Irak Uçak Bileti

Irak Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Irak
  • Başkent: Bağdat
  • Nüfusu: 38,27 Milyon (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 437.072 Kilometrekare
  • Komşuları: Güneyinde Suudi Arabistan, Kuveyt ve Ürdün, kuzeyinde Türkiye, doğuda İran, batıda Suriye ile sınır komşusudur.
  • Konuşulan Dilleri: Arapça, Kürtçe, Türkmence ve Süryanice
  • Telefon kodu: +964
  • Başkan: Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Başbakan Haydar El İbadi
  • Para Birimleri: Irak Dinari (IQD)

Irak’ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Irak çok eski ve köklü bir tarihe sahip olmasının yanı sıra sorunlar ve savaşlar ile dolu bir yer olarak görülmektedir. Irak’ın bulunduğu topraklar dünyanın en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan Mezopotamya olarak bilinmektedir. Çok eski bir yerleşim yeri olan topraklar üzerinde yaşamış olan medeniyetler hakkında çok fazla bilgi yoktur. Irak’ın Müslümanlar ile ilk irtibatı 633 yılında gerçekleşmiştir. Daha sonra 642 yılında Müslümanların yoğunlukta olduğu bir toprak haline gelmiştir. Bağdat’ın Emeviler döneminde fethedilmesi sonrasında buralar ticaret ve kültür anlamında gelişim göstermiştir.

ırak uçak bileti

1055 yılında Selçuklu Devleti tarafından alınan topraklardır. 1258 yılına kadar bu şekilde devam eden yönetim bu dönemde Moğol istilasına maruz kalmıştır. İki yüzyıllık sürede Moğol istilası ülkenin ekonomik ve kültürel olarak büyük kayıplar vermesine neden olmuştur. Daha sonrasında Akkoyunlu Devleti ve Osmanlı Devleti yönetimleri görülmüştür. 1639 yılında Osmanlı Devleti tarafından alınan topraklar 1917 yılına kadar bu şekilde kalmıştır. Birinci Dünya Savaşı sürecinde Osmanlı Devletinden ayrılan Irak’ta yönetim sorunları başlamıştır. 1958 yılında yaşanmış olan darbe, Baas Rejimi ve sonrasına gelen Irak’ın koalisyon devletleri tarafından işgali ile devam etmiştir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Köklü bir geçmişe sahip olan Irak, günümüzde sorunlu bölgelere sahip olsa da gezilip görülebilecek pek çok yere ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle tarihi yapıları ve yerleri ile meraklıları için seçenekler sunulmaktadır. Irak uçak bileti almayı düşünüyorsanız gezip görebileceğiniz yerler arasında şunlar bulunmaktadır;

Babil Antik Kenti

Irak’ın başkenti olan Bağdat’a yakın konumda bulunan antik dünya tarihi açısından da önemli olarak görülmektedir. Dünyanın ilk yazılı kanunlarının oluşturulduğu medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Hamurabi olarak bilinen kurallar günümüz medeni toplumlarına ışık olmuş durumdadır. Bağdat’ın yüz kilometre uzağında bulunan antik kente ulaşım oldukça kolaydır. Babil kalıntılarını gezmek için belirtilmesi gereken bir hususta asma bahçeleridir. Babil’in Asma Bahçeleri, Dünyanın Yedi Harikası arasında yer almaktadır. Çok eski bir yapı olan bahçeler ve onların giriş kısmı olan İştar Kapısı’ndan günümüze çok fazla eser kalmamıştır. Özellikle Birinci Dünya Savaşı sırasında antik kent büyük bir yıkım yaşamıştır. Bunun sonrasında yapılan çalışmalar ile toparlanmaya çalışsa da eski popülerliğini kaybetmiştir.

Bağdat Kalesi

Bağdat şehrinin içerisinde yer alan kale, ülke Abbasiler tarafından yönetildiği dönemde inşa edilmiştir. Daha sonrasında Sultan Melikşah tarafından eklemeler yapılmış ve bugünkü halini almıştır. Müslüman ve Arap mimarisini yansıtan kale oldukça geniş gezilebilecek alanlara sahiptir. Tarih meraklıları için mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında gösterilebilir. Siz de Irak uçak bileti alarak Bağdat Kalesinin tarihini yakından görebilirsiniz.

Irak Ulusal Müzesi

Irak ve geçmişi ile ilgili bilgilerin en iyi şekilde alınabileceği ve eserlerin gözlenebileceği yer olarak gösterilir. Bağdat’ta bulunan müze 1923 yılından beri faaliyettedir. Özellikle bölgede bulunmuş olan Mezopotamya kültürüne ait eserler ve kalıntılar sergilenmektedir. 2003 yılında işgal döneminde yağmalama olayları yaşanmış eserlerin büyük çoğunluğu kaybolmuştur. Daha sonrasında bulunan eserler ile tekrar açılsa da eski eser çeşitliliği yoktur.

