Güney Afrika Uçak Bileti

Güney Afrika Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Güney Afrika
  • Başkent: Ülkenin 3 başkenti vardır. Cape Town (Yasama), Pretoria (Yürütme), Bloemfontein (Yargı).
  • Nüfusu: 57 milyon
  • Yüz Ölçümü: 1,2 milyon km2
  • Konuşulan Diller: Afrikaanca, İngilizce. Resmi Diller, İngilizce, Afrikaanca, Güney Ndebelece, Güney Sothoca, Kuzey Sothoca, Svatice, Tsongaca, Tswanaca, Vendaca, Xhosaca ve Zulaca.
  • Dini: Hristiyanlık, İslamiyet
  • Komsuları: Güneybatı'da Atlas Okyanusu, Güney ve Doğu'da Hint Okyanusu, Kuzeydoğu'da Swaziland, Mozambik, Rodezya, Kuzey'de Botswana, Kuzeybatı'da Namibya vardır.
  • Telefon Kodu: +27
  • Başkan: Cryil Ramaphosa
  • Para Birimi: Güney Afrika Randı (ZAR)

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Ülkenin kuruluş yılı 31 Mayıs 1961 olarak tarihe geçmektedir. Güney Afrika kuruluş tarihi için 1488 yılında Portekizli denizci Bartolomeu Dias önemli bir yer tutmaktadır. Bu denizcinin Ümit Burnu'na ulaşması Güney Afrika'nın Avrupalılar ile tanışmasını sağlamıştır. Avrupalıların gelişine kadar Güney Afrika birçok kez Hollanda işgaline maruz kalmıştır. Hollanda'nın 1652 yılında Hindistan'a istasyon kurması şehrin akışını değiştirmiştir. Bu yıllarda bu şehre sürgünler gönderilmeye başlanmıştır. Bu sıralarda ülkeye gelen müslüman sürgünler Güney Afrika'da İslam'ın yayılmasını sağlamıştır.

1806 yılında İngilizler tarafında işgale uğrayan Cape Kolonisi ile birlikte diğer kolonilerde işgale uğramış ve bölge İngiliz kontrolüne girmiştir. 1867 ve 1886 yılları arasında Güney Afrika'da elmas ve altın yataklarının bulunması ile ülkenin önemi artmıştır. Bu olay Avrupalıların ülkeye göç etmelerine neden olmuştur. 1899 ve 1902 yılları arasında İngilizler  ve Hollanda kökenli Afrikaanslar arasında iktidar mücadelesi Boer savaşı'na neden olmuştur.

güney afrika masa dağı

1931 yılı Güney Afrika için devrim yıllarıdır. Bu yıllarda Güney Afrika Birleşik Krallığa karşı bağımsızlığını kazanmıştır. 1948 yılında kurulan ırkçı apartheid sistemi toplumu ırk ayrımına tabi tutmuştur ve sömürü süreci başlamıştır. Uzun yıllar verilen mücadelenin ardından 1994 yılında rejim değişikliği ile demokrasiye geçiş sağlanmıştır. Aynı yıl Nelson Mandela Güney Afrika'nın ilk siyasi devlet başkanı olarak tarihe geçmiştir. 1994 yılından beri Güney Afrika yönetim sistemi gereği demokratik seçimler düzenli yapılmaktadır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Güney Afrika ülkenin güneyinde yer almaktadır. Okyanuslarla çevrili olan ülke farklı coğrafi konumu ile dikkat çekmektedir. Aynı zamanda ülke tarihi bakımından oldukça zegindir. Güney Afrika geniş yüz ölçümü ile dünyanın en geniş sınırlarına sahip ülkeler arasındadır. Ülkenin başkentleri Cape Town, Pretoria ve Bloempontein ülkenin en gelişmiş bölgeleri arasındadır. Güney Afrika uçak bileti aldıktan sonra gezebileceğiniz önemli tarihi ve turistik yerler şunlardır;

Masa Dağı

Başkent Cape Town'da bulunan dağ 1085 metrelik yüksekliği ve düz zirvesi ile turistlerin dikkatini çeken yerler arasındadır. Dağı etkileyici kılan yönlerden biri kenarlarının görsel açıdan dikkat çeken kayalıklarla çevrili bir platonun bulunmasıdır. Üst kısmının düz olması nedeniyle dağa Masa ismi verilmiştir. Turistlere teleferikle gezme kolaylığı sunan dağın özelliklerinden biri de Güney Afrika Cumhuriye'tinin en dikkat çeken turistik yerlerinden biri olmasıdır.

Kruger Ulusal Parkı

Ülkenin en büyük milli parkıdır. 19.485 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Bu park ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Limpopo ve Mpumalanga şehirleri arasında yer almaktadır. UNESCO tarafından "Biyosfer Rezervi" olarak belirlenmiş bir yerdir. Safari meraklısı olan turistlere önerilebilecek bir yerdir.

Kirstenbosch Ulusal Botanik Bahçesi

Bu bahçe Masa dağı yakınında bulunmaktadır. Kuruluş yılı 1913'tür. Bahçenin kuruluş amacı ülkenin bitki çeşitliliğini korumaktır. 528 hektarlık bir alana kurulan bahçenin ziyaretçi sayısı oldukça fazladır.

güney afrika boulders plajı

Boulders Plajı

Boulders Plajı ismini etrafında bulunan granit özellikli kayalıklardan almaktadır. Başkent Cape Town'da bulunan plaja 1982 yılında penguenler getirilmiştir. Hem tatil yapmak hem de penguenleri yakından görmek isteyen kişilerin tercih ettiği plaj dünyaca ünlüdür.

