İsrail Uçak Bileti

İsrail Uçak Bileti
  • Ülke Adı: İsrail
  • Başkent: Tel Aviv
  • Nüfusu: 8,712 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 20.770 km2
  • Komşuları: Mısır, Lübnan, Suriye
  • Konuşulan Dilleri: İbranice, Arapça
  • Telefon kodu: +972
  • Başkan: Binyamin Netanyahu
  • Para Birimleri: Yeni İsrail Şekeli

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

2. Dünya Savaşı esnasında Yahudilerin devlet kurma çalışmalarının başlaması ile beraber savaş bitiminde bu çalışma git gide hız kazanmaya başlamıştır. Filistin’de bulunan Yahudiler savaş bitiminde iyice hareketlenmiş hatta bu hareket Filistin’de bağımsız bir Arap Devleti kurulmasını da hızlandırmıştır. Bu devlet kurma çalışmalarında İngiltere Yahudileri, Almanya ve İtalya ise Arapları desteklemekteydi. İngiltere’nin desteğine ABD desteği de eklenince Filistin sorunu 1947’de Birleşmiş Milletler Teşkilatına taşındı. Birleşmiş Milletler Filistin’in Arap ve Yahudi toplulukları arasında bölünmesi kararı alırken, Kudüs’ü çelişkide bırakarak tarafsız bir konum verilmesi kararı almıştır. Bu karar Araplar arasında büyük tepkilere yol açmıştır. Arap ülkeleri bu karara tepki olarak ABD ve Birleşmiş Milletler aleyhinde gösteriler yapmaya başladı.

israil havalimanı

Gösteriler günden güne büyüyerek 1947 yılından itibaren Filistin de Arap ve Yahudilerin karşıt gösterileri başladı. Bu sorunu Güvenlik Konseyi değerlendirmeye alsa da bir çözüme ulaşılamadı. İngiltere’nin Filistin’deki manda yönetimini tek taraflı kaldırması ve İsrail Devleti’nin kurulmasının ilanı 14 Mayıs 1948 de aynı gün gerçekleşmiştir. İsrail Devleti’nin kurulmasının ilanı ile beraber günümüze kadar devam edecek Arap-İsrail savaşları başlamıştır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Coğrafi konum olarak Asya’da bulunan İsrail Devleti, inanç turizminin yaygın olduğu bir ülkedir. Kudüs bu ülkenin en çok turist çeken bölgeleri arasındadır. Yılda binlerce Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi tarafından ziyaret edilen bu bölgede Ağlama Duvarı, Mescid-i Aksa inanç turizminin gelişmesine etki eden yapılar arasındadır. Ayrıca arkeolojik yapıların çok iyi korunmuş olması ve ılıman iklime sahip bölgenin güzel plajları da turizmin gelişmesine katkı sağlamaktadır. İnanç, tarihi yapı, doğal güzellik ve sahil turizmi ile dikkat çeken İsrail, ziyaret edilebilecek pek çok alternatif mekân sunmaktadır. İsrail uçak bileti aldıktan sonra gezebileceğiniz yerlerden bazıları şunlardır;

Mescid-i Aksa ve Kubbet-üs Sahra

Üç kutsal dinin kutsal kenti olan Kudüs, bugün savaş ve işgal ile anılsa da Hz. Muhammed’in Miraca yükseldiği, Hz. İsa’nın çarmıha gerileceği haç ile geçtiği ve Yahudiler için kutsal ve kadim başkent olan bir kenttir. Müslümanların kutsal kabul ettiği en önemli yapılar Mescid-i Aksa ve Kubbet-üs Sahra’dır. Kubbet-üs Sahra İslamiyet’in bilinen ilk kubbeli ibadethanesi olması ve Hz. Ömer’in yaptırdığı mescit üzerine kurulması ile Müslümanların ilgisini çekmektedir. Mescid-i Aksa ise Müslümanların ilk kıblesi ve Hz. Muhammed’in Miraca yükseldiği yer olarak bilinmesi nedeni ile binlerce kişinin ibadet ettiği bir yapıdır.

Ağlama Duvarı

Yahudilerin kutsal kabul ettiği yerlerden birisidir. Mescid-i Aksa’nın bir cephesinde yer alan bu duvar yılda binlerce Yahudi’yi ağırlamaktadır. Hz. Süleyman’ın inşa ettiği Büyük Tapınağı’n önce Babilliler daha sonra Romalılar tarafından tekrar yıkılmıştır. 488 metre ene sahip yıkılan kısım ise, Yahudilerin ibadet ettiği Ağlama Duvarı olarak anılmaktadır.

israil nasıl gidilir

Kutsal Kabir Kilisesi

Hz. İsa’nın tekrar dirileceğine inanılan yer olan Kutsal Kabir veya Yeniden Doğuş Kilisesi hem Hıristiyanların hem de bu inancı destekleyen ziyaretçilerin uğrak mekanlarından birisidir.

Zeytindağı

Bilinen en eski zeytin ağaçlarını bulunduran bu dağ, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmeden önce sırtında haç ile yürüdüğü yol olarak bilinen Kıyamet Yolu’nu da barındırmaktadır. Mescid-i Aksa’ya doğru giden bu yol gibi Hıristiyanlarca kutsal kabul edilen birçok yol bulunmaktadır. Ayrıca dağın eteklerinde dudak uçuklatacak rakamlarda mezarlıklar bulunmaktadır. Dünyanın birçok bölgesinden bu mezarları satın alabilmek için insanlar akın etmektedir. İnanca göre bu mezarlıklar kıyamet günü doğrudan cennetin kapılarını açacak mezarlıklardır. Cennetten arsa satın almaya benzeyen bu inancın yüksek meblağlarda satılması da garip gelmemektedir.

Bahai Bahçeleri

İsrail’in Hayfa şehrinde bulunan Bahai Bahçeleri ve Altın Kubbe Bahailik inancının dini merkezidir. Kermil Dağı üzerinde konumlanmış bahçenin bakımı Bahailik dini mensuplarının gönüllü çalışanları tarafından yapılmaktadır. Botanik ve yeşillik bakımından oldukça zengindir. Bulunduğu konum gereği şehrin büyük bir kısmını görebilme ve eşsiz manzaralar yakalayabilme imkânı yakalayabilirsiniz. Bahai bahçelerini ziyaret etmek için İsrail uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

israil tatil tur

Caesarea National Park

Başkent Tel Aviv ve Hayfa arasında yer alan kıyı şeridine konumlanmış bu tarihi mekânın tarihi birçok medeniyet tarafından yıkılmış ve yeniden inşa edilmiştir. Bugün ise, arkeoloji turizminin kalbini taşıyan bir anfitiyatrodur. Roma dönemine ait birçok iz bulabileceğiniz deniz manzaralı bu tiyatro mutlaka görülmeye değer.  

Teyalet

Tel Aviv’in kıyısında bulunan Teyalet, bölgenin en gözde plajlarını barındırmaktadır. Denize girmek isteyenler için ideal bir bölgedir. Bölgede biraz pahalı da olsa tercih edebileceğiniz pek çok restoran bulunmaktadır. Şezlong kiralayabilir ya da havlunuzu serip, denizin keyfini çıkarabileceğiniz harika bir bölgedir.

Mei Kedem

Gün batımını izlemek isteyenler için mükemmel bir manzara sunan su kemeri, İsrail’in Caesarea bölgesinde bulunmaktadır. Kendi plajını bulundurması, piknik yapabilme imkânı, bölgedeki plajlara, tiyatroya ve diğer merkezi bölgelere yakınlığı ile de kolaylıkla ulaşım sağlanabilecek bir ulusal park alanıdır.

israil uçak bileti

Nachal David Stream

Çölün ortasında bir vaha görmek isteyen ziyaretçilerin doğa ile buluştuğu bu harika mekân, Masada bölgesinde bulunmaktadır. Birbirinden farklı hayvanlar, büyük ve küçük şelaleler, göletler, havuzlar ve birçok ağaç eşliğinde kısa ama muhteşem bir doğa yolculuğu yapabilirsiniz.

Mutfağı ve Yemek Kültürü

İsrail’in büyük bir çoğunluğu Yahudi olsa da çok farklı kültür ve medeniyetin bir arada yaşadığı bir ülkedir. Bu nedenle mutfak ve yemek kültürü oldukça çeşitlidir. Yerel yemeklerin yanı sıra dünyanın birçok bölgesinden gelen Yahudi göçmenlerde yemek kültürlerini İsrail mutfağına yansıtmıştır. İsrail mutfağını kültür ve geleneklerine göre genel olarak ele alırsak; Arap, Akdeniz ve Ortadoğu mutfakları ile aynıdır. Bu bölgelerde tüketilen gıdaların birçoğu İsrail mutfağına dahildir. Felafel yemeği ve köftesi, Şakşuka, Humus, mayasız hamuru ve farklı baharatları ile Zatar ve Kuskus gibi yiyecekler İsrail mutfağı ile özdeşleşmiştir.

Günümüzde yenileşen uluslar arası yemek kültürü ile de İsrail mutfağı çeşitlenmiştir. Aşçıların yurt dışı eğitimlerinin de etkisi ile avokado, portakal, süt ve balık ürünlerine dayanan çeşitli yemekler İsrail mutfağına harmanlanarak dahil edilmiştir.

İsrail’de özel günlere ait geleneksek birçok farklı lezzette yemekler yapılmaktadır. Bu yiyeceklere örnek olarak; Hallah, Gefilte Fisch, Sufganiye’yi verebiliriz. Bunlar Musevi bayramlarına özgü yemeklerdendir. Kendilerine özgü bayramlarda yapılan geleneksek yemeklerin yanı sıra bu yemekler hazırlanırken koşer kanunları denilen belirli hazırlama yöntemleri mevcuttur.

Koşer de denilen bu kanunlar çoğu din de olduğu gibi helal ve haram olanı ayırma da kullanılmaktadır. Yahudiliğe göre yenilmesi haram veya helal olan yiyecekler ve hazırlanışları kutsal kitapları olan Tevrat’ta belirtilmiştir. Koşer kanunlarına göre de yenilmemesi gereken hayvanlar; domuz, tavşan ve deve etidir. Ayrıca tüm böcek, kemirgen ve sürüngen hayvanların yenilmesi yasaktır. Tevrat’ta 20 kuş türü belirtilmiştir. Bu türler dışında kalan kuşlarında yenilmesi yasaktır. Balık da son zamanların en çok tüketilen gıdaları arasında yer almasına rağmen pullu ve yüzgeçliler dışında ahtapot, kalamar, ıstakoz, kerevit, yengeç, karides ve denizkestanesi gibi deniz ürünlerinin yenilmesi yasaktır. Ayrıca yenilmesi helal olan hayvanlar dışındaki hayvanların yumurta ve sütünün de tüketilmesi de haram olarak belirlenmiştir. Yurt dışında yaşayan Yahudiler, yurt dışına ithal edilen ürünlerde Koşer ibaresini aramaktadır. Sadece Yahudiler değil, birçok dinde domuz eti haram olduğu için İsrail ürünlerinde Koşer ibaresi aranan özelliktir. İsrail uçak bileti alarak İsrail'in yemek kültürünü yerinde keşfedebilirsiniz.