Gambiya Uçak Bileti

Gambiya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Gambiya Cumhuriyeti
  • Başkent: Banjul
  • Nüfusu: 1.705.000
  • Yüz Ölçümü: 11.295 km2
  • Komşuları:  Gambiya’nın komşuları, Atlas Okyanusu ve Senegal’dir.
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce
  • Telefon kodu: +220
  • Başkan: Adama Barrow
  • Para Birimleri: Dalasi (GMD)

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Gambiya, Afrika’nın en küçük ülkesidir. Bu küçük ülke, Avrupalılar topraklarını işgal etmeden önce Mali ve Sudan krallıklarına aitti. Mali ve Sudan krallıklarından sonra ülkenin toprakları uzun zaman sömürge altında kalmıştır. Mali krallığın bu topraklarda hakimiyet kurmasından dolayı ülkeye zamanında gelip yerleşmiş olan çok sayıda Mandigolara rastlanmaktadır. Ülke sadece bir Avrupa ülkesinin sömürgesi altında kalmamıştır. 15. yüzyıldan itibaren Avrupa ülkelerinden Hollandalılar, Portekizliler, İngilizler ve Fransızlar belli dalgalar halinde ülkeyi ve topraklarını sömürmenin yollarını aramışlardır.

gambiya tatil tur

Avrupalıların büyük bir bölümü ülke topraklarında altın bulma hayali ile gelmiştir. Altını bulamayan sömürgeci ülkeler bu sefer ülkenin halkını köle olarak çalıştırmaya ve köle ticareti yapmaya başlamışlardır. Gambiya’nın yüzölçümü küçük olmasına rağmen bu toprakları ele geçirmek için birden fazla ülke arasında çatışmalar yaşanmıştır. Yaşanan savaşlar ve çatışmalar Versailles Anlaşması ile son bulmuştur. 1738 yılında yapılan anlaşma neticesinde Gambiya İngiliz sömürgesi haline gelmiştir. Ülkenin bağımsızlığını elde etmesi 1965 yılında gerçekleşmiştir. Gambiya yönetim sistemi olarak önce meşruti krallığı tercih etmiştir. Sonrasında ise cumhuriyet kabul edilmiştir. Cumhuriyetin kabul edilmesi ise 1970 yılını bulmuştur.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Tropikal iklimin görüldüğü Gambiya’da turistleri ülkeye çekecek çok sayıda müze, ulusal park, yerel Pazar bulunmaktadır. Siz de Gambiya'nın kültürünü yakından tanımak için Gambiya uçak bileti bakabilirsiniz. Ülkenin sıcakkanlı insanları da geziyi daha bir keyifli hale getirmektedir. Havanın genellikle sıcak ve nemli olduğu düşünülürse ülkeye gelmek için en ideal aylar Ocak ile Mayıs ayları arasıdır. Bu aylar serin ve kuru geçtiği için daha rahat gezilir. Sıcaklık değerlerinin 25 ile 40 derece olduğu ülkede Kasım ile Şubat ayları arası ise yağmurun az olduğu sıcaklığın da insanı rahatsız etmediği aylardır. Kasım ve şubat aylarında vahşi yaşam daha rahat keşfedilebilmektedir.

Bakau

Gezilip görülmesi gereken harika güzelliklerle donatılmış olan Bakau, Gambiya’nın Atlantik kıyısında yer almaktadır. Bakau’da turistlerin en fazla rağbet gösterdikleri yerler arasında Cape Point’teki plajlar, Botanik bahçeleri ve Bakau Kachikally’dir. Ülkenin en fazla turist ağırlayan kenti olduğundan muhakkak Bakau ziyaret edilmelidir.

gambiya uçak bileti

Banjul

Gambiya’nın en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan Banjul, ülkenin Atlas Okyanusu kıyısında yer almaktadır. Turistik alanları bakımından zengin olan Banjul yıl boyunca binlerce turist ağırlamaktadır. Turizmin en gelişmiş olduğu kent olan Banjul’da çok sayıda doğal güzellik ve tarihi yapı vardır. Bu yapılar arasında bulunan 22 Temmuz Meydanı, Gambiya Ulusal Müzesi, Eski Şehir Bölgesi, Feribot Terminali, Kololi Beach, Senegambia Bölgesi ve Arch 22 muhakkak gezilmelidir.

Brikama

Nüfus sayısı bakımında ülkenin ikinci büyük kenti olan Brikama, Gambiya’nın batısında yer almaktadır. Gambiya’nın müzik merkezi olarak bilinen kentte birçok eğlence merkezi bulunmaktadır. Brikama, ev sahipliği yaptığı, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri kadar müziği için de ziyaret edilmektedir.

Bansang

Gezilip görülmesi gereken yapılar ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Bansang ülkenin orta kesiminde Central River adı verilen bölgenin iç kısmında yer almaktadır. Kentte yaklaşık olarak 9 bin kadar insan yaşamaktadır. Ülkenin en fazla ziyaret edilen bölgeleri içinde yer alan Bansang’ta insanı hayran bırakan çok sayıda mekân bulunmaktadır. Kentin çok fazla ziyaret edilmesindeki bir diğer etken ise Royal Victoria Teaching Hastanesidir. Bu hastane uzun yıllar boyunca ülkenin tek hastanesi olarak hizmet verdiğinden şehrin popüler olmasında büyük etki sağlamıştır.

Georgetown

Janjanbureh adı ile de bilinen Georgetown şehri, Gambiya’nın orta kesiminde bulunan Central River bölgesinde yer almaktadır. Ada üzerine kurulmuş olan Georgetown, Gambiya Nehri’nin güney kesiminde kalmaktadır. Sakin, huzurlu bir tatil yapmak ve muhteşem manzaraları izleyerek dinlenmek isteyenler için Georgetown tam ve ideal bir yerdir. Tatilinizi Georgetown'da geçirmek isterseniz Gambiya uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

Albert Market

Gambiya Pazar yerleri ile meşhurdur. Bu Pazar yerlerinin en ünlü olanı da ülkenin en büyük şehri ve başkenti olan Banjul’da bulunan Albert Market’tir. Albert Market’te, ülkede yetişen, en fazla beğenilen ve tüketilen sebze ve meyvenin yanı sıra kıyafet, balık, et, hediyelik eşya gibi malzemeler de satılmaktadır. Yerel Pazar deneyimi yaşamak isteyen ve ihtiyaçlarının almak isteyenler için en uygun yer Albert Market’tir.

gambiya havalimanı

Kunta Kinteh Adası

Gambiya Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü açıklıkta oluşmuş olan tarihi bir ada olan Kunha Kinteh Adası, 2003 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Burası geçmişte Amerika’ya götürülecek olan kölelerin esir edildiği yer olduğundan halk arasında daha çok köle adası olarak bilinmektedir. Kunha Kinteh Adası üzerinde James Kalesi bulunmaktadır.

Abuko Doğa Rezervi

1968 yılında ziyarete açılmış olan ve ülkenin ilk yaşam parkı olan Abuko Doğa Rezervi, ülkenin Abuko kasabasında yer almaktadır. 107 hektarlık arazi üzerine kurulmuş olan Abuko Doğa Rezervi içinde sincap, antilop, Nil timsahı, maymun, kirpi başta olmak üzere çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır.

Gambiya Ulusal Müzesi

1985 yılında hizmete açılmış olan Gambiya Ulusal Müzesi ülkenin başkenti Banjul’da bulunmaktadır. Ülkenin tarihini ve kültürünü soluklamak isteyenlerin muhakkak çok sayıda eserin sergilendiği Gambiya Ulusal Müzesi’ni ziyaret etmesi gerekir. Özellikle ülkenin geçmişte geçirdiği süreçleri kanıtlayan görüntüler ve belgeler çok etkileyicidir. Haftada sadece pazar günü kapalı olan müze diğer günlerde 07:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edilmektedir.

gambiya nasıl gidilir

Kiang West Ulusal Parkı

1987 yılında hizmete açılmış olan Kiang West Ulusal Parkı, ülkenin güney kıyısında yer almaktadır. 19.526 hektarlık kocaman bir arazi üzerinde bulunan ulusal park, ülkenin en büyük ve en popüler vahşi yaşam alanıdır. Hayvan ve bitki türü bakımından zengin olan park ülkede ziyaret edilmesi gereken en meşhur yerlerdendir.

Royal Victoria Eğitim Hastanesi

Bir müze değeri taşıyan Royal Victoria Eğitim Hastanesi, sömürge dönemlerinden kalma taş binada kurulmuş olan bir zamanlar ülkenin tek hastanesi olan yapıdır. Sömürgecili zamanından kalma teknolojik aletlerin sergilendiği müze hastanenin içindedir.

22 Temmuz Meydanı

Geleneksel festivallerin, önemli törenlerin ve konserlerin yapıldığı 22 Temmuz Meydanı’nda ülkenin tarihi şahsiyetlerinin heykelleri ve büstleri de yer almaktadır. Gambiya’ya hizmet etmiş kişilerin büstleri işe çevrili olan meydan turistlerin çok dikkatini çekmektedir.

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Atlas Okyanus’unda bulunan Gambiya’da en çok tüketilen gıda ürünleri balık ve diğer deniz ürünleridir. Ağırlıklı olarak yemekler deniz ürünlerine dayanmaktadır. Bölgede fıstık çeşitlerinin çok ve lezzetli yetiştirilmesinden dolayı Gambiya mutfağında fıstık yoğun olarak tüketilmektedir. Ülkenin restoranlarında dünya ve Türk mutfağının lezzetlerini yapmaktadır. Bundan dolayı ülkenin geleneksel lezzetlerini yiyemeyen kişiler için alternatifler bulunmaktadır.

Otel ve restoranlarda bulunabilecek yerel yemekler arasında domates salçası, çeşitli sebzeler, baharatlanmış et, pirinçle yapılan Benachin, yerfıstığı ezmesi ile pişirilip pilavla servis edilen Domodah en popüler olanlardır. Siz de Domodah yemeğini Gambiya'da tatmak isterseniz Gambiya uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz. Sarımsak, soğan, limonla pişirilen tavuk ve patates kızartması veya pilavla servis edilen Tavuk, manyok yaprakları ile hurma yaprağında pişirilen et ve tütsülenmiş balığın pilav veya manyok püresi ile ikram edilmiş hali olan Plasas ise sevilen geleneksel lezzetler arasındadır.  Yemeklerde içecek olarak taze meyve suyu daha çok tercih edilmektedir.