Haiti Uçak Bileti

Haiti Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Haiti
  • Başkent: Port Au-Prince
  • Nüfusu: 10 milyon 980 bin
  • Yüzölçümü: 27.750 kilometrekare
  • Komşuları: Küba, Dominik Cumhuriyeti ve Jamaika
  • Konuşulan Dilleri: Fransızca, Haiti Kreolesi
  • Telefon Kodu: +509
  • Başkan: Jovenel Moise
  • Para Birimleri: Haiti Gourdesi

Haiti’nin Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Geçmiş dönemler boyunca birçok arbedenin yaşandığı bölgede meydana gelen katliamlar sonrasında birçok hayatını kaybetmiştir. 1942 yılında Kristof Kolomb tarafından keşfedilen ve Hispanyola adası sınırları içerisinde yer alan ülkede Arawak adı verilen yerli halk yaşam mücadelesini sürdürmüştür. 17 ve 18. yüzyıllarda meydana gelen Sanayi İnkılabı ve bu doğrultuda artan rekabet ortamından kaynaklı yeni sömürge arayışları, bölgenin Fransızlar tarafından işgal edilmesine sebebiyet vermiştir. Bölgede şeker ve kahve gibi ürünlerin üretimini ve ticaretini gerçekleştiren Fransız korsanlar sayesinde zenginlik yaşanmıştır.

1804 yılında bölgede yaşayan köleler tarafından başlatılan isyan çalışmaları ile birlikte ülke bağımsızlığını kazanmış ve bu özelliği ile dünya tarihinde bir ilk olarak tarihte yerini almıştır. Karayip Denizlerinde yer alan bir ülke niteliği taşıyan Haiti’de ilerleyen dönemler boyunca meydana gelen sosyal ve politik problemler ülkenin pek çok alanda geri kalmasına neden olmuştur. 1915 yılı içerisinde zirveyi gören ekonomik sorunlar 1934 yılına kadar etkisini sürdürmüş ve bu dönemde Amerika Birleşik Devletleri tarafından sağlanan yardımlar ülkeye ekonomik katkı sağlamıştır. Nüfusunun %95 gibi büyük bir kesimini Afrika kökenli vatandaşların oluşturduğu yörede halkın yüzde 60’ı yoksullukla mücadele etmekte ve ekonomik darboğaz altında yaşamını devam ettirmeye çalışmaktadır.

haiti havalimanı

Bölgenin siyasi geçmişine bakıldığında bir karmaşa durumunun yaşandığından söz edebilmek mümkün olup ilk etapta ABD ve Fransa gibi ülkelerin hakimiyeti altında kalan ülkenin ekonomisi de yine büyük devlet tarafından kontrol edilmiştir. 1957 yılından itibaren 14 yıl süresince diktatörlük rejiminin hâkim olduğu bölgede 1990 yılı içerisinde gerçekleştirilen demokratik seçimler sonrasında Jean Aristide devlet başkanı unvanı elde etmiştir. Ancak yaklaşık 1 yıl sonra meydana gelen darbe girişimi sonrası başkanlık koltuğunu bırakmak zorunda kalmıştır. Birleşmiş Milletler tarafından gerçekleştirilen müdahaleler sonrasında ülke 2000 yılına kadar barış gücü misyonunun hakimiyeti altında kalmıştır. Son olarak Şubat tarihinde devlet başkanlığına seçilen Jovenel Moise, günümüz itibariyle bu görevi sürdürmeye devam etmektedir.

Ekonomik yapısı tarım kökenli olan bölgede nüfusun çoğunluğu bu sektörde istihdam edilmekte ve bu şekilde gelir elde etmektedir. Kahve, mango, pirinç gibi ürünler ülke ekonomisine katkı sağlayan unsurlar arasında yer almakta olup bölgede eğitim sorunlarının geçmişten beri süregelmesi, sık sık meydana gelen doğal afetler ve yolsuzluğun önüne geçilememesi birçok alanda gelişime engel olmuştur ve bu nedenle işsizlik oranları %60 seviyesinde yer almaktadır. En son 2010 yılında meydana gelen deprem sonrasında yaklaşık olarak 210 bin kişi yaşamını yitirmiş ve 1,5 milyon insan evsiz kalmıştır. Ülkenin içinde bulunduğu zor durumuna neden olan bir diğer unsur ise salgın hastalıklar olup son zamanlarda yaşanan kolera salgını yaklaşık 10 bin insanın ölümüne sebebiyet vermiştir ve zaten zor bir durumda olan ekonominin çok daha kötü bir hal alması durumu söz konusu olmuştur.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Karayip Denizinde yer alan bir ada ülkesi niteliğindeki Haiti, kendine has kültürü ve tarihi ile dikkat çekmekte olup bölgede görülmeye değer birçok kültürel ve tarihi rota yer almaktadır. Turistler için farklı bir deneyim elde etme fırsatı sunan yörede gidilecek dönemin iklim koşullarına uyum sağlayacak şekilde giyinmek ve salgın hastalıklara yakalanma ihtimaline karşı önlem almakta yarar vardır. Haiti uçak bileti aldıktan sonra gezebileceğiniz turistik yerler genellikle şunlardır;

haiti nasıl gidilir

Cap Hatien

Ülkenin kuzey noktasında yer alan Cap Haiten, liman kenti olması nedeniyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Belli bir dönem boyunca Kuzey Haiti Krallığına başkentlik yapan Cap Haiten noktasında doğal ve tarihi güzellikler ön plana çıkmaktadır.

