Grönland Uçak Bileti

Grönland Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Grönland
  • Başkent: Nuuk
  • Nüfusu: 56.171 kişi
  • Yüz Ölçümü: 2.166.086 km²
  • Komşuları: Grönland’ın kuzeyinde Arktik Denizi, güneydoğusunda İzlanda, Batısında Kanada’ya bağlı olan Ellesmere Adası ve Baffin Körfezi yer almaktadır.
  • Konuşulan Dilleri: Ülkenin resmi ile Grönlandca’dır.
  • Telefon kodu: +299
  • Başkan: Kim Kielsen
  • Para Birimleri: Danimarka kronu, DKK kullanılmaktadır.

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Dünyanın en büyük adası olan Grönland, Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde yer almaktadır. Danimarka’ya bağlı olan ada özerk bir bölgedir. GrönlandNorveçli bir denizci olan Gunnjorn Ulfsson tarafından keşfedilmiştir. Yeşil ada anlamına gelen Grönland’ın nüfus yoğunluğunu Grönlandlılar ve Eskimolar oluşturmaktadır. Avrupa Birliği’nden çıkan tek ülke kendi isteği ile 1985 yılında birlikten çıkmıştır.

Kuzey Kutbunda yer alan Grönland kalın buz tabalarına sahip olma özelliği taşımaktadır. Kar kalınlığı ise ortalama 3 km civarındadır. Var olan buz tabakası ise adanın %81’ini oluşturmaktadır. Adada 57.000 kişi yaşamaktadır. Ada yerleşim yeri genel olarak batı bölümüne konumlanmıştır. Başkent Nuuk nüfusun büyük çoğunluğunun bulunduğu yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Grönland’ın turistik şehri İlulissat’tır. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde korumaya alınmış olan buz fiyorduna yakın oluşu en büyük nedenleri arasında yer almaktadır. Grönland ışıldayan geceleri ve kuzey ışıkları ile her yıl çok sayıda turistin uğrak noktasıdır.

grönland uunartoq kaplıcaları

Grönland tam bağımsızlığa sahip olmamakla birlikte 1 Mayıs 1979’da özerk olan Danimarka Krallığı’na ait bir ada olma özelliğini taşımaktadır. Krallığın ana toprağı olan Grönland’ın yüzölçümü dünyanın en büyük adası olması nedeni ile Danimarka’nın yüzölçümünün yaklaşık 50 katı kadar daha büyük olmak özelliğini taşımaktadır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Grönland Atlantik ve Arktik Okyanusları arasında yer alan harika bir coğrafyaya sahip özel bir bölgedir. Kuzey Amerika’ya bağlı ada ülkesi aynı zamanda siyasi ve tarihi açıdan da Avrupa ile ilişki içerisinde ve Danimarka’nın bir parçasıdır. Tatil için mutlaka tercih edilebilecek yerler arasında yer almaktadır. Grönland oldukça eski tarihlere dayanan zengin bir kültürel mirasa sahiptir. Oldukça uzak ve soğuk oluşu, el değmemiş doğası ve vahşi olan yaşamını koruyucu adanın hala spesifik yapısını koruduğunu göstermektedir. Eskimo kültürünü günümüzde de koruyan, misafirlerine eşsiz zamanlar yaşatan Grönland’da mutlaka görülmesi gereken özel yerler bulunmaktadır. Grönland uçak bileti aldıktan sonra gezebileceğiniz yerler şunlardır;

Uunartoq Kaplıcaları

Grönland’ın en sıcak bölgeleri arasında yer alan Uunartoq Adası’nda su sıcaklığı 37 ve 38 derece arasında seyretmektedir. Uunartoq Kaplıcaları da Grönland’ın güneyinde yer alan Kujalleq Belediyesi’nde yer almaktadır. Aşırı soğuk olan bir yerde sürülecek olan sıcak su keyfi ile Uunartoq Kaplıcaları unutulmaz doğal güzellikler arasındaki yerini almaktadır.

grönland sisimiut

Sisimiut

Dünyada Kuzey Işıklarının izlenebileceği sayılı yerler arasında bulunmaktadır. Kuzey ışıkları dünyanın atmosferi içerisinde gaz halindeki parçacıklarının güneş atmosferinden çıkan yüklü parçacıkları arasında çıkan çarpışmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Işıklar kuzey yarım küredeki manyetik kutupların üzerinde görülmektedir. Auroral görüntüler olarak adlandırılan ışık huzmeleri farklı birçok renkte görülmektedir. Soluk yeşil, pembe baskın iki renktir. Kuzey ışıkları yamalı, dağınık ışık saçan bulutlardan, dalgalı, yay şeklinde ya da ürkütücü bir görüntü ile aydınlatıcı şekilde görülmektedir. Kuzey ışıkları tüm yıl boyunca Grönland’da görülmektedir. Ancak bazı yaz aylarında gece yarısının görünmesi mümkün olmayabilmektedir. Bununla beraber sonbahar başlarında Kuzey Işıklarının yeşil ışıklarını Grönland’ın tüm bölgelerinde görmek mümkündür. Sisimiut Kuzey Işıklarının net olarak görülebileceği en özel bölgedir.

