İzlanda Uçak Bileti

İzlanda Uçak Bileti
  • Ülke Adı: İzlanda
  • Başkent: Reykjavik
  • Nüfusu: 338.349
  • Yüz Ölçümü: 103.000 km2
  • Komşuları: İzlanda’nın komşuları, Grönland, İskandinavya ve Britanya Adası’dır.
  • Konuşulan Dilleri: İzlandaca
  • Telefon kodu: +354
  • Başkan: Guani Th. Johannesson
  • Para Birimleri: İzlanda Kronası

İzlanda Kuruluş Yılı

İzlanda ilk olarak 861 yılında Norveçliler tarafından keşfedilmiştir. Norveç’ten gelen Vikingler milattan sonra 9 ve 10. asırda ülkeye yerleşmişlerdir. Ülkenin adını İzlanda olarak Vikingler koymuştur. Ülke topraklarında bulunan toplulukların liderleri bir araya gelerek parlamentonun ilk örneği sayılabilecek Athing’i 930 yılında kurdular. Ülke topraklarında yaşanan iç anlaşmazlıklar istikrarsızlık getirmiştir. Bunun neticesinde ada 1262 yılında Norveç’in hakimiyeti altına girmiştir. Norveç, 14. yüzyılda Danimarka’nın hakimiyeti altına girince doğal olarak İzlanda da Danimarka’nın hakimiyetine girmiştir. Önce ülkeden sadece ekonomik olarak yararlanan Danimarka, daha sonra İzlanda’yı tamamen egemenliği altına almıştır.

izlanda havalimanı

İzlandalılar 1551 yılında zorla Protestanlığı kabul etmişler ve 1662 yılında da Danimarka krallığına bağlılık yemini etmişlerdir. 17. yüzyıl İzlanda’nın hastalık, volkan patlamaları ve kıtlıkla savaştığı asırdır. Reykjavik’te 10 üyeli meclis 1838 yılında kurulurken 1843 yılında Althing yeniden oluşturulmuştur. 1904 senesinde ise ülkeye diplomasi dışında muhtariyet sağlandı. Danimarka’nın egemenliği altında olan İzlanda İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere tarafından işgal edilmiştir. 1941 yılında Danimarka ile bağlarını koparma kararı alan Althing, Amerikalılar tarafından devralındı. Yeni anayasa 1944 yılında halkın oylamasına sunulmuştur. Kabul edilen anayasa sonrasında 17 Haziran 1944 yılında İzlanda’da Cumhuriyet ilan edildi. Ülke 1949 yılında NATO’ya tam üye oldu.

İzlanda Gezilecek Yerler

İzlanda, uçak biletlerinin ve yolculuk masraflarının çok pahalı olmasından dolayı Türkiye’de en az bilen ülkelerden biridir. Çok soğuk olması da oraya yapılacak olan seyahatlere bir engel olarak görülmektedir. Harika manzaraların oldukça fazla olduğu ülkede jeotermal bölgeler çok fazladır. Yılın büyük bir kısmında buzlarla kaplı olan ülkede aktif olan yanardağlar da bulunmaktadır. Yanardağlarındaki ateş ile yağan karın soğuğunun bir arada olduğu İzlanda’nın başkentin yanardağ manzaraları bir harikadır. Müzik, mutfak ve edebiyatıyla bambaşka bir etkisi olan kültürel mirasının büyüsü oldukça farklıdır. Yaz aylarında gece yarısı güneş ile aydınlanan İzlanda’da kış aylarında büyüleyici Kuzey Işıkları’nı izlemek mümkün olmaktadır. Farklı bir seyahat tecrübesi yaşatmak için İzlanda turistlerini beklemektedir. İzlanda uçak bileti almayı düşünüyorsanız gezebileceğiniz bazı yerler şunlardır;

Reykjavik

Nüfusu yaklaşık olarak 120 bin olan Reykjavik ülkenin başkentidir. İzlanda’nın Seltjarnarnes yarımadası üzerine kurulmuş olan başkent oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır. Şehrin her yeri ayrı güzel olup turistler gezmeye şehrin batı kısmındaki Tijornin Gölü yakınlarından başlamaktadır. Ulusal ve Saga müzeleri oldukça etkileyici olan başkentte Vikinglerin mirasını anlatan sergiler ve eserlerle doludur.

izlanda tatil tur

Jokulsarlon

Jokulsarlon, İzlanda’nın güneydoğusunda yer alan bir çeşit buzul gölüdür. Breidamerkurjokull buzunun erimesi sonucunda oluşmuş olan buzdağı noktalı göl ülke genelinde özel bir rağbet görmektedir. Yavaş harekete eden buzdağları ile gölleri adanın Ring Yolu’ndan görülebilmektedir.

Vatnajokull National Park

İzlanda’nın yaklaşık olarak yüzde 14’ünü kaplayan geniş bir araziye sahip olan Vatnajokull Milli Parkı Avrupa’nın en büyük buzuluna ev sahipliği yapmaktadır. Milli park ayrı ayrı 4 farklı bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgeler arasında en fazla ziyaret edilen yeri Skaftafell’in güneyindeki kesimdir. Bu alandan mavi renkli buzul dili ve şelaleler geçmektedir. Milli parka gelenlerden dileyen Vatnajokull buzuluna tırmanabilir. Dileyenler ise uzun volkanik krater sıraları olan Lakagigar’ı keşfetmeye çıkabilir. İzlanda uçak bileti alarak gezi planınız içinde Vatnajokull Milli Parkını da katabilirsiniz.

