İrlanda Uçak Bileti

İrlanda Uçak Bileti
  • Ülke Adı: İrlanda
  • Başkent: Dublin
  • Nüfusu: 4,784 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 70.273 km²
  • Komşuları: İngiltere
  • Konuşulan Dilleri: İrlandaca
  • Telefon kodu: +353
  • Başkan: Michael D. Higgins
  • Para Birimleri: Euro

İrlanda’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Keltlerin yani İrlandalıların atalarının demir çağında, İrlanda’ya yerleştiği düşünülür. Bu tarihte Romalılar İrlanda’ya Hiberniya ismini vermiştir. Ülkeye Hristiyanlık 5. yüzyılda ulaşmış, Saint Patrick ve Palladius 430’lu yıllarda inancı yaymaya başlamıştır ve akabinde de Latin alfabesini adaya getirmiştir. Günümüzde ülke halkı Saint Patrick’i ülkenin koruyucu azizi olarak görür, dolayısıyla her 17 Mart’ı Saint Patrick’s günü olarak kutlarlar. Ülke 800’lü yıllarda Vikinglerin hücumuna uğramış, 840 yılında ise ülke kıyılarına yerleşmişlerdir. Fakat, adayı tamamen ele geçirememiş ve 11. yüzyılda etkileri azalmıştır.

Daha sonraki yıllarda ise ülke Normanlar tarafından işgal edilmiştir. Bu tarihte İngiltere de Normanlar tarafından yönetiliyordu, Norman asıllı İngiltere Kralı II. Henry ülkeyi ele geçirerek oğlu John’a vermiştir. 14. yüzyıldaysa İngiltere’nin etkisi azalarak Kelt kültürü ve İrlandaca tekrardan ön plana çıkmıştır.

irlanda havalimanı

1532 yılında İngiltere Kralı VIII. Henry Protestanlığı kabul etmiş, bu hal İrlanda’nın kaderini tümüyle değiştirmiştir. İngilizler, İskoçlar ve Galler Protestan olmasına rağmen İrlandalıların büyük bir kısmı Katolik kilisesine bağlı kalmıştır, bu durum günümüze dek devam etmektedir.

Baskı döneminde, Nisan 1916’da “Paskalya Ayaklanmasından” sonra, İrlandalı gönüllüler “IRA” çatısı altında birleşerek Britanyalılara karşı savaşa girmiştir. Bu dönemde İngiliz başbakanı olan David Lloyd George biri kuzey diğeri güney İrlanda için iki farklı parlamento kurarak denetimi elinde tutmaya çalışmıştır. Yalnız Katolik Güney İrlanda, İngilizlere taviz vermedi. Dolayısıyla da İngiliz başbakanı Lloyd George İrlanda’yla barış antlaşması yapıldı. Yapılan anlaşmaya göre Güney İrlanda uygulamada İrlanda Bağımsız Devleti ismiyle özgürlüğünü kazandı (6 Aralık 1921, İngiltere-İrlanda Ant) Kuzey İrlanda ise Birleşik Krallığa bağlandı.

II. Dünya Savaşında taraf tutmayan İrlanda 1948 yılında yapılan De Valera seçimlerini kaybetti bunun üzerine de 1949 senesinde İrlanda Cumhuriyeti ilan edildi.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Avrupa'nın en popüler ülkelerinden biri olan İrlanda'ya gitmek isterseniz İrlanda uçak bileti aldıktan sonra gezebileceğiniz bazı yerler şunlardır;

Phoenix Park

Avrupa’nın en büyük parkı olan Phoenix park, Dublin’in Liffey Nehrinin kuzeyinde olup şehir merkezinin 2-4 km batısında bulunur. Özellikle gençler tarafından tercih edilen parkın içerisinde insanlar rahatlıkla güneşlenir ve piknik yapar. Büyük bir yeşil alana sahip olan park içerisinde bisiklet parkurları vardır. Parkın önemli bir özelliği de geyikleridir. Geyikler herhangi bir koruma olmadan etrafta rahatlıkla gezer ve park sakinleri tarafından beslenir. Doğayla iç içe olmayı seven kişilerin görmeden dönmemesi gereken bir yerdir. Yaklaşık olarak 707 hektarlık alanı kaplayan park, 11 km’lik çevre duvarı dolayısıyla da Avrupa’nın en büyük şehir duvarlı parkı olma özelliğine sahiptir.

Temple Bar

Dublin’in en hareketli bölgesidir. Özellikle turistlerin ağırlıklı olarak bulunduğu, yüzlerce kafe ve barın bulunduğu bir yerdir.

Spire of Dublin

Ülkenin başkenti olan Dublin’de bulunan anıt, paslanmaz çelikten yapılmış ve iğneye benzemektedir. 121,2 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun anıtı olma özelliğine sahiptir.

Ha’penny Bridge

Bridge şehrinin tam merkezinde bulunan tarihi köprüden geçmek için eskiden ücret ödeniyormuş (yarım penny), yapı ismini de buradan almış. Köprünün her iki tarafında da hoş mekanlar vardır. Köprü, Liffey nehrinin üzerinde bulunup, Temple bar ve Henry Street’e yakın iki yakayı birbirine bağlar. Bölge fotoğraf çektirmek için oldukça ünlü bir yerdir.

irlanda nasıl gidilir

Dublin Kalesi

Dublin’de bulunan kale 1922 senesine kadar İrlanda’daki İngiliz yönetiminin merkezi olarak kullanılmıştır. Tarihi değeri açısından önemli bir kale olan yapının avlusu ve bir bölümü herkese açıktır. Yalnızca heykel, tarihi eser ve tabloların bulunduğu alan ücretlidir.

