Grenada Uçak Bileti

Grenada Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Grenada
  • Başkent: St. George’s
  • Nüfusu: 107.825 kişi
  • Yüz Ölçümü: 344 km²
  • Komşuları:  Karayip Denizi’nde bulunan Grenada’nın doğusunda Atlas Okyanusu bulunmaktadır. Grenada Trinidad ve Tobago'nun kuzeyinde yer almaktadır.
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce, İngiliz Kreolu, Fransız Kreolu dilleri konuşulmaktadır.
  • Telefon kodu: +1
  • Başkan: Keith Mitchell
  • Para Birimleri: Doğu Karayip Doları

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Grenada, Karayipler’de yer alan küçük bir ada ülkesidir. Güneyinde altı minimal ada bulunmaktadır. Baharat Adası olarak da bilinen ada dünya üzerinde en küçük ada durumundadır. Yanı sıra küçük Hindistan cevizi ithalatı da bu ada üzerinde yapılmaktadır. Ada ülkesinin geçmişine bakıldığında; 1649 yılında Fransızlar tarafından işgal edildiği görülmektedir. 1763 yılına kadar Fransız sömürgesi olarak kalan ada Yedi Yıl Savaşı sonrasında İngilizlerin himayesi altına girmiştir. İngiliz sömürgesi olduğu yıllar içerisinde ülkede Grenada küçük Hindistan cevizi endüstrisi başlamıştır.

Günümüzde dahi dünyanın yıllık hasılatının %40’ı bu ülkeden sağlanmaktadır. Ülkenin bağımsızlığını kazanması 1974 yılında gerçekleşmiştir. Bir süre sonrasında Amerika’nın işgaline uğramış olan ülke 1983 yılı itibari ile Amerika’nın adadan çekilmesi ile birlikte tekrar bağımsızlığına kavuşmuştur.

grenada uçak bileti

Aravaklar Grenada’nın bilinen en eski yerlileridir. Sonrasında ise Güney Amerika’dan adaya gelen Karipler egemenlik kurmuşlardır. Adayı ilk keşfeden ise 1498 senesinde Kristof Kolomb olmuştur. Kristof Kolomb bu adayı Concepcion olarak isimlendirmiştir. 1609 yılında İngilizlerin işgaline uğrayan bölge yerli halk tarafından kışkırtılmıştır. 1650 yılında Fransızlar tarafından bugünün başkenti olan St. George kurulmuştur. Grenada 1763 senesinde Paris Antlaşması ile resmi olarak İngiltere’ye bırakılmıştır.

18. yüzyılın sonraların doğru İngilizler Grenada bölgesine Afrika Kıtası’ndan çok sayıda işçi getirmiştir. 1885 yılında Rüzgâr üstü Adalarının yönetim merkezi haline gelen Grenada 1958 yılında kurulmuş olan Batı Hint Adaları Federasyonu’na katılmıştır. Ancak 1967 senesinde federasyonun da dağılması ile birlikte Birleşik Krallık bünyesinde özerk bir devlet haline gelmiştir. 1974 yılında bağımsızlığına kavuşan Grenada ekonomisini kısa sürede düzeltti. Grenada’nın temel ekonomik gücü turizmdir. Sahilleri, su sporları ile talep gören ada eko turizm açısından da gelişmekte olan bölgeler arasında yer almaktadır. Turistler genellikle St. George, Grand Anse, Point Salines ve Lance Aux Epines bölgelerini tercih etmektedir. Fransız kültürünün hâkim olduğu adada birçok baharat çeşidi ihracat edilmek sureti ile yetiştirilmektedir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Karayip Denizi’nde yer alan Grenada küçük bir ada ülkesidir. Başkenti St. George ve diğer önemli şehirleri olan; Gouyave ve Grenville turistik açıdan en fazla ilgi gören bölgeler arasında yer almaktadır. Grenada’nın doğusunda Atlas Okyanusu, güneyinde Trinidad ve Tobago bulunurken kuzey kısmında ise Saint Vincent Grenadines adaları bulunmaktadır. Bu bölgelerde gezilerek görülecek pek çok doğal alan yer almaktadır. Grenada uçak bileti aldıktan sonra gezebileceğiniz turistik yerler şunlardır;

Başkent Saint George’s

Grenada’nın başkenti olan Saint George’s ortalama 34 bin kişilik nüfusu ile ülkedeki en büyük şehirdir. Şehirde üretilen küçük Hindistan cevizi, kakao, muskat gibi ürünler oldukça önemli ihracat ürünleri arasında yer almaktadır. Bu bölgede gezilerek görülmesi gereken pek çok yapı bulunmaktadır. Başlıca; Grenada Ulusal Müzesi, Parlamento binası, Anglikan Kilisesi, Wharf Road (İskele Yolu), Queen’s Park Stadyum Kompleksi, Roman Katolik Katedrali, Grande Anse Plajı, Fort George (Hisar), St. Georges taze ürünler marketi gibi turistik yapılardır. Tamamının mutlaka görülmesi tavsiye edilmektedir.

