Honduras Uçak Bileti

Honduras Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Honduras
  • Başkent: Tegucigalpa
  • Nüfusu: 9.265 Milyon (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 112.090 Kilometrekare
  • Komşuları: Nikaragua, Guatemala ve El Salvador ile sınırları bulunmaktadır. Karayip Denizi ve Kuzey Pasifik Denizi ile de kıyı sınırları bulunmaktadır. 
  • Konuşulan Dilleri: İspanyolca, İngilizce ve Utilia dilleri konuşulur.
  • Telefon kodu: +504
  • Başkan: Juan Orlando Hernandez
  • Para Birimleri: Lempira (HNL)

Honduras’ın Kuruluşu Yılı ve Geçmişi

Amerika kıtasının en köklü tarihine sahip olan ülkelerden birisi Honduras’tır. Mayalar ve öncesi döneme kadar yaşantının olduğu bilinen topraklarda yaşantı çok eski dönemlerden başlamaktadır. Ülke topraklarının batı kısmında Mayalar yaşamıştır. Geri kalan kısmında ise Kolombiyalıların ataları yaşamıştır. Amerika kıtasının 1502 yılında Kristof Kolomb tarafından keşfedilmesi sonrasında ülkede dengeler değişmeye başlamıştır. Yerlilerin yaşadığı alanlara İspanyollar yerleşmeye başlamıştır. Uzun süre koloni şeklinde İspanyolların yaşadığı topraklarda 1821 yılına kadar onların üstünlüğü görülmektedir. Bu tarih itibari ile Honduras bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu tarih, ülkenin gelişmesi için önemli bir adım olarak görülmektedir. Ülke tarihinde sürekli olarak askeri darbeler ve benzeri sorunlar yaşanmaktadır. En son olarak 2009 yılında yaşanan darbe ve önceki darbeler ülkenin gelişimini yavaşlatmaktadır.  

honduras havalimanı

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Honduras çok eski bir kültüre ve iki denize sınır olması sayesinde oldukça fazla turist çekmektedir. Gezilip görülebilecek tarihi alanların yanı sıra doğal güzellikleri ve kültürel alanları bulunmaktadır. Honduras uçak bileti almak isteyenler için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında şunlar yer almaktadır;

Copan Harabeleri

Copan Harabeleri ülkenin en eski yapılarını içerisinde barındırmaktadır. Maya uygarlığından günümüze kadar ulaşan yapıların bulunduğu harabeler ağırlıklı olarak Guatemala sınırına yakın Copan şehrinde bulunur. Özellikle Maya kültürüne ait yapılara hayranlık duyanlar için oldukça farklı binalar görülebilir. Mimari açıdan dikkat çekici yapılar gezilip görülebilir. Yüksek piramitler ve taşların oyulması ile oluşturulmuş olan heykeller ilgi çekici yapılar arasında yer alır. Rehber eşliğinde gezildiğinde oldukça faydalı bir gezi alanı olacaktır. Unesco tarafından 1980 yılında Dünya Mirası Listesine alınmış olup koruma altında bir alandır. 

Roatan Adası ve Koyları

Honduras’ın az bilinen ama harika bir güzelliğe sahip olan koylarından birisidir. Turistik bir alan olmasına rağmen çok fazla bilinen bir yer değildir. Berrak suları ve altın rengi kumsalları tatilciler için unutulmaz günler geçirmenin yolunu açmaktadır. Yaz tatilini güzel şekilde geçirmek isteyenler için tavsiye edilebilecek bir yerdir. Karayip Denizi içerisinde yer alan ada ve koyları oldukça güzel bir havada tatil seçeneği sunmaktadır.

honduras tatil tur

Tegucigalpa Şehri

Tegucigalpa Honduras’ın başkenti olmasının yanı sıra en büyük şehri olarak bilinir. Maden bakımından oldukça zengin alanlara sahip olan şehir bunun da etkisi ile zenginlik kazanmıştır. Özellikle gümüş ve altın madenleri ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır. Şehir topraklarına ilk yerleşim 1578 yılına kadar dayanırken başkent olması ve gelişmesi 1810 yılına kadar uzamaktadır. Şehrin içerisinde İspanyollardan ve öncesinden kalan pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Kiliseler, heykeller ve diğer tarihi yapılar meraklıları için görülebilecek yerler arasında gösterilmektedir. 

Utila Adası

Honduras’ın Karayip Denizi içerisinde kalan adalarından bir tanesidir. Daha küçük bir ada olarak görülen Utila Adası özellikle su altı turizmi açısından oldukça hareketli bir yerdir Resifleri ve bunların içerisinde yaşayan rengârenk balıkları görmek için ideal yerlerden birisidir. Ada içerisinde bulunan dalış merkezleri bu konuda gerekli eğitimleri verebilmektedir. Yaz aylarının bazı dönemlerinde oldukça fazla yağış alabilen ada için gezi dönemi şubat ve ekim ayları dışındaki aylar olarak tavsiye edilmektedir.

Gumbalimba Parkı

Honduras’ın batı kısmında yer alan park, doğa sporlarına ilgi gösteren kişiler için ideal bir gezi alanıdır. Özellikle yeşillikler içerisinde yürümeyi sevenler için tavsiye edilebilecek bir yerdir. Ülkenin birçok alanında bulunan ormanlık alanların manzara bakımından en güzel alanlarını sunmaktadır. Bir kısmında bulunan deniz manzarasına sahip yürüyüş yolları keyifle gezilebilecek yerlerdir. Yöreye özgü bitkileri ve hayvanları burada gözlemlemek mümkündür.

honduras uçak bileti

Tabanya Plajı

Honduras’ın güzel adalarından birisi olan Roatan Adası içerisinde yer alan bir tatil koyudur. Özellikle yaz aylarında oldukça popüler tatil mekânı olması ile bilinen koy, Karayipler içerisinde yer alır. Kumsalın ve denizin en güzel renkleri bu koyda görülebilir. Hindistan cevizi ağaçları ve üzüm ile dolu olan koyda bulunan lüks oteller tatil için burayı tercih edenler için sunulmuştur. Hem doğada gezmeyi hem de denizin tadını çıkartmak isteyenler için tavsiye edilebilecek bir yerdir.

La Tigra Ulusal Parkı

La Tigra Ulusal Parkı çok geniş bir alanı kaplamaktadır. 200 kilometrekareden geniş bir alanı kaplayan park ülkenin en çok gezilen yerleri arasında yer alır. Yemyeşil bir doğaya sahip parkın içerisinde pek çok su kaynağı bulunmaktadır. Bu su kaynakları ülkenin su ihtiyacını karşılamak için kullanılır. Honduras’ın mükemmel doğasının en güzel şekilde görülebileceği yerler arasında gösterilebilir.

Celaque Milli Parkı

Honduras’ın batı kesiminde yer alan bir milli parktır. 1987 yılından beri faaliyette bulunan park içerisinde gezilip görülebilecek pek çok farklı alan bulunmaktadır. Özellikle akarsuları ve şelaleleri ile birlikte geniş ormanları gezip görmek isteyenlere tavsiye edilir. Honduras ve çevresine özgü hayvanları ve bitkileri burada rahatlıkla görebilirsiniz. 

honduras nasıl gidilir

Pulhapanzak Şelaleleri

Honduras ve çevresinin en çok ziyaretçi çeken şelaleleridir. Yojoa Gölü’ne yakın konumda bulunan şelalelerin en büyüğü kırk metreden fazla yüksekliğe sahiptir. Basamaklı şelaleleri ile oldukça ilginç görüntüler sunmaktadır. Yemyeşil bir doğa içerisinde bulunan şelalelerin olduğu yerde suya girilebilmektedir. Su sesini sevenlere tavsiye edilebilecek bir alan olarak görülür. Honduras uçak bileti alarak Pulhapanzak şelalelerini ziyaret edebilirsiniz.

Pico Bonito Milli Parkı

Pico Bonito Milli Parkı, El Pornevir şehrinde yer almaktadır. İki bin metreden yüksek olan alanları ile doğa meraklıları için çok fazla seçenek sunmaktadır. 1987 yılından beri kullanılmakta olan parkın içerisinde çok farklı doğa sporları yapılabilmektedir. Spor yaparken güzel bir doğanın içerisinde gezmek isteyenlerin gezi listesinde mutlaka bulunmalıdır. 

Aziz Mikael Katedrali

Başkent içerisinde yer alan katedral İspanyollar döneminde inşa edilmiştir. 1746 yılında yangında yok olan kilise benzer şekilde tekrar inşa edilmiştir. Kilisenin kendisi ve içerisinde bulunan eserler mimari açıdan oldukça güzel eserlerdir. Etrafında bulunan pazar yerleri alışveriş yapmak ve hediyelik eşya almak için uygundur.

Honduras Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Honduras mutfağı tipik Orta Amerika mutfağı olarak bilinir. Et yemeklerini çok seven Honduraslılar başta domuz eti olmak üzere sığır ve tavuk etlerini de tercih etmektedir. Kıyıya yakın alanlarda balıketleri ve diğer deniz mahsulleri de sofralarda yerini alır. Baharatlı, yağlı ve salçalı yemekler her zaman daha fazla tutulmaktadır. Tortilla olarak bilinen özel ekmek et yemekleri ile birlikte servis edilmektedir. Plato Tipico adı verilen yemekte özel olarak pişirilmiş et ile birlikte patates ve kremalı pilav ile birlikte oldukça leziz bir görüntüye sahiptir. Kızartılmış bezelye ile hazırlana Baleadas, kızartılmış muz ile yapılan Tajadas ve Sopa de Caracol adı verilen salyangoz çorbası önemli yemekler arasında gösterilir. Tropikal meyvelerden yapılan meyve suları en çok tercih edilen içecekler arasında bulunur. Honduras uçak bileti alarak ülkenin yemek kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz.