Guam Uçak Bileti

Guam Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Guam, Amerika
  • Başkent: Hagatna
  • Nüfusu: 164.229 (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 543,9 Kilometrekare
  • Komşuları:  Pasifik Okyanusu içerisinde yer alır. Doğrudan komşusu yoktur. Amerika kıtasına beş bin kilometre uzaktadır. En yakın ada Mariana Adalarıdır.
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce, Çamorro
  • Telefon kodu: +1 671
  • Başkan: Başkan Donald Trump, Vali Eddie Calvo
  • Para Birimleri: Amerikan Doları (USD)

Guam’ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Guam Adası, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olan bir adadır. Pasifik Okyanusu içerisinde bulunan ada içerisinde yaşantı çok eski dönemlere kadar dayanmaktadır. Yazılı tarih bakımından adanın ilk keşfi Ferdinand Magellan tarafından 1521 yılında yapılmıştır. Portekizli bir denizci olmasına rağmen İspanyollar adına keşif yapmıştır. 1565 yılından itibaren İspanyollar ada üzerinde hak iddia etmiştir. Baskılar sonucunda başarılı olan İspanyollar bu topraklara iki yüz yıl boyunca hükmetmiştir. Guam Adaları için Amerika ve İspanya arasında 1898 yılında bir savaş yaşanmıştır. Bu savaş sonunda Adalar Amerika’nın elinde kalmıştır. 1941 yılında yaşanan savaşta Japonlar tarafından işgal altına alınmıştır. 1944 yılında tekrar Amerika Birleşik Devletleri tarafından geri alınmıştır. 1950 yılından itibaren Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetlerinin kontrolünde ve İçişleri Bakanlığının yönetimde bulunmaktadır.

Guam Cocos Adası

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Pasifik Okyanusu içerisinde yer alan Guam Adası oldukça güzel bir doğaya sahiptir. Okyanus havası ile birlikte yumuşak bir iklime sahip olan ada her geçen gün daha fazla turist ağırlamaktadır. Guam ülkesi üç farklı bölgeden oluşmaktadır. Güney Guam, Kuzey Guam ve Guam Merkez bölgelerden oluşur. Guam’ı gezmek isteyenlerin Guam uçak bileti aldıktan sonra mutlaka görmesi gereken yerlerden birkaç tanesi şunlardır;

Cocos Adası

Guam Adalarının güney batı kesiminde bulunan bir adadır. Tatil amaçlı olarak en çok ziyaret edilen noktalar arasında gösterilmektedir. Adanın sahip olduğu doğa her geçen gün daha fazla kişinin burayı tercih etmesini sağlamaktadır. Cocos Adası içerisinde özellikler tatil köyleri bakımından pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Deniz kenarında bulunan tatil mekânları mükemmel kumsalı ve masmavi denizi ile dikkat çekmektedir. Tatil köyleri tarafından yapılan deniz ve doğa aktiviteleri güzel zaman geçirmek isteyenler için idealdir.

Agana Şehri

Guam ülkesinin en büyük şehri olarak bilinir. Agana ismi ile birlikte Hagatna ismi de kullanılmaktadır. Ayrıca ülkenin başkentidir. İçerisinde bulunan doğal güzelliklere sahip alanlar ile birlikte pek çok tarihi yapı da gezilip görülecek güzelliktedir. Özellikle İspanyollardan kalan yapılar, savaştan zarar görmüş olsa da gezilip görülebilir.

Guam Plajları

Pasifik Okyanusu’nun en güzel yeri olarak bilinen Guam Adaları kumsalları ile dünya genelinde ün yapmış durumdadır. Ülkeyi gezmeye gelenlerin büyük çoğunluğu bu amaçla seyahat etmektedir. Kumsallarda bulunan beyaza yakın tonlardaki kumlar ile birlikte berrak deniz ideal bir manzara sunmaktadır. Güneş ile birlikte yaz tatillerini mükemmele ulaştıran bir alan olarak görülmektedir. Palmiye ağaçları ile birlikte kumsallar yürüyüş yapmak ve yüzmek için en güzel yer olmaktadır. En çok bilinen plajlar arasında Tumon Plajı ilk sırada yer alır. Güzel bir tatil planlayanlar burayı listelerine koymalıdır.

Guam Talofofo Şelaleleri

Talofofo Şelaleleri

Guam’ın güney kesiminde bulunmaktadır. Şelaleler, Talofofo Şelaleleri Resort Parkı içerisinde bulunmaktadır. Sürekli olarak yoğun bir akışın sağlandığı debisi yüksek olan şelale 30 metreye yakın bir yüksekliğe sahiptir. Şelalelerin alt kısmında bulunan ve suyun etkisi ile oluşan havuzlarda yüzmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Şelalelerin etrafında bulunan orman alanları içerisinde dinlenebilir ve piknik yapabilirsiniz.

