Kuzey İrlanda Uçak Bileti

Kuzey İrlanda Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Kuzey İrlanda
  • Başkent: Belfast
  • Nüfusu: 1.875 Milyon (2017 yılı itibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 14.130 Kilometrekare
  • Komşuları:  Güneyinde ve batısında İrlanda, doğusunda ve kuzeyinde İrlanda Denizi ile sınır komşusudur. 
  • Konuşulan Dilleri: İrlandaca ve İngilizce 
  • Telefon kodu: +44
  • Başkan: Kraliçe II. Elizabeth, Başbakan Theresa May, Başbakan Yardımcısı Arlene Foster, Martin McGuinness 
  • Para Birimleri: Sterlin (GBP)

Kuzey İrlanda’nın Kuruluş Yılı

Kuzey İrlanda, İngiltere’ye bağlı olarak yönetilen, İrlanda’nın kuzeyinde bulunan bir ülkedir. Ülkenin tarihi genel olarak İngiltere yönetiminde bulunarak geçmiştir. Ada üzerinde çok eski dönemlerden beri yaşantının bulunduğu bilinmektedir.

kuzey irlanda

Tarih kayıtlarına göre 1541 yılı ile 1800 yılı arasında İrlanda Krallığı ile Büyük Britanya olarak yönetilmiştir. 1801 yılında ise bu iki krallık birleşmiştir. O dönemden günümüze kadar tamamen İngiltere’ye bağlı olarak yönetilmektedir. 

Kuzey İrlanda Gezilecek Yerler

Kuzey İrlanda, İrlanda Adası’nın kuzeyinde yer almaktadır. Adanın coğrafi yapısı ve tarihi geçmişi sayesinde gezip görülebilecek çok fazla seçenek bulunmaktadır. İngiltere’ye yakın konumda bulunması sayesinde çok fazla turist çekmektedir. Kuzey İrlanda’da görülebilecek yerlerin içerisinde şunlar yer alır;

Titanik Denizcilik Müzesi 

Dünya’nın en ünlü gemilerinden birisi Titanik gemisidir. Kuzey İrlanda’nın Belfast kentinde inşa edilmiş olan gemi yaşadığı kaza ile bilinmektedir. 1912 yılında yaptığı yolculukta batmış olan gemi ile ilgili olarak pek çok eser denizcilik müzesi içerisinde bulunmaktadır. Titanik gemisinin üretildiği tersane ile birlikte gemiden kalan bazı eserler bulunur. Bununla birlikte Belfast tarihinde önemli bir yer taşıyan tersanenin alanlarını gezebilirsiniz. Müzenin içerisinde birkaç tane gemi maketi görülebilmektedir. Dış kısımda ise geminin küçük ölçülerinde bir örneği bulunmaktadır. Titanik tarihini en iyi şekilde yaşatmak için pek çok eser konulmuştur. 

kuzey irlanda'ya nasıl gidilir

Ulster Havacılık Müzesi 

Ulster Havacılık Müzesi Kuzey İrlanda’nın Lisburn şehrinde bulunmaktadır. Dünyanın en önemli havacılık müzeleri arasında yer almaktadır. Müze içerisinde havacılık tarihi ile ilgili olarak pek çok önemli aracı görebilirsiniz. İngiltere Kraliçesi tarafından Gönüllü Hizmet Ödülü verilmiş olan müze elli yıllık bir geçmişe sahiptir. Eski bir hapishane içerisinde bulunan, hangara inşa edilmiş olan müzede havacılık eserleri bakımından çok fazla seçenek bulunur. İlk üretilen uçakların örnekleri, helikopterler ve özel jetler gibi pek çok önemli hava aracına burada yakından göz atabilirsiniz. Uçakların motorları ile ilgili bölümde, motorların çalışma prensipleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Kuzey İrlanda için gezi listesinde mutlaka bulunması gereken bir yerdir. 

Abingdon Koleksiyonu

Kuzey İrlanda kültürü ve geçmişi ile ilgili bilgi sahip olmak isteyenlerin görmesi gereken bir koleksiyondur. Abingdon şehrinde bulunan koleksiyon elli yıldan uzun bir emeğin sonucunda oluşturulmuştur. Koleksiyon içerisinde pek çok tarihi değere sahip özel araçlar, silahlar, kıyafetler ve benzeri eşyalar bulunmaktadır. Özellikle İkinci Dünya Savaşı döneminden kalma silahlar, askeri kıyafetler ve objeler ilgi çekici şeylerdir. Tarihe ve klasik araçlara ilgi duyanların görmesi tavsiye edilen bir koleksiyondur. Koleksiyon özel olması nedeni ile randevu alınarak ziyaret edilebilmektedir. 

