İran Air Uçak Bileti

İran Air Uçak Bileti
  • Ülke: İran
  • Sahibi: İran İslam Cumhuriyeti
  • CEO: Seyit Hasami
  • Uçak Sayısı: 60
  • Çalışan Sayısı: 13000
  • Telefon Numarası: +49 692 560 0613-15
  • E-Posta: info@iranair.com
  • Ticaret Unvanı: İran Airways
  • Tescilli Marka Adı: İranAir
  • Merkez Adresi: Mebrabad, Tahran, İran

İran Air Hakkında

İranAir ilk olarak Mayıs 1944’te İran’da kurulmuştur. 1945 yılında yani 2. Dünya Savaşından sonra ilk yolcu uçağını Tahran’dan kutsal Meşhed şehrine varmak üzere uçurdu. O tarihlerde İran Air haftada bir defa Avrupa ülkelerine kargo taşımacılığı da yaptı. 

İran Air, İran İslam Cumhuriyeti Hava Yolu olarak bilinmektedir. Ülkenin en önde gelen bayrak taşıyıcı hava yolu şirketidir. Orta Doğu’da kurulan ilk hava yolu şirketidir. 35 Uluslar arası ve 28 iç hatlarda müşterilerini sevdikleriyle buluşturmaktadır. Üstleri şu şekildedir; Merkez üst Tahran’ın batısında bulunan Mehrabad Havalimanıdır. Mehrabad’a bağlı olan iç hat seferlerin Mehrabad Havalimanıdır. Uluslararası havalimanı ise Tahran İmam Humeyni Uluslararası havaalanıdır. 

Filosu DC-3’ler, DC-4s ve Viscount uçaklarından oluşuyordu. İran Air 1945-1962 yılları arasında haftada birden fazla uluslararası uçuş yapan bir hava yolu şirketine dönüştü. 1954 yılına gelindiğinde İran İslam Cumhuriyeti’nde Pers Hava Servisleri kurulmuştur. Bu şirket başlangıçta Avrupa ülkelerine yük taşımacılığı yaptı. Yolcu taşımacılığına ise kiralık ekipman kullanarak 1960 yılında başladı. 

iran air hakkında

Yeterli ulaşım imkânlarının olmaması dünyanın en güvenli ulaşımı olması, yeterli karayolu ve demiryolunun bulunmaması, İran halkının refah seviyesinin artırılması hava yoluna olan rağbeti artırmıştır. Fakat, İran’da kurulan bu iki uçak firması uçak kalitesinin yetersiz olması ve maddi sıkıntılarının olmasından dolayı 10 Şubat 1961 de yeni bir hava yolu şirketinin kurulması için bakanlar kurulu kararı alındı. Böylece İran Air ve Pers Hava Yolları birleşerek HOMA Hava Yolu Şirketi kurulmuştur. HOMA efsanevi mutluluk kuşunun sembolü olan Fars mitolojisinin de adı geçen kuşun kısaltması anlamına gelir.2000’li yıllara gelindiğinde ismi İran Air olarak değiştirilmiş ve böylece kalmıştır. 

1970’lerin sonlarına doğru İran Havası dünyanın en hızlı gelişen ve büyüyen hava yolu şirketi ve kâr oranı en yüksek hava yolu şirketlerinden biri olmuştur. İran Air dünyanın en güvenli hava yolu şirketinden olan Qntas hava yolu şirketinden sonra art arda takip eden 10 yıl boyunca kaza yapmayan hava yolu şirketi olarak 2. Sıraya yükseldi. Bu sıralama yapmadan biraz geçmişe yani 1952 yılına gittiğimizde ölümcül bir kaza meydana gelmiştir. Bu kazada sadece 1 kişi hayatını kaybetti. Böylelikle İran Air dünyanın en güvenli hava yolu şirketi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. 

Boeing 747SP’yi sipariş edip ve gökyüzüyle buluşturan ilk Hava Yolu şirketi Pars Hava Yollarıdır. İranAir 1964’te IATA’nın tam bir üyesi olmuştur. Ve şimdi ise IOSA Kayıtlı hava yolu şirketi olduğu için 28 uluslararasında, 26 iç hatlarda uçakları bulutların üzerinde süzülmektedir. 

İran Ulusal Hava Yolu Ulusal bir şirket olarak tescil edildikten hemen sonra HOMA adı değiştirerek IranAir olarak adını değiştirdi. İran Air logosunu ise ülkesinde bulunan Yargıçlar Güzel Sanatlar Koleji’nde bir yarışma yaparak seçti. 22 yaşındaki Edward Zobrabian İran motiflerini resmederek şirketin logosunu oluşturdu. 

İran Air Ortakları

Firma İran devletine aittir. 

İran Air’in Uçtuğu Yurt İçi İller

Ülkemizde sadece İstanbul ve Ankara şehirlerine uçak seferleri düzenlemektedir. 

iran air uçuşları

İran Air’in Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Kazakistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Belçika, Arabistan, Pakistan, Afganistan, Rusya, Kuveyt, Özbekistan, Kırgızistan, Avusturya, Fransa ve İtalya gibi ülkelere uçak seferleri düzenlemektedir. 

İran Air Haberleri

İlkemiz güvenliğinizdir sloganıyla hizmet veren İran Air her geçen gün filosunu daha modern uçaklarla yenilemektedir. Ağustos 2018 de İran, uçakların Amerika’dan almayıp Fransa ve İtalya ile ortak uçak öreten şirketn olan ATR den sipariş etmiş olduğu 20 yolcu uçağından 5 tanesini daha teslim aldı. Sipariş edilen ATR76-600 tipi uçakların beş tanesi Tahran’da bulunan Mebrabad Havalimanına iniş yapmıştır. İranAir Amerika’nın ürettiği Boeing tipi uçaklardan sipariş etmek için şu anda önünde herhangi bir engel bulunmamaktadır.

iran air uçak bileti

Şirketin 2013 yılındaki geliri 329, 74 milyon dolarken, net geliri 71,67 milyondur. Bu gelir miktarı her yıl sistematik olarak artmıştır. İran Airnın çok hızlı gelişmesinin sebebi ülkenin stratejik konumu çok önemlidir. Bir diğer sebebi ise her yıl İran’ın büyük kentlerinden Suudi Arabistan’ın Mekke giden hava kapısı Ciddi’ye hac törenleriyle binlerce hacıyı kutsal topraklarla buluşturmasıdır. Fakat 2016 yılına gelindiğinde İran ve Suudi Arabistan arasındaki gerilimin olması İran’dan gelen tüm Hac uçuşlarını süresiz askıya almıştır. Bu arada İran-Amerikan gerilimi ABD doları karşısında İran para biriminin değeri gitgide düşmektedir. 

İran Airnın gelecekteki hedefi İran, Orta Doğu, Hindistan ve Avrupa’daki destinasyonlarda hizmet verebilmektir. Yani kısaca söyleyecek olursak, İran Air dünyanın her yerinde hizmet verme hedefine ulaşmak istemektedir. Aeroflot, Avusturya Hava Yolları, Azerbaycan Hava Yolları, Lufthansa, Türk Hava Yollarıyla kod anlaşması bulunmaktadır.