Lamlam Dağı

Lamlam Dağı, Guam’ın en yüksek dağı olarak bilinir. Ülkenin güney batı kesiminde bulunan dağ, Agat Köyü içerisinde yer almaktadır. 400 metrede yüksek bir yapıdadır. Dağ, özellikle tırmanma ve yürüyüş sporları ile ilgilenen kişilerin uğrak noktası olarak bilinmektedir. Yapılan pek çok ekstrem spor sayesinde her gün onlarca kişi dağı gezmektedir. Sunduğu güzel manzaralar ile spor yapanlara keyif veren bir dağdır. Hem gezip hem de fotoğraf çekmeyi sevenler burayı mutlaka görmelidir.           

İki Âşık Tepesi

Guam’ı gezmek için gelen çiftlerin uğrak yeri olarak bilinmektedir. Tumon Körfezi içerisinde yer alan tepe sunduğu güzel manzara nedeni ile bilinmektedir. Denizin kıyısında bulunan ve dört yüz metre yüksekliğe çıkan tepe bu sayede oldukça güzel bir manzara oluşturur. Belli saatlerde ziyaret edilebilen İki Âşık Tepesi en çok fotoğraf çekilen yerlerdendir. Tepenin en üst noktasında bulunan özel dürbünleri kullanarak manzarayı izleyebilirsiniz. Burada hemen herkes tarafından uygulanan kilit âdeti bulunmaktadır. Tepede bulunan demirlere çiftler isimlerini yazdıkları kilitleri asmaktadır. 

Chamorro Köyü

Guam’ın kültürünü ve yaşantısını görmek isteyenlerin mutlaka listesinde bulunması gereken bir yerdir. Başkent Hagatna içerisinde bulunan köy içerisinde yerel pazar alanı ve diğer yapılar bulunmaktadır. Özellikle Çarşamba günleri kurulan pazar yeri oldukça hareketli bir yerdir. Guam kültürüne ait olan hatıra eşyalarını satın almak ve kültürünü görmek için gezilebilecek bir köydür. Yöresel yemeklerin de hazırlandığı bu köyde lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.

guam pasifik ulusal parkı

Pasifik Ulusal Tarihi Parkı

Guam’ın geçmişini yansıtmak üzere hazırlanmış olan bir parktır. Batı kesimde Piti adındaki şehrin içerisinde yer alır. 1978 yılından beri faaliyette olan park sekiz kilometrekare bir alana sahiptir. İkinci Dünya Savaşı ile ilgili olarak pek çok yapı bulunmaktadır. Savaş döneminden kalma silahlar, araçlar, toplar ve heykeller burada görülebilir. Ülkenin işgali ve kurtuluşunun anısına ziyaret edilmektedir. Bu tarihi parkı ziyaret etmek için bir an önce Guam uçak bileti bakmaya başlayın.

Guam Sualtı Dünyası

Guam’ın Tumon şehrinde yer alan bir deniz altı akvaryumudur. Okyanus içerisinde kurulu olması özel bir akvaryum olarak görülmesini sağlamaktadır. 1999 yılında açılmış olan akvaryum içerisinde iki binden fazla canlı türü bulunmaktadır. Ülkeye özgü balıkları, yılanları, kaplumbağaları ve diğer canlıları okyanusun altında bulunan tünelde gezerek görebilirsiniz.

Guam Ulusal Yaban Hayatı Koruma Parkı

Guam içerisinde bulunan koruma altında alınmış yerlerden bir tanesidir. Kuzey doğuda bulunan Yigo kenti içerisinde bulunmaktadır. 1993 yılında kurulmuş olan park özellikle nesli tükenmek üzere olan hayvanların korunması için kullanılmaktadır. Bin iki yüz dönümden oluşan parkın geniş bir sahil kesimi bulunmaktadır. Yıllık olarak yüz bine yakın kişinin ziyaret ettiği parkın sahil kesiminin özel bir önemi bulunmaktadır. Bu sahil kesimi yeşil deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı olarak bilinmektedir. Dünya genelinde sayıları oldukça azalan bu canlılar için burada koruma sağlanmaktadır. Parkın içerisinde yapılan turlar ile park gezilebilir.

guam yemek kültürü

Guam Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Guam yemek kültürü içerisinde Amerikan mutfağı baskın şekilde etki göstermektedir. Amerika tarafından yönetilmesi bu etkiyi göstermektedir. Bunların yanı sıra Meksika ve İtalya mutfaklarından da etkilendikleri bilinmektedir. En çok tercih edilen yemekler fast food tarzı yemeklerdir. Amerikan tarzı pişirilen etler, tatlı patates ve kabak en çok tüketilen yiyecekler arasında yer alır. Buğdaydan yapılan ekmekler her öğünde tüketilmektedir. Kırmızı etin yanında hindi ve geyik eti gibi özel etlerde yenilmektedir. Çikolatalı kurabiyeler, hamburgerler, sosisli sandviçler ve diğer Amerikan tarzı yiyecekler her yerde bulunabilir. Okyanus içerisinde bulunması sayesinde balık ve deniz ürünleri çok fazla tüketilmektedir. Yemeklerde Meksika mutfağına özgü baharatlar ve soslar da kullanılmaktadır. Guam mutfağını tatmak için Guam uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.