İsviçre Uçak Bileti

İsviçre Uçak Bileti
  • Ülke Adı: İsviçre
  • Başkent: Bern
  • Nüfusu: 8,42 Milyon (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 41.285 Kilometrekare
  • Komşuları: Kuzeyde Almanya, batıda Fransa, güneyde İtalya, doğuda Avusturya ve Lihtenştayn ile sınırı bulunmaktadır.
  • Konuşulan Dilleri: Almaca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça resmi dil olarak konuşulmaktadır.
  • Telefon kodu: +41
  • Başkan: Federasyon Başkanı Doris Leuthard, Şansölye Walter Thurnherr
  • Para Birimleri: İsviçre Frangı (CHF)

İsviçre’nin Kuruluş Yılı ve Geçmişi

İsviçre, Batı Avrupa bölgesinde bulunan gelişmiş bir ülkedir. Ülke topraklarında yaşantı, oldukça eski döneme dayanmaktadır. Günümüzden yüz elli bin yıl öncesine dayanan yaşantıda kalıntılar ülkenin kuzeyinde bulunmuştur. Daha sonraki dönemlerde Roma İmparatorluğu ve sonrasında Orta Çağ dönemlerinde Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu yönetiminde bulunan topraklardır. 1200’lü yıllarda farklı hanedanlar tarafından yönetilmiştir. Fransız Devrimi döneminde Fransızlar tarafından işgal edilmiş olan topraklar 1815 yılına kadar işgal altında kalmıştır. 1848 yılında düzenlenmiş olan ülke anayasası gelişim noktasında önemli etki sağlamıştır. Federal bir devlet haline gelen İsviçre bu anayasa sayesinde yönetilmektedir. Günümüzde ülke olarak Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi üyesi olan ülkeler arasındadır.

isviçre chillon şatosu

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Gelişmiş bir Avrupa ülkesi olan İsviçre gezilip görülebilecek pek çok özel alana sahiptir. Tarihi geçmişi ile birlikte doğal güzellikleri ile her sene binlerce turisti kendisine çekmektedir. Federal bir devlet olan İsviçre içerisinde 20’den fazla kanton bulunmaktadır. Her birinin kendi içerisinde özel alanları bulunan kantonları gezmek istiyorsanız İsviçre uçak bileti aldıktan sonra gezebileceğiniz yerler şunlardan oluşmaktadır;

Matterhorn Dağı

İsviçre denildiğinde akla ilk gelen Alp Dağları’dır. Alp Dağları’nın en güzel yerlerinden birisi de Motterhorn Dağı olarak bilinir. İsviçre ile Almanya arasında bulunan dağ yüksek kayalıklardan oluşmaktadır. Dört bin metreden yüksek zirvesi ile dağ sıralarının en yüksek noktaları arasında yer alır. Özellikle dağcılık ve tırmanma gibi sporlar ile uğraşanlar için heyecan verici bir zirvedir. Geçtiğimiz yüzyılda dağa tırmanmak isteyen beş yüz civarı dağcı ölmüştür. Yaz aylarında etrafındaki dağlar oldukça yeşil bir alan oluşturmaktadır.

Chillon Şatosu

İsviçre’nin en güzel manzaralarından birisi Cenevre Gölü’nde oluşmaktadır. Bu manzara üzerinde etkisi olan yerlerden birisi ise Chillon Şatosu’dur. Gölün kenarında bulunan kale yaklaşık olarak 14. yüzyılda inşa edilmiştir. Geniş bir alanı kaplayan şato içerisinde üç adet avlu ve toplamda yirmi beş bina bulunmaktadır. Turistlerin ziyaretine açık olan şatı içerisinde pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Ayrıca özel bölümlerinde etkinlikler, konserler ve düğünler yapılabilmektedir.

Pilatus Dağı

İsviçre Alp Dağları içerisinde yer alan ve ülke için tarihi önemli bir dağdır. Luzern Dağı çevresinde bulunan dağ pek çok efsaneye konu olmuştur. Yaklaşık olarak iki bin iki yüz metre yüksekliğe sahip olan dağın zirvesinde Luzern Dağı manzarası da bulunmaktadır. Dağın zirvesine çıkan demiryolu dünyanın en dik demiryolu olarak bilinmektedir. Özellikle uçurum kenarından geçtiği yollarda heyecan verici manzaraları görebilirsiniz. Ortaçağ’da Avrupa genelinde dağın tepesine gökyüzünden inmiş olan ejderha taşı olduğuna inanılmaymış. Bundan öncesinde ise tarihi bir İncil’in burada saklandığına da inanılmaktadır. 

