Gana Uçak Bileti

Gana Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Gana
  • Başkent: Accra
  • Nüfusu: 28,83 Milyon (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 238.535 Kilometrekare
  • Komşuları: Kuzey kesiminde Burkina Faso, batı kesiminde Fildişi Sahili, doğuda Togo bulunur. Güney kesiminde ise Gine Körfezinden Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır. 
  • Konuşulan Dilleri: Resmi dili İngilizcedir. Ancak Akan olarak bilinen yöresel dil her alanda kullanılmaktadır.
  • Telefon kodu: +233
  • Başkan: Nana Addo Dankwa Akufo - Addo
  • Para Birimleri: Cedi (GHS)

Gana’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi:

Gana’nın bugünkü topraklarının bulunduğu alanlar üzerinde yaşam çok eski tarihlere dayanmaktadır. Günümüzden iki yüz bin yıl öncesine kadar bu bölgede yaşantının olduğu tespit edilmiştir. O dönemlerde iklim şartlarının günümüz şartlarına göre daha rahat olması bölgenin çok fazla kişi tarafından kullanılmasını sağlamıştır. Ancak bazı dönemlerde yaşanan kuraklık gibi sıkıntılar nedeni ile insanlar bölgeyi daha az kullanmaya başlamıştır. Yakın tarih bakımından Gana topraklarında on beş ve on altıncı yüzyıl itibari ile Dagomba Krallığı topraklara hükmetmiştir. Daha sonrasında ise özellikle ülkenin kuzey kesimlerinde Bono ve Ashanti Krallığı yönetimi görülmüştür.

Gana topraklarının Avrupalılar ile ilk teması 1471 yılında gerçekleşmiştir. O tarihte Portekizli tüccarlar buraya gelerek ticari ilişkiler kurmaya başlamıştır. Daha sonrasında İngiltere, Fransa ve Hollanda gibi Avrupa ülkeleri Gana’ya gelmiştir. Bu dönemlerde sahil kesimine yakın yerlerden kabile reislerinden alınan izinle kiralanan topraklarda ülkeler kendilerine ait yapılar inşa etmiştir. İngilizler ile başlayan ticari ilişkiler sonraki yıllarda topraklar üzerinde hâkimiyet kurmaya kadar ilerlemiştir. Bu dönemde topraklara hâkim olan Ashanti Krallığı ile İngilizler arasında hâkimiyet savaşı başlamıştır.

gana nasıl gidilir

Bölgede üstünlük kuran İngilizler sömürü ve kölelik süreçlerini hızlandırmıştır. 1902 yılı itibari ile ülke sınırlarının tamamı İngilizlerin hâkimiyetine geçmiştir. 1946 yılında İngilizlere karşı başlatılmış olan bağımsızlık mücadelesi 1957 yılında başarı ile sonuçlanmıştır. Altın Sahili ve Britanya Togoland alanları Gana ismi ile bağımsızlığı ilan etmişlerdir. Ülke daha sonraları askeri darbeler ile boğuşarak güç kaybetmiş olsa da bölge için hala önemli bir ülkedir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Gana sahip olduğu köklü tarih ile birlikte yaşadığı farklı kültürleri ve doğal güzellikleri sayesinde çok sayıda turist çekmektedir. Gezilip görülebilecek yerlerin fazla olması sayesinde gelen kişiler beğenerek ayrılmaktadır. Gana uçak bileti aldıktan sonra mutlaka görülmesi gereken yerler aşağıda sıralanmıştır;

Gana Bağımsızlık Meydanı

Gana’nın başkenti ve en kalabalık şehri olan Accra ( Akra ) şehrinde bulunan bir meydandır. Ülkenin bağımsızlığını sağlaması anısına inşa edilmiş olan heykele de ev sahipliği yapan meydan çevresinde pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Ülkenin en yoğun kullanılan yerlerini içinde barındıran meydan çevresinde eğlence mekânları, restoranlar ve konaklama seçenekleri bulunur. Gana’yı gezmek isteyenlerin gezilerine başlayabileceği mekânlardan bir tanesidir. Ayrıca çevrede bulunan pazar alanlarından hediyelik eşyalar ve yöresel ürünler temin edebilirsiniz. 

gana uçak bileti

Gana Ulusal Müzesi

Başkent Accra içerisinde yer alan müze 1957 yılında bağımsızlığın kazanılması sonrasında açılmıştır. Müze içerisinde Gana’nın tarihini ve kültürünü yansıtan pek çok farklı eser bulunmaktadır. Daha önce yapılmış olan kazılarda elde edilen arkeolojik eserler ve Gana’nın yakın tarihine ışık tutan şeyler bulunmaktadır. Ülkenin en çok ziyaret edilen müzesi olarak bilinmektedir.

Elmina Kalesi

Elmina kentinde bulunan kale tarihi eser niteliğine sahip bir yapıdır. Ülkeye gelmiş olan Portekizli tüccarlar tarafından kiralanan topraklar üzerine yapılmıştır. 1482 yılında inşa edilmiş olan kale o dönem için ticaret için kullanılmıştır. Hem güvenlik hem de ticaret için kullanılan kaleyi Portekizlilerden sonra başka ülkelerde kullanmaya devam etmiştir. Avrupalıların ülkeyi terk etmesi sonrasında ise turistik amaçla kullanılmıştır.

