Guatemala Uçak Bileti

Guatemala Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Guatemala Cumhuriyeti
  • Başkent: Guatemala
  • Nüfusu: 12.800.000
  • Yüz Ölçümü: 108.889 km2
  • Komşuları: Orta Amerika’da Kıstas bölgesinde yer alan ülkenin, kuzeyinde Meksika, doğusunda Belize ve Honduras, güneyden ise El Salvador ile komşudur.
  • Konuşulan Dilleri: İspanyolca
  • Telefon kodu: +502
  • Başkan: Jimmy Morales
  • Para Birimleri: Quetzal

Guatemala’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

M.Ö. 2500’lü yıllara kadar geçmişi olduğu arkeolojik kazılar ile kanıtlanan ülkenin ilkel toplumları avcılık ve toplayıcılık ile hayatlarını idame ettirdikleri anlaşılmaktadır. Dünya üzerinde bilinen en eski topluluk ve kavimlerden bir tanesi olan Mayalara ev sahipliği yapmış olan ülkenin Peten Bölgesi üzerinde Mayalara ait kalıntılar günümüzde de sergilenmektedir. Maya İmparatorluğunun tarihe karıştığı dönemler olan 1500’lü yılların ilk çeyreğinde Guatemala bölgesi de Avrupa kökenli olarak başlatılan istila ve sömürme politikasına yoğun bir şekilde maruz kalmıştır.

15 Eylül 1821 tarihinde başlatılan bağımsızlık hareketi başarı ile sonuçlanmış ve ülke ilk kez İspanyollara karşı bağımsızlığını elde etmiştir. 1847 yılında ise tam bağımsızlık ilanı yaşanmıştır, bu süreç içerisinde süre gelen dönemde ülkenin çeşitli bölgelerinde İspanyol kaynaklı kolonyel faaliyetler sürmüştür. İlk başkan olarak tarihe geçen dönemin başkanı Carrera tarihte kazanılan halk direniş ve bağımsızlık hareketinin öncülerinden bir tanesi olarak anılmaktadır. 1871 yılında Liberal bir anlayış benimsemiş olan ve aynı zamanda ülkenin ikinci bağımsız başkanı da olan Justo Rufino döneminde ülke dışarıya kahve ihracı ile ekonomik reform ve gelişme yönünde önemli adımlar atmıştır. Ancak ne var ki ülkede yaşanan siyasi istikrarsızlık ortamı varlığını sürdürmeye devam etmiştir. Bu da ülkenin içerisinde olduğu buhran dönemi ve iç karışıklıklar ile çalkantılı dönemin son bulmasına bir türlü fırsat vermemiştir.

Yıllar 1944 senesini gösterdiğinde ise ülkede yaşanan devrim ile beraber pek çok reform uygulanmış, eğitim, hukuk ve insan hakları anlamında önemli adımların atılacağı ilan edilse de bu konuda istenen verim alınamamış ve ülke halkı iç isyana doğru hareket ederek karışıklıklar baş göstermiştir. Bu dönem çok uzun bir süreci de içerisinde barındırmıştır. Bütün bu karışıklık içerisinde ülkede 1976 yılında büyük ve korkunç bir deprem meydana gelmiş, bu depremde resmi sayılara göre 27.000 insan hayatını kaybetmiş, sayısı yüzbine yaklaşan insan yaralı veya evinden olarak ülke nüfusuna oranla geniş bir kitle bu doğal afetten etkilenmiştir. Rio Negro katliamı olarak da adlandırılan kanlı bir süreç ile halk içerisinde çok sayıda insan hayatını kaybetmiş, yaralanmış ve bir kısmı da evlerini terk ederek başka yerlere göç etmek zorunda kalmıştır. 1995 yılında ABD yönetimi Guatemala içerisinde yaşanan insan hakkı ihlalleri ve iç savaşın meydana getirdiği korkunç buhran ve sıkıntı dönemini eleştirerek ülkeye karşı geniş kapsamlı yaptırımlar dizisini hayata geçirmiştir.

guatemala havalimanı

1996 yılına kadar sürecek olan bu iç buhran ve karışıklık dönemi neticesinde ülke iç savaşın en karanlık ve kanlı yüzünü defalarca görmüş, insanlar kan ve göz yaşı ile beraber zorlu açlık meselesi ile de en acımasız olacak şekilde yüzleşmek zorunda kalmıştır. 1998 yılına gelindiğinde ülke adına insan hakları savunuculuğu ve yazarlık yapan ülkenin en güvenilir yüzlerinden bir tanesi olan Juan Gerardi uğradığı silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitirmiştir. Bu olay Guatemala içerisinde insan hakları ve diğer savunucular için de büyük bir tehdit ve kötü bir algının varlığından bizleri haberdar ediyordu. İç savaş ortamından kurtulan ülke 2000 yılında seçimlere giderek, Alfonso Portillo ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir. Ülke şu anda yaralarını sarma ve toparlanma sürecinden geçmekte bir anlamda yükselme ve kendine gelmek için de fırsat kollamaktadır desek yanılmış olmayız. Ülke 22 siyasi ve idari olarak bölünmüş şehir veya bölge diyebileceğimiz yapı birimleri halinde yönetilirken aynı zamanda 332 kasabaya da sahiptir.  

