Kamboçya Uçak Bileti

Kamboçya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Kamboçya Krallığı
  • Başkent: Phnom Penh
  • Nüfusu: 16.001.000
  • Yüz Ölçümü: 181.035 km2
  • Komşuları: Kamboçya’nın komşuları, Tayland, Laos ve Vietnam’dır.
  • Konuşulan Dilleri: Resmi dili Khmerce’dir.
  • Telefon kodu: +855
  • Başkan: Norodom Sihamoni’dir.
  • Para Birimleri: Riel

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Kamboçya’nın bulunduğu topraklarda ilk olarak Angkor Krallığı kurulmuştur. O dönemin en önemli eserlerinden biri Angkor Tapınağı’dır. Topraklarda kurulan Kamboçya, 1863 ile 1953 yılları arasında Fransa’nın hakimiyeti altında yaşadı. Sonrasındaki dört yıl 1945 yılına kadar ise Japonya İmparatorluğu’nun işgalini yaşadı. Kızıl Kmerler’in ülkede sadece köylü sınıfı olmalı düşüncesindeki lideri Pol Pot 1975 ile 1979 yılları arasında ülkeyi yönetti. Çin HC destekli olan Kızıl Kmerler’in lideri köylü sınıfından olmayan bütün aydınları, sanatkarları, bilim adamlarının hepsini pirinç tarlalarında hem de en ağır şartlarda çalıştırdı. Pirinç tarlalarında çalışmak istemeyenleri de Ortaçağ işkence yöntemleri ile öldürttü.

Kamboçya Angkor Vat

Pol Pot, saat, gözlük gibi teknolojik her türlü cihazın kullanımını ülkede yasaklamıştır. Bu süreçte Pol Pot dünyada yaşanmış en büyük katliamlardan birini Kamboçya’da gerçekleştirdi. Yapılan istatistik çalışmalarına göre 1975 ile 1979 yılları arasında ülkede 3,3 milyon insan öldürülmüştür. Pol Pot2un bu katliamları ülkenin Vietnam tarafından işgal edilmesine kadar devam etti. 1991 yılında yapılan seçimlerden sonra dağılmaya başlayan Kızıl Kmerler 1998 yılında Pol Pot’un ölümü üzerine tamamen dağılmış oldu.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Antik kentleri, anıtları, tapınakları, sarayları, ulusal parkları, dağları ve turistik yerleri ile meşhur olan Kamboçya, Güneydoğu Asya’da bulunmaktadır. Güneydoğu Asya’nın en önemli turistik yerlerine sahip olan ülke halkı geçimini tekstil ve tarım ürünlerinden sağlamaktadır. Tarihinde büyük katliamlar geçirmiş olan ülke toprakları son dönemlerde turizm açısından büyük bir gelişme göstermiştir. Kamboçya uçak bileti aldıktan sonra gezebileceğiniz bazı yerler şunlardır;

Angkor Vat

Kral Suryavarman adına yaptırılmış olan tarihi tapınak ülkenin Siem Reap merkezinde yer almaktadır. Kompleks halinde olan tapınak 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Yüzyıllar önce inşa edilmiş olan tapınak mimari yapısından hiçbir değer kaybetmemiştir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan ilk dönemlerde Hindu tapınağı olarak hizmet vermiş olup daha sonraki yıllarda Budist tapınağı olarak kullanılmıştır. Bahçesi ağaçlarla dolu olan tapınağın etrafı kalın duvarlarla ve çukurlarla çevrilmiş durumdadır. Kamboçya’nın en tarihi ve en fazla turisti çeken mekânı olan tapınakta irili ufaklı kubbeler bulunmaktadır.

