Fransız Polinezyası Uçak Bileti

Fransız Polinezyası Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Fransız Polinezyası
  • Başkent: Papete
  • Nüfusu: 264.000
  • Yüz Ölçümü: 4.167 km2
  • Komşuları: Fransa’ya bağlı Büyük Okyanus’ta bulunan adalar öbeğidir.
  • Konuşulan Dilleri: Fransızca
  • Telefon kodu: +689
  • Başkan: Emanuel Macron
  • Para Birimleri: CFP Frangı

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Fransız Polinezyası’nda yaşayan yerel halk Polinezyalılardır. Polinezyalılar adaları milattan sonra 300 ile 800 tarihleri arasında gelip yerleşmişlerdir. Ada nüfusunun yüzde 70’ni yerel halk olan Polinezyalılar oluştururken geri kalan bölümünü Çinliler, Avrupalılar ve diğer milletlerden gelmiş olan karma bir grup oluşturmaktadır. Polinezya’nın en büyük adası olan Tahiti, aynı zamanda Cemiyet Adaları’nda yer almaktadır. Adada anlatılanlara göre Tahitililer, Cemiyet Adasının başka bir adası olan Raiatea’dan adaya gelmiştirler. Sadece bu adada kalmayı daha birçok adaya da yayılmışlardır. Avrupalıların adaya gelmesinden önce Polinezyalı koloniler her tapınak etrafında hiyerarşik bir yapı oluşturmuştu. Fakat Avrupalıların adaya gelmesi ile bütün hiyerarşik sistem bozulmuştur.

Adaya ilk olarak İngiliz denizcileri 1767 tarihinde ayak basmıştır. İngiliz denizciler adayı gördükten sonra oraya Kral III. George Adası adını vermiştirler. 1768 yılında ise Fransız Louis Antonie de Bougaiville adayı ziyaret etmiştir. Bu ziyaretin neticesinde Fransızlar adanın ismini Yeni Cythera olarak değiştirmekle kalmamışlar topraklar üzerinde hak iddia etmeye başlamıştır. Fransızların hak iddiları devam ederken adaya ilk Avrupalılar 1797 yılında gelerek yerleşmiştir. İlk yerleşen Avrupalılar Protestan Londra Misyoner Cemiyeti’nin üyeleridir. Adanın yerli halkından olan Pomare ailesinden gelen II. Pomare’nin 1815 yılına Hristiyanlığı kabul etmesi üzerine ada toprakları misyonerlerin hakimiyeti altına girmiş oldu.

fransız polinezyası havalimanı

Ada zamanla içki, kumar, fuhuş, salgın hastalıkların pençesi altında ezilmeye başladı. Bunun misyonerlerden kaynaklandığını düşünen III. Pomare Kralı’nın eşi Kraliçe Pomare IV, 1836 yılında ülkeden iki Fransız misyoner rahibi kovmuştur. Bu olaydan kaynaklanan tazminatını almak ve ada üzerinde hakimiyetini kurmak isteyen Fransızlar, 1842 yılında savaş gemisi gönderdi. Yaşanan bu gelişmeler üzerine 1880 yılında V. Pomare Kralı, Fransız sömürgesini kabul etmek zorunda kalmıştır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Avrupalı gezginler, 19. yüzyılda ülkeye geldiğinde adanın doğal güzellikleri onları çok etkilemiştir. Hatta o kadar ilham verici görülmüştür ki, Fransız resim sanatçısı olan Paul Gauguin, uzun yıllar ülkenin en büyük adası olan Tahiti’de yaşamıştır. İstanbul sevdalısı Pierre Loti ise 1880 yılında Loti’nin Evliliği adlı kitabını adada yazmıştır. Ülkede tek uluslar arası havalimanı başkent Papeete’de bulunmaktadır. Fa’a’a Uluslararası Havalimanı, Fransız Polinezyası’nın yurt dışı hava ulaşımını sağlamaktadır. Amerika ile Avustralya kıtalarının tam ortasında bulunan adalar ülkesinde insanın kendine hayran bırakan turistik mekanlar bulunmaktadır. Siz de bu adaya gitmek isterseniz Fransız Polinezyası uçak biletlerine bakabilirsiniz. Adalara giden ve gezen turistlerin bazıları tarafından Cennet olarak değerlendirilen bu mekanlardan en popüler olanları ise şunlardır;

Le Marche

250 yıllık ve iki katlı olan Le Marche, başkent Papeete’nin ve ülkenin en büyük Pazar yeridir. Le Marche’de kokulu sabunlar, yerel mücevherler, rengarenk kumaşlar, geleneksel kıyafetler, özel dans kostümleri, vanilya çubukları, taze ve olgun meyveler ile balık gibi her türlü şey satılmaktadır. Hafta sonu Pazar ciddi manada kalabalık olduğundan alışveriş yapmak biraz zor olduğundan turistlerin hafta için Le Marche’de alışveriş yapmaları daha kolay olacaktır. Pazarda, vücuda sürüldüğünde doğal bronzluk sağlayan Monoi isimli kokulu Tahiti yerel yağı çok uygun fiyatlarla satılmaktadır. Pazarda Tahiti’nin yerek kıyafeti olan Pareu da satılmaktadır. Pareu’yu bayanlar, şort, etek, şal gibi farklı şekillerde kullanabilmektedir. 

Fransız polinezyası tatil tur

Arohoho

Arohoho, adalar ülkesinin en büyük adası olan Tahiti Nui’nin kuzeyinde yer almaktadır. Denizin dibindeki deliklerden dışarı çıkan hava dalgalar meydana getirmektedir. Oluşan bu dalgalar ve delikten çıkan suyun püskürmesi izlenebilmektedir. Oldukça keyif veren bu manzara için Arohoho’yu ziyaret etmek gerekmektedir.

Les Trois Cascades

Adalar ülkesinin bazı yerlerinde şelaleler bulunmaktadır. Bu şelalelerin en güzel 3 şelalesi olan Les Trois Cascades, ülkenin en büyük adası Tahiti Nui’de yer almaktadır. Bu şelalelerin yolu bazen yaşanan heyelandan dolayı kapalı olabilmektedir. Yola çıkmadan önce yetkili birimlerden yolun durumu hakkında bilgi alarak yola çıkmak daha doğru olacaktır.

Kral V. Pomare’nin Mezarı

Ülkenin Fransa’nın yönetimine geçmeden önceki son yerel kralı Kral V. Pomare’dir. Ülkede hiçbir kralın mezarı bulunmazken sadece Kral V. Pomare’nin mezarı bulunmaktadır.

fransız polinezyası nasıl gidilir

Pointe Venüs Deniz Feneri

Pointe Venüs Deniz Feneri adalar ülkesinde oldukça meşhurdur. Hem yapısı hem de önündeki siyak volkanik kumlu plajı bölgeyi meşhur kılmaktadır. Ülkenin gençleri deniz fenerinin önündeki kumsalın tadını çıkarırken aynı zamanda da balıkçı resifi üzerindeki sığ berrak suların muhteşemliği dikkatleri çekmektedir.

Müzeler

Adalar ülkesinde çok sayıda müze bulunmaktadır. Bu müzelerin en meşhurları, Tahiti ve Adalar Müzesi, Rober Wan İnci Müzesi, ONO’U Tahiti Sokak Sanatı Müzesi ve Paul Gauguin Müzesi’dir. Şehir merkezinden 1 saatlik uzaklıkta bulunan Paul Gauguin Müzesi’nde uzun zaman Tahiti’de yaşamış olan Fransız resim sanatçısı Paul Gauguin’in eserleri sergilenmektedir. Ülkenin tarihine ve kültürel yapısına dair bilgi edinmek isteyenler müzeleri ziyaret etmelidir. Ayrıca Gauguin müzesinin yakınlarında bir botanik park bulunmaktadır. Harrison Smith tarafından kurulmuş olan bu botanik parka giriş ücretlidir. Ülke'nin tarihini yakından tanımak için Fransız Polinezyası uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

fransız polinezyası uçak bileti

Bastille Günü Festivali

Fransızları milli bayramı olan Bastille 14 Temmuz günü kutlanmaktadır. Fransız Polinezyası’nda Bastille sadece 14 Temmuz günü değil bütün bir ay boyunca kutlanmaktadır. Eğlenceyi seven adalar ülkesinin yerli halkı milli bayramı Fransızlardan çok daha eğlenceli olarak kutlamaktadırlar. Ana caddeler trafiğe kapatılarak özel olarak festival için süslenmektedir. 13 Temmuz akşamı hava fişek gösterileri ile başlayan festival sonrasında yerel dans gösterilerinin ve çeşitli eğlencelerin yapıldığı açık hava balosuna dönüşmektedir.

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Ülkede tropikal iklim hakimdir. Bundan dolayı adanın kıyı düzlüklerinde Hindistan Cevizi, kahve, şeker kamışı ve vanilya yetiştirilmektedir. Yetiştirilen bu ürünler başkentten farklı ülkelere ihraç edilmektedir. Hindistan cevizi toplanıp kurutularak tüketilmektedir ki buna Kopra adı verilmektedir. Adanın mutfağında Çin ve Fransa’nın etkisi fazladır. Balık ve balıkla yapılan yemekler daha fazla rağbet görmektedir. Ton ve kılıç balığı kadar mahi mahi ve wahoo balıkları tüketilmektedir. Hindistan cevizi sütü ile hazırlanan Poisson Cru adanın en meşhur yemeklerinden biridir.

Kendine yeni lezzet durakları arayanlar ve özellikle deniz ürünlerini sevenler için Fransız Polinezyası oldukça idealdir. Restoranlarda da yapılan yerel yemeklerde başka bir ülkede bulunmayacak harika lezzete sahip balık ve deniz ürünleri kullanılmaktadır. Okyanusunda nadir deniz ürünleri bulunan ülkede denizlerinden tazece elde edilen bu ürünler çeşitli soslarla lezzetlendirilmektedir. Ülkenin en popüler yiyeceklerinden biri La Tahitienne’dir. La Tahitienne'yi denemek için hemen Fransız Polinezyası uçak biletlerini inceleyebilirsiniz.  Ham olarak servis edilen fileto olan Lea Tahitienne, servis edilmeden önce limon ve Hindistan cevizi sütü ile marine edilmektedir.

Ülkede daha farklı geleneksel yemekler de yapılmaktadır. Bu yemeklerin başında emziren domuzun farklı tariflerle pişirilen ve kavrulan eti ile ekmek yeminidir. Restoranlarda genellikle bilinen lezzetlere yer verilmektedir. Adanın daha geleneksel yiyeceklerini görmek ve tatmak isteyenler adanı çeşitli yerlerinde kurulan pazarlarına gitmelidir. Pazarda sadece adada yetiştirilen egzotik meyveler ve sebzeler tezgahlarda yerini almaktadır. Ülkenin pazarları devamlı yabancı turistler tarafından ziyaret edildiğinden tezgahlarda meyve veya sebzeyi ayrıntılı olarak açıklayarak anlatan levhalar bulunmaktadır.