ırak havalimanı

El Askeri Camii

Bağdat’a yüz elli kilometre mesafede bulunan Samarra şehrinde bulunmaktadır. 944 yılında inşa edildiği belirtilen cami ve etrafında bulunan külliyeler oldukça güzel mimari özellikler sunmaktadır. Cami ve çevresi daha önce geçirdiği tadilat ile günümüze kadar ulaşmıştır. Özellikle Şii Müslümanlar için önemli ibadethanelerden bir tanesidir. Mavi çinilere sahip olan duvarları inşa edildiği dönem için oldukça güzel özellikler sunmaktadır. Yıpranmış olsa da yenileme sonrasında ziyaretçilere açılmıştır.

Necef Şehri

Irak içerisinde Şii’ler için kutsal sayılan şehirlerden bir tanesidir. Fırat Irmağı yakınında bulunan şehir 791 yılında kurulmaya başlanmıştır. Halife Harun Reşit tarafından kurulmaya başlanan şehir içerisinde camiler, türbeler ve pek çok farklı eser bulunmaktadır. Her yıl binlerde kişinin ziyaret ettiği İmam Ali Türbesi ve El Hannanah Cami bunlar arasında gösterilir. Ayrıca şehre yakın konumda bulunan antik kentlerde meraklıları için sayılabilecek yerlerdendir. Ur ve İncil antik kentleri ziyaretçilere açıktır.ırak nasıl gidilir

Basra Körfezi

Basra şehri ve körfezi ülkenin ekonomik bakımdan en önemli yerleri arasında sayılabilir. Basra Limanı, ülke ticareti için önemli bir nokta olarak sayılabilmektedir. Basra ülkenin ekonomisi ile birlikte bilim, tarih ve edebiyat gibi konularında da önemli bir şehridir. Basra içerisinde bulunan İmam Ali Bin Talip Camii tarihi yapılar arasındadır. Arap yarımadası haricinde dünyada inşa edilen ilk camii olarak bilinir. Bu özelliği ziyaretçi sayısının artmasını sağlamaktadır. 

Abbasi Sarayı

Abbasiler döneminden günümüze kadar sağlam ve kullanılabilir şekilde ulaşan ender yapılardan birisidir. Başkent Bağdat içerisinde bulunan saray dikkat çekici bir mimariye sahiptir. Dicle Nehri’ne komşu olan saray içerisinde Abbasiler ülkeyi beş yüz yıla yakın süre yönetmişlerdir. Günümüzde üniversite binası olarak kullanılan yapı kemerleri, avlusu ve mimari özellikleri ile gezenleri kendisine hayran bırakmaktadır.

Erbil Kalesi

Erbil şehrinde bulunan önemli tarihi eserlerden bir tanesi Erbil Kalesi’dir. Beş bin yıldan daha eskiye dayanan kale yenilerek günümüzde ziyarete açılmıştır. Unesco tarafından Dünya Mirası Listesi içerisinde dâhil edilmiştir. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan yapının içerisinde bulunan yüksek heykeller görenleri şaşırtmaktadır.

ırak tatil tur

Süleymaniye

Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bir şehir olması nedeni ile ilgi çeken bir gezi bölgesi olarak bilinir. Ayrıca Irak içerisindeki en güzel şehirlerden birisidir. Şehirde inşa edilmiş olan parklar, eğlence alanları, teleferikler ve benzeri modern yapılar gezilecek yer sayısını arttırmaktadır. Ayrıca Irak mutfağına özgü yemekleri yiyebileceğiniz restoranlar ile gezilere lezzet katacak seçeneklere de sahiptir.

Al Faw Sarayı

Bağdat’ta bulunan Al Faw Sarayı, çok eski olmasa da tarihi olarak öneme sahip yerler arasında sayılır. İran karşısında kazanılan zafer anısına inşa edilmiş olan saray Saddam Hüseyin döneminde yapılmıştır. Su sarayı adı ile de anılmakta olan yapı içerisinde küçük saraylar ve binalar bulunmaktadır. İşgal döneminde güvenlik noktası olarak kullanılmıştır. Havaalanına beş kilometre mesafededir.

Irak Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Irak yemek kültürü Asya ve Arap yemek kültürünün karışımı olarak görülmektedir. Ülkenin kuzey ve güney kesimlerinde farklı türlerde yemeklerin tercih edilmesinde bu konu da etkili olmaktadır. Kahvaltı kültürü, ülkemizde tercih edilene yakındır. Peynir, zeytin, reçel, bal ve yumurta gibi seçeneklerden oluşmaktadır. Bunların yanı sıra börekler, simit ve benzeri hamur işlerinin de tüketildiği bilinmektedir. Çorba olarak tarhana, ezogelin, mercimek gibi seçenekler tercih edilmektedir. Etin çok fazla tüketildiği ülkede kebaplar yemeklerin ilk sırasında yer alır. Acı ve baharatlı et yemekleri fırında ya da mangalda pişirilebilir. Bunların yanı sıra sebze yemekleri, kızartmalar ve zeytinyağlı yemeklerde sofralarda yer bulur. Şerbetli tatlılar ile birlikte kahve ve çay yoğun olarak tüketilir. Irak mutfağını yerinde tanımak için Irak uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.