Cape Coast Kalesi

Gana’nın Cape Coast şehrinde bulunan bir kaledir. Afrika’ya gelen Avrupalılar tarafından inşa edildiği bilinmekle birlikte İsviçreliler tarafından yapıldığı düşünülmektedir. Ticaret için inşa edilerek faaliyetlerine başlayan kale daha sonra köle ticareti amacı ile kullanılmıştır. Kalenin etrafında bulunan toplar inşa edildiği dönemden günümüze kadar korunarak gelmiştir. Ayrıca gezip görmek isteyenler için kalenin altında bulunan hapishaneler köle ticareti amacı ile uzun yıllar kullanılmıştır. Gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunmalıdır.

Osu Kalesi

Başkent Accra şehrinde bulunan kale 1600 yılında Danimarkalılar tarafından yapılmıştır. İnşa edilmesi sonrasında Portekiz ve İngiliz tüccarları tarafından da kullanılmıştır. Değişik mimari yapısı nedeni ile gezenlerin ilgisini çekmektedir. Gana için turistik öneme sahip tarihi yapılardan birisidir.

Kwame Nkurmah Anıt Parkı

Gana’nın kurucusu olan devlet başkanının adına yaptırılmış olan bir parktır. Accra kentinde yer alan parkın içerisinde ilk başkan Kwame Nkurmah’un mezarı ve heykeli bulunmaktadır. Park içerisinde bulunan süs havuzları, çiçekler ve ağaçlar oldukça güzel manzaralar oluşmasını sağlar. Yürüyüş ve bisiklet yollarını kullanarak hızlıca parkı gezmek mümkündür.

gana tatil tur

Bosumtwi Gölü

Gana’nın Kumasi şehrine 30 kilometre uzaklıkta bulunan doğal bir göldür. Gölün tarihinin bir milyon yıldan eski olduğu tahmin edilmektedir. Doğal güzelliği bakımından mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Meteor düşmesi sonucunda oluştuğu tahmin edilen bir krater içerisinde yer alan göl herhangi bir su kaynağından beslenmez. Toplam olarak 49 kilometrekare alanı kaplayan gölün etrafı 8 kilometreden fazla genişliktedir.

Boti Şelalesi

Ülkenin en çok turist çeken yerlerinden birisi Boti Şelalesidir. Başkente 2 saat mesafede bulunan şelale içerisinde yan yana iki adet şelale bulunmaktadır. Kadın ve erkeği temsil ettiği düşünülen bu şelalelerin oldukça güzel manzarası bulunmaktadır. Suyun düşüşü ve aşağıda oluşturduğu oyuk görenleri şaşırtmaktadır. Su sesi ile dinlenmek isteyenler için ideal bir yerdir. Yemyeşil bir doğanın içerisinde bulunan şelale gezi listesinde bulunması gerekir. Boti şelalesine bir gezi düzenlemek için hemen Gana uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

Mole Ulusal Parkı

Afrika doğal yaşamını yerinde görmek istiyorsanız gezmeniz gereken yer Mole Ulusal Parkıdır. Parkın içerisinde fil, timsah, aslan ve sırtlan gibi hayvanları doğal ortamında görebilirsiniz. 1958 yılında kurulmuş olan park milli park niteliğinde işletilmektedir. Safari yapmak isteyenler için düzenlenen turlar oldukça fazla rağbet görmektedir.

Kintampo Şelalesi

Gana’nın Kintampo şehrinde bulunan şelale üç kademeli bir şelaledir. Suyun üç basamak halinde döküldüğü bu şelalenin üç farklı noktasını da görebilirsiniz. 30 metreye yakın yüksekliği ve yeşillikler ile dolu çevresi, doğa meraklıları için ideal gezi alanıdır.

gana havalimanı

Labadi ve Bojo Plajları

Atlas Okyanusu kıyısında bulunan ülke bu yönü ile şanslı sayılabilir. Geniş kumsal alanlarına sahip olması turistlerin ziyaretini arttırmaktadır. Labadi Plajı en çok ziyaret edilen noktadır. Dalgalı bir denize sahip olsa da güzel bir kumsala sahiptir. Kumsalda yapılan yöresel danslar ve müzikler ziyaretçiler için farklı bir ortam sunmaktadır. Sakin bir yerde tatil yapıp dinlenmek isteyenler için Bojo Plajı daha uygun olacaktır.

Gana Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Afrika’ya özgü mutfak özelliklerini Gana mutfağında görmek mümkündür. Pirinç ve tropikal meyveler yemeklerde kullanılmaktadır. Tavuk, balık ya da et yemeklerinin yanında mutlaka pirinç bulunur. Plantin adı verilen kızartılmış muz ve et kullanılan yemek yöresel yemekler arasında yer alır. Yemeklerin yanında Banku adı verilen lapalar çok tercih edilir. Et yemeklerinin yanında mutlaka bulunur. Baharatlar ve acı soslar yemeklerde kullanılır. Tatlı olarak da hamur tatlısı olan Fufu tercih edilmektedir. Gana mutfağını denemek için Gana uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.