Laos Uçak Bileti

Laos Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti
  • Başkent: Vientiane
  • Nüfusu: 6.695.166
  • Yüz Ölçümü: 236.800 km2
  • Komşuları: Laos’un komşuları, Tayland, Myanmar, Vietnam, Çin ve Kamboçya’dır. 
  • Konuşulan Dilleri: Laoca
  • Telefon kodu: 856
  • Başkan: Bounnhang Vorachhith
  • Para Birimleri: Kip (LAK)

Laos Kuruluş Yılı

Laos halkının asıl vatanı Çin’dir. Çin Hindi Yarımadası’na göç eden Laos halkın 14. asırdan önceki tarihi hakkında herhangi bir belge bulunmamaktadır. 14. yüzyılın ortalarına doğru kurulan ilk Laos krallığını, 1453 yılında Fraya Fa Ngum’un kurduğu Lanxang krallığı takip etmiştir. Kurulan bu krallık 16. yüzyılın sonunda İngiliz Milletler Topluluğu’nun bir üyesi haline gelerek İngiliz sömürgesi oldu. Yıllar içerisinde krallıkta meydana gelen iç çekişmeler neticesinde Şampasak Prensliği ve Kraliyet Devleti olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Kraliyet Devleti 19. yüzyılın başlarında Siyam ile birleşti. Fransa ile Siyam arasında 1893 yılında imzalanan Fransız Siyam Antlaşması’ndan sonra Laos, Siyam ile birlikte Fransa’nın sömürgesi haline gelmiştir. 

laos gezilecek yerler

Mekong Nehri ve çevresini Japonlar 1942 yılında işgal ettiler. Japonya 2. Dünya Savaşı’nda yenilince Laos 1946 yılında bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık ilanına Fransa engel olmak istese de başarılı olamadı. 1953 yılında Amerika ve Fransa, 1962 yılında yapılan Cenevre Milletlerarası Konferansı’nda ise bütün dünya devletleri, Laos’un bağımsızlığını tanıdı. Ülkedeki iç karışıklıklar 1963 yılında başladı ve komünizm yanlısı Potent Lao 1975 yılında Laos Demokratik Halk Cumhuriyeti’ni kurdu. Yeni kurulan devlet 1975 yılında bağımsızlığını ilan etti ancak yine de 20 yıl sürecek olan Amerika ambargosuna da girmiş oldu. Günümüzde hala komünist idare başta olup sosyalist yönetime geçmesiyle birlikte 1989 yılında ilk seçim yapılmıştır. 

Laos Gezilecek Yerler

Ülkede sanayi gelişmediğinden dolayı dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Laos, az gelişmişlik durumu vahşi hayatın korunmasına neden olmuştur. Kuzey Laos, dağlık olup vahşi yaşamın en güzel izlerinin görülebileceği Luang Namtha’ya sahiptir. Macera ve seyahat seven turistlerin uğrak noktalarından biri olan ve doğal güzellikleri ile dikkatleri çeken Vang Vieng bölgesi de yine ülkenin kuzey dağlık kısmında yer almaktadır. Mekong Nehri ile kireçtaşı karstlarının birleşmesi neticesinde oluşan manzaraları, Mekonh Nehri’nin beslediği Güney Laos’taki uçsuz bucaksız ovalarıyla ülke kesinlikle görülmeye değerdir. 1989 yılında turizme kapılarını açan Laos doğal, tarihi ve kültürel güzellikler bakımından oldukça zengindir. Tüm bu doğal güzellikler için ülkeye gelen turistler hava yolu ulaşımının kolaylığından yararlanmaktadır. Macera ve seyahat listenize Laos'u eklemek isterseniz Laos uçak bileti fiyatlarını Fastfly.com'dan karşılaştırabilirsiniz. 

Pha That Luang

Altın kaplamalı harika ve büyük bir Budist tapınağı olan Pha That Luang, ülkenin başkenti Vientiane’nin Ban Nong Bone bölgesinde yer almaktadır. 3. yüzyılda bir Hindu tapınağı olarak tasarlanmış olan tapınağın en yüksek noktası tam olarak 44 metredir. Mauryan İmparatorluğu zamanında Budist misyonerler tarafından Budist tapınağı haline getirilen manevi yapı, 13 ve 16. yüzyıllarda restorasyondan geçirilmiştir. Tay istilasından sonra büyük hasar görmüş olan tapınak, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur.  Laos kültür ve tarihi açısında oldukça değerli olan tapınakta çok sayıda Khermer ve Lao heykeli bulunmaktadır. Tapınak Laos’un sembolü ve en önemli ulusal anıtı olarak nitelendirilmektedir. 

Wat Si Saket

Budist tapınaklarından biri olan Wat Si Saket, başkentteki Lan Xang Yolu üzerinde yer almaktadır. Duvarlarına işlenmiş yüzlerce Buda figürü ve seramikleri ile tanınan tapınak Kral I Rama’nın emriyle 1818 yılında inşa edilmiştir. Süslü beş katmanlı çatısı, terası ile tam olarak Budist mimarisinin Siyam tarzını yansıtan tapınak günümüzde müzeye de ev sahipliği yapmaktadır. 

Patuxai

1957 ile 1968 yılları arasında inşa edilen bir savaş anıtı olan Patuxai, başkentin merkezinde bulunmaktadır. Paris’teki Zafer Takı’nı hatırlatan anıt ülkenin Fransız sömürgesinden kurtuluş mücadelesine adanmıştır. Arc de Triomphe of Vientiane ismiyle bilinen savaş anıtı mitolojik varlıklarla dekore edilmiştir. Ülkenin simgelerinden biri olan ve Zafer Kapısı anlamına gelen yapı mimar Mr. Tom Le Anh Quan tarafından tasarlanmıştır. 