Qaqortoq

Güney Grönland’da bulunan Qaqortoq yaklaşık olarak 3300 kişilik nüfusa sahiptir. Güney Grönland‘daki en büyük, güzel ve renkli şehir olma özelliğine sahiptir. Tepelerin aşağısında göz kamaştırıcı liman ve liman etrafında oldukça renkli ahşap binalar bulunmaktadır. Bu da kasabaya oldukça otantik bir hava katmaktadır. Grönland’ın oldukça eski çeşmesinin yer aldığı küçük meydan ve çevresi mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Meydan üzerinde bakkal, bar, kafe, postane ve banka gibi günlük ihtiyaçların karşılanabileceği yerler bulunmaktadır. Kasaba çevrelerinde yer alan yürüyüş yolları ve trekking noktaları mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Yakınlardaki buzul ve fiyortları izlemek ya da keşfetmek için birkaç günün burada geçirilmesi tavsiye edilmektedir.

Grönland İlulissat Icefjord

İlulissat Icefjord

Grönland’ın batı kıyısında yer alan İlulissat Icefjord, Grönland buzulunun denize ulaştığı buzullardan olan Sermeq Kujalleq’in deniz ağzı olarak tarif edilmektedir. Büyük buz parçaları kuzey yarım kürede bulunan en verimli buzuldan koparak günde ortalama 30 metre akması ile ünlüdür. Her yıl yaklaşık 20 milyar ton buz üretildiği bilinmektedir. Buzulları oluşturan buzdağı, Ilulissat kentinin önündeki denize açılarak güneye dönmeden ilerleyerek Atlantik Okyanusu’na doğru ilerlemektedir. Grönland turunun vazgeçilmezleri arasında gösterilen İlulissat Icefjord, 2004 senesinde UNESCO Word Heritage Site listesinde ilan edilmiştir. Bu noktada bölgeye daha yakından görmek ve buzulları keşfetmek eşsiz bir deneyim olarak ifade edilmektedir. Bu eşsiz deneyimi yaşamak için Grönland uçak biletlerini inceleyebilirsiniz.

Tasiilaq

Geçmiş dönemlerde Ammassalik ve Angmagssalik olarak bilinen Tasiilaq, Grönland’ın doğu kıyısının merkezinde bulunmaktadır. Yüksek dağlarla çevrili bir liman özelliği taşıyan köy 2013 yılından bu yana 2000 nüfusa sahip bir bölge olması ile doğu kıyısında bulunan en kalabalık bölge olarak bilinmektedir. Yöre halkının oldukça büyük bir kesimi ticaretle uğraşırken diğer kısmı ise balık tutma ve avcılık ile geçimlerini sağlamaktadır. Köye şehir havası veren bütün imanlar mevcuttur. Otel, restoran, hastane, kütüphane, postane ve helikopter sahası köyde bulunan popüler kış etkinlikleri, köpekler eşliğinde gerçekleştirilen kayak turları, balina avcılığı, balık avlama ve etkinlikleri, helikopter turları, kasabanın arkasındaki Çiçek Vadisi doğa yürüyüşleri bölgede yapılabilecek en iyi aktiviteler arasında yer almaktadır.

grönland yemek kültürü

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Grönland yemek kültürüne bakıldığında Amerika ve Avrupa mutfağına benzediği görülmektedir. Restoranlarda genel olarak tipik olarak Avrupa yemekleri bulunmaktadır. Adadaki bütün kasabalarda yerel yemekler bulunmaktadır. Yerel lezzetlere bakıldığında bölgenin pek çok restoranında karides, balık, balina ve ren geyiği farklı lezzetlerle kombinlenerek servis edilmektedir. Özellikle de başkent Nuuk’ta çok sayıda hamburger satışının yapıldığı yerler, bar ve üst düzeyde restoran yer almaktadır. Grönland’da meyve sebze yetiştiriciliği yapılmamaktadır. Adanın yalnızca bazı bölümlerinde patates yetiştirilmektedir. Bu tür ürünlerin konteynırlar aracılığı ile Danimarka’dan temin edildiği bilinmektedir. Avcılığın yaygın olduğu bölgede ren geyiği, fok balığı ve balina gibi hayvanların etlerinden ve kürkünden faydalanılması oldukça sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır.

Ülkenin geleneksel yemeklerine bakıldığında en sık tüketilen çorbanın Suaasat olduğu görülmektedir. Suaasat çorbasını Grönland'da tatmak için Grönland uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz. Avlanan hayvanların eti, havuç ve patates eşliğinde tüketilmektedir. Fok doldurması olarak tarif edilen Kiviak yöreye özgü lezzetler arasında bulunmaktadır. Kurutulmuş kambur balina ile kurutulmuş morina balığı da bölgenin en çok tercih edilen lezzetleri arasında bulunmaktadır. Sade olarak tüketilebildikleri gibi yanında sevilenchili ve soya sosuna batırılarak da tüketilmesi mümkün olmaktadır. Bir diğer sevilen etler arasındaki Muskox farklı şekillerde yapılabilmektedir. Genellikle içinde pek çok sebze ve sos ile pişirilmektedir. Ren geyiği etinin de fazlası ile tüketildiği durumlarda tuz ve karabiber eşliğinde patates ve pirinç pilavı servis edilmektedir. Reindeer Steak bölgenin sıklıkla tükettiği popüler yemekleri arasında bulunan özel tatlardandır.