Guyana Uçak Bileti

Guyana Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Guyana
  • Başkent: Georgetown
  • Nüfusu: 777.859 (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 214.969 Kilometrekare
  • Komşuları: Batı sınırında Venezuela, doğu sınırında Surinam, güney sınırında Brezilya ile komşudur. Kuzey kesiminde ise Karayip Denizi’ne kıyısı bulunmaktadır. 
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce, Guyanese Creole, İspanyolca, Portekizce ve Arawakan
  • Telefon kodu: +592
  • Başkan: Devlet Başkanı David A. Granger, Başbakan Moses Nagamootoo
  • Para Birimleri: Guyana Doları

Guyana’nın Kuruluşu Yılı

Guyana, Güney Amerika’da yer alan bir devlettir. Eski bir yerleşim yeri olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. Karayip Denizi kıyısında bulunması yoğun şekilde kullanılmasını sağlamıştır. Amerika kıtasının keşfedilmesi ile birlikte bugünkü Guyana topraklarına İspanyollar ve Portekizliler tarafından seyahatler yapılmıştır. Bu seyahatlerde ülke toprakları sömürge anlamında İspanyol ve Portekizli kâşiflerin dikkatini çekmemiştir.

guyana nasıl gidilir

1596 yılında ülkeye gelen Hollandalılar yerleşme kararı almıştır. Yerleştikleri sahil alanına 1616 yılında bir kale inşa etmişlerdir. 1650 yılına kadar Hollandalıların hâkimiyeti devam etmiştir. 1650 yılında İngilizler Hollandalıların elinde Guyana topraklarını almıştır. Daha sonra Fransızların da dâhil olduğu mücadele sonunda topraklar Hollandalıların ellerinde kalmıştır. 1814 yılına kadar hâkimiyeti ellerinde bulunduran Hollandalılar 1966 yılında ellerinden kaçırmış ve İngilizlerin ellerine geçmiştir. 1970 yılına kadar İngiliz yönetiminde bulunan topraklar bu tarihte bağımsızlığa kavuşmuş ve devlet olmuştur.

Guyana Gezilecek Yerler

Güney Amerika’da bulunan küçük bir ülke olan Guyana Karayip Denizi’ne olan kıyısı sayesinde oldukça fazla doğal güzelliğe sahiptir. Eski bir yerleşim yeri olmasının avantajı ile de tarihi yapıları bulunan ülke gezilip görülebilecek yerler bakımından şanslıdır. Guyana uçak bileti aldıktan sonra görülebilecek yerlerden birkaç tanesi şunlardır;

Linden Şehri

Linden şehrinin geçmişi sadece birkaç yüzyıl eskiye dayanmaktadır. Şehrin çevresinde bulunan madenler nedeniyle şehir gelişmiş ve büyümüştür. Ülkenin ekonomisine önemli katkı sağlaması Linden şehrini daha popüler hale getirmektedir. Günümüzde aktif halde madene sahip olmayan şehirde maden geçmişini hatırlatmak amacı ile müzeler bulunmaktadır. Linden Müzesi hem ülkenin kültürünü hem de madencilik anlayışını yansıtmak üzere kurulmuştur. Şehrin yakınında yer alan Gluck Adası içerisinde pek çok canlıyı doğal ortamında görebilirsiniz. Maymunlar, kuşlar ve endemik bitki çeşitleri ile ünlü olan ada görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Orman içerisinde bulunan Mavi Göl, şaşılacak derecede berrak bir suya sahiptir. Keyifle yüzmek ve serinlemek için ideal yerlerdendir.

Bartica

Guyana’nın kuzey kesiminde yer alan tarihi bir şehirdir. 1842 yılında yerleşimin başladığı şehir ülke açısından önemli bir şehir olarak değerlendirilmektedir. Özellikle kentin yakınında bulunan Essequibo Nehri doğal güzellikler bakımından çok fazla seçenek bulunmaktadır. Bu seçenekler içerisinde özellikle Cuyuni ve Mazaruni bölgeleri ziyaretçilerin tercihleri arasında yer alır. Şehrin içerisinde bulunan tarihi yapılar farklı görüntüleri ile dikkat çekmektedir. Doğal güzellikler içerisinde inşa edilen asma köprüler heyecan sevenler için gezi listesinde bulunması gereken yerlerdir.

Lethem

Guyana’nın güney kesiminde yer alan şehirlerden bir tanesidir. Rapununi Bölgesinde bulunan şehir Kanuka Dağı’nın etrafında yer almaktadır. Brezilya’ya yakın bir nokta olması sayesinde doğası ve kültürü bakımından Brezilya’ya benzerlik göstermektedir. En çok gezilen yerleri arasında Brezilya Köprüsü bulunur. Kumu Şelalesi çok yüksek olmasa da doğa içerisinde beğenilebilecek manzaralar sunmaktadır. Şelalenin etrafında yürüyüş yaparak lezzetli balıklarının tadına bakabilirsiniz.

guyana havalimanı

Kabuk Plajı

Guyana’nın kuzeyinde yer alan plaj Kuzey Atlantik Okyanusu kıyısında yer alır. Shell Plajı adı ile de anılan bu plaj yaklaşık olarak yüz elli kilometre uzunluğa sahiptir. Plaj belli dönemler dışında denize girilebilecek güzel bir yerdir. Yeşil deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı olması araştırmacı ve gözlemcileri buraya çekmektedir. Nesli tükenme tehlikesi içerisinde olan kaplumbağalar burada koruma altında tutulmaktadır. Yumurtlama dönemleri sürecinde koruma altında olan plaj bunların dışındaki zamanlarda keyifle gezilebilecek bir yerdir.

