Kosta Rika Uçak Bileti

Kosta Rika Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Kosta Rika
  • Başkent: San Jose
  • Nüfusu: 4,906 Milyon (2017 yılı itibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 51.100 Kilometrekare
  • Komşuları:  Kuzey sınırında Nikaragua, güney doğu sınırında Panama, batı sınırında Büyük Okyanus, doğu sınırında ise Karayip Denizi ile komşudur. 
  • Konuşulan Dilleri: İspanyolca ve İngilizce
  • Telefon kodu: 333
  • Başkan: Carlos Alvarado
  • Para Birimleri: Colon (CRK)

Kosta Rika’nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Kosta Rika, konum olarak Orta Amerika içerisinde bulunan bir ülkedir. Günümüzde Kosta Rika’nın bulunduğu konumda yaşantı, arkeolojik kazılarda yaklaşık olarak milattan önce on binli yıllara kadar uzanmaktadır. Turrialba Vadisi olarak bilinen alanda yapılan kazılarda avcı bir topluma ait kalıntılar bulunmuştur. Daha sonraki dönemlerde ise yapılan tespitlerde tarım ile uğraşılmaya başlandığı görülmektedir. 

Çok kalabalık olmayan bir yer olmasına rağmen tarım ile gelişmekte olan bir toplum olduğu değerlendirilmektedir. Ülke toprakları 1502 yılında Kristof Kolomb tarafından keşfedilmiştir. Keşfin yapıldığı dönemde kıyı kesimlerinde çok fazla mücevher ve altın kullanıldığı görülmesi nedeni ile zengin sahil anlamında olan Kosta Rika adı verilmiştir. Bu dönemden itibaren ülke İspanyol kolonisi olarak yönetilmiştir. Bu uzun dönem sonrasında on dokuzuncu yüzyıl içerisinde Meksika’ya bağlı olarak kalmıştır. Tam bağımsızlığın yaşandığı tarih olarak 1949 yılı belirtilmektedir. 

Kosta Rika uçak bileti

Gezilecek Yerler ve Tarihi ve Turistik Mekânlar

Orta Amerika’nın önemli bir noktasında bulunan Kosta Rika’da görülebilecek pek çok farklı nokta bulunmaktadır. Doğal güzelliklerin ön planda olduğu ülke tarihi alanları ile de dikkat çekmektedir. Kosta Rika’yı gezmek isteyenler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden birkaç tanesi şunlardır;

Tortugero Milli Parkı

Kosta Rika’nın en güzel doğal alanlarından bir tanesidir. Ülkenin kuzeyinde bulunan milli parkın Karayip Denizi kıyısında bulunmaktadır. 1959 yılında koruma altına alınmış olan park içerisinde ülkenin doğal güzelliklerini yakından görmek mümkündür. Özellikle Karayip Denizi’ne özgü olan kaplumbağaların yumurtladıkları yer olması nedeni ile araştırmacıların önem verdiği bir yerdir. Milli parkın sahip olduğu mükemmel manzara mutlaka görülmesi gerekir. 

Poas Volkanı

Kosta Rika içerisinde aktif halde bulunan yanardağlar mevcuttur. Bu yanardağların en büyüğü ve en güzel manzaraya sahip yanardağı Poas Volkanı’dır. İki bin yedi yüz metre yüksekliğe sahip olan yanardağ Latin Amerika bölgesinin en büyük kraterine sahiptir. Aktif halde bulunması tehlike arz etse de sunduğu güzel manzaralar ile ilgi çekmektedir. 2017 yılında lav püskürmesi yaşayan volkanın krater alanında bulunan göl yüksek miktarda sülfürik asit barındırmaktadır. Bu özelliği ile göl suyunun rengi birçok kişiye ilginç gelebilir.  Volkan çevresinde oldukça fazla sayıda termal su bulunmaktadır. Volkanın etkisi ile ısınan sular farklı alanlardan çıkabilmektedir. Özellikle romatizma rahatsızlığı yaşayan kişiler için tavsiye edilen bu termal sular oldukça yüksek sıcaklıklarda toprak altından çıkmaktadır. 

kosta rika havalimanı

Corcovado Milli Parkı

Kosta Rika içerisinde bulunan milli park oldukça güzel manzaralara ve gezilip görülebilecek alanlara sahiptir. Milli park niteliğinde bulunan ve koruma altında olan park 1975 yılında açılmıştır. Ülkenin güneyinde bulunan park; Kosta Rika doğası ve vahşi hayatını en iyi şekilde yansıtır. Dört yüz yirmi dört kilometrekare alanı kaplayan park içerisinde bulunan yürüyüş yolları doğa sporlarına meraklı olanlar için idealdir. 

Arenal Volkanı

Kosta Rika içerisinde görülebilecek yerlerden bir tanesi de Arenal Volkanı’dır. La Fortuna şehrinde bulunan volkan ülkenin aktif volkanları arasında yer alır. Yakın tarihte püskürme yaşayan volkanın etrafındaki püskürtmeye bağlı bu etkiler yakından görülebilir. Bin altı yüz metre yüksekliğe sahip olan volkan ve çevresinde yürüyüş yolları ve spor alanları bulunmaktadır. 