kuzey irlanda uçak bileti

Causeway Sahil Yolu

Kuzey İrlanda’nın doğal güzelliklerini en iyi şekilde görülebilecek bir yerdir. İrlanda Denizi kıyısında bulunan sahil yolu oldukça güzel manzaralar eşliğinde gezilebilecek bir yerdir. Özellikle farklı görünüme sahip kayaların bulunduğu alan en çok turist çeken yerlerin arasında gösterilmektedir. Doğal bir oluşum olan kayalar standart altıgen şekle sahiptir. Bal petekleri gibi sıralanmış olan kayaların nasıl oluştukları ya da neden bu şekillere sahip olduğu ile ilgili bilgi bulunmamaktadır. Kuzey İrlanda içerisinde en çok fotoğrafın çekildiği yer olduğu düşünülmektedir. Yüksek kayalıkların bulunduğu sahil yolu özellikle dalgaların oluşturduğu güzel manzaralar sunmaktadır. Sahil yolunun bir kısmında tarihi bir kale bulunmaktadır. Ayrıca inşa edilmiş olan yüksek asma köprüler heyecan yaşamayı sevenler için görülmesi gereken yerler arasında sayılabilir. 

Hms Caroline Gemisi

Belfast şehrinde demirli şekilde bulunan gemi oldukça farklı bir müze deneyimi sunmaktadır. İngiltere Donanmasına kayıtlı olan gemi 1914 ile 2011 yılları arasında aktif olarak kullanılmıştır. C sınıfı hafif kruvazör olarak inşa edilmiş olan gemi özellikle İkinci Dünya Savaşı süresince önemli başarılar elde etmiştir. Bu savaş ile ilgili onur ödülü sahibi olan gemi daha sonra emekliye ayrılmıştır. Dünya üzerinde en uzun süre kullanılan gemiler arasında yer alır. Bakım işlemleri ve yenilemesi yapılan gemi Belfast’ta müze olarak kullanılmaktadır. İçerisinde gemi yaşantısı ve savaş gemileri ile ilgili tüm unsurlar yer alır. Geminin içerisinde bulunan özel alanları bazıları etkinlikler için kiralanabilmektedir. Titanik gemisinin yapıldığı tersane içerisinde bulunan savaş gemisi mutlaka gezilmesi gereken yerler listesinde bulunmalıdır. 

Tollymore Doğa Parkı

Kuzey İrlanda’nın yemyeşil doğasını görebileceğiniz bir orman parkıdır. Mourne Dağları’na yakın bir konumda bulunan orman parkı yaklaşık olarak bin altı yüz dönüm alanı kaplamaktadır. Doğa parkı içerisinde geniş orman alanları bulunmaktadır. Orman içerisinde bulunan çok eski ve yüksek ağaçlar görenleri kendisine hayran bırakmaktadır. 1955 yılında ziyarete açılmış olan park Kuzey İrlanda milli parkları arasında yer alır. Parkın içerisinde birçok farklı uzunlukta yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Son yıllarda bütün dünyada ünlü olan bazı diziler bu parkın içerisinde çekilmiştir. 

St. Patrick Katedrali 

Kuzey İrlanda’nın Armagh şehrinde bulunmaktadır. 1840 yılında inşa edilmiş olan katedral Katolik inancına göre yapılmıştır. Otuz metreden yüksek ön cephesinde oldukça güzel cam işlemeleri bulunmaktadır. Yüksek tavanında bulunan taşlı avizesi, duvar işlemeleri ve tabanda bulunan şekilleri ile oldukça ilgi çekici bir yerdir. 

Down Country Müzesi 

Müze, kendisi ile aynı adı taşıyan şehir içerisinde bulunmaktadır. On sekizinci yüzyıldan kalma bir bina içerisinde bulunan müze içerisinde, ülke tarihi ile ilgili eserler yer alır. Daha önce hapishane olarak da kullanılmış olan bu yapıda bu dönemden kalma eserler de bulunmaktadır. 

kuzey irlanda tatil turları

Kuzey İrlanda White Park Bay Bölgesi

Ballintoy şehrinde bulunan White Park Bay bölgesi oldukça popüler bir sahil alanıdır. İrlanda Denizi kıyısında bulunan alan geniş kumsallara sahiptir. Bir kısmı kayalık alan olan sahil kesiminde genellikle dalgalı olan deniz yüzmeye pek elverişli değildir. Yeşil bir alana da sahip olan bölge deniz ve doğa manzarası bakımından çok güzel bir yerdir. 

Kuzey İrlanda Marble Arch Mağarası

İrlanda sınırına yakın bir alanda bulunan mağara ilginç görüntüler sunmaktadır. Mermer taşından oluşan mağara doksan metreden daha fazla derinliğe ve on kilometre uzunluğa sahiptir. İçerisinde bulunan yürüyüş yolu ile mağarayı kolay şekilde gezmek mümkündür. 

Kuzey İrlanda Yemek Kültürü 

Kuzey İrlanda mutfağı, İngiltere mutfağı ile birebir uyumlu bir mutfaktır. Yemek kültürü içerisinde et türleri oldukça önemli bir yer tutar. Kahvaltı da dâhil olmak üzere et mutlaka tüketilir. Kahvaltı için domuz etinden yapılan pastırma, sosis ve çay olmazsa olmaz gibidir. En çok bilinen yemeği ise jambon, sosis ve patates kızartması ile yapılan ulster fry adı verilen yemektir. İçecek olarak çay önemli bir yer tutar.