Hainan Airlines Uçak Bileti

Hainan Airlines Uçak Bileti
 • Ülke: Çin Halk Cumhuriyeti
 • Sahibi: HNA Group
 • CEO: Wang Jian
 • Uçak Sayısı: 186
 • Telefon Numarası: + 86-898-95339
 • E-Posta: webetservice@hnair.com
 • Ticaret Unvanı: Hainan Airlines Holding Co. Ltd.
 • Tescilli Marka Adı: Haikou City, Hainan Eyaleti, Çin Halk Cumhuriyeti HNA PLAZA, No.7 Guoxing Yolu Hainan Airlines Ltd Posta kodu: 570206

Hainan Airlines Hakkında Genel Bilgiler

1989 yılının Ekim ayında Çin Halk Cumhuriyeti’nin en büyük ekonomik bölgesi olan Hainan’da kurulmuştur. İlk kurulduğunda adı Hainan Proveince Airlines olan firma daha sonra adını kısaltarak Hainan Airlines olarak değiştirmiştir. Şirketin şu anki merkezi Haikou’dadır. Haikou Meilan Uluslararası Havalimanı, Xi’an Xianyang Uluslararası Havalimanı ve Pekin Capital Uluslararası Havalimanlarında da firmanın merkezleri bulunmaktadır.  31 Aralık 2017 tarihinden itibaren Hainan Airlines ve iştirakçi firmalar sayesinde operasyonlarında 400’ü aşkın uçak uçurmaktadır. Firmanın Kunming, Chongqing, Shenzhen, Guangzhou, Changsha, Urumçi ve Hangzhou gibi noktalarda kurulu toplam 24 baz şirketi vardır. 

hainan airlines ucak bileti

Firma uçuşlarında yolcularına Economy Class ve Business Class kabinlerinde üstün hizmet sunmaktadır. 186 adet Boeing marka yolcu uçağına sahip olan hava yolunun filosunda, Dornier 328, ERJ145, Airbus A319-100, ERJ190, Airbus A330-200, Airbus A320-200, Boeing 737-300, Airbus A330-300, Boeing 737-400, Airbus A340-600, Boeing 767-300ER, Boeing 737-800 tipi uçaklar bulunmaktadır. Filosunda bulunan uçak sayısı ile ülkesinin 4. büyük hava yolları olan firma 2017 yılında yaptığı anlaşma gereğince 4 bin 200 dolar değerinde verdiği 19 adetlik uçak siparişi ile filosunu daha da genişleteceğini duyurmuştu. Resmi olarak HNA Group Şirketi’ne bağlı olan firma 25 yıldır yolcularına konforlu, lüks, güvenli ve keyifli yolculuklar sunmak için büyük özen göstermektedir. “Fly Your Dreams yani, Hayallerini Uçur” sloganı ile dünya standartlarına en kaliteli hizmeti sunarak ülkesinin en iyi markası olmak için çalışan firma kargo taşımacılığı hizmeti de vermektedir.

Hava Yolları bagaj konusunda destinasyona göre farklı haklar vermiştir. Örneğin Kazakistan, Çin, Maldivler, Singapur, Tayland ve Tayvan gibi Asya ülkelerine, Kanada’nın Toronto, Avrupa’da ise Almanya, Belçika, Fransa’ya, Rusya, Avusturalya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere gibi ülkelere giderken bagaj ağırlığının maksimum 5 ile 10 kilogram arasında ve boyutunun da uzunluk, yükseklik ve genişlikte en fazla 115 cm olması gerekmektedir.  Uçağa verilecek bagajın ise güzergahına bağlı olarak 20 ile 30 arasında değişmektedir. Bu kiloların üzerinde ekstra bagaj vermek isteyenlerin ise kilogram başına kalkış ve varış destinasyonuna göre değişen maliyette ücret ödemeleri lazımdır.  Hainan Airlinesnın Fortune Wings Clıb adı verilen mil biriktirme, harcama programı vardır. Bu program müşterisine, biriktirilen mille ücretsiz uçma ve özel imkanlardan faydalanma imkânı vermektedir. Bu programda müşterilere Fortune Wings Silver, Fortune Wings Gold ve Fortune Wings Elite gibi farklı üyelik alternatifleri sunulmaktadır. 

