Hırvatistan Uçak Bileti

Hırvatistan Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Hırvatistan
  • Başkent: Zagreb
  • Nüfusu: 4, 154 milyon
  • Yüz Ölçümü: 56.594 km2
  • Komşuları: Sırbistan, Macaristan, Karadağ, Bosna Hersek, Slovenya
  • Konuşulan Dilleri: Hırvatça, Katalanca, Çekçe, Macarca, İngilizce
  • Telefon Kodu: +385
  • Başkan: Kolinda Grabar Kitaroviç
  • Para Birimleri: Hırvatistan Kunası

Hırvatistan’ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Hırvatlar, Balkanlarda yaşayan diğer Slav halkları gibi 7. asırda şu an yaşamakta oldukları bölgelere yerleştiler. Kıyı Panonya ve Aşağı Panonya adında iki tane düklük kurdular. Hırvatların önemli bir kısmı 9. yüzyılda Hıristiyan oldu. 16. yüzyıla geldiğimizde Hırvatistan’ın çok büyük bir kısmı Osmanlı egemenliğine girdi. Zigetvar Savaşı olarak adlandırılan Zigetvar Kalesi’nin kuşatması Osmanlı Devleti ve Hırvatlar arasındaki en önemli savaşlardan bir tanesidir. Bu savaşta Osmanlı Devleti çok büyük kayıplar vermesine rağmen savaşı kazanmış ve Zigetvar Kalesi Osmanlılara geçmiştir. Bu savaş sırasında Osmanlı Devleti’nin padişahı Kanuni Sultan Süleyman’dı.

Sultan Süleyman Hırvatistan ülkesine pek çok sefer gerçekleştirmiştir. Osmanlı Devleti 1699 senesine kadar Hırvat ülkesinde hüküm sürmüştür. Daha sonrasında ise egemenlik Venedik Cumhuriyetine geçmiştir. Bu durumun temel nedeni ise 2. Viyana Kuşatmasının Osmanlı açısından başarısız olmasıdır. 19. yüzyılda Hırvatistan’ın topraklarında Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun etkisi vardı ve bu imparatorluğun bir parçası olarak kaldı. Bu dönem içerisinde Hırvatlar Macar ve Alman kültürlerinin baskısı altında kaldı.

hırvatistan havalimanı

I. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra Hırvatlar Avusturya-Macaristan İmparatorluğundan ayrıldı. Sonrasında ise Sırplar ve Slovenlerle birleşerek Yugoslavya Krallığı kuruldu. Bu krallığın kuruluş tarihi 1 Aralık 1918’dir. II. Dünya Savaşı sırasında Yugoslavya Nazi faşistleri tarafından işgal edildi. İşgalin başlamasından 4 gün sonrasında 10 Nisan 1941 Hırvatistan bağımsızlığını ilan etti. Hırvatistan 25 Haziran 1991 yılında tam olarak Yugoslavya’dan ayrılmıştır ve 2013 yılında da Avrupa Birliği’nin resmi üyesi olmuştur.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Hırvatistan’ın jeopolitik açıdan çok önemli bir konumdadır. Akdeniz, Balkanlar ve Orta Avrupa’nın kesiştiği bir noktada yer almaktadır. Başkent Zagreb’de atılan her adımda eski dönemlerden izler taşıdığını söylemek gerekir. Özellikle sosyalist dönemden ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğundan yoğun izler taşımaktadır. Hırvatistan tarihi açıdan çok önemli ve değerli bir ülkedir. Ve pek çok tarihi mekâna ev sahipliği yapmaktadır. Hırvatistan son derece sakin bir ülke olma özelliği göstermektedir. Hırvatistan uçak bileti alarak gezebileceğiniz bazı turistik yerler şunlardır;

Maksimir Park

Bu park ziyaretçilerine kentin kültürel mirasını yansıtmaktadır. Parkın içerisinde yüzyıllık meşe ağaçları vardır. Pek çok hayvan ve bitki türlerine de ev sahipliği yapmaktadır. 1787 senesinde Patrick Taylor tarafından düzenlenmiştir. Bu park içinde aynı zamanda pek çok kültürel aktivitede düzenlenmektedir. Öten yandan bu parkı kano ve bisiklet kiralayarak da gezme olanağı vardır. Hayvanat bahçesi de olan Maksimir Park çocuklar ve anne babalar tarafından sıklıkla tercih edilen bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır.

hırvatistan uçak bileti

Zadar

Bu şehir sahil şeridinde yer almaktadır. 3000 sene gibi büyük bir tarihi vardır ve büyük bir tarihi mirasa sahiptir. Roma ve Orta Çağ mimarisinden kalma pek çok eser ve yapı bu kente bulunmaktadır. Zadar kentinin sahillerinde dinlenmek, yüzmek ve güneşlenmek çok büyük bir keyiftir.