Jungfraujoch Gözlem Noktası

Dünya’nın en yüksek yerinde bulunan gözlem evi olarak bilinmektedir. Dünyanın farklı alanlarının ve uzayın gözlemlenmesi için yapılmış olan gözlem evi güzel manzaralar sağlamaktadır. Gözlem evinin terasının sunduğu manzara ile geniş bir alanı izleyebilirsiniz. Demir yolu ile çıkışın sağladığı gözlem noktası fotoğraf ve uzay meraklıları için ideal gezi alanlarındandır.

isviçre bernina treni

Bernina Treni

İsviçre Alp dağlarından geçen tren seferi, dünyanın en çok merak edilen seferlerinden bir tanesidir. Chur şehrinden başlayan tren seferi yaklaşık olarak dört saat sürmektedir. Trenin ulaştığı nokta kuzey kesimde İtalya sınırına yakın Tirano şehridir. Dört saatlik seferde tren iki yüze yakın köprü ve elliden fazla tünelden geçmektedir. Geçtiği yerlerde özellikle Alp Dağları’nın manzaraları ve buzullar bulunmaktadır. Dağların karla kaplı olduğu dönemde oluşan bembeyaz görüntü kendisine hayran bırakacak türdendir. Beyazlıklar içerisinde ilerleyen parlak kırmızı trenin güzel manzaraları oluşmaktadır. Tren seferlerinde yer bulunduğunda kaçırılmayacak bir aktivitedir. 

Şapel Köprüsü

Avrupa üzerinden ahşap köprüler arasında en eski köprü Şapel Köprüsü olarak bilinmektedir. Luzen şehri içerisinde bulunan köprü Reuss Nehri üzerine inşa edilmiştir. 1333 yılında inşa edildiği düşünülen köprü oldukça güzel manzaralara sahiptir. Yaklaşık olarak iki yüz metre olan köprünün inşası için altı yüz yetmiş adet ayak kullanılmıştır. İlk inşasında şehrin güvenliğini sağlamak için inşa edilmiş olan köprü günümüzde oldukça fazla ziyaretçiye sahiptir. Köprünün içerisinde şehrin ve ülkenin tarihini gösteren resimler ve çizimler bulunmaktadır.

Bern Saat Kulesi

İsviçre’nin Bern şehrinde bulunan saat kulesi, şehrin giriş kapısı olarak kullanılan yapının üzerine inşa edilmiştir. 1100 yılında inşa edildiği düşünülen kapı oldukça beğenilen bir sanat eseri niteliğindedir. Kapı üzerinde bulunan saat kulesi ise 1530 yılında yapılmıştır. Dünya üzerinde çalışır durumdaki en eski saat kulelerinden bir tanesidir. Saat denildiğinde akla gelen ülke olan İsviçre bu saat kulesi ile bu ününe katkı sağlamaktadır. İsviçre uçak bileti alarak Bern saat kulesini yakından ziyaret edebilirsiniz.

Ren Şelalesi

Ren Nehri üzerinde bulunan şelale konum olarak Schaffausen şehrine yakın bir yerdedir. Avrupa kıtasında bulunan en büyük şelaleler arasında yer alır. Şelalenin üst kısmında bulunan kayalık oldukça güzel manzaralar sunmaktadır. Tekne ile ulaşılan kayalık şelalenin zirve noktası olarak görülür. Özellikle yaz aylarında şelalenin serinliği gezinin yorgunluğunu atmak için idealdir.

isviçre matterhorn dağı

Grindelwald

İsviçre Alp Dağları içerisinde en güzel yerlerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Jungfrau şehrine yakın konumda bulunan bir dağ kasabası ve kayak merkezlerinden oluşmaktadır. Yaz aylarında yemyeşil bir doğa sunan kasaba güzel havayı ve doğallığı sevenler için idealdir. Kasabanın yakınında bulunan kızak pisti heyecan yaşamak isteyenler için tavsiye edilecek bir yerdir. Kış aylarında ise kayak merkezleri ile öne çıkar. Kayak yapmak isteyenleri dünyanın dört bir yanından buraya bu kayak merkezleri çekmektedir. Kar ve buz festivalleri ile aktivitelerde yapılmaktadır.

Dev Su Fıskiyesi

İsviçre’nin ünlü kenti Cenevre’de bulunan fıskiye oldukça ilginç görüntüler sunabilmektedir. Cenevre Gölü ile Rhone Nehri’nin kesiştiği noktada yapılmış olan fıskiye yüz kırk metre yüksekliğe ulaşabilmektedir. Işıklandırmalar ile birlikte oluşan güzel manzaralar hayranlık uyandıracaktır.

Abbey Kütüphanesi

Dünya’nın en eski kütüphaneleri arasında gösterilmektedir. Sekizinci yüzyılda inşa edildiği düşünülen kütüphane o zamandan günümüze kadar aralıksız olarak hizmet vermektedir. İçerisinde yüz yetmiş binden fazla eser bulunmaktadır. 1983 yılı itibari ile Unesco tarafından Dünya Mirası Listesine eklenmiştir. İçerisinde bulunan farklı mimari tasarımlar oldukça dikkat çekicidir.

isviçre yemek kültürü

İsviçre Mutfağı ve Yemek Kültürü 

İsviçre mutfağı, Avrupa genelinde görülen mutfak çeşitleri ile benzerlik gösterir. Ancak sahip olduğu geniş dağlık alanlar süt ve peynir gibi yiyecekleri öne çıkartmaktadır. Peynirden yapılan yemekler arasında Rösti, Fondü ve Raklet bulunmaktadır.  Bunun etkisi ile çikolata çeşitleri dünya genelinde meşhur hale gelmiştir. Üzüm bağları ile meşhur olan ülke özellikle şarap üretiminde oldukça ileri gitmiştir. Et ve balık gibi yiyeceklerin yanında bu şaraplar tercih edilmektedir. İsviçre'nin yemek kültürünü tanımak için İsviçre uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.