İtalya Uçak Bileti

İtalya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: İtalya
  • Başkent: Roma
  • Nüfusu: 60,59 Milyon
  • Yüz Ölçümü: 301.338km²
  • Komşuları: Fransa, İsviçre, Avusturya, Slovenya
  • Konuşulan Dilleri: İtalyanca
  • Telefon kodu: +39
  • Başkan: Sergio Mattarella
  • Para Birimleri: Euro

İtalya’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

1861’den beri bir birleşik devlet olan İtalya, konuşulan ortak yabancı dil olan İtalyancayı kullanan insanlar dolayısıyla yarımadada meydan gelen coğrafik bir terimdir. Tarih boyunca, Etrüsk, Yunan ve Latin medeniyetlerinin yaşadığı bölge günümüzde İtalya olarak adlandırılmaktadır. İlerleyen yıllarda Romalılar tarafından ele geçirilen Orta İtalya’da Etrüskler büyük bir imparatorluk kurmuştur. M.Ö 8. yüzyılda Yunanlılar ise, Güney İtalya ve Sicilya’da sömürge kurmaya başlamıştır. Kesin olmamakla birlikte Roma kenti M.Ö. 753’de yapılan devamlı savaşlar neticesinde sınırlarını İngiltere’den Sahara Çölüne, İspanyadan Kafkaslara kadar genişletmiştir. 5. yüzyılda İtalya barbar saldırılara maruz kalır, Romanın Vizigotlar tarafından işgal edilmesinden sonra, Odoacer, kendini imparator ilan ederek Batı İmparatorluğunu bitirdi. 800 yılına dek süren bu Ostrogotlar ve Lombartlar Krallığı, Charlemegne’nin imparator olarak başa gelmesi ve Kutsal Roma İmparatorluğunun kurulmasıyla son buldu.

Batı Avrupa’nın her geçen gün gelişen ulusal rekabetin etkisiyle, İtalya birbirleriyle rekabet içerisinde olan şehir devletleri tarafından bölünür. Bu esnada ciddi bir öneme sahip olan Papalık, yarımadada etkisini göstererek diğer devletler karşısında önemli bir kuvvet haline gelir. Bu devletlerin en önemlileri, farklı zamanlarda hakimiyetini hissettiren İspanya, Fransa ve Avusturya’dır. Merkezi otoritenin yetersizliği, yarımadanın büyük bir bölümünde özgürlük ruhunun gelişmesini teşvik etmiştir. Dolayısıyla da özellikle Rönesans döneminde ticaret, sanat ve endüstri alanlarında ciddi ilerlemeler görülmüştür. 19. yüzyılla birlikte, özellikle Avusturya ve Fransa arasındaki rekabette ciddi bir azalma görülür.

italya venedik

1815 senesindeki Viyana Kongresinde eski düzenin tekrar sağlandığı sıralarda, Birleşmiş bir İtalya düşüncesi fikri vardı. 1866 yılında Venedik ve 1870 yılında da Romanın katılımıyla İtalya Krallık düzenine geçti. Fakat anlaşmazlıklar henüz tamamen giderilememiş Güney- Kuzey ve bölgeler arası didişmeler devam ediyordu. 1882 yılında Almanya ve Avusturya-Macaristan’ın yanında üçlü ittifaka 1915 senesinde ise müttefiklerle birlikte I. Dünya Savaşına girdi. Uzun çabalardan sonra Avusturya toprakları üzerindeki amacına kavuşan İtalya, savaştan sonra yapılan anlaşmaları yeterli bulmadı.   

Savaştan ekonomik ve siyasi açıdan oldukça kötü çıkan ülkede, diktatör Musollini 1922 yılında kendini zorla kabul ettirdi. 1935-36 yıllarında Etiyopya’yı işgal eden Musollini, Alman nazi ordusuyla ittifaka girdi. Musolli’nin baskı ve silahlanma dönemi 1943 yılına dek sürdü. 1940 yılında II. Dünya Savaşına giren İtalya, tüm cephelerde yenilgiye uğradı ve daha sonra Almanya’ya karşı savaş açtı. Naziler tarafından işgal edilen İtalya, savaştan ciddi zarar gördü. 1946 senesinde yapılan referandumla monarşi sistemi sona erip yeni bir Demokratik Cumhuriyet kuruldu. 1949 senesinde NATO’nun kurucu üyesi olan ülke, 1958 yılında AET’ye girdi. Yaklaşık 30 senedir değişik koalisyonlarla ülkeyi idare etmiş olan Hristiyan Demokrat Parti ve İtalyan Sosyalist Partisi 1992 yılında yapılan seçimlerde ciddi oy kaybı yaşadı. Aynı yılın mayıs ayında cumhurbaşkanlığına, parlamento kararı ile Oscar Lugi Scoifaro getirilip sonrasında yeni bir koalisyon hükümeti kurulmuştur.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

İtalya'nın eşssiz güzellikleri mevcut. Tarihi ve turistik mekanları İtalya uçak bileti alarak görebilirsiniz. Bunun için de sitemizden en ucuz uçak biletini bulabilmek için İtalya uçak bileti araması yapabilirsiniz. 

Kolezyum

Başkent Roma’da bulunan amfi tiyatro, M.S. 72-80 yılları arasında yapılmış, dünyanın en dikkat çeken yapıları arasındadır. Titus Flavius Vespasianus ve Vespasian tarafından tasarlanan yapı 48 metre yüksekliğine sahip olup dönemin gladyatör dövüşleri burada yapılmaktaydı. Amfi tiyatroyu her yıl milyonlarca turist ziyaret etmektedir.

Panteon

Roma’da bulunan Panteon, Antik Roma tanrıları için tasarlanmış bir ibadethanedir. Yunan mimar Şamlı Apolloduros tarafından tasarlanan yapı, günümüze dek ulaşmıştır. 46 metre boyunda ve Roma mimarisi tarzında inşa edilen yapı, 7. Yüzyıldan beri kilise olarak kullanılmaktadır.

italya panteon

Floransa Katedrali

İtalya’nın en önemli yapıları arasında bulunan, halk arasında Duomo ve Santa Marie del Fiore adıyla bilinen katedralin yapımına 1294 yılında başlanmış ve 142 yıl sonra 1496 yılında tamamlanmıştır. 114 metre yüksekliğinde, Filippo Brunelleschi, Giotto di Bondeno, Arnolfo di Cambio ve Francesco Talenti tarafından tasarlanan katedralde gotik, İtalyan gotik, Neo-gotik ve Rönesans mimari özellikleri bulunmaktadır. Yapı Floransa’da en fazla turist çeken yerdir. Bu görkemli yapıyı görebilmek için İtalya uçak bileti fiyatlarını karşılaştırarak, en ucuz uçak biletini alabilirsiniz. 

Novana Meydanı

Asırlar boyunca tiyatro ve bunun dışında pek çok etkinliğe ev sahipliği yapmış tarihi bir bölgedir. Barok tarzda oluşturulan meydan, Romanın en hareketli yeridir. Her gün binlerce kişi burada bulunur. Çevrede, heykel, tarihi çeşme, kilise gibi pek çok önemli yapı vardır. Bölgede aynı zamanda restoran, cafe, otel ve alışveriş merkezi gibi çeşitli işletmeler de hizmet vermektedir.

Roma Forumu

Eski Roma’nın en önemli kent merkezlerinden biri olan tarihi bölge, başkent sınırları içerisinde bulunmaktadır. Ülkenin ticari, adli ve manevi idaresi buradan gerçekleştirilmekteydi. Yapı içerisinde harabeye dönmüş pek çok tarihi değer bulunmaktadır (tapınak, bazilika ve mahkeme gibi). Roma imparatorluğunda şehir düzeninin ne kadar önemli olduğunu gösteren forum her yıl milyonlarca ziyaretçi tarafından ziyaret edilir.

Trevi Çeşmesi

Pek çok tarihçi tarafından dünyanın en değerli çeşmesi olarak gösterilen yapı, barok ve klasik özellikte inşa edilmiştir. 1732 senesinde yapımına başlanan çeşmenin bitimi 30 yılı bulmuştur. Başkentin sembolleri arasında bulunan yapı, Nicola Salvi, XII. Clemes ve Gian Lorenzo Bernini tarafından tasarlanmıştır. Poli sarayının önünde heykeller ve şekillendirilmiş kayalar üzerinden akan çeşme muhteşem bir havuz oluşturmaktadır.

Büyük Kanal

Rüya şehir Venedik’te yaklaşık olarak 4 km uzunluğunda bulunan harika bir kanaldır. Suyolu ile kent ulaşımına destek olmaktadır. Kanal üzerinde Rilato ve Accademia gibi tarih açısından önemli köprüler vardır. Kanalda arzu edilen isteğe göre gondol, tekne, deniz taksi ve otobüs tercihleri vardır. Kanal boyunca Venedik’in muhteşem yapıları sıralanır.

Vatikan Müzeleri

Roma’da bulunan güzel sanatlar ve tarih müzesidir. Her yıl milyonlarca turist çeken kurum oldukça kapsamlı bir müzedir. Heykelleriyle ziyaretçilerini büyüler. Eski Mısır dönemine ait yapıtlar ve İtalyanların ünlü ressamları tarafından yapılan çizimler dikkat çeker. Rönesans’ın önemli eserlerinden biri olarak Papa II. Julius’un destekleriyle 1506 yılında yapılmıştır. Müzenin rahat gezilebilmesi için elips şeklinde merdivenler tercih edilmiştir. Resim eserleri içinse 20. yüzyılda ilave bina yapılmıştır.

italyan vatikan müze

Duomo di Milano

Milano’nun sembolü haline gelen Roma Katolik katedral, yaklaşık olarak 12 bin metrekarelik alanı ile Avrupa’nın en büyük dördüncü katedrali olma özelliğini taşır. Bulunduğu Duomo Meydanına adını veren katedral 1386-1905 yılları arasında oldukça uzun bir süre içerisinde bitirilmiştir.  Yapı, Neo gotik, Gotik, Neo-klasik mimari özeliklerini taşır. Leonardo da Vinci, Donato Bramante gibi pek çok mimarin emeği ile oluşturulan katedral, 107 metre yüksekliğine sahiptir. 1965 senesinde ibadete açılan yapı her sene milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Aziz Petrus Bazilikası

Manevi açıdan İtalya’nın en önemli mekânı olarak bilinen bazilika, Roma Katolik kilisesidir.1506-1526 yılları arasında yapılan yapı, Romanın Vatikan bölgesinde Aziz Petrus Meydanında yer alır. Bazilika Bernini, Michelangelo, Bramante gibi ünlü İtalyan mimarlar tarafından tasarlanmıştır. Barok ve Rönesans mimari özelliklerini taşıyan yapı, İtalya’nın en büyük kilisesi olarak da ünlüdür. 23 bin metrekarelik devasa bir bölgeye yapılan kilise aynı anda 60 bin kişi kapasitelidir.

İtalyan Mutfağı ve Yemek Kültürü 

İtalyan mutfağının tarihi M.Ö. 4. yüzyıla kadar dayanan Antik Yunan, Antik Roma, Yahudi, Etrüsk ve Arap mutfaklarının da etkisiyle gelişen oldukça köklü bir mutfaktır. İtalyan mutfağında, beyaz, yeşil ve kırmızı renk domates, mozzarella peynir ve fesleğen üçlüsünü makarnadan pizzaya hemen hemen pek çok yemekte görmek mümkün. Ülke mutfağı içerisinde meyve, sebze, et ve birbirinden leziz sosları bulunduran bir mutfak kültürüne sahip. Genel olarak yemekler kolay ve hızlı yapılırken, önemli olan malzemelerin kalitesidir. Şarap ve peynir kültürü mutfağın en önemli lezzetleri arasında bulunurken, fesleğen, domates, zeytinyağı ve balzamik sos da olmazsa olmazlar arasındadır. İtalyan mutfağını görmek ve tatmak için İtalya uçak bileti fiyatlarına sitemizden bakabilirsiniz. 

italya yemek kültürü

Ülkenin kuzeyinde patates, mısır, balık ve peynir çeşitlerine rastlanırken, güneye doğru inildikçe patlıcan, kapari, enginar, sardalye, ançüez gibi sebze ağırlıklı tatlar dikkat çeker. Ülkenin genelinde domates sosu, pizza ve makarnaların en önemli tamamlayıcısıdır.