Zagreb Katedrali

Zagreb Katedrali Hırvatistan ülkesindeki en yüksek binadır. Katoliklere ait bir kilisedir. Bu kilisesin inşa edilmesine 11. yüzyılda başlanmıştır. 1217 senesinde yapımı tamamlanan bu yapı gotik mimari örneklerinden bir tanesidir. Bu katedral ülkenin simgelerinden biridir. Öyle ki 100 Hırvat Kunasında Zagreb Katedrali’nin fotoğrafı vardır. Siz de Zagreb Katedralini ziyaret etmek için Hırvatistan uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

hırvatistan tatil tur

Plitvice Milli Parkı

Bu park Hırvatistan’ın en çok turist çeken yerlerinden bir tanesidir. Bu park Avrupa kıtasının doğal harikalarının en güzellerinden bir tanesidir. Bosna Hersek – Hırvatistan sınırına yakın bir bölgede olan bu milli parkta 16 tane birbirinden güzel ve farklı renklere sahip göl vardır. Her gölün manzarası ayrı muhteşemdir. Bu göllerde çok fazla mineral ve farklı organizmalar bulunmaktadır. Bu nedenle de hava sıcaklığı ve güneş ışınlarının geliş açısına göre göllerin renklerinde değişim gözlenebilmektedir. Göllerin rengi sürekli bir değişim içerisindedir. Bu durumda görsel açıdan çok hoş bir görünüme yol açmaktadır. Göller yöresinde ahşap yürüyüş yolunu kullanarak tüm gölleri gezebilirsiniz.

Korcula Adası

Korcula Adası bir tatil mekânı olmasının yanı sıra Venedik Rönesans dönemi mimarisinden kalan yapıları ile de tarihi bir yer olma özelliği taşımaktadır. Bu ada dünyanın en meşhur tüccarı olarak bilinen Marco Polo’nun doğum yeri olarak da bilinmektedir. Kumsalları, köyleri, zeytin bahçeleri, üzüm bağları ve el değmemiş olan ormanları ile harika bir tatil yeridir.

Lotrscak Kulesi

Bu kule 13. yüzyılda kasaba duvarını koruyabilme amacı ile inşa edilmiştir. Zagreb şehrinin sembolik unsurlarının başında gelmektedir. Latince adı “Hırsız Çanı” manasına gelmektedir. Bu binadan her öğlen top atışları yapılmaktadır. Bu binayı ziyaret etme zamanını öğle saatlerine denk getirebilen turistler hem kentin manzarasını izleyebilir hem de top atışlarının nasıl yapıldığına tanıklık edebilir.

hırvatistan nasıl gidilir

Hvar Adası

Hvar kenti yemyeşil olan üzüm bağları, harika plajları ve lavanta tarlaları ile meşhurdur ve Hırvatistan’ın en popüler kentlerinden biridir. Gotik mimari yapısına sahip kiliseler, 13. asırdan kalan şehir surları ve mermer sokakları ile dikkat çeken bir Hırvat ada kentidir.

Hırvat Mutfağı Ve Yemek Kültürü

Hırvatistan’ın geleneksel özellikler taşıyan yemekleri genelde İtalya ve Orta Avrupa esintileri taşımaktadır. Hırvat yemek kültürü kendine has özelliklerde barındırmaktadır. Bu ülkede çok farklı lezzetler tatma olanağı bulunmaktadır. Brudet adı verilen ve birbirinden farklı türde olan balıklardan çeşitlendirilen bir tür balık yahnisidir. Bu yemek domates ile tatlandırılmaktadır ve Hırvatistan’ın tüm kentlerinde rahatlıkla bulunabilmektedir.

Siyah Risotto olarak bilinen yemek çeşidine bu adın verilmesinin nedeni ise yemeğe siyah rengi veren mürekkep balığıdır. Deniz ürünleri tüketilen tüm restoranlarda bu yemek mutlaka menüde vardır. Manestra bir çorba çeşididir. Bu çorba genelde kış aylarında tercih edilmektedir. Fasulye ve mısırdan yapılan bu çorbayı gene her restoranın menüsünde bulabilirsiniz. Peka ise Hırvatların çok severek tükettiği ülkenin en popüler yemeklerinden bir tanesidir. Peka bir et yemeğidir ve çelik kaplarda ya da odun ateşinde pişirilmektedir. Pişirildikten sonra patatesle süslenen peka basit bir şekilde hazırlanabilmektedir. Hırvatistan uçak bileti alarak siz de Hırvatistan'ın en popüler yemeğini tadabilirsiniz. Punjene Paprike ise bildiğiniz biber dolmasıdır. Biber dolmasının Hırvat versiyonudur diyebiliriz. Bu yemek çoğunlukla patates püresi ile servis edilmektedir. Pasticada yalnız dana eti kullanılarak hazırlanmaktadır.

Pasticada Hırvatistan’da her evde pişirilen bir yemektir ve “Dalmaçya mutfağı kraliçesi” olarak adlandırılmaktadır. Bu yemek şarap sirkesi ile marine edilmiş olan dana eti ile yapılmaktadır. Hindistan cevizi, karanfil ve incir ile servis edilmektedir. Yiyenlerin tadına doyamadığı Pasticada Hırvatistan’da yaşayan herkes tarafından sevilerek tüketildiği gibi turistlerinde en çok ilgisini çeken yemeklerin başında gelmektedir. Krostule ise Hırvatistan’ın geleneksel pastasıdır. Bu pasta yapılırken ince uzun çizgileri gevşek olacak bir şekilde düğümleniyor ve yağda kızartılıyor. Kızartma işleminin ardından üzerine toz ya da pudra şekeri serpiliyor ve ortaya çıtır çıtır bir lezzet çıkıyor. Çayın yanında harika giden bir pastadır.