Kolombiya Uçak Bileti

Kolombiya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Kolombiya Cumhuriyeti
  • Başkent: Bogota
  • Nüfusu: 48.786.100
  • Yüz Ölçümü: 1.141.748 km2
  • Komşuları: Kolombiya’nın komşuları, Panama, Karayip Denizi, Venezuela, Brezilya, Ekvador, Büyük Okyanus ve Peru’dur.
  • Konuşulan Dilleri: İspanyolca ve 68 Kolombiya dili
  • Telefon kodu: +57
  • Başkan: Ivan Duque Marquez
  • Para Birimleri: Kolombiya Pesosu

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

İnka İmparatorluğu gibi bazı uygarlıklar tarafından yüzyıllarca yaşanmış olan Kolombiya toprakları 16. yüzyılda İspanyollar tarafından keşfedilmiştir. Keşfin ardından sömürgeleştirilen ülkede İspanyollardan önce yaşayan yerliler ticaret ve altın işleme sanatıyla uğraşmışlardı. 18. yüzyıla kadar İspanyollar tarafından yönetilmiş olan ülke bu yüzyıldan sonra bağımsızlık mücadelesine başlamıştır. Ülke halkını bağımsızlık mücadelesini Fransız ve Kuzey Amerika ihtilalleri daha da kuvvetlendirdi. 1810 yılında ülke bağımsızlığını ilan etmiş oldu. 1819 yılında bağımsızlığı kabul edilen ülkeye 1886 yılında ülkeye ayak basan Kristof Kolomb’un adı verilerek Kolombiya Cumhuriyeti kuruldu.

Ülke topraklarında bulunan Panama, Amerika’nın yardımı ile 1903 yılında Kolombiya’dan ayrılarak bağımsız bir devlet oldu. Panama’ya destek çıkmasından dolayı Amerika ile Kolombiya arasında 1921 yılına kadar bir gerginlik yaşandı. 1920’li yıllarda ülke yönetiminde Liberal Partisi ile Muhafazakârlar Partisi söz sahibi oldu. İki parti arasında yaşanan siyasi gerginlikler ülkede iç karışıklıklar yaşanmasına ve uzun süreli diktatör yönetimlerine neden oldu.

kolombiya nasıl gidilir

Ülkede 1948 ile 1953 yılları arasında çok büyük iç karışıklıklar yaşandı. Violencia isminin verildiği şiddet olayları yaşanmış oldu. 1950 yılında boşalan iktidara gelen muhafazakâr Laureano Gómez vekili Roberto Urdaneta ülkeyi katı bir şekilde yönetti. Şiddet eylemleri ve 3 yıllık katı yönetimden dolayı toplam 80 bin kişinin öldüğü tahmin edilmektedir. Violencia şiddet olayları 1963 yılına kadar sürmüştür. 1963 yılına kadar ise 200 bin kişi ölmüştür. Şiddet olaylarına karşı solcu gerilla grup FARC mücadele göstermiştir. 2002 yılında ülke çapında meydana gelen şiddet olaylarından dolayı 90 günlük olağanüstü hal ilan edilmiştir. 2006 yılında yapılan seçimlere çok az kişi katılmış olsa da eski başkan Alvaro Uribe Velez yüksek oy alarak yeniden seçilmiştir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

And Dağları’ndan Karayiplere, Amazon Yağmur Ormanlarından Pasifik sahillerine kadar gezenleri hayran bırakacak harika yerlere sahip olan Kolombiya Güney Amerika kıtasında yer almaktadır. İç karışıklarla uzun yıllar mücadele eden ülke yakın tarihlerde güvenli hale gelerek turistlere kapılarını açmıştır. Kolombiya uçak bileti almayı düşünüyorsanız gezinizde ziyaret edebileceğiniz tarihi ve turistik mekanlardan bazıları şunlardır;

Cartagena

Karayip limanları arasında 16. asırdan 18. asra kadar kilit nokta olmuş Cartagena, değişik zamanlarda çok sayıda savaşa sahne olmuştur. Tarihinde yaşanmış olan olaylardan sonra günümüzde caddeleri, sarayları, müzeleri ve kiliseleri ile ülkenin en popüler turistik şehri olmuştur.

kolombiya havalimanı

Tayrona Ulusal Parkı

1969 yılında 150 kilometrekarelik alan kurulmuş olan Tayrona Ulusal Parkı, ülkenin kuzey kıyısında yer almaktadır. Tarihi kalıntıları ve doğal güzellikleri görmek için muhakkak ziyaret edilmesi gereken parkın içinde harika plajlar, çok çeşitli kuş türleri bulunmaktadır. Tayron Ulusal Parkı, kuş türlerini yakından gözlemlemek ve plajında güneşlenmek için idealdir.

Bogota

8 milyon kişiyi aşan nüfusu ile Kolombiya’nın en kalabalık ve büyük kenti olan Bogota, Güney Amerika kıtasının en yüksek rakımlı üç kentinden birisidir. İspanyollular tarafından 1538 yılında keşfedilmiş olan Bogota, turistik mekanlarıyla ülkenin en popüler kentleri arasındadır. Bogota’ya gidenler, botanik bahçelerini, kiliselerini, Bogota Altın Müzesini, tarihi La Candelaria’yı gezmelidir. Ayrıca kentin gece hayatı oldukça hareketlidir.

kolombiya tatil tur

San Gil

İspanyollar tarafından 1689 yılında keşfedilmiş bir koloni olan San Gil, ülkenin kuzeyinde yer almaktadır. 2004 yılında turizm kenti ilan edilmiş olan San Gil’de dağ bisikleti, rafting, kayak gibi çok çeşitli açık hava sporları yapılabilmektedir. Adrenalin tutkunları için harika bir yer olan San Gil’de huzur dolu tatil yapabilme imkanları da bulunmaktadır. San Gil’de bulunan Plaza de Mercado köylü pazarı alışveriş için oldukça uygundur.

