Hollanda Uçak Bileti

Hollanda Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Hollanda
  • Başkent: Amsterdam
  • Nüfusu: 17,08 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 41.543 km²
  • Komşuları: Almanya, Belçika
  • Konuşulan Dilleri: Flemenkçe
  • Telefon kodu: +31
  • Başkan: Mark Rutte
  • Para Birimleri: Euro

Hollanda’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi:

11. yüzyılda günümüzdeki Hollanda, Belçika ve Lüksemburg’un üzerinde bulunduğu bölge olan Low Countries’te Dükalıklar ve Kontluklar kuruldu. 15. yüzyılın ortalarına gelindiğinde Burgundy, Dükalığının hakimiyetini ele geçirdi. 1555’de İmparator II. Charles’in yerine gelen oğlu İspanya Kralı II. Philip bölgeye egemen oldu. Bu olayların akabinde Flemenkler ekonomilerini kurup kendi içlerinde birliği sağladı ve 1568 yılından sonra 80 yıl süren özgürlük savaşına başladılar.

1568 yılında Hollanda ve Zeeland, 1579 yılında ise Utrecht, Friesland Groningen, Overissel ve Gelderland toplamda yedi bölge olmak üzere isyan başlayıp akabinde ise Utrecht birliğini kurmuşlardır. İki yıl sonra da bağımsızlıklarını ilan ettiler. 1648 yılında yapılan Westphalia Anlaşmasıyla 80 yıl süren savaşlar sona erdi ve bağımsızlıklarına kavuştular.

Yeni yapılan keşifler dolayısıyla 17. yüzyılda zengin hammadde kaynaklarını buldular buna bağlı olarak da ülke ekonomi açısından bayağı güçlendi. Dünyanın sayılı ticaret merkezi ve deniz gücü haline gelen ülke uzun yıllar denizlerdeki egemenliğini sürdürdü. Ülkenin güney toprakları 18. yüzyılda Avusturya ve İspanya arasında pek çok kez el değiştirdi ve 1795 yılında Fransızlar bu bölgeyi kendi himayeleri altına aldı.

hollanda

1814 yılında Napolyon’un yenilmesiyle Hollanda’nın kurucuları yeniden faaliyete geçti ve Kral I. Willem devlet başkanlığına getirildi. 1814 yılında Belçika ve Hollanda arasında yapılan anlaşmayla Hollanda Birleşik Krallığı adı altında ülke toprakları birleştirildi. Bu antlaşma 1830 yılında Belçika Krallığının kurulmasıyla sona erdi ve 1849 yılında liberal bir anayasaya geçildi. 1863 yılında III. Williem demokratik bir düşünceyle Batı Hindistan’daki köleliği kaldırdı. 1873 yılında başlayan savaşlara ek olarak 1894 yılında Lombok’da isyan çıktı, dolayısıyla Hollanda ordusu önemli kayıplar verdi. Ordunun dağılmasını engelleyen General William Vetter, devlet otoritesini tekrardan kurdu. Artık ülke siyasi ve ekonomik açıdan daha kuvvetli bir devlet oldu.

I. Dünya Savaşında taraf tutmayan Hollanda, 1940 yılında Nazi orduları tarafından muhtemel bir İngiliz ve Fransız işgalini engellemek için işgal edildi. Ülke Almanlara karşı savunmaya yetersiz kuzey bölümü terk edip, batı kısmında savunmaya geçti. Fakat Almanlar bir hafta içerisinde tüm Hollanda topraklarını ele geçirdi. Aynı dönemde İngilizler deniz kıyısı bölgelerde egemen olmak için bir hükümet kurdu. Japonların Endonezya’yı işgal etmesi üzerine, Japonya’ya ertesi günde İtalya’ya İngilizler tarafından savaş açıldı.

1942 yılında devlet, 2.750.000 tona ulaşan ticaret gemilerini, savaş bitiminden sonra 6 ay daha kullanması için İngiltere ve ABD emrine verdi. İşgal zamanında Almanlar bölgede pek çok katliam gerçekleştirdi ve 200.000 Hollanda vatandaşını harp sanayisinde çalıştırmak için Almanya topraklarına götürdü.

Alman birlikleri komutanı 1945 yılında Hollanda da teslim oldu. II. Dünya Savaşından önce sürdürdüğü tarafsızlık politikasından vazgeçen ülke, Lüksemburg ve Belçika’yla birlikte İngiltere ve Fransa’yla Brussel anlaşmasını imzaladı ve ardından NATO’ya girdi.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Avrupa'nın en popüler şehirlerinden birine siz de ziyaret etmek istiyorsanız Hollanda uçak bileti fiyatlarına bir göz atabilirsiniz. Hollanda'da gezilmesi ve görülmesi gereken yerler ise şunlardır;

hollanda gezilecek yerler

Dam Meydanı

Amsterdam’ın merkezinde bulunan Dam, kentin en popüler meydanıdır. Yerli halkın deyimiyle kısaca Dam olarak bilinen meydan, başkente adını veren Amstel Nehri çevresine 13. yüzyılda yapılmış, ilk barajın bulunduğu bölgedir.

Utrecht Devlet Üniversitesi Bölgesi

Ülkenin merkezinde bulunan yer oldukça rengarenktir. Utrecht Devlet Üniversitesi geleneksel bir okul olup ayrıca ülkenin en büyük okuludur.

Westerpark Bölgesi

2000’li senelerin başında, bölgede bulunan havagazı fabrikası ve etrafındaki arazinin parka dönüştürülmesiyle oluşturulmuştur.

Nieuwmarkt&Waag

Ülkenin en popüler Pazar yeri, pazarda akla gelen pek çok ürün bulunmakta.