Trinity College

1592 yılında kurulan ve Jonathan Swift ve Samuel Beckett gibi onlarca ünlü yazar, şair ve düşünürün mezun olduğu okul olan Trinity College mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Okul içerisinde yeşil saha, kafe ve barı vardır ve herkesin ziyaretine açıktır.

Trinity College Library

Trinity College içerisinde faaliyet gösteren, çok eski kitapların bulunduğu tarihi bir kütüphanedir. Günümüzde turistlerin rağbet gösterdiği yerler arasındadır. Pek çok dizi ve filmde yer almış ünlü bir kütüphanedir.

Kilmainham Gaol

Zamanında hapishane olarak kullanılan yapı günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Yapı içerisinde mahkûm odaları, avluları gezilebilmekte. Tarihi bir hapishane olan yapıda özellikle Büyük Britanya ve İrlanda arasında yaşanan politik ve acı olayların sonucunda yaşananlar görülmektedir.

Irish Museum of Modern Art

İrlanda Modern Sanatlar Müzesi mutlaka ziyaret edilmelidir. Geniş bir avlusu ve ana binanın arkasında harika bir bahçesi vardır. Ayrıca Kilmainham Gaol hapishanesi ile de bitişiktir. Gezinizin bir gününü Modern sanatlar müzesinde geçirmek isterseniz İrlanda uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

Dicey’s Club&Garden

Dublin’de popüler bir eğlence mekanıdır ve özellikle gençler buraya takılır. Akşam 18:00’dan sonra giriş ücretli, Cuma ve cumartesi günleri 21 yaşın altındaki gençler genellikle içeri alınmamaktadır.

Wax Museum Dublin

Dünyanın çeşitli ülke ve şehirlerinde bulunan, ünlülerin balmumundan yapılmış heykellerinin bulunduğu bir müzedir.

National Botanic Gardens

Dublin’in merkezine oldukça yakın olan botanik bahçe ücretsiz olarak ziyaret edilir.

irlanda uçak bileti

St. Stephen’s Green

Başkentin merkezinde büyük ve hoş bir parktır. Buradan pek çok yere kolayca ulaşım sağlanır. Park içerisinde küçük bir su öğesiyle birlikte çeşitli hayvanlar, bunun yanında oturma alanları ve koşu parkurları vardır. Park özellikle akşamüzerleri gençlerin buluşma noktasıdır.

Grafton Street

Dublin’in en hareketli ve ünlü caddelerinden bir tanesidir. Alışveriş, yeme-içme, gezi için en mükemmel yerlerden biri olan Grafton Street ayrıca sokak müzisyenleriyle de dikkat çeker.

O’Connell Street

Cadde Dublin’in en bilinen ve hareketli caddelerinin başında gelir.

Guinness Store House

Dünyaca ünlü olan Guiness bira fabrikasında, siyah biranın nasıl yapıldığı izlenebilir. Ülkenin neredeyse tamamında bu bira tüketilir. Fabrikanın girişi 10-15 Euro arasındadır.

Jameson Whisky Store

Dünyanın en ünlü viski markaları arasında bulunan Jameson Whisky’nin fabrikası 10-15 Euro’ya ziyaret edilebilir.

The Memorial Famine Stone

Başkent’in bir bölgesinde bulunan heykeller, İrlanda’da bir dönem yaşanan büyük kıtlığı simgelemektedir.

Sightseeing Dublin

Şehrin pek çok yerini kısa sürede dolaşabilmek için O’Connell Street’ten kalkan şehir turları yapılabilir.

Viking Splash Tour

Başkentte dolaşırken rastlanabilecek keyifli Viking Tekne-Araba turu. Hem suda hem de kara da gidebilen Viking gemisiyle şehir gezilebilir. Tamamıyla turistlere hizmet veren, Viking müzikleri ve Viking şaraplarıyla şehir keyifli bir şekilde gezilebilir.

irlanda tatil tur

Şirketler

Dünyanın en büyük şirketleri arasında bulunan Google, Ebay, Paypal gibi şirketlerin merkezleri başkent Dublin’de bulunur. Fakat buraları dolaşabilmek için randevu almak gerekir.

Saint Patrick’s Cathedral

Katedral günümüzde hala aktif olarak ibadete açık olup altında ise ücretli bir müzesi bulunmaktadır. Yapının arka bölümünde güzel bir park vardır özellikle dinlenmek için idealdir.

İrlanda Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Son senelerde gelişen modern İrlanda mutfağı, Kelt mutfağı ve Fransız mutfağının etkileşime girmesiyle oluşmuştur. Ülke mutfağında yemekler, sebze ve meyvelerin deniz ürünleriyle birlikte pişirilmesiyle sunulur. İrlanda mutfağının vazgeçilmezi patatestir. En meşhur yemeklerinin başında Shepherd’s Pie ya da Cottage Pie (Çoban’ın yemeği) vardır. Yemek patates, kıyma ya da kuşbaşı etle birlikte çeşitli sebzelerden oluşmaktadır. Irish Breakfast ismini verdikleri kahvaltı hemen hemen tüm İrlanda otellerinde misafirlere sunulur. Calcannon ise püre haline getirilen patates, kabak, lahana, sarımsak, soğan, krema, taze soğan ve biberin pişirilmesiyle yapılır. Bu yemek daha çok sonbahar ve kış aylarında tüketilmektedir. İrlanda uçak bileti bakarak İrlanda mutfağını yakından tanıyabilirsiniz.