Kuveyt Uçak Bileti

Kuveyt Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Kuveyt 
  • Başkent: Kuveyt
  • Nüfusu: 4,137 Milyon (2017 yılı itibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 17.818 Kilometrekare
  • Komşuları: Kuzey sınırında Irak, güney sınırında Suudi Arabistan ile komşudur. Doğusunda ise Basra Körfezi bulunmaktadır. 
  • Konuşulan Dilleri: Arapça ve İngilizce
  • Telefon kodu: 965
  • Başkan: Emir Sabah el Ahmed el Cabir el Sabah, Başbakan Seyh Cabir el Mübarek el Sabah
  • Para Birimleri: Kuveyt Dinarı (KWD)

Kuveyt’in Kuruluş Yılı

Kuveyt ismi, su kenarında kurulu kale demek olan “Akwat” isminden gelmektedir. Ülke topraklarındaki ilk yerleşim, yaklaşık olarak milattan önce dördüncü yüzyılda gerçekleşmiştir. Antik Yunanlılar tarafından yapılan ilk yerleşimin kurulmasından sonra Partlar ve Sasanilerin de burada yaşadığı bilinmektedir. On sekizinci yüzyıldan itibaren ise Arap kabilelerin yaşam alanı olmaya başlamıştır.

kuveyt uçak bileti

On dokuzuncu yüzyıla kadar bu şekilde devam eden bu düzen, bu yüzyılda Osmanlı Devleti’nin yönetimi ele alması ile değişim göstermiştir. 1899 yılında yerel yönetimler ile İngilizler arasında yaptıkları anlaşma ile yönetim değişmiş ve Osmanlı Devleti’nin yönetimi bitmiştir. 1961 yılında ülke yönetimi tamamen bağımsız hale gelmiş ve İngilizlerden kurtulmuştur. 1990 yılında Irak ile yaşanan savaş sonrasında işgal yaşamıştır. Yaklaşık olarak yedi ay süren işgal koalisyon güçlerinin müdahalesi ile sona ermiştir.  

Kuveyt Gezilecek Yerler

Kuveyt dünyanın en zengin ülkelerinden bir tanesidir. Sahip olduğu petrol yatakları sayesinde sahip olduğu zenginlik ülkenin refah seviyesini oldukça yüksek seviyeye çıkartmıştır. Bu zenginliği sayesinde çok fazla gezip görülebilecek seçenek sunulmaktadır. Kuveyt’i gezmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken yerlerden birkaç tanesi şunlardır;

Kuveyt Kuleleri

Kuveyt’in simgesel eserleri arasında ilk sırada yer alır. Sharq bölgesi olarak bilinen konumda bulunan kuleler oldukça ilgi çekici eserlerdir. Arabian Gulf Road üzerinde bulunan Kuveyt Kuleleri 1979 yılında inşa edilmiştir. Turistik anlamda en fazla ziyaret edilen kulelerin manzaraları oldukça güzeldir.  İlk inşa edildiği dönemde su tankı olarak inşa edilen kuleler daha sonra değiştirilerek turizme açılmıştır. İçerisinde dönen şekilde restoran ve kafeler bulunmaktadır. Şehir manzarası eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz. 

Kuveyt Ulusal Eserler Müzesi

Kuveyt kültürü ve tarihi ile ilgili olarak bilgi sahibi olunabilecek en önemli yer olarak görülmektedir. İçerisinde bulunan eserler ile ülke kültürünün nasıl bir yapıya sahip olduğu iyi şekilde görülebilmektedir. Bununla birlikte özellikle Körfez Savaşı dönemini anlatan eserlerin bulunması nedeni ile görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kurtuluş Kulesi

1996 yılında inşa edilmiş olan kule oldukça yüksek bir yapıdadır. Telekomünikasyon müzesi olarak inşa edilmiş olan kulenin dört bir tarafından ışıklandırmalar mevcuttur. Ülkenin kurtuluşunu ve gelişimini simgelemesi amacı ile inşa edilmiş olan kule ülkenin ikinci büyük kulesi olarak bilinir. Dünya genelinde ise beşinci sıradaki en yüksek kuledir. Dört yüz metreye yakın uzunluğu görülmesi gereken yerler listesine girmesini sağlamaktadır. 

kuveyt havalimanı

Al Kout Plajı

Kuveyt, Basra Körfezi üzerindeki önemli ülkelerden bir tanesidir. Kuveyt’in körfez üzerindeki en güzel yerlerinden birisi Al Kout Plajı’dır. Plaj çok uzun bir kumsala sahiptir. Özellikle yaz aylarında oldukça hareketli bir yer olan plaj tatilciler için keyifli zamanlar sunmaktadır. Kumsalda güneşlenebilir ve denize girebilirsiniz. 

Dhow Limanı

Kuveyt kültüründe balıkçılık büyük öneme sahiptir. Özellikle petrol ticareti başlamadan önce halkın geçim kaynağı balıkçılık üzerine kurulmuştur. Dhow Limanı balıkçıların konakladığı yer olarak öne çıkmaktadır. Balıkçı tekneleri günümüzde faal olarak kullanılan limanın içerisinde bulunmaktadır. Balıkçılığa ek olarak inci ticareti için de kullanılan eski ve güzel tekneleri burada görebilirsiniz. Liman çevresinde dolaşarak güzel manzaraların tadını çıkartabilirsiniz. 