Kamboçya Angkor Thom

Angkor Thom

Ülke topraklarında kurulmuş olan Kmer İmparatorluğu’nun en uzun süreli ve en son başkenti olan Angkor Thom, Kmer Kralı 7. Jayavarman tarafından 12. yüzyılda oluşturulmuştur. Çok fazla anıtın bulunduğu antik kent 9 kilometrelik bir alanı kaplamaktadır. Angkor Thom sınırları içinde Phimeanakas, Kraliyet Sarayı, Baphuon Tapınağı ve kenti oluşturan 7. Jayavarman’ın Bayon adındaki tapınağı bulunmaktadır. İçinde hala yaşam olduğuna inanılan antik kent ülkenin en değerli mekanları arasındadır.

Tuol Sleng Soykırım Müzesi

Kızıl Kmerlerin 1975 ile 1979 yılları arasında ülkede yapmış olduğu soykırımın belgelerinin, yapılan işkencelerin anlatıldığı önemli bir müzedir. Başkentte bulunan müzenin binası, Kızıl Kmerlerin kodes ve sorgu odası olarak kullandıkları yerdir. Bu yapıda yaklaşık olarak 17 bin Kamboçyalı’nın tutulduğu ve hatta bu insanların vahşice katledildiği bilinmektedir. Soykırımla ilgili malumatların sergilendiği yerin soykırımın yapıldığı yer olması ise ayrıca önemlidir. Ülkenin tarihinde yaşanmış olan katliamın gözler önüne serilmesi için işkence sırasında hayatını kaybedenlerin fotoğrafları, öldürülen insanların kafatasları ve işkence aletleri müzede sergilenmektedir.

Gümüş Tapınak (Kraliyet Sarayı)

Wat Ubosot Ratanaram adı ile bilinen Gümüş Tapınak başkentin güney kısmında yer almaktadır. Oldukça gösterişli olan bu tapınağın resmi adı Vihear Preah Keo Morakot’tur. İçinde altın ve mücevherlerle donatılmış olan Buda heykelleri ve hazineler bulunan Budist tapınağı 19. yüzyılda Kral I. Noromdom tarafından yaptırılmıştır. Kraliyet sarayına bir ziyaret düzenlemek için Kamboçya uçak bileti bakmaya başlayın.

Bağımsızlık Anıtı

Kamboçya’nın Fransız egemenliğinden kurtuluşuna istinaden 1958 yılında yapılan Bağımsızlık Anıtı başkentin merkezinde yer almaktadır. 1953 yılında Fransız sömürgesinden kurtulan ülkenin özgürlüğünü kutlamak için modern mimari tarzında yapılan anıt Vann Molyvann tarafından tasarlanmıştır. Ulusal törenlerin yapıldığı Bağımsızlık Anıtı ülkenin simgelerinden biridir. 

Kep Ulusal Parkı

50 kilometrekarelik bir alanı kaplayan milli park, Kamboçya’nın Kep gölgesinde yer almaktadır. En yakın merkez Krong Kaeb olan milli park 1993 yılında bu statüye ulaşmıştır. Kep Ulusal Parkı içinde gözleri kamaştıran harika manzaralar, canlı türleri, popüler yürüyüş alanları, bitki türleri bulunmaktadır.

Kamboçya-Vietnam Dostluk Anıtı

1970’li yılların sonlarına doğru inşa edilen Kamboçya Vietnam Dostluk Anıtı, başkentte bulunmaktadır. Ülke halkına zulmeden Kızıl Kmerler’in hakimiyetini yıkan Kamboçya Vietnam savaşından sonra liderliği ele geçiren komünist yönetim tarafından dikilmiştir. Sınır komşusu olan Vietnam ile Kamboçya’nın kurduğu sağlam bağı simgeleyen anıt başkentin merkezi konumundaki bir parkın içinde yer almaktadır. Simgesel anıt, Başkentlilerin en popüler buluşma noktasıdır.