Blyde Nehir Kanyonu

Kanyon ülkenin kuzeydoğusunda Mpumalanga'da bulunmaktadır. Uzunluğu 25 kilometredir. Derinliği ortalama 750 metredir. Nehirde bulunan kırmızı kumtaşları dikkat çekmektedir. Kanyonun en yüksek yeri 1944 metrelik yüksekliktedir. Dünyanın en yeşil kanyonlarından biri olan Blyde nehir kanyonu yıl boyu turistlerin tercih ettiği yerler arasındadır.

Cango Mağaraları

Mağara Western Cape Eyaletinde yer almaktadır. Kireçtaşı oluşumlu mağaranın uzunluğu yaklaşık 4 km'dir. Mağara tüneller ve odacıklardan meydana gelmektedir. Mağara içinde bulunan sarkıt, dikit ve sütunlar ilginç bir görüntü sunmaktadır. Mağara içinde bulunan aydınlatmalarla doğal oluşum birleşince ziyaretçilere unutulmaz bir gezi sunmaktadır.

İki Okyanus Akvaryumu

Cape Town'da bulunan akvaryum Hint ve Atlantik Okyanusu'nda bulunan canlıları içinde bulundurmaktadır. 1995 yılından beri faaliyet göstermektedir. Akvaryum Hint ve Atlantik okyanusu Galerileri, Deniz Yosunu Ormanı Sergisi, Holcim Aktivite Alanı, Yırtıcı Sergisi, Sappi Nehri Menderes Sergisi ve Cape Fur Fok Sergisi gibi 7 salona sahiptir. Aynı zamanda dalış yapmak isteyenlerin dalış yapma imkanı bulduğu akvaryum ilgi çeken yerler arasındadır.

güney afrika tatil tur

Apartheid Müzesi

Müze Johannesburg'da bulunmaktadır. 2001 yılından beri faaliyet göstermektedir. Müzede daha çok Güney Afrika'nın yakın tarihi sergilenmektedir. Irkçılığa karşı verilen mücadele sergilenmektedir. Ülkenin en önemli turistik yerlerinden biri olan müze gezilmeye değer yerler arasındadır. Güney Afrika uçak bileti alarak Apartheid müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Voortrekker Anıtı

Anıt 1835 ile 1854 yıllarında hayatıı kaybedenleri anmak için yaptırılmıştır. Pretoria'da bulunan anıt Mimar Gerard Moerdijk tarafından tasarlanmıştır. Anıtın inşa tarihi 1937- 1949 yılları arasıdır. Yapı uzunluğu, genişliği ve yüksekliği 40 metre ölçülerindedir. Küp olarak inşa edilen yapı ülkenin sembollerinden biridir. Voortrekker anıtı görülmeye değer yerler arasındadır.

District Six Museum

Cape Town şehrinde bulunmaktadır. 1970'li yıllarda zorla göç ettirilen 60 bin kişinin adına kurulmuş bir müzedir. Müzenin kuruluş tarihi 1989- 1994 yılları arasıdır. Müzede sunumlar, tarihsel beyanlar ve eski trafik levhaları gibi tarihe tanıklık etmiş birçok eser sergilenmektedir.

güney afrika yemek kültürü

Mutfağı ve Yemek Kültürü

Güney Afrika yıllarca Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerin sömürgesi altında kalmış bir ülkedir. Bu nedenle yemek kültüründe farklı ülkelerin izleri çok rahat gözlenmektedir. Farklı bölgelerden gelen insanlar kendi kültürünü beraberinde getirmiştir. Bu nedenle ülkenin her köşesinde farklı kültürün izleri rahatlıkla görülmektedir. Ülkenin yemek kültüründe Asya mutfağının izleri de rahatça görülmektedir. Güney Afrika uçak bileti alarak ülkenin yemek kültüründe dikkat çeken lezzetler şunlardır:

Boerewors: Bir sosis türüdür. Adı çiftçi sosisi diye bilinmektedir. İçerisinde % 90 et % 10 baharat bulunmaktadır.

Cape Malay köri soslu tavuk: Bu yemek Güney Afrika mutfağına Endonezya'da geçmiştir. Köri adı verilen baharatla yapılan tavuk yemeğidir.

Malva Puding: Yine Hollandalıların ülke mutfağına getirdiği lezzetlerden biridir. Puding, kayısı marmelatıyla pişirilen ıslak kek ve sıcak kremadan oluşmaktadır.

Biltong: Kabile halinde yaşan Güney Afrika kökeninden gelen bir yemek türüdür. Kurutulmuş etten oluşmaktadır.

Melktert: Bir tür Hollanda yemeği olan melktert, sütlü bir tart türüdür.

Timsah, zebra ve deve kuşu eti: Timsah, zebra ve deve kuşu eti Güney Afrika mutfağının vazgeçilmez yiyecekleri arasındadır. Daha çok mangal tarzı pişirme yöntemi kullanılan bu etler turistlerin denemek istediği lezzetler arasındadır.

Bobotie: Ülkeye Endonezya mutfağından gelmiş bir yiyecek türüdür. Türkiye'deki güveç yemeğine benzer bir yemek çeşididir.

Snoek Balığı: Cape Town'un batı kıyılarından tutularak pişirilen bir balık türüdür. Yılan balığına benzer görünüşü ile dikkat çekmektedir.

Chakalaka ve Pap: Ülkemizdeki kuru fasulye pilavın karşılığı gibi olan bir yemek türüdür. Güney Afrika'nın geleneksel yemeklerinden bir tanesidir.