Karadağ Uçak Bileti

Karadağ Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Karadağ
  • Başkent: Podgorica
  • Nüfusu: 622.471 (2017 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 13.812 Kilometrekare
  • Komşuları: Güney kesiminde Adriyatik Denizi, doğu kesiminde Arnavutluk ile Kosova, batı kesiminde Hırvatistan ve Bosna Hersek, kuzeyinde ise Sırbistan ile sınırı bulunmaktadır.
  • Konuşulan Dilleri: Karadağca, Hırvatça, Sırpça, Arnavutça ve Boşnakça konuşulan dillerdendir.
  • Telefon kodu: +382
  • Başkan: Devlet Başkanı Filip Vujanoviç, Başbakan Dusko Markoviç
  • Para Birimleri: Euro (EUR)

Karadağ’ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Karadağ, Doğu Avrupa içerisinde yer alan bir ülkedir. Günümüzde Karadağ topraklarının bulunduğu yerlerde daha önceleri ağırlıklı olarak Arnavut asıllı topluluklar yaşamıştır. 7. yüzyıldan itibaren Bizans ve Roma dönemlerinde Sırplar bu bölgeye yerleştirilmiştir. Uzun dönem bu şekilde yaşayan halk Osmanlı Devleti yönetiminde kalmıştır. Fatih Sultan Mehmet döneminde fetih edilmiş olan Karadağ uzun yıllar barış içerisinde yaşamıştır. Bazı dönemlerde isyan hareketleri olsa da 1878 yılına kadar sorunsuz şekilde yaşamışlardır. Osmanlılar ile Ruslar arasında yaşanan savaşta Karadağ halkı Rusya tarafında yer almıştır. Bu savaşta Osmanlı Devleti için oldukça uğraştırıcı bir devlet olarak görülmüştür. Savaş sonrasında yapılan anlaşma ile 1878 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Sırbistan ile birlikte devlet kurmuş olan halk uzun süre bu şekilde yaşamıştır. 3 Haziran 2006 yılında Sırbistan’dan ayrılmış ve bağımsız bir devlet olmuştur.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Doğu Avrupa içerisinde Adriyatik Denizi kenarında bulunan Karadağ tarihi ve doğal güzellikleri bakımından oldukça şanslı bir ülkedir. Farklı kültürlere de ev sahipliği yapmış olan topraklar bu sayede gezilip görülebilecek yerler konusunda çok fazla seçenek sunmaktadır. Karadağ uçak bileti alarak içerisinde görülebilecek yerlerden bazıları şunlardır.

karadağ ostrog manastırı

Kotor Körfezi ve Eski Şehir

Karadağ’ın en güzel yerlerinden birisi Kotor şehridir. Kotor hem doğal güzellikleri hem de tarihi yerleri bakımından en fazla turist çeken alanlar içerisinde ilk sırada yer alır. Kotor Körfezi oldukça güzel manzaralar sunmaktadır. Orta çağ dönemlerinden beri liman olarak kullanılan körfez açık denizden korunaklı bir alan oluşturmaktadır. Körfez içerisinde yer alan şehrin tarihi olanları ağırlıklı olarak eski şehir içerisinde bulunmaktadır. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesine alınmış koruma altında bir şehirdir. Kotor şehrinin içerisinde bulunan tarihi kilise ve anıtlar ziyaretçiler için gezilebilecek alanlar olarak görülmektedir. Şehrin etrafını saran yüksek tepeler ve ormanlar doğal bir manzara oluşturmaktadır. Özellikle Trans Atlantik tarzı gemiler için popüler bir liman olarak kullanılmaktadır. Lüks yatların yaz aylarında sıkça uğradığı limanın popülerliği her geçen gün artmaktadır.

Tivat

Kotor Körfezi’nin kenarında bulunan tatil şehirlerinden bir tanesidir. Yaz tatili için yoğun şekilde kullanılan şehir güzel denizi ve kumsalları ile bilinir. Kış aylarında ise tarihi ve doğal güzellikleri ile turistleri çekmektedir. Tivat içerisinde görülmesi gereken yerlerden birisi Trg Sc. Meydanı’dır. Tarihi meydan çevresindeki yapılar gezilebilecek seçenek olarak görülmektedir. Buna ek olarak Buca Lukovic Sarayı ve içerisinde bulunan eserler eski eserlere ilgi duyanlar için tavsiye edilir. 

Budva

Başkent Podgorica şehrine 60 kilometre mesafede bulunan şehir Adriyatik Denizi kenarında yer alır. Kalabalık bir şehir olmamasına karşın oldukça popüler bir yerdir. Deniz kenarı olması, güzel plajlara ve berrak denize sahip olması ile öne çıkmaktadır. Deniz kenarına kurulmuş olan tarihi kalesi çok güzel bir manzara oluşturmaktadır. Stari Grad Kalesi ile çevrili eski şehir tarihi mekânlara sahiptir. Karadağ’ın Miami’si olarak adlandırılan şehir içerisinde restoranlar ve kafeler bulunmaktadır. Yirmi kilometreden uzun kumsallarında yüzüp gezip dolaştıktan sonra buralarda dinlenebilir ve vakit geçirebilirsiniz. Sveti Stefan ise şehrin deniz kenarında yer alan yarım ada şeklinde bir alandır. Ana karaya ince bir kumsal ile bağlanan bu kısım oldukça fazla turist çekmektedir. Çevresini saran kale ile oldukça farklı bir görüntü sunmaktadır.