Georgetown

Guyana’nın başkenti olan Georgetown aynı zamanda en büyük şehridir. Büyük bir şehir halini almasında kıyısında bulunan limanın da önemli bir payı bulunmaktadır. Ülkenin ticari işlemlerinin büyük çoğunluğu bu liman ile sağlanmaktadır. Demerara Nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü noktada bulunan şehir bu sayede gezilebilecek pek çok doğal güzellik sunmaktadır. Sömürge döneminde güvenlik amacı ile inşa edilmiş tarihi yapılar gezilebilecek yerler arasında gösterilebilir. Ülkenin en hareketli şehirlerinden birisi olması, çok fazla kişinin gezmek için burayı tercih etmesini sağlamaktadır. Şehrin merkezinde bulunan nehir üzerinde inşa edilmiş uzun köprü ilginç görüntüsü ile öne çıkmaktadır.

Kanuku Dağları

Guyana içerisinde güney kesimde bulunan sıradağlar Kanuku Dağları olarak bilinmektedir. Dağların üzeri orman dokusu ile kaplı olması nedeni ile bu isimle anılmaktadır. Dağların içerisinde bulunan milli park gezinti yapmak isteyenler için çok fazla seçenek sunmaktadır. Doğa yürüyüşü yapmayı sevenler bu ormanların içerisinde bulunan parkurları takip ederek gezinti yapabilirler. Yüksek dağları ve yemyeşil doğası gezilecek yerler listesinde bulunmasını sağlar.

Roraima Dağı

Ülkenin en büyük dağları arasında yer alır. Guyana, Venezuela ve Brezilya’nın kesişim noktasında yer alır. Yüksekliği üç bin metreye yakındır. Dağların uzunluğu ise on dört kilometre kadardır. Dağların yakında bulunan milli park ülkenin doğasını görmek için ideal bir yerdir. Yılın genelinde yağışlı olan dağ özellikle tırmanma ve diğer dağcılık sporları için yoğun şekilde kullanılmaktadır.

guyana uçak bileti

Orinduik Şelalelesi

Guyana içerisinde Bitter Nehri üzerinde yer alan şelale, ülkeyi ziyarete gelenlerin uğrak noktalarından bir tanesidir. Özellikle ülkenin tek havaalanına yakın konumda bulunması ziyaretçi sayısının artmasını sağlamaktadır. 25 metre yüksekliğe ve 150 metre genişliğe sahip olan şelale ilgi çekici manzaralar sunmaktadır. Şelalenin döküldüğü alanda oluşan geniş havuz, yüzmek isteyenler için güzel bir ortam oluşturmaktadır. Güzel manzaraları, fotoğraf çektirmek isteyenler için bol bol seçenek sunmaktadır. Guyana uçak bileti alarak siz de Orinduik Şelalelerine bir seyahat düzenleyebilirsiniz.

Guyana Kaieteur Ulusal Parkı

Guyana’nın mükemmel doğasını görmek için en iyi yerlerden bir tanesi Kaieteur Ulusal Parkı’dır. Potaro Siparuni Bölgesi içerisinde bulunan Ulusal Park altmış bin hektardan geniş bir yerdir. Ulusal parkın içerisinde park ile aynı adı taşıyan bir de şelale bulunmaktadır. Doğal güzellikleri sunan manzaraları ve buraya özgü canlıların görülebileceği bir yer olması ziyaretçilerin buraya gelmesini sağlamaktadır.

Guyana Iwokrama Yağmur Ormanları

Dünya üzerinde doğallığı bozulmamış ve el değmemiş ender yağmur ormanlarından bir tanesidir. Yemyeşil bir doğaya sahip olan yağmur ormanları dört milyon kilometrekare alanı kaplar. Pek çok kişi burayı nemli bir yer olarak görse de içerisinde bulunan akarsular, canlılar ve diğer güzellikler her geçen gün daha fazla kişiyi buraya çekmektedir.

guyana tatil tur

Guyana St. George’s Katedrali

Başkent Georgetown içerisinde bulunan katedral 1899 yılında inşa edilmiştir. Gotik tarza sahip olan katedral ülkenin sembol yapıları arasında sayılır. Ahşap kullanılarak yapılmış olan yapı kırk metreden yüksek olup güzel vitray desenlerine sahiptir.

Guyana Yemek Kültürü 

Guyana mutfağı, Amerika ve Asya yemek kültürünün karışımı olarak bilinmektedir. Sömürge zamanı ülkeye getirilmiş olan Hintli ve Çinliler tarafından farklı yemek kültürleri de getirilmiştir. Güney Amerika kültüründe yoğun şekilde kullanılan baharat ve etler burada da tercih edilmektedir. Denize kıyısı bulunması ve akarsu zenginliği balık ve deniz ürünlerinin de sofralarda yer etmesini sağlamıştır. Guyana uçak bileti alarak Guyana mutfağını yakından tanıyabilirsiniz.