Gine-Bissau Uçak Bileti

Gine-Bissau Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Gine-Bissau
  • Başkent: Bissau
  • Nüfusu: 1,861 Milyon (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 36.125 Kilometrekare
  • Komşuları: Kuzeyde Senegal, doğuda ve güneyde Gine ile sınırı bulunmaktadır. Batısında ise Atlas Okyanusu’na kıyısı bulunmaktadır.
  • Konuşulan Dilleri: Portekizce ve Kreolce
  • Telefon kodu: +245
  • Başkan: Devlet Başkanı Jose Mario Vaz, Başbakan Artur Silva
  • Para Birimleri: Batı Afrika CFA Frangı (XOF)

Gine-Bissau’nun Kuruluş Yılı ve Geçmişi:

Gine-Bissau, Afrika kıtasının batı kesiminde yer alan bir ülkedir. Günümüzde ülkenin bulunduğu topraklarda 13. yüzyıla kadar yoğun bir yerleşim bulunmamaktadır. Bu yüzyıl itibari ile başlayan yerleşim artarak devam etmiştir. Bu dönemlerden başlayarak 1537 yılına kadar Kaabu Krallığı’nın topraklarda hâkimiyeti olmuştur. Avrupalı sömürgeciler 1446 yılı itibari ile bu topraklara keşif seyahatleri yapmaya başlamışlardır. Portekizliler uzun yıllar bu toprakları Yeşilburun Adaları üzerinden yönetmişlerdir. Ülkenin bağımsızlık mücadelesi 1956 yılında başlamıştır. 1973 yılına kadar devam eden bağımsızlık mücadelesi başarı ile sonuçlanmış ve Portekizliler topraklardan çekilmeye başlamıştır. 1974 yılında ülke resmi olarak tanınmaya başlamıştır.

Gine-Bissau Tatil Tur

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Gine-Bissau, dünyanın en fakir ülkelerinden bir tanesidir. Özellikle Portekiz hâkimiyetinin bitmesi ile ülke yeterli gelişim gösterememiş ve ekonomik olarak geri kalmıştır. Çok fazla yer altı zenginliğinin bulunmaması ve tarıma elverişli topraklarının olmaması bu konuda etkili olmuştur. Buna rağmen Gine-Bissau içerisinde gezmek isteyenlere tavsiye edilebilecek pek çok farklı nokta bulunmaktadır. Gine-Bissau uçak bileti aldıktan sonra görülebilecek yerlerden birkaç tanesi şunlardır;

Gabu Şehri

Gine-Bissau içerisinde en güzel doğaya sahip şehirdir. Ülkenin kuzey doğu kesiminde yer alan şehir yüksek ağaçları ile dikkat çekmektedir. Portekizliler döneminde ekilen bitkiler sayesinde oldukça güzel bir şehir oluşturulmuştur. Geçmişte çok fazla görülecek alana sahip olmayan şehir yapılan düzenlemeler sonrasında ziyaretçi çekmeye başlamıştır. Şehrin içerisinde birkaç noktada bulunan tarihi yapılar görülmeye değer yerlerdir. Bunun dışında şehrin etrafında görülebilecek doğal güzellikler mevcuttur.

Cacheu Tarihi Kenti

Gine-Bissau içerisinde geçen Cacheu Nehri’nin etrafında kurulmuş olan bir şehirdir. Konum olarak ülkenin kuzey batı kesiminde bulunmaktadır. Geniş ve debisi yüksek bir nehir olan Cacheu Nehri şehrin geçim kaynağı olarak görülür. Nehrin kenarında bulunan ve Portekizlilerden kalan küçük kale görülmeye değer bir tarihi yapıdır. 16. yüzyılda inşa edilmiş olan kale, köle ticareti amacı ile kullanılmıştır. Kalenin içerisinde bulunan Portekizli heykeli de o dönemlerden kalma eserler arasında yer alır. Nehir sayesinde şehrin etrafı yeşil alanlara sahiptir. Nehirden tutulan balıkları bu yeşillik alanların içerisinde bulunan restoranlarda yiyebilirsiniz. Şehrin ismi dinlenilecek yer anlamına geldiği için bu yeşillik alanlar en ideal dinlenme yerleridir. Siz de bu tarihi kenti görmek için Gine-Bissau uçak bileti fiyatlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Gine-Bissau Uçak Bileti

Orango Adası

Gine-Bissau’nun Atlas Okyanusu kıyısında pek çok ada ve adacık bulunmaktadır. Bu adaların en önemlisi Orango Adası’dır. Sahile uzaklığı yaklaşık olarak altmış kilometre mesafededir. 122 kilometrekare olan ada içerisinde halk kabileler halinde yaşantılarına devam etmektedir. Özellikle Afrika kabilelerinin yaşantılarını merak edenler için ideal yerlerden birisidir. Kıyı kesiminde mükemmel denilebilecek seviyede kumsalları bulunmaktadır. İç kesimlerinde ise Afrika kıtasına özgü bazı hayvanları görmeniz mümkündür. Özellikle deniz kaplumbağaları ve su aygırları adanın en özel canlıları arasında gösterilmektedir.

