Guadalup Uçak Bileti

Guadalup Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Guadalup–Fransa
  • Başkent: Basse Terre
  • Nüfusu: 429.085 (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 1.628 Kilometrekare
  • Komşuları: Adalardan oluşmaktadır. En yakın kara parçası Hollanda Antilleri ve Porto Riko’dur.
  • Konuşulan Dilleri: Fransızca ve Creole
  • Telefon kodu: +0590
  • Başkan: Ary Chalus
  • Para Birimleri: Euro

Guadalup’un Kuruluş Yılı

Fransa’ya bağlı olan bir toprak olarak Amerika kıtasının yakınında Karayipler’de bulunmaktadır. İki büyük ve beş küçük adadan oluşmaktadır. Adalar üzerinde yaşantının milattan sonra üç yüzlü yıllara kadar dayandığı bilinmektedir. O dönemde adalarda Arawak ve Caribs halklarının yaşadığı düşünülmektedir. Modern tarih açısından adaların ismi 1493 yılında Kristof Kolomb tarafından anılmaktadır. Amerika kıtasını keşfetmek için yapılan yolculuklarda temiz su bulmak için adaya gelindiği bilinmektedir. Bu dönemle birlikte adalar İspanyol toprağı olarak kabul edilmektedir.

Guadalup Pointe-A-Pitre

Sömürge amaçlı olarak kullanılan topraklar 17. yüzyıla kadar İspanyolların elinde kalmıştır. Daha sonra 1674 yılında Fransızlar tarafından alınmıştır. Devam eden yüzyılda İngilizler ile Fransızlar arasında adalar ile ilgili çatışmalar yaşanmıştır. Bir dönem İngilizler tarafından alınmış olan adalar 1793 yılında tekrar Fransızların olmuştur. Birkaç kez yerliler tarafından bağımsızlık çabaları olsa da sonuç alınamamıştır. Uzun yıllar köle ticareti ve sömürge için kullanılmıştır. Adalarda yaşayanlar günümüzde Fransız vatandaşı olarak kabul edilmekte ve oy hakkı verilmektedir.

Guadalup Gezilecek Yerler

Guadalup Adaları, Karayip Denizi içerisinde bulunması sayesinde doğal güzellikleri bakımından oldukça fazla seçeneğe sahiptir. Uzun yıllar boyunca Avrupa ülkeleri yönetiminde bulunması sayesinde de tarihi yapıları çok fazladır. Guadalup için gezi yapmayı planlayanların Guadalup uçak bileti aldıktan sonra gezip görebilecekleri yerlerden bazıları aşağıda belirtilmiştir;

Guadalup Ulusal Parkı

Gudalup dünyanın en güzel doğal alanlarına sahip ada ülkelerinden birisidir. Bu güzelliklerin oluşmasında Karayip Denizi içerisinde yer almasının da önemli bir payı bulunmaktadır. Mükemmel denilebilecek denizi ve kumsalları bulunmaktadır. Ülkenin görülebilecek en güzel yerleri arasında Guadalup Ulusal Parkı ilk sırada yer alır. Ulusal Park Besse Terre adındaki adanın içerisinde yer alır. Bu ada ülkenin başkenti olarak bilinmektedir. Ulusal park içerisinde hem bitki hem de hayvan çeşitliliği çok yüksektir. UNESCO tarafından Biyosfer Rezerv Alanı olarak tanımlanmış ve koruma altına alınmıştır. 1989 yılında faaliyete başlamış olan park ülkenin en fazla turist çeken alanı olarak görülmektedir. Büyük çoğunluğu yemyeşil yağmur ormanları ile kaplı durumdadır. Ulusal parkın içerisinde bir adet şelale ve volkan krateri bulunmaktadır. Oldukça yüksek bir tepeden dökülen şelale mükemmel bir güzelliğe sahiptir. Volkanik bir tepenin üzerinde buluna krater ise oldukça renkli sahneler sunabilmektedir. Büyük Sülfür Krateri olarak bilinen bu alan mutlaka görülmesi gereken yerer arasındadır. Pek çok dalış noktasına sahip olan ada deniz severler için farklı aktivitelerde sunabilmektedir. Sahip olduğu berrak denizi ve renkli deniz canlıları ile güzel görüntüler oluşturmaktadır.

Pointe-A-Pitre

Ülkenin en kalabalık ve en yoğun şehirlerinden birisidir. Ekonomik açıdan önemli bir limana sahip olması hareket kazanmasını sağlamıştır. Karayipler’in güzel manzaraları bu hareketlilik ile birleşince ortaya daha güzel bir şehir çıkıştır. Geçmişten beri önemli bir liman olması tarihi yapıların çok fazla bulunmasını sağlamıştır. Özellikle sömürge döneminde kullanılmakta olan binalar ve diğer yapılar burada yakından görülebilir.

guadalup akvaryum

18. yüzyıldan kalma katedrali ve Pazar alanı mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Pazar yeri içerisinde yöresel kıyafetler ve yiyecekleri bulabilirsiniz. Hediyelik veya hatıra amaçlı bir şeyler almak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz. Pointe-A-Pitre'ye bir gezi düzenlemek için Guadalup uçak bileti fiyatlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Guadalup Akvaryumu

Pointe-A-Pitre yakınında bulunan güzel ve geniş bir akvaryumdur. İçerisinde rahat şekilde yüzülebilecek kadar büyüktür. Karayip Denizi’nin rengârenk balıklarını ve mercanlarını yakından görebilmenizi için ideal bir yerdir. Özellikle nesilleri tükenmek üzere olan deniz kaplumbağalarını kurtarmak için özel gayret göstermekte olan bir merkezdir. Akvaryum içerisinde yüzerek balıkları yakından görebilir ve elleriniz ile besleyebilirsiniz.