Zona Cafetera

Dünyanın en kaliteli ve en güzel kahvelerinin yetiştirildiği ülkede Kolombiya denilince içecek olarak kahve akla gelmektedir. İşte dünyanın en kaliteli ve güzel kahveleri ülkenin Zona Cafetera bölgesinde yetiştirilmektedir. Muhteşem lezzetiyle özel olarak hazırlanan kahvelerden içmek ve hediyelik almak isteyenler muhakkak Zona Cafetera’ya gitmelidir. Bölgenin doğal güzelliği ise ayrıca etkileyicidir.

Villa de Leyva

Ülkenin Ricaurte Eyaleti’ne bağlı olan Villa de Leyva turistik bir kenttir. Güney Amerika kıtasının en büyük kent meydanlarından biri olan Plaza Mayor, Villa de Leyva’nın merkezidir. Günümüzde önemli turizm noktalarından biri olmuş olan Plaza Mayor tarihte birçok siyasi olaylara ve idamlara sahnelik yapmıştır.  Tarihin izlerini taşıyan yapıları ve doğal güzellikleri görmeye değer.

Baru Adası

Ülkenin Cartagena şehrinin güneyinde bulunan eski bir yarımada olan Baru Adası’nda ortalama 20 bin kişi yaşamaktadır. Ada halkının büyük çoğunluğu geçimini turizmden kazanmaktadır. Beyaz kum, güneş ve deniz üçlüsünün muhteşem birlikteliğinden oluşan Baru Adası, tatil için ideal bir turizm merkezidir. Baru Adası'na bir tatil düzenlemek için Kolombiya uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

kolombiya uçak bileti

Barranquilla

Karayip Denizi’ne kıyısı bulunan Barranquilla Kuzey Kolombiya’da yer almaktadır. Ortalama 2 milyonluk nüfusu ile Kolombiya’nın en kalabalık 4.büyük kenti olan Barranquilla’yı turizm açısında değerli kılan özelliği festivalidir. Rio’dan sonraki en büyük festivale ev sahipliği yapan kente her yıl binlerce kişi gelmektedir. Eğlenceli zaman geçirmek isteyenler Barraquilla Karnavalı zamanında kente gelmelidir.

Medellin

Ortalama 3 milyon kişilik nüfusu ile Kolombiya’nın en büyük 2. kenti olan Medellin, ülkenin kuzeybatı kesiminde yer almaktadır. Endüstrinin en fazla geliştiği kent olan Medellin, ünlü ressam Botero’nun doğduğu yerdir. Harika ikliminden dolayı bitmeyen bahar kenti olarak bilinen Medellin gezilecek ve görülecek yerler bakımından zengindir.

Cano Cristales

Dünyanın en güzel nehri veya Cennet’e doğru ilerleyen nehir veya 5 rengin nehri olarak bilinen Cano Cristales’in harika bir doğası vardır. Normal şekilde akan nehrin suyu Eylül ve Kasım aylarında farklı renklerde akmaktadır. Mevsimlere göre değişen bitkiler ve yosunlardan dolayı renk değişikliğinin olduğu tahmin edilen Cano Cristales’in akışı Eylül ve Kasım aylarında görsel bir şölene dönüşmektedir.

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Latin Amerika ülkeleri arasında yüz ölçümü bakımından 5. büyük olan Kolombiya, Orta ve Güney Amerika arasında bir bağlantı noktası konumundadır. Ekvatora yakın olan ülkenin arazilerinde suyun bol olması ve toprak çeşitliliği ülkede çeşitli tarım ürünlerinin yetişmesini sağlamaktadır. Temel tarım ürünleri ise kakao, yağlı tohumlar ve sebzeler, kahve, muz, kesme çiçek, mısır, tütün, pirinç, şeker kamışı oluşturmaktadır. Ağaçlık alanları bulunan ülkede, hayvancılık, ormancılık ve balıkçılık yapılmaktadır.

Ülkedeki geleneksel mutfak kültürü bölgeden bölgeye değişmektedir. Örneğin ülkenin kuzey doğu kırsalındaki halk tarafından bol olmasından dolayı kavrulmuş karınca yoğun olarak tüketilmektedir. Fakat bazı bölgelerde karıncaya rastlanmadığından hiç tüketilmez. Kavrulmuş karınca tüketimi yaygın bir lezzet olmayıp bölgeseldir. Karınca tüketiminin temeli çok eskilere dayanmaktadır. Protein kaynağı olan karıncalar hasat zamanında toplanıp, ayakları ve kanatları koparıldıktan sonra tuzlu suya batırılırlar. Bir süre beklendikten sonra tuzlu sudan çıkarılan karıncaları seramik tencerelerde özenle pişirilir.

Büyük Okyanus’un kıyısında bulunan kentlerde deniz ürünleri daha çok tercih edilmektedir. Hindistan cevizi sütü ile hazırlanmış sos ile pişirilen ıstakoz, deniz ürünleri ve balık yerel lezzetler arasındadır. Kahvaltıya çok önem veren Kolombiyalılar, kahvaltı sofralarında ekmek, yumurta, meyve, kahve, meyve suyu ve sıcak çikolatayı eksik etmezler. Öğlen öğününe çorba ile başlanmaktadır. Ana yemekten sonra yenilen tatlı ile öğün tamamlanır. Akşam yemekleri ise genellikle aperatif atıştırmalıklar yenilir. Kolombiya yemek kültürü ile tanışmak için Kolombiya uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.