Kinderdijk Fırıldakları

Ortaçağdan kalma, Rotterdam’a 16 km mesafede bulunan bir köydür. Burası 1997 yılında Unesco tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilmiştir. Kışın donan su yüzeyinde buz pateni yapmak bölge adetleri arasında yer almaktadır.

Delft

İnsan kalabalığının pek fazla olmadığı bölge, Eski Hollanda havasını solumak, sakin ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için en doğru adrestir. Küçük fakat sevimli bir bölgedir.

Kırmızı Fener Mahallesi

Amsterdam’da bulunan Hollanda’nın en popüler eğlence bölgesidir.

Leiden

Güney Hollanda eyaletine bağlı bir şehir olan Leiden, 254.000 kişilik nüfusuyla minik bir şehir görünümündedir. Haarlem ve The Hague şehirlerine yakın olan bölge, ülkenin Old Rhine nehrinin tam ortasından geçecek biçimde konumlanmıştır. Özellikle öğrenci kesiminin yoğun olduğu bir bölge olmasına rağmen, hala tarihi güzelliğini korumaktadır. Bölge Amsterdam’a 25 km mesafede bulunuyor.

Jordaan District

Başkentin seçkin bölgesidir. Labirent gibi sokakları bulunan bölgede, kanal boyunca sıralanan evler bulunmaktadır.

hollanda nasıl gidilir

Utrecht

Ülkenin en kalabalık ve eski şehirlerinden biri. Şehir özellikle Dom Kulesi ve Dom Kilisesiyle bilinir.

Musa Köprüsü

Fransa ve İspanya’dan gelen işgalleri engellemek için 17. yüzyılda pek çok kanal, askeri korunak yapılmış yerlerden birisidir. Yapı toplu insan ya da kayıkların geçişini engellemek için yapılmış bir kanaldır. Köprünün ana maddesi Accoya ahşabı adı verilen yüksek teknoloji ürünüdür, asetil işlemden geçirilerek dayanıklılığı arttırılmış dolayısıyla suya, çürümeye ve yangına karşı dayanıklıdır. Köprünün üzeri ise sert tropikal bir ahşapla kaplanmıştır.

Anne Frank Evi

Anne Frank Evi Amsterdam’ın sembolleri arasında bulunan müzelerden biridir. Yapı, II. Dünya Savaşı sırasında Anne Frank ve ailesinin yaklaşık olarak iki sene saklandığı ev olup günümüzde müzeye dönüştürülmüştür. Savaş döneminde bu evde Nazi ordularından saklanan başka aileler de bulunmaktadır. 1635 yılında yapılan ve bir tüccara ait olan ev, 1942 yılında kentte bulunan tüm Yahudi asıllı aileleri toplayıp, Alman soykırımından kaçan aileleri misafir etmiştir. Bu sırada Anne Frank yaşadığı tüm olayları günlük tutarak not etmiştir.

2. yılın sonunda ihbar edilerek yakalanmış ve Polonya’daki Auschwitz toplama kampına gönderilmeden evvel Westerbook’a gönderilmiş, Otto Frank dışındaki yedi kardeş yaşamını yitirmiştir. Yapının müştemilatına bırakılan bir takım ev eşyalarından biri de günlükleridir. Günlükler bulunduktan sonra babasına teslim edilmiş, babasının onayıyla günlük notları yayınlanmıştır. İlk kez 1947 senesinde basılan günlükler kısa süre içerisinde milyonlarca satmıştır. Anne Frank anısına müzeye dönüştürülen yapıyı her yıl milyonlarca misafir ziyaret etmektedir. Siz de bu yapıyı ziyaret etmek için Hollanda uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

Van Gogh Müzesi

Amsterdam’ın en önemli müzesi olmasının yanında, Avrupa’da da en fazla tarihi esere sahip olan ikinci müze olarak da bilinmektedir. 1973 yılında ziyarete açılan müzede ünlü ressamın 1853-1890 yılları arasındaki tüm eserleri görülebilmektedir. Müzede 200’den fazla resim, 500’den fazla eskiz çalışması ve yüzlerce mektubu bulunmaktadır. Dört kat olarak hizmet veren yapının ilk katında önemli eserleri, ikinci katında sanat yaşamı için kullandığı çalışma bölümleri, üç ve dördüncü katta ise daha az tanınan eserleri bulunmaktadır. 

hollanda tatil tur

Hollanda Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Hollanda mutfağı batı, kuzey ve güney olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Batıda mayonez, hardal ve peynir tüketimi fazladır. Kuzey bölgesinin mutfağı ise diğer bölgelere oranla daha az gelişmiştir, bölgede tarım yapılması sebebiyle et tüketimi ve et ile yapılan yemekler yaygındır. Güney bölgesiyse Belçika mutfağının etkisi altında kalmıştır.

Ülkenin yemek kültürü sebze ve eti birleştirir. Ayrıca deniz ürünleri de oldukça fazla tüketilmektedir. Tüccarların ülkeye getirdiği baharat çeşitleri dolayısıyla zamanla yemek kültürüne yerleşmiştir.

Pek çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Hollanda mutfağında da patates en fazla tercih edilen besinler arasındadır. Özellikle Rotterdam’ın pek çok köşesinde patates kızartması ve çeşitleri satılır.

Hollanda denilince akla gelenlerden bir diğer besin ise peynirdir. Oldukça fazla çeşide sahip olan peynir tüketimi de fazladır. Hollandalılar peynir kızartmasını da patates kızartması gibi atıştırmalık olarak sık tercih etmektedir. Hollanda mutfağını görmek ve tatmak için Hollanda uçak bileti fiyatlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz.