Gabon Uçak Bileti

Gabon Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Gabon Cumhuriyeti
  • Başkent: Libreville
  • Nüfusu: 1.475.000
  • Yüz Ölçümü: 267.667 km2
  • Komşuları: Gabon’un komşuları, Kamerun, Ekvator Ginesi, Kongo Cumhuriyeti’dir.
  • Konuşulan Dilleri: Fransızca
  • Telefon kodu: +241
  • Başkan: Ali Bongo Ondimba
  • Para Birimleri: Orta Afrika CFA Frangı

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Gabon’un, 15. yüzyıla doğru keşfedildiği düşünülmektedir. Ülke uzun süre Fransız sömürgesi altında kalmıştır. Fransızlardan önce Portekizli denizciler, Gabon’un kıyı kesimlerini köle ticaret merkezi olarak kullanmıştır. Avrupa’da köle ticaretinin yasaklanması üzerinde Frsansızlar köle ticaretinin önüne geçebilmek için harekete geçti ve 19. asrın yarısından itibaren Gabon topraklarına yerleşmeye başladı. Köle ticaretini bahane gösteren Fransızların asıl amacı ülke topraklarını sömürebilmektir. Gabonlu olup köle olarak satılmış olan kişilerin bir kısmı 1849 yılında hürriyetlerini elde edince ülkelerine geri döndüler ve Gabon Irmağı koyunda bulunan Libreville köyüne yerleşmişlerdir. Fransızlar, topraklarına geri dönen bu insanlarla da anlaşarak ülkeye tamamen hakim olup Gabon Kolonisini kurdular.

gabon lope milli parkı

1888 yılında Gabon, Fransız Kongo’suna bağlanmıştır. Çat’tan Kongo’ya kadar olan bütün Fransız sömürgeleri 1910 yılında Fransız Ekvator Afrika’sı adı altında birleşince Gabon da bu birliğe dahil olmuş oldu. Fransa Milletler Topluluğu’na üye olan Gabon 17 Ağustos 1960 yılında bağımsızlığına kavuştu. Ülkede tek partili cumhuriyet kuruldu. Bu yeni yönetim sistemi gereği ülkeye ilk cumhurbaşkanı seçildi. İlk cumhurbaşkanı Fransa’nın da desteklediği Gabon Demokratik Blok’una mensup olan Leon M’ba’dır. Yeni Cumhurbaşkanı Leon M’ba, ülkede otoriter bir yönetim kurdu. Bu durumdan rahatsız olanlar 1964 yılına ihtilal gerçekleştirdi. Yapılan darbe neticesinde muhalif grup cumhurbaşkanını iktidardan uzaklaştırdı. Fakat bu durum fazla uzun sürmedi ve Leon M’ba cumhurbaşkanlığına geri döndü. 1967 yılında Leon M’ba vefat edince onun yerine yine Fransa’nın desteklediği Omar Bongo seçildi. Omar Bongo sonrasında yapılan 1973, 80 ve 87 seçimlerini de kazandı.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Gabonn, şapka anlamına gelmektedir. Şapkaya benzediğinde dolayı ülkeye bu ismi Portekizli denizciler vermiştir. Afrika kıtasının orta bölümünde bulunan Gabonn, vahşi yaşam alanları, bembeyaz kumsalları ile dünya genelinde turistik bir konuma sahiptir. Ülke üç ayrı bölgeden oluşmaktadır. Her bölgenin kendine özel güzelliği bulunmaktadır. Gabon uçak bileti almayı düşünüyorsanız gezebileceğiniz yerler sırasıyla;

Moanda

Yaklaşık 40 bin kişilik nüfusu ile ülkenin en büyük şehirlerinden biri olan Moanda, ülkenin güneydoğusunda yer almaktadır. Tarihinde önemli bir maden kenti olan Moanda topraklarından çeşitli madenler çıkarılmaktadır. Madenleri ile ülke ekonomisine önemli katkısı bulunmaktadır. Gezilecek tarihi ve doğal güzellikler bakımından zengin olan Moanda, Kongo Cumhuriyeti sınırına yaklaşık olarak 100 kilometre uzaklıktadır.

gabon moanda

Port Gentil

Gabon’un en büyük kentlerinden biri olan Port Gentile’de yaklaşık olarak 136 bin kişi yaşamaktadır. Ogooue Maritime bölgesinde yer alan Port Gentil kentinde çok fazla tarihi ve kültürel yapı bulunmaktadır. Ziyaret edilmesi gerek yapıların dışında doğal güzellikler bakımından da oldukça zengin olan Port Gentil ülkenin en fazla ziyaret edilen yerlerinden biridir. Okyanusun kıyısında olması kentin doğal güzelliğini daha da artırmaktadır.

Lambarene

Ekvatorun 75 kilometre güneyinde yer alan Lambarene kenti Ogowe Nehri üzerinde kurulmuştur. Ülkenin en fazla turist ağırlayan kentlerinden olan Lambarene şehrinde yaklaşık olarak 25 bin kişi hayatını sürdürmektedir.

