Jamaika Uçak Bileti

Jamaika Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Jamaika
  • Başkent: Kingston
  • Nüfusu: 2.825.928
  • Yüz Ölçümü: 10.992 km2
  • Komşuları: Jamaika’nın komşuları, Küba ve Hisponiola Adası’dır.
  • Konuşulan Dilleri: Resmi dil İngilizce olup ülkenin Ulusal dili; Jamaican Patois’tir.
  • Telefon kodu: +1-876
  • Başkan: Genel Vali Patric Allen
  • Para Birimleri: Jamaika Doları

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Gözlerin gördüğü en güzel ada olarak tarif edilen Jamaika’ya Kristof Kolomb, 1494 yılında ilk olarak adım atmıştır. Kristof Kolomb ulaştığı adaya Santiago adını vermişti. Fakat adanın yerlileri ada için Xaymaca adını kullanmışlardır. Zamanla Xaymaca adı değişerek Jamaica şeklinde kullanılmaya devam etmiştir. Ada İspanyol sömürgecileri tarafından işgal altına alınmış oldu. İşgalci İspanyollar adanın yerli halkı olan Taino halkının tamamına yakınını yok ettiler.

jamaika havalimanı

Jamaica adası 1655 yılında İngilizlerin işgaline uğramıştır. İngiliz işgalciler ülkeyi kolonileştirdi. İngiliz işgalinin ardından İspanyollu sömürgecilerinin bir kısmı kaçarken diğer bir kısmı İngilizler tarafından uzaklaştırılmıştır. Adada şeker üretimi İngiliz sömürgesi sırasında artmıştı. İngilizler şeker üretiminde çalıştırmak için Afrika’dan köleler getirmiştir. Gelen Afrikalılar ülkede kalmıştır. Şimdilerde Jamaika halkının büyük çoğunluğu Afrika kökenlidir. Ülke, Birleşik Krallıktan bağımsızlığını 1962 yılında kazanmıştır. Jamaika günümüzde İngiliz Milletler Cemiyeti’nin üyesidir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Doğal güzellikleriyle bilinen Jamaica, Orta Amerika’nın küçük ülkelerinden biridir. Turistik alanları ile dikkatleri çeken ülkede çok sayıda dağlar, şelaleler, mağaralar ve plajlar bulunmaktadır. Doğal güzellikleriyle bilinen ülke için Kristof Kolomb, “gözlerimle gördüğüm en güzel ada” demektedir. Jamaika uçak bileti satın aldıktan sonra gezebileceğiniz bazı tarihi ve turistik yerler şunlardır;

Dunn Nehri Şelaleleri

55 metre yüksekten akan eşsiz güzelliğe sahip olan şelale, Jamaika’nın Ocho Rios kentinde yer almaktadır. Sadece ülkenin değil Karayipler’in en meşhur şelalelerinden biri olan Dunn Nehri Şelaleleri, her yıl milyonlarca turist ziyaret etmektedir. Suyun debisini hafifletmek ve daha güzel bir görüntü elde etmek için teraslama yöntemi kullanılmış olan Dunn Nehri Şelaleleri, mükemmel bir görüntü oluşturmaktadır.

Mavi Dağlar (Blue Mountains)

Zirve noktasının yüksekliği 2256 metreyi bulan Mavi Dağlar, ülkede bulunan uzun bir dağ sırasıdır. Blue Mountain John Crow Dağı Milli Parkı adı ile Jamaika hükümeti tarafından 1992 yılında koruma altına alınmış olan doğal güzellik bitki örtüsü bakımından oldukça zengindir. Dünyanın en büyük ikinci kelebek popülasyonu durumundaki bölgede yaklaşık olarak 500 bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin en değerli ve en popüler turistik alanı olan Mavi Dağlar yakın tarihte UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Benzersiz güzellikleriyle görülmeyi hak etmektedir.

Green Grotto Mağaraları

Ülkenin en popüler turistik alanlarından biri olan Green Grotto Mağaraları, Jamaika’nın kuzey kıyısında yer almaktadır. Mağaraların çok farklı isimleri bulunmaktadır. Bu isimler arasında Hopewell Mağaraları, Runaway Bay mağaraları ve Discovery Bay Mağaraları vardır. Yapılan arkeolojik kazılar sonucuna Kızılderililere ait çanak, çömlek tarzında objelerin bulunduğu mağaralar yaklaşık olarak 1.525 metre uzunluğunda ortalama 12 metre derinliğindedir. Mağaranın bütün noktalarına ulaşım sağlanmaktadır. Yürüyüş ile ulaşılmayan yerlerine kayıklar sayesinde kolaylıkla ulaşılabilmektedir.

jamaika uçak bileti

Mayfield Şelaleleri

Geniş aralıklı 21 küçük çağlayanlardan meydana gelen Mayfield Şelaleleri Mayfield Nehri üzerindedir. Etrafında bulunan asma köprülerden daha muhteşem bir şekilde izlenebilen şelaleler gür bitki örtüsünü içinden aşağıya doğru dökülmektedir. İnsanların bazen serinlemek için bazen ise doyumsuz güzellikteki manzarayı izlemek için geldikler bu alan Jamaika’nın değerli tatil mekanlarından biridir. Şelaler Westmoreland yerleşim yerine yakın mesafededir.

