Kuzey Maryana Adaları Uçak Bileti

Kuzey Maryana Adaları Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Kuzey Maryana Adaları
  • Başkent: Saipan
  • Nüfusu: 86.616
  • Yüz Ölçümü: 477 km2
  • Komşuları: Pasifik Okyanusu’nda Kuzey Mariana Adalar topluluğu Filipin Adaları’yla komşudur. 
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce, Çamorro ve Karolince
  • Telefon kodu: +1-670
  • Başkan: Donald Trump
  • Para Birimleri: Amerikan Doları

Kuzey Maryana Adaları'nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Filipin Adaları’nın 2400 kilometre doğusunda, kuzeyden güneye 720 kilometre uzanan volkanik ada grubu olan Mariana Adaları, Pasifik Okyanusu’nda ekvatorun kuzeyinde yer almaktadır. Adaların eski adı Ladrone Adaları’dır. Ladrone Adaları’nı ilk bulan Ferdinand Magellan olup sonrasında gelen İspanyollar adalara yerleşmiştir. Tarihinin belli dönemlerinde haydutların buluşma yeri olarak kullandıkları adalar İspanyollar arasında Hırsız Adaları olarak adlandırılmıştır. Adaya 1667 yılında zamanın İspanya Kraliçesi Mariana, Hıristiyan misyonerleri göndermiştir. Bu olayın üzerine kraliçenin onuruna Ladrone olan adanın adı Marianas olarak değiştirilmiştir. 

İspanyollar ile Amerikalılar arasında 1898 yılında yapılan savaş neticesinde İspanyollar adaların en güneyinde bulunan Guam Adasını Amerikalılara bırakmak zorunda kalmıştır. İspanya, adalar grubundan geriye kalanları ise 5 milyon dolara 1899 yılında Almanlara sattı. Marshall ve Carolines ile 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Alman Adaları Milletler Cemiyeti mandasına girdi. Bu süreçte adaların yönetimi Japonlara bırakılmıştır. Japonya’nın yönetiminde bulunan Mariana Adaları, 14 ada ve adalara ilave adacıklar ve kayacıklar olmak üzere 630 kilometrekarelik alandan meydana gelmekteydi. O dönem Mariana Adalar grubunda bulunan adaların isimleri, Guam, Tinian, Rota, Frallon de Medinilla, Saipan, Sarigan, Anatahan, Farallon de Pajaro, Asuncian, Amug, Pagan, Bank, Alamagon, Guguan ve Zealandian’dır. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra bütün adaların hepsi Japonların eline geçmiştir. 

kuzey maryana adaları gezi

Adaların volkanik olanlarında iskân olmayıp diğerlerinde yaşam alanları bulunmaktadır. Rota, Saipan ve Tinian’da pamuk ve şeker ziraatı yapılmaktadır. Diğer adaların birçoğunda şeker, hindistancevizi, pirinç, tütün, mısır, kahve ve diğer bazı ürünler yetiştirilmektedir. Ekmek ağacının ilk bulunduğu yer adalar bölgesidir. Amerikan Hava ve Deniz Kuvvetleri Guan’ı ele geçirmek için 1944 yılının başlarında harekete geçmişlerdir. Saipan’a çıkarma yapılmış ve 9 Temmuz 1944 yılında ada tümüyle ele geçirilmiştir. Adayı ele geçirmek için yapılan mücadelede Japonlar 27.586 ölü, 2161 esir vermişlerdir. Amerikalılarda ise 3426 ölü, 13.098 yaralı vardır. Birleşmiş Milletler adalar topluluğunun yönetimini 1947 ile 1986 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’ne bırakmıştır. 1975 yılının haziran ayında ise Kuzey Mariana Adalarının Amerika’ya bağlı özerk bir bölge olması kararı verilmiştir. 

1975 yılında Amerika’nın özerk bir bölgesi olan Kuzey Mariana Adaları için yeni anayasa hazırlandı ve bu anayasa 1977 yılında onaylandı. Anayasanın onaylanmasının ardından ilk seçimler 1978 yılında yapıldı. 1978 yılında içişlerinde kendi kendini yönetmeye başlayan adalar 1986 yılında resmen Amerika’nın toprağı oldu. Adaların Amerika’nın toprağı olmasıyla birlikte adalarda yaşayanlar da ABD vatandaşı olma hakkını elde ettiler. 

Ekonomisi tarıma dayalı olan Kuzey Mariana Adalarında başlıca manyok, gövelez, ekmek ağacı, muz ve yerelması gibi tarım ürünlerinin üretimi yapılmaktadır. Adalarda yetiştirilen domuz, sığır ve sebzelerin bir kısmı farklı ülkelere ihraç edilmektedir. Ülke bazı ürünlerini ithal etmektedir. İthal ettiği ürünlerin büyük bir kısmını Amerika’dan almaktadır. Adalar topluluğu olan Kuzey Mariana’da ulaşım havadan ve denizden yapılmaktadır. Saipan ve Tinian başlıca liman kentleri olup Saipan’da havalimanı bulunmaktadır. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Batı Pasifik Okyanusu’nda 15 adadan oluşan Kuzey Mariana Adaları, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı özerk bir devlet yapısına sahiptir. Tropikal iklim şartları ve el değmemiş kumsalları ile oldukça etkileyici olan Rota, Saipan ve Tinian adalar grubunun en fazla ziyaret edilen adalarıdır. İnsanlar yeni ve farklı yerler keşfetmek için bakir alanları tercih etmektedir. Amerika’ya bağlı olan adalarda sanayileşme olmadığından dolayı doğası bozulmamıştır. Doğal güzellikleriyle kalan adalar topluluğu en çok egzotik plajları ile bilinmektedir. Kuzey Maryana Adaları uçak bileti alarak gezebileceğiniz turistik yerlerden bazıları şunlardır;

