Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları Uçak Bileti

Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları
  • Başkent: King Edward Point
  • Nüfusu: 30 (2006 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 3.903 Kilometrekare
  • Komşuları:  En yakın adalar bin üç yüz kilometre uzakta olan Falkland Adasıdır. Güney Atlantik içerisinde yer alır.
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce
  • Telefon kodu: +500
  • Başkan: Kraliçe II. Elizabeth, Komiser Colin Roberts
  • Para Birimleri: Pound Sterlin (GBP)

Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları, Güney Atlantik içerisinde yer alan ve çok fazla yaşamın olmadığı adalar topluluğudur. Konum olarak Güney Amerika’ya yakın konumda sayılabilir. Adaların genelinde insan yaşamı bulunmaz. Genellikle vahşi yaşam bulunmaktadır. Adaların ilk keşif edildiği tarih olarak 1775 yılı öne çıkmaktadır. Kaptan James Cook İngilizler adına adalara ilk ayak basan kişi olmuştur. Bu özelliği ile adalar İngilizlerin yönetimi altında kalmıştır. Resmi olarak 1908 yılından itibaren İngiliz yönetiminde bulunmaktadır. Yakın konumda bulunan Güney Amerika ülkesi olan Arjantin adalar üzerinde birkaç kez hak iddia etmiştir. Bu hak iddiaları sonucunda 1982 yılında adalara işgal faaliyeti başlatılmıştır. Ancak daha sonra bu işgal bitirilmiştir. Adaların üzerinde günümüzde İngiliz askeri bulunmakta olup İngiliz güvenlik güçleri tarafından yönetilmektedir.

güney georgia ve güney sandviç adaları tatil tur

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları, okyanus içerisinde bulunan ıssız adalardan oluşmaktadır. Adaların büyük çoğunluğunda yaşam bulunmamaktadır. Ancak turizm açısından önem kazanmaya başlayan yerler arasında bulunmaktadır. Balıkçılık, araştırma seyahatleri başta olmak üzere özellikle cruise gemileri için önemli bir uğrak noktası olarak kullanılmaya başlanmıştır. Adalara ayak basan her yetişkin için belli bir miktar ücret talep edilmektedir. Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları’nı gezmek isteyenler için tavsiye edilebilecek birkaç yer bulunmaktadır. Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları uçak bileti satın aldığınızda mutlaka gezmeniz gereken yerlerden birkaçı şunlardır;

King Edward Point

Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları’nın başkenti ve yönetim yeri King Edward Point şehridir. Güney Georgia Adası içerisinde yer alan şehir içerisinde sadece birkaç yapı bulunmaktadır. Antarktika ve çevresine yapılacak olan gezilerde mutlaka uğranması gereken yerler arasında bulunur. Sessizlik ve huzur isteyenler için ideal bir yerdir. Kutup ayıları gibi vahşi hayvanlara belli dönemlerde dikkat edildiğinde sorunsuz bir seyahat gerçekleştirilebilir.

güney georgia ve güney sandviç adaları grytviken

Grytviken

Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları’nın en önemli noktası burasıdır. Güney Georgia Adası içerisinde yer almaktadır. 1902 yılında adanın bu noktasına balina avlama istasyonu kurulmuştur. Bu istasyon ile birlikte Grytviken önemli bir nokta haline gelmiştir. Koy şeklinde bulunması günümüzde tur gemileri için tercih edilen bir nokta olmasını sağlamaktadır. Balina avcılığının merkezi olarak uzun yıllar kullanılan merkez günümüzde aktif olarak çalışmamaktadır. Balina işlemek için kurulmuş olan eski fabrika günümüzde hala daha şehrin içerisinde durmaktadır. Bu fabrika içerisinde kullanılan makine ve aletler ile balinaların nasıl işlendiği ile ilgili fikir sahibi olunabilir.

Koyun içerisinde birkaç tane karaya oturmuş gemi bulunmaktadır. Balina avlamada kullanılmış olan gemiler, bu faaliyetin bitmesi ile birlikte kullanım dışı kalmıştır. Koyun içerisinde Güney Georgia Müzesi bulunmaktadır. Müzede eski dönemlerde avcılık işlemleri için kullanılan pek çok alet ve sistem sergilenmektedir. Balıkçılık ve avcılık aletlerinin yanı sıra eski iletişim araçları ve güvenlik gereçlerini burada görebilirsiniz. Ayrıca burada yakalanan balinalar ve kutup ayılarının iskeletleri müze içerisinde sergilenmektedir. Koya yakın konumda bir adet mezarlık bulunmaktadır. Bu mezarlıkta kâşif Sir Ernest Shackleton’un mezarı bulunmaktadır. Adaların keşfi ve kullanılmasında büyük pay sahibi olan kâşif burada ziyaret edilmektedir. Koy çevresinde penguenleri, fokları ve buraya özgü kuşları görebilirsiniz. Sene boyu ziyarete açık bir koydur.

