İsveç Uçak Bileti

İsveç Uçak Bileti
  • Ülke Adı: İsveç
  • Başkent: Stockholm
  • Nüfusu: 9,995 Milyon (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 450.295 Kilometrekare
  • Komşuları: Batı ve kuzey kesimde Norveç, doğuda Finlandiya ve güneyinde Danimarka ile komşudur.
  • Konuşulan Dilleri: İsveççe ve Fince
  • Telefon kodu: +46
  • Başkan: Kral Carl XVI Gustaf, Başbakan Stefan Löfven
  • Para Birimleri: İsveç Kronu (SEK)

İsveç’in Kuruluş Yılı

Günümüzde İsveç toprakları olarak bilinen topraklar üzerinde yaşantı yaklaşık olarak milattan önce on iki binli yıllara dayanmaktadır. Eski çağlarda insanların ren geyiği avlamak için bu topraklarda yaşadıkları tahmin edilmektedir. İskandinav kültürünün temelleri bu dönemde atılmıştır. Ortaçağ ile birlikte Vikinglerin yaşadığı dönem başlamaktadır. 8 ve 11. yüzyıl dönemlerinde İsveç sahil kesimleri Vikinglerin yaşam alanıdır.

isveç stockholm eski şehir

17. yüzyılda kurulmuş olan İsveç İmparatorluğu bugünkü İsveç’in temelidir. 1397 yılında Danimarka ve Norveç ile birlikte kuran ülke 1524 yılında tek başına imparatorluk halini almıştır. 1809 tarihi ülkenin devrim yaşadığı tarih olarak bilinirken son olarak 1905 yılında ülke olarak kuruluşunu gerçekleştirmiştir. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları içerisinde yer almayan ülke bu dönemde tarafsız kalmıştır.

İsveç Gezilecek Yerler

Kuzey Avrupa’da bulunan İsveç gezmek isteyenler için çok fazla seçenek sunmaktadır. Tarihi çok eskiye dayanan ülkenin sahip olduğu yapılar ve doğal güzellikler her geçen gün daha fazla kişiyi kendisine çekmektedir. İsveç uçak bileti almayı düşünüyorsanız gezip görebileceğiniz yerler arasında şunlar yer almaktadır;

Stockholm Eski Şehir ve Stortorget Meydanı

İsveç’in başkenti olan Stockholm şehri oldukça eski olması sayesinde içerisinde birçok tarihi bina barındırmaktadır. Bunların başında şehrin eski kısmı olarak bilinen alan bulunur. Gamla Stan olarak bilinen eski şehrin temelleri 1252 yılında atılmış olan şehir günümüze sorunsuz şekilde ulaşmıştır. Şehrin içerisinde birbirinden güzel ve renkli yapılar bulunmaktadır. Eski şehir içerisinde bulunan katedraller, saraylar ve evler gezilip görülebilecek yerler arasında gösterilebilir.

Eski şehrin merkezi olarak değerlendirilen Stortorget Meydanı kaldırım taşları ve ülkeye özgü evleri ile bilinir. Arnavut kaldırımı olarak bilinen taş yollar ve kaldırımlar meydanı dolaşırken tarihi hissi yaşamanızı sağlamaktadır. Meydan çevresinde bulunan hediyelik eşya mağazalarından kendiniz ya da sevdikleriniz için hediye ve hatıra alabilirsiniz. Yorulduğunuzda meydanın etrafını saran kafe ve restoranlarda oturup bir şeyler yiyebilirsiniz.

Vasa Müzesi

İsveç tarihi ve kültürü ile ilgili olarak bilgi alınabilecek en ideal yer Stockholm içerisinde bulunan Vasa Müzesidir. Şehrin yakınında bulunan bir ada içerisinde yer alan müze içerisinde 17. yüzyıldan kalma bir adet gemi bulunmaktadır. Yetmiş metre uzunluğundaki gemi sağlam hali ile müze içerisinde sergilenmektedir. 1628 yılında batmış olan gemi denizden çıkartılarak sergi içerisine konulmuştur. Bugünkü haline getirilmesi için 30 yıl kadar çalışılmıştır. Gemi içerisinde bulunan eserler müze içerisinde sergilenmektedir. Bunlara ek olarak ülkenin kültürünü ve geçmişini yansıtan başka eserlere de yer verilmiştir. Vasa müzesine gitmek için İsveç uçak bileti fiyatlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

isveç kraliyet sarayı

Kraliyet Sarayı

1697 yılında inşa edilmiş olan saray Stockholm’de yer almaktadır. Daha önce kale olan alan, çıkan yangın ile yıkılması sonrasında inşa edilmiştir. İçerisinde altı yüze yakın oda bulunmaktadır. Barok tarzında inşa ve dekore edilmiş olan yapı deniz kenarında bulunmaktadır. İçerisinde pek çok farklı müze alanı olan saray gezilecek yerler listesinde mutlaka bulunmalıdır. Özellikle antika eşyaları ve sanat eserlerini görmek isteyenler için ideal bir yerdir.

Stockholm Belediye Binası

Nobel ödül törenlerinin yapıldığı binalardan birisi olması nedeni ile önemli yapılardan birisidir. İsveç için simge haline gelmiş yapılar arasındadır. 1923 yılında inşa edilirken sekiz milyon civarında tuğla kullanılmıştır. Belediye binasının kenarında yer alan yüz metreden uzun olan kulesi sadece yaz mevsimi içerisinde ziyarete açıktır. Merdivenler ile çıkılan kule tepesinde şehrin güzel bir manzarası bulunmaktadır. Şehrin en güzel ve özel yapısı olması sayesinde çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Gotland Adası

Ülkenin Baltık Denizi kısmında yer alan en büyük ada olarak bilinir. Ülkede balıkçılık denildiğinde akla gelen yerdir. Balıkçılık ile birlikte tarım ve turizm sayesinde yaşantılarını devam ettiren pek çok kişi bulunur. Ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinde birisidir. Visby şehri içerisinde bulunan tarihi kale ziyaret edilen yerlerin başında yer alır. Kale içerisinde bulunan surlar çok eski yapılardır. Hansa olarak adlandırılan şehir bölümünde ise birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

isveç vasa müzesi

Uppsala Şehri

Uppsala şehri, ülkenin tarihi alanları arasında yer alır. Pek çok farklı tarihi eser bulunan şehirde ülkenin en eski katedrali yer alır. 1435 yılından günümüze kadar ulaşmış olan katedral, yüz metreden yüksek yapısı ile ilgi çekmektedir. İçerisinde bulunan değerli tarihi eserler ve sahip olduğu şehir manzarası oldukça güzeldir.

Kosterhavet Ulusal Parkı

Norveç sınırına yakın bulunan milli park İsveç doğasının ve doğal hayatının en iyi şekilde görülebileceği yerlerden birisidir. Deniz kenarında bulunan ulusal park içerisinde altı binden fazla deniz canlısı bulunmaktadır. Üstelik bu canlıların bazıları sadece bu ulusal parkın içerisinde yer almaktadır. Doğal hayatı sevenler ve yürüyüş yaparak gezmek isteyenler için milli park ideal bir seçenektir.

Göteborg

Ülkenin en büyük şehirlerinden birisi Göteborg’dur. Ülkenin batısında yer alan şehir yeşillikler ile dolu eski bir şehirdir. İçerisinde onlarca park bulunmaktadır. Göteborg içerisinde bulunan Kungsparken, kanallar ile dolu bir parktır. Çok uzun ve karmaşık olan kanallar neredeyse parkın tamamını kaplar. Deniz kenarı olmasının avantajı ile şehir bir liman alanına sahiptir. Kültürel ve eğlence aktivitelerinin hiç bitmediği şehirde yapılacak mutlaka bir şey bulunur.

İsveç Hava Kuvvetleri Müzesi

Başkent içerisinde yer alan müze, uçaklara ve havacılığa meraklı olanlar için kaçırılmayacak bir fırsattır. İçerisinde bulunan tarihi ve modern uçaklar oldukça güzel bir müze havası oluşturmaktadır. Çok tanıdık uçaklar ile birlikte farklı ve nadir uçakları da burada görebilirsiniz.

İsveç Stockholm Metro İstasyonları

İsveç içerisinde en farklı ve dikkat çekici alanlar arasında Stockholm metro istasyonları bulunur. Eski olan bu metro istasyonlarını farklı kılan mimari tasarımlarıdır. Oldukça ilginç gözüken istasyonların büyük çoğunluğu 1957 yılında düzenlenmiştir. Yüze yakın istasyon bulunan şehirde her bir istasyon diğerinden farklı şekilde tasarlanmıştır. Özellikle 14 adet istasyon diğerlerinden daha farklı ve güzel olarak değerlendirilir.

İsveç Yemek Kültürü 

İsveç mutfağı, Avrupa yemek kültürünün izlerini taşıyan bir mutfaktır. En fazla kullanılan malzemeler içerisinde kırmızı ve beyaz et, süt ve patates bulunmaktadır. İsveç köftesi olarak bilinen köfte türü tüm dünyada meşhurdur. Yemek kültürü içerisinde de bulunmayan baharat olmadan üretilen köfteler özel sos ve patates püresi ile servis edilmektedir. İsveç’in en ünlü ekmeği sert ve peksimet tarzında olan Knackebrod ekmeğidir.

isveç yemek kültürü

Bu ekmek ile birlikte yenilen kızılcık reçeli oldukça lezzetli atıştırmalık olarak tercih edilmektedir. İsveç özellikle balık ve deniz ürünleri bakımından oldukça şanslı bir ülkedir. Baltık Denizi ve akarsularından elde edilen balıklarından oldukça lezzetli yemekler yapılmaktadır. Yılan balığı ve somon popüler balıklar arasında yer alır. Milli içki olarak tüketilen Aquavit, patates suyu ve bitkilerden üretilmektedir. İsveç yemek kültürünü yakından tanımak istiyorsanız İsveç uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.