Ülke bayrağının orta kısmında yer alan Quetzal Kuşu ülkenin bir anlamda milli sembolü olarak kabul edilmektedir. Ülke nüfusunun ise yarısından fazlasının Avrupalılar denilen kesim oluşturur. Bunda da özellikle 16. yüzyıl başlarında başlayan coğrafi keşif ve kolonileşme hareketi sonrasında bölgeye gemi ve diğer araçlarla gelerek buraları kendilerine yeni yurt olarak benimseyen insanların sayılarının çoğunluğudur. Avrupalılar denilen kısımda ise tahmin edileceği gibi İspanyollar yer almaktadır. Geri kalan kısmı ise Guatemala yerlileri ya da Guatemala Kızılderilileri diye adlandırılan kesim oluşturur. Halkın büyük çoğunluğu Katolik Hristiyan olup, İspanyolca dilini konuşur.

Gezilecek Yerler/Tarihi ile Turistik Mekanlar

Orta Amerika’da yer alan ülkenin coğrafik özelliklerinden kaynaklı olarak oluşan yer şekilleri ile doğal zenginlikleri ile beraber tarihi yapılar turistler için çok dikkat edici olmaktadır. Guatemala uçak bileti aldıktan sonra gezebileceğiniz bu yapılardan bir kısmı ise şu şekildedir;

guatemala uçak bileti

Tikal

Tarihi turistik olarak büyük bir öneme sahip olan yapı, yağmur ormanlarının yer aldığı Peten bölgesinin kuzeybatısında yer almakta olan Maya kenti içerinde yer alan ve adından da anlaşılacağı gibi, Mayalar tarafından dini ve milli toplantı ve ayinlerin yapıldığı bölgedir.

Pacaya

Antigua şehrinin güneybatısında yer alan 2552 metre yüksekliğe sahip olan ve halen faaliyetini sürdürmekte olan bir yanardağdır. En son 2015 yılında faaliyete geçen yanardağın ilk faaliyetine ise bundan tam 23 bin yıl önce geçtiği düşünülmektedir. Patlama sonrası ortaya çıkan manzara ve doğal oluşumlar ile meraklıları için iyi bir seyir zevki oluşturmaktadır.

guatemala tatil tur

Rio Dulce

Izabel bölgesinde yer alan ve 43 km uzunluğunda bir nehirdir. Karayip Denizi’ne dökülen nehir rafting ve macera tutkunları için önemli bir durak olarak dikkat çekmektedir.

Ulusal Arkeoloji ve Etnoloji Müzesi

Başkent Guatemala içerinde yer alan müze 1898 yılından günümüze kadar faaliyetini devam ettirmektedir. Müze içerisinde ise yaklaşık 20 bin arkeolojik kazı sonrası ortaya çıkarılan eser ile beraber 5 bine yakında etnografik eser sergilenmektedir. Ayrıca müze binası yapısı ve mimarisi ile de ayrı bir saygı ve beğeniyi hak etmektedir. Siz de bu müzeyi ziyarat etmek için Guatemala uçak bileti fiyatlarını sayfamızda inceleyebilirsiniz.

guatemala nasıl gidilir

Atitlan Gölü

Volkanik oluşumlu doğal bir göl olan Atitlan Sierra Madre Sıradağlarında yer almaktadır. 12 km uzunluğa ve 220 metre derinliğe sahiptir. Göl çevresi yanardağ yakını olması ve sulama imkanları gibi pek çok nedenle bölge halkı içinde ek olarak ayrıca önemli ve verimli bir tarım merkezi olma özelliğine sahiptir. Turistik olarak da görülmeye değer doğal bir oluşumdur. 

Guatemala Mutfağı ve Yemek Kültürü

Guatemala komşusu olan Meksika ile beraber İspanyol mutfağından da geniş bir etki görmüş olup yemek türleri ve tüketim biçimleri arasında büyük benzerlikler bulunur.  Mısır ile beraber yapılan tortillalar, taze fasulye ve barbunya ile beraber pirinç ağırlıklı bir mutfak karşımıza çıkmaktadır. Ülkenin en bilinen ve geleneksel yemeği ise kekik ile harman yapılarak hazırlanan Hindi çorbası olarak bilinir. Hindi çorbasını Guatemala'da tatmak için Guatemala uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz. Empanadas isimli yemekleri ise, undan hazırlanan hamurun içerisine koydukları patates ya da et tarzı iç malzeme ile beraber hazırlanan ve oldukça popüler olan bir öğündür. Pepian ise tavuk veya diğer et türlerinden herhangi birisi ile hazırlanabilen, baharat ve diğer malzemelerle zenginleştirilen ve yine ülke içerisinde çok popüler olan bir yemek türü olarak karşımız çıkmaktadır.