Bob Marley Müzesi

Başkent Kingston’da yer alan tarihi ev müzesi Jamaikalı dünyaca ünlü reggae sanatçısı Bob Marley’e adanmıştır. Umut Yolu Caddesi üzerinde bulunan müzede Bob Marley’in resimleri, fotoğrafları, müzik aletleri, plakları ve posterleri sergilenmektedir. Reggae müzik türüne ilgi duyan Bob Marley hayranlarının Jamaika’ya geldiğinde muhakkak gezdikleri müzenin girişi Bob Marley’in resimleri ile doludur.

jamaika tatil tur

James Bond Plajı

Küçük bir yarımada üzerinde kurulmuş olan turistik James Bond Plajı, Jamaika’nın kuzey kıyısındaki Ocho Rios merkezinden 16 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.  Su sporları merkezlerinin, eğlence yerlerinin, restoranların, konaklama mekanlarının bulunduğu James Bond Plajı’nın üç tarafı berrak sularla çevrilidir. Caz ve reggae sanatçılarının konser verdiği çimenlik alanın da bulunduğu plajda, denizin, kumun, güneşin, müziğin ve eğlencenin keyfi çıkarılmaktadır.

Büyülü Bahçe

Harika bir tesis olan Büyülü Bahçe Jamaika’nın önemli merkezlerinden biri olan Ocho Rios’a çok yakın bir mesafede bulunmaktadır. Bölgeye has bitki örtüsü ile donatılmış olan bahçe yaklaşık olarak 20 dönümlük bir araziye kurulmuştur. İçinde doğal yollardan oluşmuş bir nehir ve 14 tane şelale bulunan Büyülü Bahçe’de doğa yürüyüşü oldukça muhteşem olmaktadır. Deniz suyundan oluşturulan akvaryumu, mükemmel bir gölet ve egzotik kuş türlerinin bulunduğu alan gezmek ve aynı zamanda dinlenmek için harika bir yerdir. Büyülü bahçede büyülü bir zaman geçirmek için bir an önce Jamaika uçak bileti bakmaya başlayın.

Jamaika Ulusal Galerisi

Jamaikalı sanatçıların eserlerinin sergilendiği sanat galerisi olan Jamaika Ulusal Galerisi, başkent Kingston’da yer almaktadır. Kingston Limanı ve Alışveriş merkezine yakın mesafede bulunan sanat galerisinde yüzlerce resim, heykel, baskı, fotoğraf ve dizayn çalışmaları sergilenmektedir. Günümüzde artık uluslararası sanatçıları eserlerinin de sergilendiği Jamaika Ulusal Galerisi görülmeyi hak etmektedir.

jamaika nasıl gidilir

Port Royal

1518 yılında İspanyollar tarafından kurulmuş olan Port Royal, Jamaika’nın güneydoğusunda yer almaktadır. Tarihin önemli olaylarına şahitlik etmiş olan Port Royal’de çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. 1692 yılında yaşanan depremle yerle bir olmuş olan şehir yapılan kazılar neticesinde okyanusun sularının altında bulunmuştur. Suyun altında bozulmada kalan parçaların ziyaret edilmektedir. Denizlere hapsolmuş tarihin ilk korsan günah şehri olarak bilinen Port Royal’de kimse yaşamamaktadır

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Baharatlı yemekleriyle ünlü olan Jamaika, oldukça zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Ülkede İspanyol, İngiliz, Çin, Hindistan ve Afrika mutfaklarının etkileri görülmektedir. Jamaikalılar deniz mahsullerini çok sevmektedir. Balığın yanında tavuk ve kırmızı et bifteği de fazlaca tüketilmektedir.  Sokak yemek kültürünün yaygın olduğu ülkede yerel bitkiler ve yerel bitkilerden yapılan yemekler bolca tüketilmektedir. Nerdeyse bütün yemeklerde yerel bitkiler kullanılmaktadır. Ülke halkının beslenme alışkanlığı Rastafaryan olarak nitelendirilmektedir. Rastafaryan alışkanlığında meyve ve sebze tüketilmektedir. Bu alışkanlık vejetaryenler için idealdir. Jamaika’da bezelye, avokado, karabiber, zencefil, sarımsak, ananas, soğan, bezelye, mu ve ketçap kullanılarak hazırlanan sebze yemekleri oldukça meşhurdur.

Ülke mutfağında asla eksik olmayanlar elma, ekmek ağacı, Ake meyvesi ve Star Apple olan tropikal meyvedir. Tatlılarda en fazla Hindistan cevizi kullanılmaktadır. Ülkede en popüler olan tatlılar tarçın elması ve mango dondurmalarıdır. Şeker, Muskat ve Hindistan cevizi kullanılarak hazırlanan Gizza isimli tatlı ülkede oldukça fazla sevilir. Siz de Jamaika'nın popüler yiyeceklerini tatmak istiyorsanız Jamaika uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

Jamaika yemeklerinin neredeyse hepsinde bezelye veya pirinç kullanılmaktadır. Mutfağın temel iki öğesidir denilebilir. Yengeç, karides ve balığa çok düşkün olan Jamaikalılar farklı tatlarda hazırlanan çorbaları da bolca tüketmektedir. Jamaika ve içecek denilince hemen akıllara kahve gelmektedir. Kahve ülkede en çok tüketilen içecektir. Kahveler içinde en meşhur olanı Jamaika Blue Mountain Coffe’dir. Tadı damakta uzun süre kalan Jamaika Blue Mountain Coffe’nin yoğun bir lezzeti vardır. Çin’e yüzde seksen ticaretinin yapıldığı kahveler genellikle sade tüketilmektedir. Fakat farklı içeceklerle karıştırılıp içilen versiyonları da bulunmaktadır. Sokaklarda da satılan havuç suyu ve doğal pancar suyu da Jamaikalıların en çok sevdiği içecekler arasındadır.