Hindistan Uçak Bileti

Hindistan Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Hindistan
  • Başkent: Yeni Delhi
  • Nüfusu: 1,339 Milyar
  • Yüz Ölçümü: 3.287.000 km²
  • Komşuları: Çin, Afganistan, Nepal, Bhutan, Bangladeş, Myanmar, Pakistan, Sri Lanka, Maldivler
  • Konuşulan Dilleri: Hintçe, İngilizce, Urduca,
  • Telefon kodu: +91
  • Başkan: Ram Nath Kovind
  • Para Birimleri: Rupi

Hindistan’ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Hindistan tarihi hakkındaki bilgiler Aryalılar döneminden başlar. Bu tarihten önceki dönemler içinse, olaylar hakkında farklı farklı ve kesin olmayan bilgiler vardır.

M.Ö. 2000’li yıllarda Himalayaları geçerek gelen Aryalılar, Hindistan’da yüzyıllarca sürecek bir hayat tarzının temelini oluşturdular. Maurya İmparatorluğu ülke topraklarına hâkim oldu. Bu imparatorluğun yıkılmasından sonra ülkede egemenliğini ilan eden Guptalıların hakimiyetine ise Hun devleti son verdi. Daha sonra, ülkede kurulan prenslikler dönemi ve aralarında yaptıkları savaşlarla geçti.

Ülkeye Müslümanlar ilk kez sekizinci yüzyılda geldi, 712 yılında Muhammed bin Kasım’ın ordusu Hindistan’a adım attı. Akabinde ülkede Müslüman Arap orduları ve Gazneliler’in fetihleri görüldü. Gazneliler’in Sutan Mahmud döneminde başlattığı seferleri, Muhammed Guri Han devam ettirdi ve ülke tamamen fethedildi. Hindistan’ı 1206-1290 yıllarında Memlükler, 1290-1320 yılında Halaciler, 1320-1413 yılında Tuğluklar ve 1526 yılına kadar da Ludiler yönetmişlerdir.

hindistan uçak bileti

15. yüzyıl başlarında bir dönem Timur Han ordusuyla birlikte Hindistan’ın büyük bir bölümünü topraklarına ilave etti. Dolayısıyla ülkede Türk- Hindistan İmparatorluğu başladı. Timur Han’ın soyundan gelen Babür Şah, tüm Hindistan’ı fethederek Babür Devletini kurdu. Bu devlet İngilizlerin Hindistan’ı işgal edene dek 342 yıl sürdü.

Babür İmparatorluğu zamanında Hindistan’da pek çok İslam alimi yetişip insanlara ilim öğretip doğru yolu gösterdi. Avrupalıların ümit Burnunu geçerek Hindistan topraklarına ulaşması, 16. yüzyılda ülke topraklarında ilk ticaret merkezini kurmalarına sebep oldu. İngilizlerin Hindistan’ı işgal etmesinden sonra ise Müslüman olan halka çok zulüm etti. 1906 senesinde kendi kendini yönetme sloganı ve özgürlük savaşı başlatıldı. Bu zaman diliminde Hindistan Müslüman Birliği de kurulmuş oldu. 1909 senesinde Gandhi ile beraber ülke topraklarında pasif direnme ve protestolar başladı.1935 yılında ilk anayasa onaylanarak parlamenter rejim kuruldu. 18 temmuz1947 yılında tam özgürlüğünü kazanarak, dünya devletleri tarafından tanındı ve 26 Ocak 1950 yılında Hindistan Birliği olarak bilinen devletin ismi, Hindistan Cumhuriyeti olarak değiştirildi. Ülke yönetim açısından eyaletlere bölündü.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Dünya'nın en büyük 7. ülkesi olan Hindistan'ın gezilmesi gereken birçok turistik yerleri vardır. Hindistan uçak bileti alarak siz de Hindistan'ın kültürünü ve tarihini keşfedebilirsiniz. Hindistan'da gezebileceğiniz yerlerden bazıları şunlardır;