Lope Milli Parkı

2002 yılında 4910 kilometrekarelik bir alana kurulmuş olan Lope Milli Parkı, Gabon topraklarının kuzey kısmında ye almaktadır. Parkın kuzey kesiminde ortalama 15 bin yıl öncesinden kaldığı tahmin edilen savanların son kalıntıları vardır. Yüzyıllık savanların yanı sıra milli parkın büyük bir bölümü yağmur ormanlarından oluşmaktadır. 2007 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış olan Lope Milli Parkı el değmemiş arazisi ve muhteşem manzarası ile dünyanın dikkatini çekmektedir. Gabon’a gelenler muhakkak milli parkı ziyaret etmeli ve parkın bakir doğasıyla tanışmalıdır.

gabon port gentil

Santa Clara Plajı

Gabon ülkesinde çok sayıda plaj bulunmaktadır. Bu plajların içinde en popüler olan Santa Clara Plajıdır. Atlas Okyanusu kıyısında bulunan ülkenin plajları kumsalı, denizi ve doğası ile harikadır. Santa Clara Plajı ise kum, deniz, güneş üçlüsünün en güzel halidir.

Triomphal Bulvarı

Başkent Libreville’nin en işlek ve kalabalık merkezi olan Triomphal Bulvarı, ülkenin kalbi gibidir. Alışveriş mekanları, oteller, kafeler, restoranlar ve eğlence merkezleri bu bulvar üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca Gabon devletine ait kamu binaları da bulvarda yer almaktadır. Ülkeye gidenlerin yolu muhakkak Triomphal Bulvarı’na çıkmaktadır. Bulvarda gezerek yapılar incelenip alışveriş yapılabilir. Bulvarda konaklamak için bulunan oteller ise oldukça güzeldir.

Gabon Milli Müzesi

Ülkenin gezilip görülmesi gereken en önemli yerlerinden biri olan Gabon Milli Müzesi ülkenin başkenti Libreville’de bulunmaktadır. Ülkenin tarihine dair birçok eserin bulunduğu müzede heykeller, oyma eserler, maskeler bulunmaktadır. Gabon tarihini en güzel ve eksiksiz olarak yansıtır. Yıl boyunca binlerce turist tarafından ziyaret edilen müzeye gitmek için en yakın tarihli Gabon uçak bileti fiyatlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Loango Ulusal Parkı

220 kilometrekarelik alan üzerinde 2002 yılına kurulmuş olan Loando Ulusal Parkı ülkenin batı bölümünde yer almaktadır. Ülkenin turizm incisi olarak nitelendirilen parkta gözleri kamaştıran doğal güzellikler bulunmaktadır. Plajı, şelaleleri, doğal güzelliklerinin yanı sıra parkta çok çeşitli bitki ve hayvan türleri yaşamaktadır. Doğayla baş başa harika zaman dilimi geçirmek için Loango Ulusal Parkı idealdir.

Arboretum de Sibang

Muhteşem yeşilliğiyle harika bir yağmur ormanı parkı olan Arboretum de Sibang, Gabon’un başkenti Libreville’ye 5 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Turistler parkı tek başına da gezebilmektedir. Fakat rehber eşliğinde gezildiğinde, parkta yaşayan bütün bitki ve hayvan türleri hakkında bilgi edinme fırsatı elde edilmektedir.

Aziz Michael Kilisesi

Mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakan Aziz Michael Kilisesi, başkent Libreville’de yer almaktadır. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken manevi yapıda 31 tane ahşap oymadan yapılmış sütun bulunmaktadır. Aziz Michael Kilisesi’ni görmeden ülkeden ayrılmamalıdır.

gabon yemek kültürü

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Gabon mutfağında, hem Afrika’ya ait lezzetler hem Fransız usulü tatlar bulunmaktadır. Afrika ile Fransa mutfağının özel bir şekilde harmanlanmasıdır. Ayrıca ülkenin yemeklerinde Kamerun, Senegal ve Kongo özel tatlarının etkisini görmek mümkündür. Et ve balık çeşitleri ülkede bolca tüketilmektedir. Sebze yemekleri daha fazla rağbet görürken sebze yemeklerine katılan özel sosları yemeğin lezzetini artırmaktadır. Acı chili sosu yemeklerde en fazla kullanılan sostur. Ülkede, yemeklerin yanında Fransız usulü baget ekmeği ve kruvasan tüketilmektedir. Ülkenin restoranlarında yerel yemekler bulunmaktadır. Ayrıca restoranlarda bahşişe önem verilmektedir. Verilecek bahşişin de çıkan faturanın yüzde 10’undan aşağı olmamalıdır. 

Şehir yaşamında daha ağır yemekler tüketilirken kırsal kesimde yapılan yemekler daha hafif ve kolay yapımlıdır. Özellikle pirinç yemeklerde sıklıkla kullanılır. Balık eti kadar antilop ve maymun etini de yiyen Gabonluların en beğendiği et, ağır ateşte pişen balık etidir. Balıklar arasında en fazla kırmızı balık ve levrek sevilmektedir. Kırmızı balık ve levrek chili sosla pişirilmektedir. Özel sosuyla pişen balıklar pilav ve patatesle birlikte servis edilir. Tavuk yemeklerini fındık yaprağı posasından hazırladıkları sosla tüketmektedirler. Nyembwe adı verilen bu tavuk yemekleri ülkenin en beğenilen yemekleri arasındadır. En çok sevilen ve beğenilen tatlı üstü şekerle kaplı donutlar yani Beignet’tir. Gabon'un yemek kültürünü yakından tanımak isterseniz Gabon uçak bileti bir tık uzağınızda!