Kraliyet Sarayı

Luang Prabang’ın merkezinde bulunan Kraliyet Sarayı, ülkenin Fransız sömürgesi döneminde Kral Sisavang Vong ve ailesinin ikametgahı olarak 1904 ile 1909 yılları arasında inşa edilmiştir. Resmi adı Haw Kham olan saray, Fransız Beaux ve Lao mimari tarzının karışımıyla tasarlanmıştır. Muhteşem bir görüntüye sahip olan yapı, 1975 yılından sonra ulusal müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Kraliyet madalyaları ve mühürlerinin bulunduğu Kraliyet Sarayı ülkenin görülmesi gereken en değerli yapısıdır. 

laos doğa

Phou Si Dağı

Mekong Nehri ve Nam Khan Nehri’nin çevrelediği 100 metre yükseklikteki Phou Si Dağı, Luang Prabang’ın eski şehir merkezindedir. Yerel dini site olan dağ, çok sayıda Budist türbesine ev sahipliği yapmaktadır. Çok sayıda dini yapının görülebileceği dağdan Luang Prabang’ın her yerini görmek mümkündür. 

Laos Ulusal Müzesi

Ülkenin tarihi, kültürü ve gelenekleri hakkında bilgi edinmek için ideal bir yer olan Laos Ulusal Müzesi, başkenttedir. Khmer dönemine ait heykellerin, çanak çömleklerin, dinozor kemiklerinin sergilendiği müzede çok değerli ve ilginç koleksiyonlar bulunmaktadır. Amerika tarafından finanse edilerek 1925 yılında hizmet vermeye başlayan müzede, Fransız sömürgesi dönemine ait ögeler de sergilenmektedir. 

laos si phan don

Si Phan Don

Ünlü bir ırmak olan Si Phan Don, ülkenin Champasak’ta bulunmaktadır. Birçok balık türü, tatlı su yunusu ve diğer canlıların yaşadığı ırmak, bölgenin tarımsal faaliyetlerine de katkı sağlamaktadır. Zengin bitki örtüsü içinden akan ırmak bazı yerlerde muhteşem şelaleler oluşturmaktadır. Son zamanlarda turistik açıdan değer kazanan ırmak ülkenin görülmesi gereken yerleri arasındadır. Siz de bu yemyeşil doğanın ve huzurun içinde dinlenmek istiyorsanız Laos uçak bileti fırsatlarına bakıp biletinizi ayırtmalısınız.

Bolaven Platosu

Vietnam ile Laos sınırındaki doğa alanı olan Bolaven Platosu’nun yüksekliği bin ile 3.500 metre arasında değişmektedir. Champasak kentinde bulunan platoda birkaç nehir ve nehirler üzerinde oluşmuş şelaleler bulunmaktadır. Doğal kaynakları ve el değmemiş doğal güzellikleri ile harika bir yerdir. 

Laos Tak Bat Seremonisi

Budist rahiplerin halktan yardım toplama seremonisi olan Tak Bat, Laos’un en ilgi gören aktivitelerinden biridir. Luang Prabang şehrinde gerçekleşen bu seremoni, her sabah gün doğumuna yakın bir vakitte gerçekleşmektedir. Manastırdan çıkan yaşlı genç bütün keşişler kentin sokaklarını dolaşarak insanlardan yardım toplamaktadır.  Asırlardan beri devam eden bu gelenekte halk keşişlere pirinç, çeşitli yiyecekler ve bir miktar para vermektedir. Turistler de Budist rahiplere saygı gösterdiği müddetçe bu seremoniyi izleyebilir hatta katılabilir. Seremoni yapılırken uyulması gereken kurallar kentin belli yerlerinde asılı bulunan tabelalarda yazılmıştır. 

Laos Vat Phou

Görülmesi gereken antik kent olan Vat Phou, Champasak eyaletindeki Mekong’a yaklaşık 6 kilometre uzaklıktadır. 2001 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınan antik kentte 11 ve 13. yüzyıllar arasına ait kalıntılar bulunmaktadır. 

Laos Yemek Kültürü 

Laos yemekleri denilince akıllara ilk olarak yılanlı, böcekli, kurbağalı yiyecekler gelmektedir. Yerel restoranlarda taze ürünlerden yapılan çok lezzetli yemeklerin ikram edildiği Laos mutfağında sadece böcekli yiyecekler yok.  Acı sosla birlikte servis edilen avakado ve peynir ikilisinden yapılan sandviçler oldukça harika bir lezzete sahiptir. 

laos tatil tur

Sebzelerle pişirilen Laos yerel yemekleri oldukça lezzetlidir. Farklı bir lezzet tatmak isteyenler için bambu yaprağına sarılarak servis edilen yerel yemekleri tercih etmesi tavsiye edilebilir. Dünyanın en büyük kahve üreticisi olmayan Laos buna rağmen en kaliteli kahveyi üretmektedir. Ülkede farklı fiyatlarda ve kalitede kahve çekirdekleri bulunmaktadır. İtalyan kahveleri ile yarışacak kalitede ve lezzette olan kahveler hemen her caddede bulunan kafelerde içilebilir. Kahveler arasında özel aromaya sahip olan Laos kahvesi daha fazla tüketilmektedir. Doğanın verdiği huzurda kaybolmak ve lezzetli kahveleri bir de Laos'ta deneyimlemek isterseniz Fastfly.com'da Laos uçak bileti fiyatlarını kontrol edebilir, size en uygun tarihe biletlemenizi kolayca yapabilirsiniz.