Belmont Estate

Grenada’nın kuzeydoğusunda yer alan tarihi bir yer Belmont Estate mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Ada başkenti St. George’s ile bir saatlik mesafede olan yerleşim yeri güzellik ve geleneğin buluştuğu yer olma özelliği taşımaktadır. Yıl içinde pek çok turist bölgeyi görmek, gezmek, hediyeler almak ve doğal güzelliklerin tadını çıkarmak için ziyaret etmektedir.

grenada havalimanı

Carriacou Adası

Üç farklı bölümden oluşan Grenada’nın önemli bir adası olan Carriacou Adası’nda inanılmaz doğal güzellikler bulunmaktadır. Cennet adası olarak da bilinen yer eski geleneksel yapısı ile dikkat çekmektedir. Modern yaşama ait herhangi bir öğeye rastlamak mümkün olmasa bile adada muazzam bir doğa ve manzaraya rastlamak mümkündür.

Levera Milli Parkı

Grenada’nın muhteşem ve doğal milli parkı olan Levera Milli Parkı 450 dönümlük olması ile dikkat çekmektedir. Park içerisine çok sayıda hayvan, bitki bulunmaktadır. Manzaralı plajı bulunan park karetta karetta kaplumbağaları için de korunaklı bir kuluçkahane görevini görmektedir. Mayıs ve eylül aylarında korumaya alınan deniz kaplumbağaları için bile park ziyaret edilebilmektedir.

La Sagesse Plajı

La Sagesse Plajı Güney Grenada’da yer almaktadır. Gelen turistler tarafından mutlaka görülmesi gereken plajlar arasında yer almaktadır. Harika bir manzaraya sahip olan plajın siyah kumu ve Ganet kolonileri bulunur. Güneş, kum ve deniz üçlüsünün keyfine varmak isteyen turistler için doğru bir yerdir. Huzurlu ortama sahip plaj Hindistan ağaçları ile çevrilmiştir.

grenada nasıl gidilir

Grand Etang Gölü

Kick Em Jenny Yanardağ’ına bağlı olan krater gölü, 550 metre yükseklikte ve 36 dönümlük bir alanda bulunmaktadır. Yaklaşık derinliği 20 metre olan göl en sık ziyaret edilen doğal harikalar arasında yer almaktadır. Muazzam bir manzaraya sahip olan göl çevresinde doğa yürüyüşleri yaparak balıkları beslemek mümkündür.

Annandale Şelaleleri

Grenada’nın başkentinin kuzeydoğusunda yer alan Annandale Şelaleleri nefes kesen bir doğal görünüme sahiptir. Harika fotoğraf kareleri yakalamak için eşsiz olan doğal alanda huzurlu ve keyifli zaman geçirmek mümkündür. Orman içerisinde yer alan şelaleler yürüyüş eşliğinde görülebilmektedir.

Grenada Ulusal Müzesi

St. George’s Young Caddesi’nin üzerinde bulunan Grenada Ulusal Müzesi 1976 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müzede pek çok eser sergilenmektedir. Müzenin bir diğer özelliği de 1704 ile 1880 yılları arasında hapishane olarak hizmet vermiş olmasıdır. Tarihi ve kültürü merak eden ve ülke hakkında detaylı bilgi almak isteyen herkes hafta içi; 09:00-16:30, hafta sonu ise 10:00 – 16:30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Siz de bu müzeyi ziyaret etmek için Grenada uçak bileti bakabilirsiniz.

grenada tatil tur

Petite Martinique Adası

Grenada’nın kuzeydoğusunda bulunan Petite Martinique Adası, 31,08 km²’lik alana sahip oluşu ile turistler tarafından ilk ziyaret edilen adalar arasında bulunmaktadır. Bu ada üzerinde ziyaret edilmesi gereken pek çok doğal güzellik yer almaktadır. Adada bulunan plajlara gelerek güneş, kum ve su keyfinin tadını doyasıya çıkarmak mümkündür.

Grenada Underwater Sculpture Park

Karayip Denizi’nde bulunan Grenada Underwater Sculpture Park 2006 yılında açılmış olup dünyanın ilk su altı müzesi olması özelliğini taşımaktadır. İngiliz heykeltıraş Jason de Caires Taylor’a ait çok sayıda heykel burada sergilenmektedir. Su altına dalarak heykelleri yakından görmek mümkün olmaktadır. Son derece dikkat çeken müzeyi yıl boyunca çok sayıda turist ziyaret etmektedir. 

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Grenada yemeklerine bakıldığında zengin bir kültüre sahip olduğu görülmektedir. Fransız, Afrika, İspanyol ve Çin mutfağı etkileri ile şekillenen ülke mutfağında özellikle baharatlardaki çeşitlilik dikkat çekmektedir. Deniz ürünleri, et ürünleri ve garnitürler menülerin belirleyici unsurları arasında yer almaktadır. Pirinç, mısır ve bezelye son derece fazla tüketilen yiyecekler arasında bulunmaktadır. Sarımsak, karanfil, tarçın ve Hindistan cevizi sıklıkla kullanılan lezzetler arasında bulunmaktadır. Karayipler’de kızartmaların yerine buharda pişirilen yemekler tercih edilmektedir. Peynirle yapılan Empanada Karayip mutfağının popüler lezzetleri arasında yer almaktadır. Cutters sandviçleri, pürelenmiş muz, mango yemeği ve kızarmış muzlar popüler ve sıklıkla tüketilen besinler arasında bulunmaktadır. Ananas, papaya, Hindistan cevizi gibi meyveler beslenmenin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. En popüler içki olarak Rom tercih edilmektedir. Grenada mutfak kültürünü tanımak için Grenada uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.