İspanya Uçak Bileti

İspanya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: İspanya
  • Başkent: Madrid
  • Nüfusu: 46,57 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 505.990 km2
  • Komşuları: Atlantik Okyanusu, Fransa, Cebelitarık Boğazı, Akdeniz ve Portekiz ile komşudur.
  • Konuşulan Dilleri: İspanyolca ve çeşitli bölgelerinde Baskça ve Katalanca dilleri de konuşulmaktadır.
  • Telefon kodu: +34
  • Başkan: Pedro Sánchez
  • Para Birimleri: Euro

İspanya'nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

İspanya’nın kuruluşu M.Ö. 1100’lü yıllarına dayanmaktadır. İlk olarak Fenikelilerin bulunduğu topraklar üzerinde ilk yerleşim yerlerinin kurulmasının ardından Keltler ve Yunanlılara ev sahipliği yapmıştır İspanya toprakları. Ardından Kartacalılar’ın egemenliği altına giren ülkenin bazı bölgelerinde hala Katalanca konuşulmaktadır. M.Ö. Romalıların İspanya ile işbirliği yaparak Hristiyanlığı bölgede yaymaya başlamışlardır. M.S. 5. Yüzyılda Germen kabilelerinin saldırısı altında kalan topraklarda Suevler, Vandallar, Vizigotlar egemen olmuşlardır. En uzun hâkimiyeti ise Vizigotlar devam sürdürmüşlerdir. İspanya’ya Hristiyanlığın tamamen yerleşmesi de Vizigotlar tarafından olmuştur.

İspanya, Avrupa devletleri arasında İber Yarımadası üzerinde ve güney kısımda kalan ülke olarak köklü bir tarihe geçmişe sahiptir. İber Yarımadası, otuz beş bin yılı aşkın bir tarihe dayanmaktadır. Roma Cumhuriyetinin parçası şeklinde olan İspanya’nın oluşumu ikinci yüzyılda olmuştur. İspanya sarsıntı ve gerginliklerle gelişen bir devlet olmakla beraber modern dönemlerde dahi yokluk savaşının devam ettiği ülkelerdendir. 1977 yılındaki genel seçimin ardından İspanya Avrupa devletleri arasındaki yerini sağlamlaştırma şansını yakalamıştır. Ardından İspanya hızla gelişim göstermiş ve temellerini sağlamlaştırmıştır. Avrupa’nın güçlü devletleri arasında bulunan İspanya’nın kurucusu belli olmamakla beraber Tarık Bin Ziyad’ın feth ettiği bilinmektedir.

İspanya’nın tüm bu yerini koruyucu ve kendini geliştirici çalışmalarının ardından Endülüs’e ev sahipliği yapması ülkenin Avrupa devletleri arasındaki önemini arttırmıştır. Endülüs Devleti’nde yaşanan bilim hakkındaki gelişmelerden dolayı Endülüs’ten kalan kitaplar İspanya’da uzun süre okutulma şansı bulmuştur. İspanya’nın krallıkla yönetilmesi ve devletçik isimli kurucuları olması devletin kurucusu olarak bir ismin geçmemesini sağlamaktadır. Birçok defa farklı hükümdarları toprakları üzerinde barındırmış devlet dünya tarihinde önemli ülkeler arasında girmeyi başaran yapıya sahip olmuştur.

ispanya gezilecek yerler

İspanya'da Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Avrupa’nın en popüler turist ağırlayan destinasyonlarından biri olan İspanya, İber Yarımadası’nda yer almakla beraber Akdeniz ve Atlantik ülkelerine kıyısı olan bir ülkedir. Dünyaca bilinen önemli şehirleri olan ülkenin resmi adı İspanya Krallığı’dır. Aynı zamanda Batı Avrupa Devletleri arasında ikinci büyük devlet durumundadır. Avrupa’daki ikinci en yüksek ülke de İspanya’dır ve UNESCO Kültür Mirası listesinde birinci konumda olan İtalya’nın ardından gelen ikinci Avrupa ülkesidir. İspanya kültürü gelişmiş olup toprakları üzerinde çeşitli şehirlerde doğal güzellikleri ve tarihi yapıları bulundurmaktadır. Dilerseniz sadece İspanya'yı ziyaret edeceğiniz gibi UNESCO Kültür Mirası Listesi'ndeki her yeri gezmek için de kendinize rota oluşturabilirsiniz. İspanya için Fastfly.com'u çeşitli İspanya uçak bileti fırsatlarını göstermesi ve biletinizi satın almak için kullanabilirsiniz. 

