğinde oldukça keyifli zaman geçirmek mümkündür. Yol üzerinde şelaleler ve su birikintileri görebilirsiniz. Yöreye özgü bitki ve hayvanları burada görebilirsiniz. Zehirli olabilecek canlıların bulunduğu belirtilmesi gereken bir husustur.

Kourou Uzay Merkezi

Ulusal Uzay Araştırmaları Merkezi olan NASA ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından kullanılmakta olan bir uzay merkezidir. 1964 yılında kurulmuş olan merkez günümüzde aktif olarak kullanılmaya devam etmektedir. Dünyadan uzaya gönderilen uzay araçlarının rampaları bu merkez içerisinde bulunur. Roketlerin geliştirilmesi, inşa edilmesi ve uzaya fırlatılması işlemleri buradan yürütülmektedir. Merkez içerisinde pek çok ülkenin uydu cihazlarının gönderimi yapılmıştır. Ülkemizin TÜRKSAT uydularının uzaya gönderim işlemleri yine bu merkezden yapılmıştır. Uzay merakı olan kişiler için gezilip görülebilecek bir merkezdir. İçerisinde bulunan müze ve tanıtım kısmı ilgililer için yeterli içerikleri sunabilmektedir. Kourou Uzay Merkezine bir ziyaret için sayfamızdan Fransız Guyanası uçak bileti fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Fransız guyanası

Şeytan Adası

Başkent Cayenne şehrinin açıklarında yer alan bir adadır. Üç adet küçük ada bulunan açıklarda Şeytan Adası en meşhur olanıdır. Ada 1852 ile 1946 yıllarında Fransızlar için hapishane olarak kullanılmıştır. Öncesi dönem ise köleliğin yoğun olduğu dönemlerde köle ticareti amacı ile inşa edilmiştir. İçerisinde bulunan zindanlar güvenliği sağlamak amacı ile sağlam şekilde yapılmıştır. Fransa’da ünlü birkaç kişi burada mahkûm edilmiştir. Ada günümüzde turistik amaçlı olarak kullanılmaktadır. Fransız Guyanası’nı görmek için gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunur. Adada daha önce kalmış olan ünlü bir yazar “Kelebek” isimli kitabında adadan kaçışını anlatmıştır. Adada bulunan zindanlar bazı kişiler için korkutucu gelse de meraklısı için görülmesi tavsiye edilir.

Guyana Hayvanat Bahçesi

Macouria şehrinde bulunan hayvanat bahçesi ülkede görebileceğiniz ilginç hayvanların bir arada bulunduğu bir yerdir. 1987 yılında kurulmuş olan hayvanat bahçesi günümüzde genişletilmiş olarak çalışmaktadır. İçerisinde rengârenk papağanları, maymunları, timsahları ve onlarca hayvanı görebilirsiniz. Toplamda 450 farklı türde canlı bulunmaktadır. Hayvanat bahçesi içerisinde botanik park da bulunmaktadır. Binlerce çeşit çiçek ve bitkiyi görebileceğiniz botanik park içerisinde sadece yirmiden fazla türde palmiye bulunmaktadır. Macera sevenler için parkın içerisinde bulunan asma köprü oldukça heyecan verici bir yerdir.

Annemese ve Maroni Hapishaneleri

Geçmişte Fransızlar tarafından yoğun şekilde kullanılmış olan hapishanelerdir. Maroni’de bulunan hapishane 1792 yılında inşa edilmiş olan hem köle işlerinde hem de sürgün amaçlı olarak kullanılmıştır. Annemese’de bulunan ise 1930 yılında inşa edilmiştir. Günümüzde iki hapishane de tarihi bina olarak kalmıştır. Maroni Hapishanesi daha bakımlı durumdadır. Tur eşliğinde gezilebilen bu alan mimari bakımdan beğenilebilecek bir yerdir. Özellikle giriş kısmında bulunan heykel mahkumların yaşadıklarını anlatabilecek türde bir heykeldir.

Aleksandre Franconie Müzesi

Başkent Cayenne içerisinde yer alan müze içerisinde oldukça ilginç şeyler görebilirsiniz. Ülkenin yaşamı hakkında bilgiler veren şeylerin yanı sıra buraya özgü canlıları da görebileceğiniz bir müzedir. Özellikle yağmur ormanlarında görülen farklı türlerde kelebekler, böcekler ve canlıların birer örnekleri burada sergilenmektedir. Tarihi bir bina içerisinde açılmış olan müzede keyifli zaman geçirebilirsiniz. Canlıların iskeletleri ve ülkenin geçmişteki yaşantısına ait resimler oldukça merak uyandırıcıdır.

Ramire Plajı

Ülkenin en güzel sahil alanlarından bir tanesidir. Atlas Okyanusu kıyısında bulunan Cayenne şehrine on kilometre mesafededir. Oldukça güzel kumsala sahip olan bu plaj dalgalı denizi ile bilinmektedir. Yüzmek isteyenlerin dikkatli olması gerekir. Bunun yanı sıra kumsalda belli dönemlerde deniz kaplumbağalarının yumurtladıkları bilinir. Bu dönemlerde kumsalda bulunan uyarıları dikkate almak gerekir. Palmiye ağaçları ile birlikte kumsal özellikle güneşin batışında en güzel manzaraları sunmaktadır.

Kourou Arkeoloji Müzesi

Amerika kıtasında bulunan en eski çizimler burada görülebilir. Arkeolojik kazı alanı olması nedeni ile koruma altındadır. Kayaların üzerine oyulmuş vaziyetteki insan figürleri ilgi çekicidir. Bu figürlere ek olarak kazı alanında bulunan diğer cisimler müze içerisinde sergilenmektedir.

Fransız Guyanası Tatil Tur

Büyük Şapel

1894 yılında inşa edilmiş olan şapel başkent Cayenne şehrinde yer alır. Daha önce birkaç kez tadilat gören şapel geçtiğimiz yıllarda tekrar elden geçirilerek hizmet açılmıştır. İçerisinde bulunan renkli çizimler meraklılarını beklemektedir.

Fransız Guyanası Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Fransız Guyanası yemek kültürü, yöresel yiyecekler ile Fransız yemek kültürünün bir karışımı şeklinde oluşmaktadır. Balık çeşitleri, Hindistan cevizi, tarçın ve biber çeşitleri oldukça yoğun şekilde kullanılır. En çok tercih edilen yöresel yemekler içerisinde Colombo adı verilen güveçte et yemeği, Blaff adı verilen soslu et türü ve ızgara balık bulunur. Ülkede bulunan egzotik meyvelerden yapılan tatlılar ve meyve suları da çok fazla tercih edilmektedir. Guyana’nın kendisine özgü içeceği olan yerel birası ise en çok tüketilen içecek olarak öne çıkmaktadır. Fransız Guyanası mutfağını denemek için sayfamızdan Fransız Guyanası uçak bileti bakabilirsiniz.