Doha Köyü

Kuveyt ve çevresinin geleneksel yaşam tarzını en iyi şekilde görebileceğiniz yerler arasında Doha Köyü bulunmaktadır. Ticari anlamda yaşanan gelişmeden önce büyük öneme sahip olan bu köy, günümüzde geleneksel anlamda yaşamına devam etmektedir. Özellikle balıkçılık ile geçimini sağlayan köyün içerisinde yörenin mimari tarzını rahatlıkla görebilirsiniz. Balıkçılık ile ilgili olarak kullandıkları eski teknikleri ve araçları da burada izleyebilirsiniz. 

Failaka Adası

Failaka Adası, Kuveyt’in en fazla turist çeken yerleri arasında bulunmaktadır. Basra Körfezi kıyısında yer alan ada, Kuveyt kıyılarına yaklaşık olarak yirmi kilometre uzaklıktadır. Adanın içerisinde tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Taş yapıların kalıntıları, bu konuya merak duyanlar için görülebilecek yerler arasındadır. Bunun yanı sıra doğal güzellikleri de adaya turist çekmektedir. 

Kuveyt Büyük Cami

Kuveyt’in en büyük camisi olması nedeni ile bu isimle anılmaktadır. Yaklaşık olarak kırk altı bin metrekarelik bir alana inşa edilmiştir. 1986 yılında inşa edilmiş olan cami uluslararası programlara ev sahipliği yapmaktadır. İslam mimarisinin önemli eserleri arasında yer alan cami değer verilen yerler arasında bulunur. Caminin gezilebilmesi için sunulan turlar ücretsizdir.  

kuveyt nasıl gidilir

Kuveyt Yeşil Ada

Basra Körfezi içerisinde bulunan ada, yapay bir adadır. Merkeze yakın bir konumda inşa edilmiş olan ada merkeze göre oldukça sakin bir yerdir. Geziler ve Kuveyt’te yaşayanlar için dinlenme ve huzur bulma yeri olarak görülmektedir.

Kuveyt Ulusal Müzesi

Başkent Kuveyt içerisinde yer alan müze oldukça farklı bir mimariye sahiptir. Fransız bir mimar tarafından yapılan müze binası bile görmeye değer bir yapıdır. Müzenin içerisinde ise Kuveyt ile ilgili pek çok farklı eser bulunmaktadır. Başkent içerisinde Basra Körfezi Caddesi’nde bulunan müze gezi programlarının içerisinde mutlaka bulunmalıdır. 

Kuveyt Tarık Recep İslam Sanatları Müzesi

Kuveyt’ten yurt dışına okumak amacı ile giden ilk kişi olan Tarık Recep anısına inşa edilmiş olan bir müzedir. Tarık Recep tarafından farklı ülkelerden getirilen İslam Sanatları ile ilgili eserler müze içerisinde bulunur. Yaklaşık içerisinde yüz yıllık bir geçmişe sahip eserler bulunmaktadır. İslam Sanatları ile ilgili olarak tercih edilen eserlerin büyük çoğunluğu el işçiliği ile yapılmıştır. 1980 yılında açılmış olan müzede görülmesi gereken pek çok eser bulunmaktadır. 

Kuveyt Cadde Alışveriş Merkezi 

Dünyanın en büyük alışveriş merkezlerinden birisidir. Modern yapısı ile Kuveyt’in sıcak ikliminde bile oldukça serin bir alışveriş alanıdır. Dünyanın en büyük markalarının mağazaları bulunan merkezi gezip dolaşırken yorulabilirsiniz. Alışverişe meraklı iseniz uygun fiyatlara çok farklı ürünler alabilirsiniz. Çocuklar için oluşturulmuş eğlence alanları onların keyifli zaman geçirmesini sağlayacaktır. 

Kuveyt Bilim Merkezi

Kuveyt’in sahil kesimi olan Arabian Golf Street üzerinde yer alan müzede bilimsel pek çok eser sergilenmektedir. Serginin su altında bulunan kısmında deniz ile ilgili şeyleri görebilirsiniz. Su üzerindeki alanında ise bilimsel eserler bulunmaktadır. 

kuveyt tatil tur

Kuveyt Kobar Adası

Basra Körfezi içerisinde bulunan ada; küçük sayılabilecek, kumlu yüzeye sahip bir adadır. On bir hektarlık bir ada olan Kobar Adası mercan resifleri ile dolu olması sayesinde görülmesi gereken yerler arasındadır.

Kuveyt Yemek Kültürü 

Kuveyt mutfağı, Arap, Akdeniz, Hint ve İran mutfaklarının karışımı olarak görülmektedir. Yöresel olarak en çok tercih edilen yemek pirinç, et ve baharat ile yapılan machboos adı verilen yemektir. Basra Körfezi içerisinde bulunan balıklar mutfak kültüründe önemli bir yer tutar. Khubz adı verilen pideleri balık sosları ile lezzetlendirilerek sunulmaktadır. Yemekleri baharat ağırlıklı olarak hazırlanmaktadır. Bunun yanı sıra farklı ülkelerin yemekleri yapılan restoranlar ülkenin her yerinde bulunabilmektedir.