Kuzey Maryana Adaları Saipan

Saipan

Kuzey Marina Adalarının başkenti olan Saipan, Japonya ile Avustralya arasında bulunan ada yeryüzündeki tropikal adalardan biridir. Cennet köşelerinden bir köşe olan Saipan güzelliklerini görmek için vasıtaya gerek duyulmamaktadır. Asfalt olan yollarından birçok yerini gezmek mümkün olan Saipan’da turistler köpek balıklarını, kaplumbağaları, ton ve manta balıklarını görmek için sabahın erken saatlerinde berrak sularına dalış yapmaktadır. 18 dalış noktasının bulunduğu adada Banzai Cliff bulunmaktadır. Dalış yapılan yerin 400 metre ilerisinde bulunan Banzai Cliff yani Banzai Uçurumu, yüksek sivri kayalıkların üzeriden ve bütün Pasifik Okyanusu’nun güzelliklerinin görülebileceği bir konumdadır. Okyanusun enginliğini izleyerek ruhunu dinlendirmek isteyenler için Banzai Cliff oldukça muhteşem bir yerdir. 

Suicide Cliff

1944 yılında Amerika’nın Saipan’ı ele geçirmesi üzerinde adada yaşayan çok sayıdaki sivil Japon kadın, erkek ve çocuk, Amerikan güçleri tarafından ele geçirilmek yerine ölmeyi tercih etmişlerdir. Ölmek için seçtikleri bu uçurumun adı Suicide Cliff yani İntihar Uçurumu olarak kalmıştır. Adı korkunç olan uçurumun manzarası ise nefes kesmektedir. 

Atomic Bomb Pits

Kuzey Mariana Adaları’ndan biri olan Tirian’da bulunan iki bomba çukuru olan Atomic Bomb Pits, Amerika Birleşik Devletleri askerleri tarafından 45 günde oluşturulmuştur. Bomba yüklemek için hazırlanan bu iki çukurdan Hiroşima ve Nagazaki’ye bırakılan atom bombaları yüklenmiştir. Atom bombası yüklenmiş olduğundan dolayı her iki çukur da kullanıldığı tarihten itibaren cam özel bir sistemle koruma altına alınmıştır. Korumak için yapılan cam bölmenin içinde bölgeye dair resimler bulunmaktadır. Çukurların kuzey kısmında ise taksi yolu, apron, pistler, Japon Hava Operasyonları Merkezi’nin kalıntıları bulunmaktadır.

Kuzey Maryana Adaları Mount Carmel Cathedral

Mount Carmel Cathedral

Güzel mimarisi ile fotoğraf çekmek ve çekilmek için harika bir yer olan Mount Carmel Cathedral, İspanyollar tarafından yaptırılmış Katolik kilisesidir. Saipan’da bulunan kilisenin dış boyası beyaz olup harika vitraylara sahiptir. Kuzey Maryana Adaları uçak bileti alarak siz de bu katedrali gezebilirsiniz.

Saipan Katori Shrine

Çok büyük olmamasına rağmen etkileyici bir manevi atmosferi bulunan Katori Shrine, Kuzey Mariana Adaları’nın başkenti Saipan’da yer almaktadır. Japon yönetimi tarafından yaptırılmış olan manevi yapının çevresindeki çiçekler ve ağaçlarla donatılmıştır. Şeker Kralı olarak bilinen Haruka Matsue tarafından yaptırılmıştır. Haruka Matsue tapınağı farklı bir adaya yapmak istemiş fakat çeşitli engeller çıkınca Saipan adasında yapmak zorunda kalmıştır. Büyük bir yapıya sahip olan Katori Shrine, o dönemde sadece adanın değil bütün Güney Denizi’nin en büyük tapınağı olmuştur. Güney Denizi’nin koruyucu olduğuna inanılan büyük tapınak 2.Dünya Savaşı’nda aldığı tahribatlar nedeniyle tamamen yıkılmıştır. Günümüzde Şeker Kral Parkına dönüştürülmüş olan alan içerisinde yıkılan büyük tapınak yerine yapılmış küçük tapınak ve önünde de Haruka Matsue’nin bronz heykeli görülebilir. Doğal güzelliklerin de bulunduğu park oldukça temiz tutulmaktadır. Japonların bölgeye hâkim oldukları zamana ait haritanın da bulunduğu Katori Shrine mutlaka görülmelidir. 

kuzey maryana adaları yemek kültürü

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Çeşitli kültürlerden etkilenmiş olan Kuzey Mariana Adaları mutfağında daha çok Japon yemeklerinin etkisi görülmektedir. Deniz ürünlerinden karides ve ıstakoz çeşitli soslarla lezzetlendirilerek servis edilmektedir. Sığır eti, domuz eti ve balık ana yemeklerin temel malzemeleridir. Amerikan tarzı fast food satan cafeler bulunmaktadır. Aynı zamanda Japon, İtalyan gibi dünya mutfaklarının lezzetlerini ikram eden restoranlarda bu eşsiz lezzetleri tadabilme imkânı bulunmaktadır. Kuzey Maryana Adaları uçak bileti alarak ülkenin yemek kültürünü Kuzey Mariana Adaları'nda tanıyabilirsiniz.