Bubaque Adası

Gine-Bissau kıyısında yer alan Bijagos Adaları’ndan bir tanesi de Bubaque Adası’dır. Büyük sayılabilecek bir ada olan Bubaque Adası üzerinde on bine yakın kişi yaşamaktadır. Ana kara üzerinden feribotlar ile ulaşım sağlanan ada doğal güzellikleri bakımından görülmeye değer bir yerdir. Palmiye ağaçları ile dolu olan kumsallardan içeri girdiğinizde yemyeşil bir ada görebilirsiniz. Ada içerisinde yaşayan yerliler özellikle festival zamanları dans ederek eğlenebilirsiniz.

Amura Kalesi

Gine-Bissau’nu başkenti olan Bissau şehrinde bulunmaktadır. Portekizliler tarafından 1696 yılında inşa edilmiştir. Birkaç kez tadilat yapılan kale günümüze kadar ulaşmıştır. Portekizliler tarafından yürütülen köle ticaretinin önemli noktalarından birisidir. Ülkenin tarihi açısından önemli bir kale olması nedeniyle görülmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Kale içerisinde ülkenin bağımsızlık mücadelesini başlatan Amilcar Cabar’ın anıt mezarı da bulunmaktadır.

Bissau Velho Semti

Gine-Bissau’nun yaşadığı sıkıntılı dönemlerin en iyi şekilde görülebileceği semttir. Başkent Bissau içerisinde bulunan semt, özellikle sömürge döneminde köle ticaretinin en işlek olduğu yerdir. Semtin içerisinde bulunan hapishane bu amaçla çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Duvarları pembe boyalı olan bu tarihi hapishane mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alır.

Bissau Limanı

Liman ülkenin başkenti ve en büyük şehri olan Bissau şehrinde bulunmaktadır. Geba Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü yerde bulunan liman oldukça işlek bir limandır. Portekizliler döneminde liman olarak kullanılmaya başlayan bu alan ve çevresinde pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Liman özellikle ülkenin ticari işlemlerinde yoğun şekilde kullanılmaktadır. Limana yakın konumda bulunan tarihi katedral görülmesi gereken yerler arasında gösterilir.

Gine-Bissau Havalimanı

Lagoas Cufada Tabiat Parkı

Fulacunda şehri yakınında bulunan park Afrika kıtasının özelliklerini ve canlılarını görebileceğiniz güzel bir parktır. 2000 yılında kurulmuş olan park yaklaşık olarak 890 kilometrekare alanı kaplamaktadır. Koruma altına alınmış olan park içerisinde bu bölgeye özgü pek çok canlı bulunmaktadır. Antiloplar, su aygırları, mandalar, leoparlar ve timsahlar görebileceğiniz canlılar arasında yer alır. Safari turları ile hayvanları güvenli şekilde izleyebilirsiniz. 

Başkanlık Sarayı

Başkent içerisinde bulunan başkanlık sarayı gezilebilecek yerler arasında gösterilir. Sarayın içerisi gezilememektedir. Ancak çevresinde bulunan alanlar oldukça güzel yerlerdir. Özellikle saraya yakın konumda bulunan şehir pazarı mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Ülkeye ait tropikal meyveleri ve diğer yiyecekleri buradan satın alabilirsiniz.

Bissau Etnografya Müzesi

Ülkenin en büyük müzesi olan etnografya müzesi başkent Bissau içerisinde bulunmaktadır. Bissau’nun Ayuda ismi verilen semtinde bulunan müze 1998 yılında ziyarete açılmıştır. Yıl boyu açık olan müzenin içerisinde pek çok tarihi eser ve yöresel eşya bulunmaktadır. Ayrıca müzenin içerisinde kütüphane alanı da bulunmaktadır. Kütüphane içerisinde yaklaşık olarak on beş bin eser bulunmaktadır. Gezi listesinde mutlaka bulunması gereken bir yerdir.

Gine-Bissau Nasıl Gidilir

Poilao ve Joao Vieira Milli Parkları

Gine-Bissau’nun en büyük adalarından birisi olan Poilao Adası içerisinde yer alan iki milli park en fazla turist çeken yerler arasında gösterilmektedir. İki parkında açılış tarihi 2000 yılı içerisindedir. Yaklaşık olarak 500 kilometrekare bir alana sahip olan alanda oldukça fazla sayıda endemik canlı bulunmaktadır. Özellikle deniz kaplumbağalarının takipçileri buraya çok sık gelmektedir.

Gine-Bissau Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Gine-Bissau yemek kültürü, Afrika mutfağını doğrudan yansıtmaktadır. Ülkede ekonomik sorunlar ve tarımın gelişmemiş olması nedeni ile ürün çeşitliliği azdır. Okyanus ve akarsulardan elde edilen balıklar önemli besin kaynakları arasında yer alır. Balıklar ve deniz ürünleri ile yapılan yemekler ülkenin genelinde tüketilmektedir. Az da olsa yetiştirilen ve ticareti yapılan pirinç yemeklerde sürekli olarak kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak sulak alanlarda yetiştirilen sebzeler ile yapılan yemekler popülerdir. Bu yemeklerde palmiye yağı kullanılmakta olup baharatlar ve soslar sofralardan eksik olmaz. Yemekler genellikle yer sofralarında ve elle yenilmektedir. Gine-Bissau yemek kültürünü tanımak için en yakına zamana Gine-Bissau uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.