Kiribati Uçak Bileti

Kiribati Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Kiribati Cumhuriyeti
  • Başkent: Güney Tarava
  • Nüfusu: 110.136
  • Yüz Ölçümü: 811 km2
  • Komşuları: Pasifik Okyanus’un ortasında takımadalardan oluşan ülkete en yakın olan ada Marshall Adalarıdır.  
  • Konuşulan Dilleri: Kiribatice ve İngilizcedir.
  • Telefon kodu: +868
  • Başkan: Taneti Maamau
  • Para Birimleri: Kiribati Doları ve Avustralya Doları’dır.

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

33 atolü ekvator civarında 3 buçuk milyon kilometrekareye yayılmış olan Kiribati’nin adı ana takımadalarına verilen İngilizce isimden gelmektedir. Adı Gilberts Adaları’ndan gelen Kiribati’nin güney ucu tarih değiştirme çizgisinde yer almaktadır. Dünya üzerinde yeni güne giren ilk ülke olan Kiribati takımadalardan oluşan bir tropik adadır. Takımadaların en doğusundan bulunan Caroline Adası, üçüncü milenyuma giren ilk ülke olduğundan adı Milenyum Adası olarak değiştirilmiştir. 1837 yılında adalara gelen İngilizler ülkeyi sömürgeleri altına almıştır. 1979 yılında İngiltere’den bağımsızlıklarını kazanmış olan ülke 1999 yılında Birleşmiş Milletler üyeliğine kabul edilmiştir. Kiribati, cumhuriyetle yönetilmektedir ve aynı zamanda İngiliz Uluslar Topluluğu içinde yer almaktadır.

kiribati uçak bileti

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Dünyanın her noktasından direk ulaşım bulunmayan Kiribati’ye Japonya’dan direkt ulaşmak mümkündür. Ekvator çizgisi üzerinde bulunan ülke Marshall Adaları’nın güney, güneydoğusunda yer almaktadır. Ülke 16 adacıklı Gilbert Adaları, 8 adacıklı Phoenix, 8 adacıklı Line Adaları ve Banaba yani Eski Okyanus Adası’ndan oluşmaktadır. Banaba 80 metre yükseklikte olup volkanik etkinlikler sonucunda ortaya çıkmıştır. Banaba mercan ve fosfattan oluşmuştur. Diğer adalar ise düzensiz biçiöli lagünleri çevreleyen mercan adacıklarının atolleridir. Deniz seviyesinden sadece 5 metre yükseklikte olan adacıkları mercan kayalıkları fırtınalardan korumaktadır. Dünyanın en fakir ülkelerinden olan Kiribati’ye ulaşım probleminin de olmasından dolayı yıl içinde yalnızca 7 veya 8 bin turist gelmektedir. Eğer Kiribati uçak bileti almayı düşünüyorsanız gezebileceğiniz bazı tarihi ve turistik yerler şunlardır;

Betio Adası

İkinci Dünya Savaşı kalıntıları ile bilinen Betio Adası, ülkenin güneybatısında yer almaktadır. 2. Dünya Savaşında ciddi zarar görmüş olan adada kalıntıları görebilmenin yanı sıra uzun golf sahaları ve plajlarıyla da oldukça cezp edicidir. Betio Adası sessiz sakin tatil için oldukça ideal bir adadır.

kiribati havalimanı

Kuria Adası

15.48 kilometrekarelik alanıyla Kiribati’ye bağlı mercan adası olan Kuria Adası, Büyük Okyanusya’da Girbert Adalarında yer almaktadır. Oneeke ve Buariki adında iki küçük adacıktan oluşan Kuria’da yaklaşık olarak 900 kişi yaşamaktadır. Ada, ince kumları, güneşi, manzarası ve doğal güzellikleriyle turistlerin dikkatlerini çekmektedir.

Tarawa Adası

500 kilometrelik alana sahip olan Tarawa Adası bir mercan adasıdır. Büyük Okyanusya’da Gilbert Adalarında yer alan Tarawa Adası, kuzey Tarawa ve güney Tarawa olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Kiribati’ye bağlı olan Tarawa Adası’nın Güney Tarawa, mercan adasının en büyük ve aynı zamanda ülkenin başkentidir. Tur yaparak Tarawa Adasının güzelliklerini keşfetmek için en az 2 gün ayırmak gerekecektir. Ülkenin en güzel adası olarak da bilinen Tarawa’da konaklama sıkıntısı bulunmamaktadır. Ülkenin en güzel adasına ziyaret etmek için Kiribati uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

Marakei Adası

Kiribati’ye bağlı 14.13 kilometrekarelik alana sahip olan Marakei Adası, Büyük Okyanus’taki Gilbert Adaları arasında yer almaktadır. Mercan adası olan Marakei, el değmemiş doğası, harika manzaraları ile bilinmektedir. Marakei Adasının ortasında bulunan Mavi Lagün kesinlikle görülmelidir. Adaya gelenler için yerli halk özel bir karşılama hazırlamaktadır. Özel tören ile karşılanıp güzel bir tatil geçirmek için Marakei Adası oldukça idealdir.

kiribati nasıl gidilir

Abaiang Adası

Kiribati’ye bağlı bir mercan adası olan Abaiang Adası, Büyük Okyanus’ta Gilbert Adalarında yer almaktadır. 17.48 kilometrekarelik bir alanı bulunan Abaiang Adası ülkenin ulaşım konusundaki en rahat yeridir. Balık çeşitleri ile ünlü olan adada doğal güzelliklerin keşfedileceği harika bir tatil yaşanabilir.