Kamboçya Botum Skor Ulusal Parkı

Botum Skor Ulusal Parkı

1712 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Botum Skor Ulusal Parkı, ülkenin Tayland Körfezi kıyısına yer almaktadır. 1993 yılında milli park ilan edilen alan Kakule Dağları’nın güneybatısında uzanan bir yarımadadır. Hayvan türü bakımından oldukça zengin olan Botum Skor Ulusal Parkı, mangrov ve bataklık ormanlarıyla kıyı ovalarından oluşmaktadır. Dünya üzerindeki nesli tükenmek üzere olan Gibon nüfusunun yüzde 10’nuna ev sahipliği yapan parkta, geyik, domuz gibi 44 çeşit memeli türü bulunmaktadır.

Beng Mealea

Kmer İmparatorluğu’nun Kralı II. Suryavarman tarafından 12.yüzyılda yaptırılan Beng Mealea tapınağı ülkenin Siem Reap merkezinde yer almaktadır. Hindu tapınağı olarak inşa edilen yapıda Budist bazı motiflere rastlanmaktadır. Malzeme olarak genellikle kumtaşı kullanılarak yapılan tapınak 1992 yılında UNESCO Geçici Dünya Mirasları Listesi’ne eklenmiştir. Angkor Wat mimari tarzı ile yapılmış olan harika tapınak ülkenin görülmesi gereken noktalarındandır.

Banteay Kdei

12 ve 13. asırda Kral 7. Jayavarman döneminde Bayon mimari tarzı ile yapılmış olan Budist tapınağı Angkor kentinden yer almaktadır. Mükemmel kulelere sahip olan tapınak kompleksi yüzyıllar boyunca rahipler tarafından kullanılmıştır.

kamboçya yemek kültürü

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Genel tatları bakımından Fransız ve Tayland mutfağının esintileri görülse de Kamboçya mutfağının kendine özel ve geleneksel bir lezzeti bulunmaktadır. Geleneksel yemeklerde bilinen lezzetler kullanılmaktadır. Türk mutfağında ayrı yemeklerde kullanılan bazı lezzetler bir arada kullanılmaktadır. Farklı lezzetleri buluşturan Kamboçya mutfağını tatmak için Kamboçya uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz. Ülke topraklarının büyük bir kısmı tropikal kuşakta yer alırken güney ucu ekvatora yakındır. Kamboçyalıların büyük bir kısmı kendini Kmer olarak tanıtmaktadır. Uzun süre Kamboçya topraklarında hüküm sürmüş olan Kmer’lerin Angkor İmparatorluğu yerel yemek kültürünü oluşturmuştur.

Ülkenin yerel yemeklerinde sebze, sığır eti, balık, tavuk ve domuz eti oldukça fazla kullanılmaktadır. Çorba tüketiminin de fazla olduğu ülkenin mutfak sırrını et yemekleri ve tatlılar oluşturmaktadır. Tarım faaliyetleri çok eskiden beri iyi olan Kamboçya’da her damak tadına hitap eden yemek bulunmaktadır. Tropikal meyveler soyulmuş halde sokak üzerinde satılmaktadır. Soyulmuş meyve satıcılarına ülke sokaklarında sıklıkla rastlanmaktadır. Ayrıca yumurtalı kızartılmış Tofu olan Tahu Telur ülke halkı tarafından oldukça fazla tüketilmektedir.

Erkeklere özel güç verdiğine inandıkları kalbi delinmiş akrep ve yılanın kanının karıştırıldığı şarap çok özel bir içecektir. Dünya genelinde bilinen sebze ve meyvelerin dışında ülke halkının çok özel yiyecekleri bulunmaktadır. Çıtır çıtır kızartılmış karınca, tarlalarda özel ışıklarla kurulan tuzaklar sayesinde yakalanan çekirgeler, timsahlar, kaplumbağalardan yapılan kurbağa dolması gibi farklı lezzetler de bulunmaktadır. Bir zamanlar çok fazla tüketilen yılanların sayısı azaldığından dolayı artık tüketimi yasaklanmıştır.