Kongo Demokratik Cumhuriyeti Uçak Bileti

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Kongo Demokratik Cumhuriyeti
  • Başkent: Kinşasa
  • Nüfusu: 79.375.136
  • Yüz Ölçümü: 2.344.858 km2
  • Komşuları: Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin komşuları, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Ruanda, Uganda, Atlas Okyanusu, Kongo Cumhuriyeti, Angola, Zambiya, Tanzanya ve Burundi’dir.
  • Konuşulan Dilleri: Fransızca ile ulusal diller olan Svahili, Ciluba, Kongoca ve Lingalaca’dır.
  • Telefon kodu: +243
  • Başkan: Joseph Kabila
  • Para Birimleri: WAT, CAT

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Nijerya’nın güneydoğu bölgesinden göç eden Bantu kabilesi milattan sonra 800’lü yıllarda gelip günümüzdeki Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin topraklarına yerleşmiştir. Bantulular geldiklerinde bu topraklarda çok kısa boylu olan Orta Afrika zencileri Pigmeler yaşamaktaydı. Bantulular ülke topraklarına gelince Pigmeler’i ülkenin en ıssız bölgesine sürmüşlerdir. Pigmeler uzun yıllar ulaşımın zor hatta imkânsız olduğu bu yerlerde yaşadılar.

13. asır ile 19. asır arasında dünya üzerinde yer alan tropikal orman kuşağının güneyinde birden fazla devlet kurulmuştur. Tropikal orman kuşağında kurulan devletler günümüzdeki Zaire’nin güneyinde yer alan Angola ve Zambiya’da hüküm süren Lunda, Bakuba, Luba krallıklarıdır. Kuzeydeki savana kuşağında ise Mangbetu ve Azande krallıklarıdır. Kurulan bu devletler arasında en bilinen devlet ise Kongo Krallığı idi. Atlantik Okyanusu kıyısında bulunan bu devlete ilk ayak basan Avrupalılar Portekizliler oldu. Portekizli denizcilerin 1482 yılında geldiği ülke topraklarına diğer Avrupalı ülkeler de gemiler göndermeye başladı.

kongo demokratik cumhuriyeti virunga

Orta Afrika ülkeleri 15. yüzyıl ile 19. yüzyıl arasında Avrupalıların iç kesimlere girmesine izin vermediler. Avrupalılar, sadece yerli tüccarlar vasıtası ile gelen malları iç kesimlere gönderebildiler. Mal ticareti yapmakla yetinmeyen tüccarlar köle satın almaya ve satmaya başladılar. Böylece yapılan ticaretin artması neticesinde 19. yüzyılın ilk yarısında esir ticareti doruk noktalara ulaşmış oldu. Yaklaşık olarak 150 bini bulan bir sayıda köle satışı yapılmıştır. Bu kölelerin büyük çoğunluğu Amerika’ya gönderilmek üzere gemilere yüklenmiştir.

Orta Afrika topraklarında Avrupalılar 19. yüzyılda keşiflerde bulunmaya başladılar. Bu keşifleri gerçekleştirmesi için Belçika Kralı II. Leopold tarafından Henry Stanley görevlendirilmiştir. Günümüzdeki Zaire topraklarına gelen Henry Stanley, Afrika kabilelerinin şefleri ile Belçika Kralı II. Leopold’ın kefil olduğu bir anlaşma imzaladı. 1884 ile 1885 yılları arasında imzalanan Berlin Antlaşması ile Kongo toprakları Kral II. Leopold’un mülkiyetine ve hakimiyetine verildi. Belçika kralının mülkiyetine verilen ülkenin adı Serbest Kongo Cumhuriyeti oldu. Yapılan değişiklikler arasında ülke topraklarında bulunan Müslüman tüccarların Kongo’nun doğusundan çıkarılması da bulunmaktadır. Ülkenin yerli halkına karşı da oldukça acımasız davranışlar sergilemeye başlayınca milletlerarası bir skandala neden oldu. Kral II. Leopold döneminde 30 milyon civarında olan ülke nüfusu 9 milyona kadar düşmüştür. Kralın mülkiyetinde olan Kongo toprakları yaşanan olaylardan dolayı Belçika’ya teslim edilmek zorunda kalmıştır. Böylece Belçika sömürgesi altında bir ülke olmuştur.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Kongo Demokratik Cumhuriyeti, bulunduğu konum itibariyle Afrika’nın en önemli ülkelerinden biridir. Canlı ve bitki çeşitliliğinin yanı sıra tarihi ve kültürel eserlerin çokluğu ülkenin değerini artırmaktadır. Kongo Demokratik Cumhuriyeti uçak bileti aldıktan sonra gezebileceğiniz bazı yerler şunlardır;

Virunga Ulusal Parkı

7800 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Virunga Ulusal Parkı, ülkenin sömürge yıllarında Albert Ulusal Parkı olarak bilinmektedir. Kıtanın ilk ulusal parkı olan Virunga Ulusal Parkı 1925 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Güneyinde Virunga Dağları, kuzeyinde Rwenzori Dağları bulunan park, iç savaşların yaşandığı dönemlerde kaçak avlanmalardan çok olumsuz etkilenmiştir. 1979 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınarak koruma altına alınan ulusal park daha çok bölgede yaşayan gorilleri korumak için kurulmuştur. Demokratik Kongo’nun en önemli turistik merkezlerinden biri olan park her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Kahuzi Biega Ulusal Parkı

6 bin kilometrekarelik alanı kaplayan Kahuzi Biega Ulusal Parkı, ülkenin doğusundaki Bukavu kentine bağlı bir milli parktır. 1970 yılında Belçikalı doğasever ve fotoğrafçı Adrien Deschryver tarafından kurulmuş olan park Kivu Gölü batı yakasındadır. Ruanda sınırında yer alan Kahuzi Biega Ulusal Parkı ülkenin en değerli milli parklarından biri olup hem dağlar hem de ovalarla kaplı bir bölgedir. 1980 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenen ulusal parkta nesli tükenmek üzere olan Doğu Ova Gorili yaşamaktadır. Nesli tükenmek üzere olan bir gorile ev sahipliği yaptığı ve eşsiz biyolojik yapıya sahip olduğu için bölgeye özel turlar düzenlenmektedir.