Tabiteuea Adası

Ülkeye bağlı 40.33 kilometrekarelik alana sahip mercan adası olan Tabiteuea Adası, Büyük Okyanus’ta bulunan Gilbert Adaları içinde yer almaktadır. Nuguti ve Eanikai adında iki küçük adacıktan oluşan Tabiteuea Adası ülkenin en uzun adasıdır. Ada, gezmek ve harika manzaralarla dinlenmek için uygun bir yerdir.

Butaritari Adası

13.49 kilometrekarelik alanıyla Kiribati’ye bağlı bir mercan adası olan Butaritari Adası, Büyük Okyanus’taki Gilbert Adaları’nda yer almaktadır. Adada, 2.Dünya Savaşı sırasındaki Makin Muharebesi gerçekleşmiştir. Yaşanmış olan muharebeden dolayı adada savaş kalıntıları fazladır. Ülkenin en yeşil adası olarak bilinen Butaritari’de savaş kalıntılarını da görmek mümkündür. Yeşilliklerin harika manzarası içinde huzur dolu bir tatil için ideal bir adadır.

Fanning Adaları

Kiritimati’nin 285 kilometre kuzeybatısında bulunan mercan adası Fanning, Büyük Okyanus’taki Gilbert Adaları arasında yer almaktadır. Halk arasında Tabuaeran olarak da bilinen ada, Teraina’nın 140 kilometre güneydoğusunda bulunmaktadır. Mercan adaları arasında nefes kesen manzaraları ile ülkeye en fazla turist çeken Fanning Adası’da harika fotoğraf kareleri yakalanabilmektedir. Çok değişik canlı ve bitki türleri bulunan Fanning Adası, yeni yerler keşfetmek ve harika manzaralar görmek isteyenlerin dünya üzerinde aradığı yerdir.

kiribati tatil tur

Kiritimati Adaları

388,4 kilometrekarelik alanıyla dünyanın en büyük mercan atolü olan Kiritimati Adaları, Büyük Okyanus’taki Gilbert Adaları arasında yer almaktadır. Noel Adası veya Christmas Adası olarak da bilinen adada turistlerin yapabileceği çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. Yerel halk ve turistler için en keyifli aktivite balık avıdır. Ülkenin yüzde 70’lik bir kısmını oluşturan Kiritimati Adaları, ülkenin en popüler adasıdır. Ülkeyi keşfetmiş olmak için muhakkak Kiritimati Adalarını gezmek gerekir.

Abemama Adası

Kiribati’ye bağlı bir mercan adası olan Abemama Adası 27,37 kilometrekarelik alana sahiptir. Büyük Okyanus’taki Gilbert Adalarında yer alan Abemama Adası, Tarawa’nın 152 kilometre güneybatısında bulunmaktadır. Adada bulunan lagünlerde şnorkelle yüzmek için çok güzel noktalar bulunmaktadır. Adada 2.dünya savaşından kalma kalıntılar bulunmaktadır.

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Ülkede çok fazla çeşit yiyecek bulunmamaktadır. Pirinç ve balık Kiribatilerin temel yiyeceğidir. Tarım alanlarının iklim ve coğrafik sebeplerden dolayı sınırlı olduğu ülkede yiyecek çeşitliliği gelen gemilerle artmaktadır. Çeşitlilik kısa süre içinde tükenmektedir. Batı tarzı lezzetler sınırlı olsa da tropikal meyve bakımından adalar topluluğu oldukça zengindir. Pandanus ve Hindistancevizi ağaçları yetişmesine rağmen ülke toprakları tarım için elverişli değildir. Ülkenin denizinde en çok ton balığı bulunmaktadır. Ton balığı ve pirinçten yapılan yemeklerin yanında tropikal meyveler tüketilmektedir. Kiribati yemek kültürünü yakından tanımak için Kiribati uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

Adaların karasının büyük kısmı yoğun şekilde Hindistancevizi ağaçlarıyla kaplıdır. Ekmekağacı, Papau ağacı ve Pandanus palmiyesi Hindistancevizi ağaçlarına oranla daha az görülmektedir. Ağaç türlerinin altında büyüyen çalılara pek fazla rastlanmayan adalar topluluğunda koni biçimindeki kulübelerin yapı maddesi olarak, Pandanus ve Hindistancevizi ağaçları kullanılmaktadır. Yerel halk kulübelerini Pandanus veya Hindistancevizi ağacının kerestelerinden yapmaktadır. Kulübenin çatısını ise Pandanus yaprakları ile örtmektedir. Pasifik ülkelerin şifa kaynağı olarak gördükleri Pandanus ağacının meyvesi ve kökleri ilaç mahiyetinde kullanılmaktadır. Tropikal bölgelerde yetişen ve palmiyeye benzeyen bu ağaçların kökleri ezilip hastalara ve bebeklere direnç vermesi için içirilmektedir. Yaprakları doğal diş macunu olarak kullanılan ağaç ateş düşürücü, bağışıklık sistemini güçlendirici ve ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Kökleri de kullanılan ağacın meyvesi daha yoğun tüketilmektedir.

Adalarda hastane ve eczane olmasına rağmen insanlar kimyasal ilaçlar yerine kendi yaptıkları doğal ilaçları kullanmayı tercih etmektedir. Pasifik ülkelerinin nerdeyse hepsinde yatıştırıcı etkisi olduğundan dolayı tüketilen kaba içeceğine Kiribati’de de rastlanmaktadır. Kava bitkisinin köklerinden yapılan kava içeceği çok tüketildiğinden ülkede kava barlar bile bulunmaktadır. Ülkede çok az süpermarket bulunmaktadır. Var olan süpermarketler de Amerika ve Avustralya kaynaklı ürünleri satmaktadır.