ispanya endülüs turu

İbiza Katedrali

İspanya’nın en ünlü kiliselerinden biri olan İbiza Katedrali, Katalan mimarisinin izlerini taşımaktadır. 1300’lerin mimarisi ile inşa edilen yapıya katedrale kutsal çeşitli eşyaların muhafaza edilmesi için özel odalar eklenmiştir daha sonra. Yenileme çalışmaları yapılmış ve 18. yüzyılda tamamlanmıştır. İçerisinde heykeller ve vitray yer almaktadır. Görsellik bakımından zengin olan İbiza Katedrali İspanya’ya gelenlerin de ziyaret ettiği mekânlardan biridir. Kilise manzarası da oldukça güzeldir. Katedrali her gün 9:30-13:30, 16:00-20:00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.

Madrid

İspanya’nın mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden biri olan Madrid aynı zamanda ülkenin başkentidir. Burada Prado Müzesi, sanat eserleri, Puerta del Sol, Debod Tapınağı gibi kültürel zenginlerle sıkça karşılaşılmaktadır. Şehrin her köşesi görülmeye değer bir tarihi eser görünümündedir.

Marbella

İspanya’nın Akdeniz şehirlerinden biri olan Marbella’nın kumsalları ipek kumludur. Kıyı şeridi oldukça uzun olup yaz aylarında bolca turist ağırlayan kumsallardandır. Liman manzaraları, tarihi binalar, sanat galerileri bakımından zengin bir şehirdir. Şehir çok yönlü olup görünümü itibariyle gezilmeye değer sokaklardan ve binalardan oluşmaktadır.

Eski Kent

Emevi ve Endülüs mimarisinin bir arada bulunduğu tarihi binalar ve sokakları ile ünlü Eski Kent caddelerinde gezmenin havası çok farklıdır.  Bu sokaklar insanın içini açan ve tarih kokan çeşitli unsurlar bulundurur. Orange Meydanı ve Arap Kalesi gibi yapılar da Eski Kent içerisinde bulunan görülmesi gereken yerlerdendir.

Es Vedra Adası

İbiza’nın adalarından biri olan Es Vedra Adası, sahile çok yakındır. Oluşumunun 155 milyon yıl öncesine dayandığı bilinen adanın özelliği ise dünyanın en manyetik noktalarından biri olmasıdır. Üstelik ada üzerinde hiç metal birikimine rastlanmamıştır. Gizemli ada kıyıya çok yakın olduğundan rahatlıkla görülebilen bir konumdadır.

Golden Mile

Marbella’nın lüks evlerinin yer aldığı Golden Mile, Kral Fahd Sarayı’nı içerisinde bulundurmaktadır. Aynı zamanda oteller, kulüpler gibi şehrin simge mekânlarını içerisinde bulunduran eğlence merkezlerindendir.

Orange Meydanı

Tarihi şehir Marbella’nın orta noktasında yer alan Plaza de Los Naranjos adı ile de bilinen Orange Meydanı, 1485 yıllarında yapılmıştır. Burada palmiyelere ve portakal ağaçlarına sıkça rastlanmaktadır. Görünüm olarak eşsiz manzaralar sunan Orange Meydanı kafe ve barların da bulunduğu yerlerdendir.

Kanarya Adaları

Kanarya Adaları aslında bir ada grubu olup antik zamanlarda ismine Kısmet Adaları denilen bölgedir. Bu bölgenin Kayıp Ada Atlantis ile ilişkili olduğu da söylenen rivayetlerdendir. Yerleşim yeri olan Kanarya Adaları İspanya’nın otonom bölgeleri arasındadır.