hainan airlines nerelere uçuyor

Hainan Airlines Uçuş Noktaları

Firma başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere çok sayıda destinasyona sefer düzenlemektedir. Bu noktalar arasında Kuzey Amerika, Avrupa, Asya, Güney Pasifik bulunmaktadır. Dünya çapındaki uçuş noktası sayısı 220’den fazladır. Yurt içi ve yurt dışında 1800’den fazla hat üzerinde uçuşlarına devam etmektedir. Firma 11 tane farklı hava yolu firmasıyla kod anlaşması imzaladığından ulaşım ağını genişletmiştir. Anlaşma imzaladığı hava yolları arasında Virgin Australia, Aigle Azur, Azul Brazilian firmaları bulunmaktadır. Firmanın bağlı ortakları arasında Lucky Air, Hong Kong Hava Yolları, Grand China Air, Beijing Capital Airlines, Fuzhou Airlines ve Tianjin Hava Yolları da vardır.

Hainan Airlines Hissedarları

 Hainan Airlines 1993 yılının Ocak ayında yeniden yapılanmaya gitti. Bu yapılanma sonucunda Çin’in ilk anonim hava taşımacılığı şirketi oldu. Bu yapılanmanın ardından ilk uçuşlarına 2 Mayıs 1993 tarihinde hizmetine başladı. Anonim hava taşımacılığı şirketinin 250 milyon Çin Yuanı yani 31.25 milyon dolarını Hainan hükümeti verdi. Bu miktar şirketin yüzde 5,33’üne denk gelirken geri kalan yaklaşık yüzde 94’lük hisse de kurumsal pay sahiplerine aittir. George Soros’un yönetiminde bulunan Amerikan Aviation LLC 1995 yılında şirkete önemli bir miktarda hissedar olmuştur. Böylece şirketin hissedarları arasına 1995 yılı itibariyle Amerikalı bir şirket de dahil olmuştur. 

Hainan Airlines Kazandığı Ödüller

25 yıldır kaliteli hizmet sunan firma birçok prestijli kurumdan ödül almıştır. Bu ödüller şöyle sıralanabilir:

 • Üç kez Dünyanın En Güvenli Hava Yolu Firmaları arasında yer almıştır
 • Art arda sekiz yıl SKYTRAX tarafından 5 Yıldızlı Five Star Hava Yolu Firması ödülünü kazandı
 • 2011 yılında En İyi Hava Yolu Çin, En İyi, En iyi İş Sınıfı Olanakları ödülünü almaya hak kazanmış
 • SKYTRAX Dünya Top 10 Hava Yolları kadrosuna katılmıştır.

hainan airlines ucaklari

Hainan Airlines Hakkında Haberler

Çin Halk Cumhuriyeti hava yolları için ülkemiz 2015 ve 2016 yıllarında en karlı rotalardan biriydi. Fakat ülkemizde yaşanan olumsuz bazı olaylar ve güvenlik tehdidinin olmasından dolayı Hainan Airlines başta olmak üzere Çin firmaları uçuşlarını durdurmuştu. Türk Otelciler Birliği’nin girişimleri, İstanbul Valiliği, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği ve Türk Hava Yolları’nın katkısı ve katılımıyla gerçekleştirilen temaslar olumlu sonuç verdi. Hava Yolları üst düzey yetkilileri ile yapılan görüşmeler neticesinde Çin’in en büyük iki hava yolu firması olan Hainan Airlines ve China Southern Airlines Çin ile Türkiye arasında yeniden seferlere başlayacaklarını açıkladılar. 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimin ardında Çin hava yolları 20 Temmuz itibariyle Pekin İstanbul seferlerini durdurmuştu. Yıllık 1 milyondan fazla Çinli turistin önündeki en büyük engel olan ulaşım engeli yapılan görüşmeler neticesinde kaldırılmış oldu. 2018 yılının son periyodunda haftada 3 frekans Pekin ile İstanbul, 2019 yılının ikinci periyodunda da haftada 4 frekans Pekin, Urumçi ve İstanbul seferlerinin planlandığı açıklaması yapıldı.