Lola ya Bonobo

Bonobo yani cüce şempanzeleri korumak için 1994 yılında Claudine Andre tarafından kurulmuş olan park alanında dünyada tektir. Bonomolar için tam bir cennet anlamına gelen Lola ya Bonomo, başkent Kinşasa ‘nın güneyindeki Kimwenza banliyösünde yer almaktadır. Anne ve yetişkin bonomolar eti için öldürülmekte veya evcil hayvan olarak satılmaktadır. Bundan dolayı yetim ve evsiz kalan yavru bonomoların barınma, sığınak, yeme ve içme ihtiyaçları için kurulmuş olan bir merkezdir. Bonomoların yaşam şartlarına uygun olarak tasarlanmış olan merkez ülkenin mutlaka görülmesi gereken yerleri arasındadır.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Nyiragongo Dağı

Nyiragongo Dağı

En yüksek noktası 3.479 metre olan Nyiragongo Dağı, ülkede bulunan Virunga Dağları sırasında bulunan bir stratavolkandır. En son 2015 yılında patlamış olan volkanik dağ, Demokratik Kongo’nun batısında Ruanda sınırına yakın bölgede bulunmaktadır. Virgunda Milli Parkı içinde yer alan dağın ana krateri yaklaşık 2 kilometre derinliğinde çok geniş bir lav gölü oluşturmuştur. Bölgenin simgesi haline gelmiş olan Nyiragongo Dağı’nda meydana gelen patlamalar, Afrika kıtasındaki patlamaların nerdeyse yüzde 40’nı oluşturmaktadır.

Boyoma Şelaleleri

Kisangani merkezi yakınlarındaki Lualaba Nehri üzerinde oluşmuş olan Boyoma Şelaleleri, daha önceleri Stnaley Şelalesi olarak bilinmektedir. Balıkçılık faaliyetlerinin de yapıldığı şelaleler 61 metre olan yükseklikten dökülürken harika görüntüler oluşturmaktadır. Görenlerin hayran kaldığı şelalede balık tutmayı sevenlerin büyük balıklar ve daha farklı türden balıkları avlayabileceği bir yerdir. Şelalenin suyunun zamanla kayaları aşındırması sonucunda oluşan sehpa görünümü yörenin halkı tarafından gelenlerin dinlenebileceği, bir şeyler içip rahatlayacağı bir ortama dönüştürülmüştür. Kongo Demokratik Cumhuriyeti uçak bileti alarak Boyoma şelalelerine bir gezi düzenleyebilirsiniz.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti Lola ya Bonobo

Idjwi

Kivu Gölü’nün içindeki ada olan Idjwi, 340 kilometrekarelik alanı ile Afrika kıtasındaki ikinci büyük iç adadır. Dünyadaki en büyük 10. iç ada olan Idjwi Adası’nda yaklaşık olarak 250 bin kişi yaşamaktadır. Adada yaşayanların temel geçim kaynakları tarım olup adanın yeri tam olarak Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile Ruanda arasındadır. Ülkenin önemli turistik alanlarından biri olan adaya ulaşım feribotlarla sağlanmaktadır.

Maiko Ulusal Parkı

10.885 kilometrekarelik alanı kapsayan Maiko Ulusal Parkı, ülkenin en uzak köşelerinden birinde yer almaktadır. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin endemik üç hayvanı olan okapi, doğu ova gorili ve Kongo tavus kuşu Maiko Ulusal Parkı’nda yaşamaktadır. Üç hayvanın yanı sıra şempanze, fil gibi hayvanların da evi olan park 1970 yılında milli park olarak belirlenmiştir. Ülkenin turistik mekanları arasında bulunan ulusal park zengin bitki örtüsüne sahiptir.

Kinşas Ulusal Müzesi

Ülkenin Güzel Sanatlar Akademisi bünyesinde bulunan Kinşas Ulusal Müzesi, başkentte yer almaktadır. Kongo Ulusal Müzeler Enstitüsü ve Kültür Bakanlığı tarafından akredite edilen müzede mükemmel koleksiyonlar sergilenmektedir. Müzede müzik aletleri, maskeler, heykel gibi toplam 45 bin öğe bulunmaktadır.

kongo demokratik cumhuriyeti yemek kültürü

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde, Moambe adı verilen geleneksel yemek çok fazla sevilmekte ve sıklıkla tüketilmektedir. 8 farklı üründen yapılan Moambe, 8 rakamını temsil etmektedir. Ülkenin değerli yerel lezzeti olduğundan Moambe ülkenin nerdeyse bütün kafe ve restoranlarında bulunmaktadır. Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde geleneksel lezzetler dünya çapında özel bir yere sahip olmamakla birlikte damak lezzetlerine hitap edecek çeşitliliğe sahiptir. Meyve kokteyllerinin fazlaca tüketildiği ülkede en çok tercih edilen içecek Vitalo’dur. Kongo Demokratik Cumhuriyeti uçak bileti alarak ülkenin yemek kültürünü yakından tanıyabilirsiniz.