Sagrada Familia

Barselona’nın sembolü olan Sagrada Familia, Antoni Gaudi’nin mezarının olduğu yapıdır. Turistlerin uzun kuyruklar oluşturduğu ve dikkatleri çeken bu yapının içi ziyaret edilebilmektedir. Binanın hem dış hem de iç tasarımı büyüleyicidir. Yapımı 1882 yılından başlamış olan yapının inşaatı Antoni Gaudi’nin ölümü üzerine tamamlanması uzun sürmüştür. Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunan bu yapıya ulaşabilmek için kolayca İspanya'ya uçabilirsiniz. En uygun fiyata İspanya uçak bileti almak için Fastfly.com'da beklemek zorunda değilsiniz. Gideceğiniz tarihi seçip İspanya uçak biletinizi satın alabilirsiniz.

ispanya la sagrada familia

Picasso Müzesi

Sürreal sanat akımı öncülerinden biri olan Pablo Picasso, Malaga şehrinde bulunmaktadır. İçerisinde Picasso’nun eserlerini ve eşyalarını görmek mümkün olmaktadır. Müzenin girişinden bilet alınarak ziyaret edilmektedir. Giriş ücreti için az bir miktar ödenmesi gerekmektedir. Müze, pazar günlerinde kapanış saatlerine yakın ücretsiz ziyaret edilebilmektedir. Müze içerisinde cafe ve kitap dükkânı yer almaktadır.

Plaza Mayor

Madrid’in en bilindik meydanıdır. Etkileyici özelliklere sahip olan meydan tarihi geçmişinde boğa güreşleri, pazarlar ve turnuvalara ev sahipliği yapmıştır. Şimdi se turistik birçok dükkân ve kafeleri bulundurmaktadır.

Kraliyet Sarayı

Avrupa ülkeleri arasından en büyük ormanı bulunan saray İspanya’nın Kraliyet Sarayı’dır. Nehrin vadisine bakan saray, mimari bakımdan da gelişmiş özelliklere sahiptir. Madrid’in en güzel binalarından biri olmasının yanı sıra sarayda tek yönlü turlar yapılarak hem yerli hem de yabancı turistlerin mekânı gezmelerine olanak tanınmaktadır. Sarayın içerisinde halılar, madalyalar ve eşyalar göz kamaştıran türdendir.

ispanya tatil tur

İspanya'nın Mutfağı ve Yemek Kültürü 

İspanyol mutfağı denildiğinde akıllara ilk olarak Paella isimli ünlü yemek gelmektedir. Bu lezzetiyle meşhur olan yemek İspanyol mutfağının vazgeçilmezlerinden biri halini almıştır. Paella içerisinde tavuk eti ve deniz ürünleri ile bulunduran pilav yemeğidir. İspanyol mutfağında meşhur olan bir diğer yiyecek ise Gazpacho’dur. Endülüs’te yaygın olarak pişirilen bu soğuk çorba Arapça kökenli sözcük olup ıslatılmış ekmek anlamını taşımaktadır. İçerisinde domates, sarımsak, ekmek içi ve sirke gibi malzemeler bulunmaktadır. Farklı lezzetleri görmenin mümkün olduğu İspanya restoranları zengin seçenekler bulundurmaktadır. Servislerde genellikle kızartılmış ekmek parçaları ve üzüm gibi besinlere yer verilmektedir. Kendine özgü lezzetleriyle İspanya’nın zeytinyağı ile yapılan kızartmaları da ünlüdür. İspanya'ya gelen turistler bu lezzetleri denemekte ve eve dönüşlerinde yanlarında da en beğendiği lezzetleri götürmektedir. İspanya'ya gelen diğer turistler gibi hava yolu ulaşımını tercih edebilir, farklı seçenekler sunan farklı hava yolu firmalarını İspanya uçak bileti için Fastfly.com'da karşılaştırıp; ihtiyacınız ve bütçenize göre biletinizi satın alabilirsiniz.