Port-Au-Prince

Günümüz Haiti ülkesine başkentlik yapan Port Au Prince şehrinde yaklaşık olarak 1 milyon kişi yaşamını sürdürmekte olup renkli gece hayatına ev sahipliği yapması sebebiyle bölgeye gelen misafirler için keyifli vakit geçirme imkânı sunmaktadır.

haiti tatil tur

Haiti Sanat Müzesi

Başkent Port Au Prince sınırları içerisinde yer alan Haiti Sanat Müzesi içerisinde özellikle Kristof Kolomb’un bölgeyi keşfetmesinden önceki dönemle ilgili fikir edinebilme imkânı sunan tarihi eserler misafirlerin beğenisine sunulmaktadır. Sanata ilgi duyan ve yöre tarihi hakkında bilgi edinmek isteyen ziyaretçilerin müzede eşsiz anlar yaşayabilmesi mümkündür.

Sans Souci Sarayı

1747 yılında yapımı tamamlanan ve uzun bir dönem boyunca Kral 1. Henry ile birlikte kraliyet ailesine ev sahipliği yapan Sans Souci Sarayı, bölgenin kuzey kesiminde yer almaktadır. Mimari yapısı ve ihtişamlı görünümü ile ziyaretçilerin ilgisini çeken saray Unesco tarafından 1982 yılında alınan karar doğrultusunda Dünya Miras Listesi içerisinde kendisine yer edinmiştir.

Haiti Pantheon Ulusal Müzesi

Başkent Port Au Prince bölgesinde görülebilecek tarihi rotalardan birisi de Haiti Pantheon Ulusal Müzesi olarak karşımıza çıkmaktadır. 1983 yılından itibaren kullanıma açılan müzede fotoğraf ve heykel gibi sanatsal ürünler sergilenmekte olup ülkenin kahramanları hakkında fikir edinebilmeyi mümkün hale getiren özel bir bölüm de yer almaktadır. Müze yerel saat ile 08:00-16:00 arasında ziyaret edilebilmektedir. Ulusal müzeyi gezmek için Haiti uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

haiti uçak bileti

Laferriere Kalesi

Cap Haiten şehrinde yer alan bu tarihi kalenin diğer ismi Henry Christophe Kalesi olarak bilinmekte olup 1820 yapının 1820 yılında inşa edilmiş olması tarih ve kültür turizmine ilgi duyan ziyaretçiler için cezbedici nitelikler taşımasını mümkün hale getirmiştir. Kale üzerinden şehri bir bütün halinde görebilmek mümkün olup bu görkemli yapı 1982 yılında Dünya Mirası Listesine girmeye hak kazanmıştır.

Ülkede yer alan tarihi rotalar haricinde her yıl şubat ayı içerisinde gerçekleştirilen ve birçok dansçı ile müzisyenin katılımı sayesinde renkli görüntülere sahne olan Haiti Creole Karnavalına katılarak eşsiz ve unutulmaz bir deneyim yaşamak mümkün olmaktadır. Ağustos döneminde gerçekleştirilen ve Karayip kültürüne ait sanat ve müzik gibi unsurları keşfedebilme imkânı sunan Carifesta etkinliği bir diğer alternatif eğlence seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Haiti Mutfağı ve Yemek Kültürü

Ülkenin Karayip sınırları içerisinde yer alması ve yörede uzun yıllar boyunca Afrika kökenli toplulukların yaşam sürmesi Haiti Mutfağının bu kültürlerden etkilenmesine sebebiyet vermiştir. Ayrıca tarihsel dönemler içerisinde meydana gelen Fransız sömürgecilik faaliyetlerinin bir diğer sonucunu da ülke mutfağı ve yemek kültüründe görebilmek mümkün olmaktadır. Yöresel baharatların yoğun olarak tercih edildiği yöre mutfağında sokak yemeği olarak tabir edilen yemek kültürü ön plana çıkmaktadır.

Keçi etinin rosto haline getirilmesi ile elde edilen ve geleneksel yemekler arasında kendine yer bulan Kabrit, mantar ve pirincin harmanlanması ile meydana gelen Du Riz Jonjon en çok tüketilen yemeklerin başında gelmektedir. Bölgenin hem ada ülkesi olması hem de tropikal iklim koşullarının yoğun bir şekilde görülmesi balık, mango ve muz gibi ürünlerin birçok yemekte yer almasını sağlamıştır. Ayrıca ülke içerisinde pek çok noktada yer alan sokak satıcıları ziyaretçileri için tropikal meyve suları hazırlamaktadır. Yöresel içkiler içerisinde en çok rağbet gören ürün ise Barbancourt Romu ismiyle bilinmektedir. Haiti uçak bileti alarak Haiti mutfağını yakından tanıyabilirsiniz.