Taç Mahal

Hindistan’da görülmesi gereken yerlerin başında dünya harikaları arasında bulunan Taç Mahal vardır. Taç Mahal, günümüze dek sevgi için yapılmış en muhteşem anıttır. Şah Cihan’ın eşinin çocuk doğururken vefat etmesi üzerine yaptırdığı saraydır. Sarayın yapımına 1631 yılında başlanmış 1648 yılında tamamlanmıştır. Muhteşem bir büyüleyiciliğe sahip olan saray, Hint ve İslam mimarisinden esintiler taşır. Beyaz mermer üzerine sedef, akik firuze gibi pek çok değerli taş işlenerek bezenmiştir. Saray günün değişik saatlerinde farklı renklerde görünebiliyor. Örneğin sabah gün doğumunda pembemsi görünürken, gün içerisinde beyaz, akşam ise daha parlak bir görünmektedir. Saray dönemin başkenti Agra kentinde bulunuyor.

Red Fort

Hindistan tarihinde önemli bir yere sahip olan Kızıl Kale, 1947 senesinde ülkenin bağımsızlığını ilan ettikten sonra dikildiği yerdir. Bu yapı da gene Şah Cihan tarafında 1648 senesinde yaptırılmıştır.

Qutub Minar

Unesco tarafından koruma altına alınan yapıt, 73 metre yüksekliğinde ve Delhi’nin en yüksek anıtıdır.

Raj Ghat

Gandhi’nin anısına yaptırılan anıt mezar dünyanın farklı ülkelerinden, pek çok insanın ziyaretine ev sahipliği yapar.

Swaminarayan Akshardam

Delhi’nin en görkemli Hindu tapınakları arasındadır. Akşamları bahçesinde ışıklı şovlar yapılmaktadır. Yapımı 2005 senesinde tamamlanmıştır. Tapınak içerisinde fotoğraf çekimine izin verilmemektedir.

Hindistan tatil tur

India Gate

I. Dünya Savaşı sonrası, 1921 senesinde yapılan, Hint kapısı 42 metre yüksekliğe sahiptir. Savaşta hayatını kaybeden 70.000 askerin adları anıtın üzerinde yazmaktadır.

Chandni Chowk

Delhi’nin alışveriş yapmak için en ünlü pazarı, büyük bir alanı kaplayan pazarda akla gelen her şey satılmakta.

Sarojini Nagar

Chandni Chowk’a göre daha ufak fakat gene de büyük bir pazar.

Haw Mahal

Jaipur’da Pembe Şehir ismini veren Saray, 1799 senesinde pembe renk taşlardan yapılmıştır. Jaipur’da Hint ve İslam mimarisinin en dikkat çeken yapıtıdır. Saray içerisi ziyaret edilememekte fakat dışarıdan fotoğraflanmasına izin verilmektedir.

City Palace

Jaipur’un kurucusu Maharaja SawaiJai Singh tarafından 15. yüzyılda yaptırılan sarayın tamamı veya müze kısmı gezilebilmekte. Tamamını gezmek biraz maliyetli, yalnız müze bölümünün gezilmesi yeterli, böylelikle yapının büyük bir kısmı görülüyor.

hindistan nasıl gidilir

Amber Palace

Maota Nehrinin kıyısına yapılan sarayın yapımında beyaz mermer ve kırmızı taşlar kullanılmıştır. Jaipur’un biraz dışarısında bulunan saray fotoğraflanması gereken saraylar arasındadır.

Albert Hall Museum

Müzede oldukça kıymetli bir koleksiyon sergilenmektedir halı, heykel, metal obje, fil dişi ürün ve doğal taş gibi çeşitli objeler vardır. Ayrıca müzenin dış görünümü de dikkat çekicidir.

Jantar Mantar

Maharaja Sawai Jai Singh tarafından Astrolojik gözlem evi olarak yaptırılmıştır. UNESCO tarafından koruma altında olan gözlem evine ziyaret etmek isterseniz Hindistan uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

Dhobi Ghat

Mumbai’de mutlak bir şekilde görülmesi gereken bir yerdir. Ülkenin sosyoekonomik durumunu tamamen gözler önüne seren bir çamaşırhane, 1890 senesinden beri bölgede bulunan otel ve hastanelerden gelen çamaşırlar burada yıkanıyor.

Elephanta Adası

Shiva’nın heykellerinin bulunduğu Fil Adası mutlaka görülmeden dönülmemesi gereken bir yerdir. Unesco tarafından koruma altında bulunan ada da oldukça fazla maymun olduğu için dikkatli gezmek gerekir.

hindistan havalimanı

Gateway of India

İngiliz Raj tarafından 1924 senesinde yaptırılmış zafer anıtıdır. Günümüzde kentin en ünlü buluşma noktasıdır.

Galler Prensi Müzesi

Mumbai’de ki en güzel müzedir. İngiliz, İslam ve Hint mimarisinin izlerini taşır. Müze içerisinde heykel, minyatür ve seramikler bulunmaktadır.

Chhatrapati Shivaji Maharaj Terminus

Gotik mimarinin en güzel örnekleri arasında bulunan, Frederick William Stevens tarafından Viktorya döneminde yaptırılan bir tren istasyonudur, Unesco tarafından Dünya Kültür Mirası arasında bulunmaktadır.

Antilla Binası

Yapı Hintli iş adamı olan Mukesh Ambani’nin 27 katlı özel rezidansıdır.

Taj Otel

Mumbai’nin sembolü haline gelmiş gösterişli bir otel, pek çok ünlü ismi ağırlaması sebebiyle ön plana çıkıyor. İslam ve Rönesans mimarisinin izlerini taşıyan otelin konaklama ücreti bir miktar yüksek.

Taj Lake Palace

James Bond filmlerindeki sahnelerin çekildiği bölgedir. Picola Nehrindeki Jagniwas Adasında bulunan saray konumu dolayısıyla dikkat çekicidir. 1754 senesinde Maharaja 2. JagatSing’in yazlık sarayı olarak inşa edilmiştir. Günümüzde lüks bir otel olarak hizmet vermekte, öğlen ya da akşam ziyaret edildiğinde sarayın içerisi gezilebilmektedir.

City Palace

Rajatshan eyaletinin en büyük sarayıdır. Yapının inşası 1553 senesinde başlamış ve yaklaşık olarak 400 yılda bitirilmiştir. 30 metre yüksekliği ve 244 metre uzunluğu bulunan saray oldukça gösterişli bir görünüme sahiptir.

Hindistan Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Hindistan mutfağında tatlı, ekşi, acı olmak üzere her çeşit lezzeti bulmak mümkün. Hint yemeklerinde kimyon, kişniş, zencefil ve zerdeçal olmak üzere 30’a yakın değişik baharat kullanılmakta, ayrıca vejetaryenler için de pek çok seçenek bulunmaktadır çünkü inanış gereği binlerce tanrısı olan Hindu inanışının pek çok mezhebinde et ya da belirli etleri tüketmek yasak olduğu için Hint mutfağı oldukça zengin vejetaryen çözümler üretmiş. 

Hint mutfağında; ince kıyılmış kuzu veya keçi etinin taze bezelyeyle harmanlanıp acı yeşilbiber, zencefil soğan ve sarımsakla birleştirilerek ortaya çıkan Keema yemeği oldukça lezzetlidir. Ülke sokaklarında tezgâh üzerinde satılan yemek çeşidinin sınırı yoktur. Chaat kelimesi tüm bu çeşitliliği ifade eder. Bu yemek kültürünün ortak özelliği, nohut, demirhindisosu, biber, zencefil ve bol miktarda baharatla kızaran patatestir. Patates burger olarak da bilinen Hindistan’ın en yaygın vejetaryen yemekleri arasında bulunan Aloo Tikki, kişkiş, kızarmış soğan ve baharatlarla harmanlanmış patates püresi ile sunulur. Yemek hindi sosu ve yoğurtla birlikte daha lezzetli olmaktadır. Hint mutfağını yakından tanımak için Hindistan uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.