Yeşim Müzesi

Kosta Rika’nın başkenti Santa Jose içerisinde bulunan müzenin gerçek adı Museo del Jade Marco Fide Tristan Castro’dur. 1977 yılında faaliyete başlayan müze içerisinde yedi binden fazla eser bulunmaktadır. Kosta Rika’nın tarihine ve kültürüne ait eserler ile birlikte sanatsal eserleri de görmek mümkündür. Özellikle rehber eşliğinde yapılan gezilerde ülke ile ilgili bilgiler sağlıklı bir şekilde öğrenilebilir. 

kosta rika nasıl gidilir

Kosta Rika Plajları 

Kosta Rika deniz turizmi açısından şanslı sayılabilecek bir ülkedir. Karayip Denizi ve Büyük Okyanus’a kıyısı bulunan ülkenin birbirinden güzel üç yüz tane farklı kumsalı bulunmaktadır. Her bir birbirinden farklı özelliklere sahip olan plajlar yaz aylarında oldukça popüler gezi yerleri arasında bulunur. Yemyeşil bir doğa ile uyumlu şekilde bulunan kumsallar ve plajlar sakin denizi ile ideal tatil alanlarındandır. Keyif verici bir yerde tatil yaparak denize girmek isteyenlere uygun yerler bulunmaktadır. 

Barrio Amon 

Kosta Rika tarihinin, kültürünün ve geçmişinin en iyi şekilde görülebileceği yerler arasında Barrio Amon bulunur. Plaza Espana olarak bilinen mahalle eski bir yerleşim alanıdır. Özellikle on dokuzuncu yüzyıldan kalan evler ve tarihi yapılar bu alanda yoğundur. O dönemin mimari anlayışının ve yaşam tarzının görüleceği bu mahalle, özellikle lezzetli kahvelerin içilebileceği bir yerdir. Kosta Rika’yı yakından tanımak için burayı gezmek şarttır. 

Manuel Antonio Ulusal Parkı

Kosta Rika’nın güney kesiminde bulunan bir milli parktır. 1972 yılında açılmış olan milli park Kosta Rika’nın mükemmel doğasını yansıtmaktadır. İçerisinde ülkeye özgü olan pek çok canlı ve bitki bulunmaktadır. Çok ilginç canlıları yakından görmek ve onların hakkında bilgi almak için burayı ziyaret edebilirsiniz. Buraya özgü olan tembel maymun adı verilen hayvanları elinizle besleyebilirsiniz. 

Santa Elena Milli Parkı 

Kosta Rika’nın en ilginç yerlerinden birisi Santa Elena Milli Parkı’dır. Milli park içerisinde çekilmiş olan birçok ünlü film ve belgesel sayesinde bu park oldukça popüler bir yer olarak öne çıkmaktadır. Milli parkın büyük çoğunluğu yağmur ormanları ile kaplıdır. Milli park içerisinde park ile aynı isimli tarihi bir kasaba bulunmaktadır. Popüler filmlerin çekildiği yerleri yakından görmek ve gezmek isteyenlerin gezi listesinde bulunması gereken bir yerdir. 

kosta rika tatil tur

Metropolitan Katedrali 

Başkent San Jose içerisinde bulunan katedral eski tarihi bir yapıdır. Şu an katedralin bulunduğu alanda daha önceden yer alan katedral 1871 yılında yıkılmıştır. Yerine birebir aynısı inşa edilmiştir. Rönesans tarzına uygun olarak inşa edilmiş olan katedral farklı yerler görmek isteyenlere tavsiye edilir. Özellikle tasarımları açısından cam kısımların görülmesi gerekir. 

Kosta Rika Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Kosta Rika yemek kültürü içerisinde yöresel ürünler büyük öneme sahiptir. Bu ürünlerin içerisinde özellikle pirinç çok fazla kullanılmakta hatta temel besin kaynağı olarak değerlendirilmektedir. En çok tercih edilen yemekler arasında gallo pinto adı verilen kızartılmış pirinç ve fasulye ile yapılan yemek bulunmaktadır. 

Pirincin yanı sıra balık ve tavuk eti ve kırmızı et ile yapılan yöresel yemekler bulunur. Picadillo adı verilen yemekte kırmızı et sebzelerle pişirilerek baharatlı olarak servis edilmektedir. Herkes tarafından bilinen yöresel yemekler arasında arroz con pollo da bulunur. Tavuk eti, pirinç ve patates ile pişirilerek servis edilir. Mor ve tatlı patates çeşitleri bu yemekte kullanılabilir. Yemek dışında atıştırma amaçlı olarak bocas, tortilla ve siyah fasulye çeşitleri tercih edilmektedir. Mısırın büyük önem taşıdığı ülkede mısır unundan yapılan çorba ve krepler bulunur.