Sveti Nikolai Adası

Budva şehrinin kenarında yer alan muhteşem güzelliğe sahip olan bir adadır. Küçük bir ada olmasına rağmen geniş ve yeşil bir ormana sahiptir. Ormanın yanı sıra yaz tatilinde tercih edilmesini sağlayan kumsallarıdır. Hem yüzerek hem de orman içerisinde dolaşarak tatili değerlendirmek mümkündür.

İşkodra Gölü

İşkodra Gölü, Arnavutluk ile Karadağ arasında bulunmaktadır. Sınıra yakın olması nedeniyle iki ülke içinde görülebilecek bir yer olarak değerlendirilebilir. Doğu Avrupa’nın en büyük en büyük göllerinden bir tanesi olarak bilinir. Avrupa kıtasının en fazla kuş çeşidine sahip alanı olması nedeni ile araştırmacıların uğrak alanları arasında yer alır. Bu kuşlar arasında Avrupa’da yaşayan son pelikan burada bulunmaktadır.

karadağ crno gölü

Durmitor Ulusal Parkı ve Tara Kanyonu

Karadağ’ın Zabljak şehrinde bulunan ulusal park Karadağ uçak bileti alan, otobüsle araçla gelen en çok ziyaretçi çeken yerlerden bir tanesidir. Tara Kanyonu’na ev sahipliği yapan park yemyeşil bir doğaya sahiptir. Tara Kanyonu, Avrupa’nın en derin kanyonudur. Dünyada ise Büyük Kanyon’dan sonra ikinci sırada yer almaktadır. Doğa sporlarını sevenler için seçeneklere sahip olan kanyon içerisinde farklı etkinlik alanları bulunur. Unesco Dünya Mirası Listesine dâhil edilmiş olan kanyon özellikle kış aylarında oluşan buzulları ile de bilinmektedir.

Podgorica

Podgorica, Karadağ’ın başkenti ve büyük şehirlerinden bir tanesidir. Düzlük alanda kurulmuş nadir yerlerdendir. Osmanlı döneminde önemli bir şehir olarak kullanılan Podgorica içerisinde tarihi eser niteliğinde iki adet cami ve saat kulesi bulunmaktadır.

Biogradska Gora Milli Parkı

Avrupa kıtası içerisinde bulunan son yağmur ormanlarından birisi bu park içerisinde bulunmaktadır. Ormanlık bir alan içerisinde bulunan milli park ülkenin en yeşil yeri olarak bilinmektedir. Yüksek bir alana sahip olan milli park eşsiz güzellikte bir ormana sahiptir. Orman içerisinde bulunan ağaçların bazıları yaklaşık olarak beş yüz yıllık bir geçmişe sahiptir. Milli parkın içerisinde aynı isimde bir buzul gölü bulunmaktadır. Doğa sevenler için çok fazla seçeneğe sahiptir.

karadağ lovcen parkı

Çetinje Şehri

Karadağ’ın eski başkenti olan şehir Çetine ya da Çetinye adı ile de anılmaktadır. Şehrin etrafını kaplayan orman şehre farklı bir hava katmaktadır. Yaklaşık olarak beş yüzyıl başkent olarak kalmasına rağmen doğallığı ve tarihi mimarisi bozulmadan kalmıştır. Kültürel ve mimari bakımdan görülebilecek pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Kral Nikola Sarayı, kilise ve manastırlar görülmesi gereken yerler arasında yer alır.

Ulcinj Kasabası

Ulcinj şehri Arnavutluk sınırına yakın bir sahil kasabasıdır. Nüfusun büyük çoğunluğunu Arnavut kökenli vatandaşlar oluşturur. Deniz kenarında sessiz ve sakin bir tatil kasabası olarak çevresinde ün yapmıştır. Kasaba merkezinde eski bir cami ve meydan bulunmaktadır.

Bar Şehri

Müslüman halkın yoğun olarak yaşadığı şehirdir. İçerisinde bulunan Stari kalesi tarihi eser statüsünde bir kaledir. Yüksek bir dağın eteğine kurulmuş olan şehir içerisinde özellikle kale civarında görülebilecek yerler bulunmaktadır. Hediyelik eşya ya da hatıra için bir şeyler almak isteyenler burayı mutlaka değerlendirmelidir. 

Karadağ Mutfağı ve Yemek Kültürü 

karadağ yemek kültürü

Karadağ yemek kültürü Türk, İtalyan, Macar ve benzeri kültürlerin karışımından oluşmaktadır. En fazla tüketilen gıdalar koyun eti, balık ve peynirdir. Bunlardan yapılan yemekler hemen her sofrada bulunur. Osmanlı döneminden kalma börek ve baklava gibi yiyecekleri de tercih ederler. Karadağ uçak bileti alıp geldiğinizde yöresel yemeklerin Türk yemekleri ile hemen hemen aynı olduğunu görebilirsiniz.  Yemeklerde zeytinyağı çok fazla kullanılır. Yerel içkileri ise rakija adı verilen üzümden yapılan içkidir.