KLM Uçak Bileti

KLM Uçak Bileti
  • Ülke: Hollanda
  • Sahibi: Hollanda Kraliyet Ailesi
  • CEO:Pieter Elbers
  • Uçak Sayısı:115
  • Çalışan Sayısı:36.000
  • Telefon Numarası:+31206490787
  • E-posta adresi:  
  • Ticaret Unvanı:KLM Royal Dutch Airlines
  • Tescilli Marka Adı:KLM Royal Dutch Airlines
  • Merkez Adresi: Amsterdam Schiphol Havalimanı

KLM Hakkında

Dünyanın en eski hava yolu şirketlerinden bir tanesi olan KLM, 1919 yılında Rotterdam’da kurulmuştur. Hollanda Kraliyet Hava Yolları ya da Royal Dutch Airlines adı ile bilinmektedir. 1919 yılından beri hizmet veren şirket zaman zaman ortaklıklara girmekte ve bu sayede uçuş ağını biraz daha genişletmektedir. Fakat genel olarak Avrupa’nın en önemli hava yolu şirketlerinden birisi olduğu söylenebilir. 2004 yılında dünyanın en önemli hava yolu şirketlerinden birisi olan Air France ile ortaklık yoluna giden şirket Air France – KLM Grup olarak uçuşlarına devam etmektedir. Bu ortaklığın haricinde dünyanın en önemli hava yolu ortaklığı olan SkyTeam’e de aynı yıl üye olmuştur. Filo olarak oldukça zengin olan KLM, buna bağlı olarak dünya üzerinde 145 farklı noktaya direkt uçuşlar düzenlemektedir ki bu son derece yüksek bir rakam olarak dikkat çekmektedir.

klm hava yolları nereye uçuyor

KLM Hava Yolları’nın merkezi Hollanda’nın en büyük havalimanı olan Schipol’dür. Müşteri memnuniyetine çok fazla önem veren şirket bu hassasiyetinden dolayı zaman zaman farklı ödüller almayı başarmıştır. Son olarak 2012 ve 2013 yıllarında en iyi kabin hizmeti ve en iyi yer hizmetleri alanında ödüller alan şirket 2009 yılından beri ise ilham veren hava yolu şirketi sloganını kullanmaktadır. Yolcularına verdiği güvenle bilinen şirket, kusursuz olan hizmeti ile Hollanda’nın en fazla tercih edilen hava yolu şirketlerinden bir tanesidir. 

1919 yılından beri faaliyetlerini sürdüren şirketin uçak filosu son derece geniştir. 115 uçağın bulunduğu filo ile kıtalar arası seyahatler yapılabilmektedir. Bu da Hollanda’da olan kişilerin ihtiyaçlarını etkin olarak karşılamalarını sağlamaktadır. Filosunun bir kısmı Airbus, diğer kısmı ise Boeing’dir. Gelişmeleri yakından takip eden firma buna bağlı olarak zaman zaman filosunu yenilemekte ve daha da güçlendirmektedir. Şirketin filosunda bulunan uçaklar Boeing 787, Embraer 190, EMBRAER E175, Boeing 737-800, Boeing 737-900, Airbus A330-200, Boeing 747-400, Boeing 777-200 ER, Fokker F70, Boeing 737-700, Airbus A330-300 ve Boeing 777-300ER şeklindedir.

KLM Ortakları 

Hollanda’ya ait olan KLM şirketi ile Fransız hava yolu şirketi Air France arasında yapılan ortaklık sonucunda şirketler faaliyetlerine bu şekilde devam etmektedir. Ortaklıktaki oranlar ise yapılan uçuşların yoğunluğuyla doğru orantılıdır.

KLM Uçtuğu Yurt İçi İller

İstanbul, Ankara, Bodrum, Antalya şehirlerine uçak seferleri düzenlemektedir. 

klm uçak bileti

KLM Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Seferler düzenlenen ülkelerden bazıları Yunanistan, Bahreyn, Lübnan, İspanya, Bangkok, İtalya, Almanya, Hindistan, ABD, İrlanda, BAE, İngiltere, Fransa, Portekiz, Panama, Meksika, İsrail, Kanada, Hırvatistan, Japonya, Çin, Brezilya ve Güney Afrika Cumhuriyeti şeklindedir. 

KLM Haberleri

KLM’nin Avrupa’nın ve dünyanın en eski hava yolu şirketi olmasına bağlı olarak bir takım beklentileri daha etkin olarak gerçekleştirdiği söylenebilir. Fakat Avrupa’nın en önemli hava yolu şirketi konumuna erişememiştir. Özellikle Alman şirketi olan Lufthansa daha öne çıkmayı hemen hemen her dönemde başarmıştır. Air France ile yapılan ortaklıktan sonra bu şirkete yaklaşılmış ise de tam olarak yakaladığı söylenemez. Bünyesinde çalışan 36 binden fazla personel ile yıllık 10 milyar Euro gelir elde eden şirketin büyüklüğü bu rakamlar sayesinde daha net olarak anlaşılabilir.

klm haya yolları uçakları

KLM filosunda bulunan bazı uçak markaları ya da modelleri şirketin kuruluşu ile birlikte kullanılmaya başlanmış ve hâlen de kullanılmaya devam etmektedir. Bunun en önemli örneklerinden birisi olan Fokker tipi uçaklar, geçtiğimiz günlerde son uçuşunu yaparak görevlerini tamamladı. 2008 yılında filo yenileme çalışması başlatan şirketin bu kapsamda Fokker tipi uçakları kullanmayı bıraktığı açıklandı.