Golden Circle Route

Golden Circle Route olarak bilinen bölge ülkenin eşsiz cazibe merkezidir. Ülkenin başkenti olan Reyjavik’in hemen doğusunda bulunan Golden Circle Route’de şirin köyler, tarihi mekanlar, şelaleler bulunmaktadır. Eşsiz güzelliklere sahip olan alana farklı noktalardan turla düzenlenmektedir. Fakat en verimli ve en popüler olanı Hvita Nehri kanyonundan geçenlerdir. Golden Falls mamutunun bulunduğu Geysi kaplıcalarının olduğu bölge muhakkak görülmelidir.

izlanda uçak bileti

Blue Lagoon

Ülkenin en popüler turistik bölgesi olan Blue Lagonn, Reykjanes yarımadasına bir saatlik mesafede bulunmaktadır. Yapay bir göl olan Blue Lagoon, lav akışından çıkan aşırı deniz suyuyla beslenmektedir. Silis gibi bazı minareleri içeren yapay göle mavi rengini bu minerallerden almaktadır.

Hornstrandir Nature Reserve

Bozulmamış ve el değmemiş doğası ile dikkatleri çeken doğal park Westfjords’ta bulunmaktadır. Engebeli dağlara ve kayalıklarla kaplı alanlara ev sahipliği yapan Hornstrandir Nature Reserve, doğasever maceracıların uğrak yerlerinden biridir. Özellikle yaz aylarında milli park çok daha fazla rağbet görmektedir.

Husavik

Küçük bir balıkçı köyü olan Husavik, Kuzey İzlanda’nın korunaklı bir koyunda yer almaktadır.  Avrupa ülkeleri içinde en güzel balina seyrinin yapıldığı Husavik’ten tekne turları yapılmaktadır. Yapılan tekne turları ile mavi, minke ve kambur balinaların yanı sıra liman yunusu ve beyaz gagalı yunusları görmek mümkün olmaktadır. Balinalar hakkında geniş bilgi edinmek isteyenler balina iskeletlerinin sergilendiği Husavik Balina Müzesi’ni ziyaret etmelidir.

Landmannalaugar

Doğal yürüyüş parkurları ile ünlü olan Landmannalaugar, ülkenin Fjallaback Doğa Koruma Bölgesi’nde yer almaktadır. Doğal kaplıcaları ile ünlü olan bölge bir lav alanında bulunmaktadır. Kolayca geçilebilen bu bölgede kısa yürüyüşler, trekkingler oldukça popülerdir.

izlanda nasıl gidilir

İzlanda Thingvellir National Park

Ada ülkesi İzlanda için büyük önem taşıyan Thingvellir National Park, 10.yüzyılda İzlanda parlamentosunun kurulu olduğu yerdir. Thingvellir National Park, iki büyük tektonik plaka arasında konumlanmıştır. Bulunduğu konumu alanı jeolojik bakımdan çok değerli kılmaktadır. Yeryüzünün çarpıcı şekilde güçlendiğini gösteren bu alanın üç tarafı dağlarla çevrilidir. Vadinin uçurumlarında, volkanik aktivite, göller ve çatlaklar bulunmaktadır.

İzlanda Myvatn

İzlanda’nın kuş gözlemciliği yapmak için en ideal yeri olan Myvatn, binlerce yıl önce sıcak lav nehri tarafından kurulmuştur. Myvatn alanı içinde 100’den fazla kuş türünü gözlemlemek mümkün olmaktadır.

İzlanda Yemek Kültürü 

Kuzey Avrupa ülkesi olan İzlanda,  Buz Ülkesi olarak bilinmektedir. Dünyanın en biyolojik mutfağına sahip olan ülkenin yemek malzemeleri temiz su ve gübrelenmiş topraktan elde edilmiştir. İzlanda mutfağının temelini balık, kuzu eti ve günlük üretilen doğal sebzeler oluşturmaktadır. Diğer Kuzey Avrupa ve İskandinav ülkelerinin yemek kültürüne yakın olan İzlanda mutfağında balık çok fazla tüketilmektedir. Balık, soğan, sarımsak ve tuzla marine edilmektedir. En çok tüketilen deniz ürünleri ise, somon, trança, morina, karides, köpek balığı eti ve ıstakozdur. Kötü koktuğundan dolayı çok da fazla tercih edilmeyen köpek balığının eti farklı şekilde fermente edilerek hazırlanmaktadır.

Balina eti, İzlanda mutfağında ızgara, pastırma gibi dilimler halinde çiğ olarak veya değişik şekillerde tüketilmektedir. Kırmızı etler arasında en çok beğenilen ve yemeklerde kullanılan Kuzu etidir. Doğal meralarda otlayan kuzuların eti çok lezzetlidir. At etinin de tüketildiği ülkede deniz papağanı olan Puffin eti de yılın belli zamanlarında beğenilerek yenmektedir. Okyanusun soğuk sularından elde edilen deniz ürünlerinin lezzetleri bulundukları konum itibariyle oldukça lezzetlidir. Koyun gibi küçükbaş hayvanların etleri ise suni gıdasız çayırlarda otlatıldığı için diğer ülkelerinkilere oranla çok daha lezzetlidir. İzlanda toprakları tarıma elverişsiz olduğundan zengin sebze ve meyve türleri bulunmamaktadır. Bundan dolayı yemeklerde sebze çok fazla bulunmamaktadır. Etsiz yemek tüketen vejetaryenler için ülke restoranlarında özellikle Reykjavik lokantalarında özel yiyecekler hazırlanmaktadır. İzlanda uçak bileti bakmaya başlayarak İzlanda mutfağını tanımaya bir adım daha yakın olun.