Saint Andrews Körfezi

Güney Georgia Adası içerisinde bulunan Saint Adrews Körfezi özellikle araştırmacı ve gözlemcileri kendisine çekmektedir. Herhangi bir yapının bulunmadığı körfez tamamen penguenler ile doludur. Kral penguenlerin üreme ve yaşam alanıdır. Penguen kolonileri ile dolu olan alanda araştırmacılar sürekli olarak çalışma yürütmektedir. Antarktika doğal hayatını merak edenler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Üç kilometre genişliğinde bulunan körfez ülkenin önemli birkaç buzuluna yakın konumdadır. Körfez içerisinde yaklaşık olarak yüz elli bin kuş yaşadığı ifade edilmektedir. Penguenlere ve kuşlara ilgi duyanlar için ziyaret listesinde mutlaka bulunmalıdır. Ziyaretçiler için sıkı giyinme sağlık açısından gerekli bir durumdur. Siz de Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları uçak bileti bakmaya başlayarak bu körfeze bir gezi düzenleyebilirsiniz.

Fortuna Koyu

Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları’nın güney kesiminde yer alan bir koydur. Adını daha önce balina avcılığında kullanılan bir gemiden almıştır. Beş kilometrelik bir sahile sahip olan koy Robertson Point ile Cape Best arasında bulunmaktadır. Albatros kuşları ve fokları ile meşhur olan koyun hemen yakınında bir buzul bulunmaktadır. Denize doğru uzanan buzulu takip edenler bazen büyük kırılmaları yakından görebilir. Koyun biraz içerisinde bulunan şelale yaz aylarına doğru güzel manzaralar sunmaktadır.

güney georgia ve güney sandviç adaları uçak bileti

Isles Koyu

Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları’nın önemli koylarından birisidir. Ağırlıklı olarak kuş, fok ve penguen gözlemi için kullanılmaktadır. Koyun çevresinde irili ufaklı on iki adet ada bulunur. Bu adaların büyük çoğunluğunda sadece kuşlar bulunur. Güney Georgia içerisinde bulunan kuşların üreme alanlarının çoğunluğu bu koy ve çevresinde yer alır.

Zavodovski Adası

Ülkenin güney kesiminde Antarktika’ya yakın konumda bulunan bir adadır. Atlantik Okyanusu içerisinde yer alan ada 1819 yılında Rus Kâşifler tarafından bulunmuştur. Adayı bulan kâşiflerin gemilerinin kaptanı olan Ivan Zavodovski ismi adaya verilmiştir. Adanın üzerinde dört milyondan fazla penguen yaşamaktadır. Buraya özgü olan bazı penguen türleri için üreme alanı olarak görülmektedir. On dört kilometrekarelik bir alana sahip olan adanın en yüksek noktası beş yüz elli metre yüksekliktedir. Bu yükseklik ada içerisinde bulunan volkanik bir yanardağın en üst noktasıdır. Asphyxia Dağı olarak adlandırılmış olan yanardağ aktif yanardağlar arasında yer alır. 2012 ve 2016 yıllarında püskürmüş olan yanardağ sürekli olarak takip edilmektedir. Adanın batı kısmında bulunan yanardağın daha önceki püskürmelerinin etkileri adanın batı kısmında görülebilmektedir.

Kral Haakon Adası

Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları içerisinde Güney Georgia kısmına bağlı olan bir adadır. Ülkenin en önemli noktası olarak bilinen Grytviken Balina Avlama İstasyonu’nun kurucusu olan Carl Anton Larsen tarafından bulunmuştur. Adanın ismi Norveç Kralı olan 7. Haakon isminden gelmektedir. 13 kilometre uzunluğunda ve dört kilometre genişliğinde bir adadır. Adanın bir kısmında bulunan Mağara Koyu, gezginlerin uğrak yerleri arasında bulunur. Mağara şeklinde kayaların oluşturduğu ilginç görüntüler görülmeye değerdir. Antarktika seyahatleri ile kamp merkezlerinden birisi olarak da kullanılmaktadır. 

güney georgia ve güney sandviç adaları yemek kültürü

Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları'nın Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları mutfak kültürü olarak tanımlanabilecek bir kültür bulunmamaktadır. Adaların üzerinde çok fazla yaşayan bulunmaması bu sonucu doğurmaktadır. Balık ve deniz ürünleri yemek olarak en çok tüketilen şeyler arasında yer alır. Güney Georgia ve Güney Sandviç Adaları uçak bileti alarak deniz mutfağını tadabilirsiniz. Bunların dışında gemiler ile yapılan ticaretler sonucu besin maddeleri Arjantin ve çevresinden adalara ulaştırılmaktadır. Adaların içerisinde restoran bulunmamaktadır. Yemek yenilebilecek yer sadece King Edward Point ve Grytviken içerisinde mümkündür.