Fort Fleur d’Epee Kalesi

Grande Terre içerisinde bulunan kale Fransızların adadaki en eski eserleri arasında yer alır. 1750 yılında yapılmış olan kale günümüze kadar sağlam şekilde kalmıştır. Kale özellikle 1794 yılında yapılan Fransız – İngiliz savaşının en önemli noktası olarak görülmektedir. Kalenin içerisinde bulunan zindanlar ve diğer alanlar daha sonrasında köle ticareti için değerlendirilmiştir. Deniz kenarı bir noktaya kurulmuş olan adanın mükemmel güzellikte manzarası bulunmaktadır.

Guadalup Gosier Kasabası

Gosier Kasabası

Adaların kültürünü ve geçmişini en iyi şekilde yansıtan yerlerden bir tanesidir. Grande Terre’de bulunan kasaba geçmişten günümüze kadar balıkçılık ile geçinmektedir. Balıkçı kayıkları ve diğer aletleri halen geleneksel balıkçılıkta değerlendirilmektedir. Kasabanın iç kısmında bulunan dar sokaklı renkli mahalleler turistler ilgisini çeken yerler arasında gösterilmektedir. Nostaljik evleri ve tarihi yapıları görülmesi gereken yerlerdendir. 

Guadalup Kilisesi

Ülkenin tarihi yapılarından bir tanesidir. 15. yüzyılda inşa edilmiş olan kilise birkaç kez tadilat görerek günümüze ulaşmıştır. Gotik tarzda inşa edilmiş olan kilisenin motifleri oldukça güzeldir. Ahşap işçiliği ile yapılan eserler oldukça farklı bir hal kazandırmıştır. Kilise içerisinde bulunan müzede eski el yazması kitapları görebilirsiniz. Taş işçiliği bakımından oldukça güzel resimler yakalanabilir.

Guadalup Festival Alanı

Guadalup Adaları içerisinde pek çok festival düzenlenmektedir. Özellikle dans etmeyi seven ada sakinlerinin rengârenk kıyafetler giyerek yaptıkları danslar her zaman ilgi çekici olmuştur. Rio Karnavalı kadar renkli ve eğlenceli olan bu etkinlikler özel festival alanında yapılmaktadır. Bu alanda dans festivallerinin yanı sıra grafiti çizimi benzeri özel etkinliklerde yapılmaktadır. Eğlence ve dansa ilgisi olanlara burası tavsiye edilir.

Guadalup La Griveliere Kahve Evi

Grant Griveliere adı verilen yerde buluna bu özel ev kahve ile ilgili pek çok farklı seçenek sunması ile bilinir. Yemyeşil bir doğanın içerisinde bulunan ev özellikle yörede yetişen kahveleri toplayıp işlemesi ile ünlüdür. Ahşaptan yapılmış bir villa olan evin etrafı en az ev kadar güzeldir. Akarsuların ve doğanın içerisinde kahvenin en saf halini tadabilirsiniz. Kahve sevenler için ideal bir gezi alanı olacaktır.

Guadalup Yemek Kültürü 

Guadalup Adaları mutfak kültürü Karayip, Hint, Avrupa ve Amerika yemek kültürlerinin karışımı şeklindedir. Yeşil ormanlara ve verimli topraklara sahip olmasının yanı sıra farklı kültürlerde geçmişe sahip olması bunda etkili olmuştur. Yemek kültürü içerisinde baharatlar önemli bir yer tutar. Biber, kişniş, kimyon ve safran gibi baharatlar yemeklere mutlaka eklenir. Kırmızı et, balıketi ve deniz ürünleri ile yapılan yemekler popüler yemekler arasında yer alır. Yengeç, ıstakoz ve benzeri deniz ürünleri tercih edilen yemeklerdendir. Diğer et çeşitlerinde ise sebze çeşitleri ile birlikte yapılan pişirme işlemi yemeklere lezzet katmaktadır.

guandalup yemek kültürü

Yemeklerin yanında farklı türlerde baharatlı soslar da kullanılmaktadır. Tropikal bir iklime sahip olması farklı meyvelerin yetişmesini sağlar. Muz, Hindistan cevizi ve mango gibi meyveler yemeklerde kullanılmaktadır. Adaların içerisinde belli bölgelerde yetiştirilen şeker ile enfes tatlılar yapılabilmektedir. Meyveler ve şeker kullanılarak yapılan hafif tatlılar sıcak dönemlerde çok tercih edilmektedir. Turizm açısından hareketli olan yerlerde dünya mutfağının farklı çeşitlerini sunan restoranlar bulmak mümkündür. Guadalup yemek kültürünü tanımak için en kısa zamanda Guadalup uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.