Lesotho Uçak Bileti

Lesotho Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Lesotho Krallığı
  • Başkent: Maseru
  • Nüfusu: 1.936.181
  • Yüz Ölçümü: 30.355 km2
  • Komşuları: Lesotho Krallığı tamamen Güney Afrika Cumhuriyeti ile çevrilidir. 
  • Konuşulan Dilleri: Sesotho ve İngilizce
  • Telefon kodu: +266
  • Başkan: III. Letsie
  • Para Birimleri: Loti ve Rand (LSL)

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Ülke topraklarında yaşayan yerli kabilenin büyük bir kısmı Zulu ve Matabete kabilelerini akınlarına uğramış ve dağıtılmıştır. 19. yüzyıl başlarında gerçekleşen bu olayın ardından kalan yerli halk Moshesh başkanlığında ilk olarak tarih sahnesinde görülmeye başlamıştır. Yerli halkın başında bulunan Moshesh, 1868 yılında Boer çiftçilerinin korkunç saldırılarına maruz kalan halkını korumak için İngiliz himayesini kabul etmek zorunda kalmıştır. Ülke toprakları 1884 yılından itibaren İngilizler tarafından Basutholand ismi ile idare edilmiştir. Ülkenin iç işlerinde bağımsızlığını kazanması 1959 yılında gerçekleşti. 

İç işlerinde bağımsızlığını elde eden ülkenin büyük politik grupları şiddetli bağımsızlık mücadelesi vermeye başladı. Başlayan bağımsızlık mücadelesinin sonunda Lesotho 4 Ekim 1966 yılında bağımsızlığına kavuşmuş oldu. Lesotho 17 Ekim’de ise Birleşmiş Milletlere kabul edildi. Aynı zamanda İngiliz Milletler Cemiyeti üyesi olan ülkenin bağımsızlığını Güney Afrika Cumhuriyeti de tanımak zorunda kaldı. Çünkü böylelikle kendi toprakları içindeki Lesotho’nun kontrolünü daha kolay sağlayacağını düşünmüştür. Tümgeneral Justin Metsinolekhaya 1986 yılında askeri darbe yaparak yönetimi ele geçirdi. Askeri darbeden sonra ülkede demokratikleşme adına atılan adımların ilklerinden olan seçimler 1993 yılının Kasım ayında yapılmasına karar verilmiştir. İngiliz Milletler Cemiyeti ve Birleşmiş Milletler üyesi olan ülkede askeri yönetim bütün yetkileri elinin adlında tutmaktadır. 

lesotho hakkinda

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Ülkenin bulunduğu konum itibariyle kış ayları çok çetin geçmektedir. Kış aylarında ülkeyi gezmek mümkün olmayıp seyahat için en uygun olan aylar Kasım ile Mart aylarının arasıdır. Bu aylarda yağmurlar görülse de nispeten daha sıcak bir hava hakimdir. Yüksek tepelerinde oluşan yayları dünya çapında oldukça ünlü olan Lesotho’ya gelen turistler muhakkak yaylaları ziyaret etmektedir. Yılın her mevsiminde ılıman bir havaya sahip olan yaylalarda manzaralar da oldukça muhteşemdir. 

Lesotho’ya direk uçakla yolculuk yapmak mümkün değildir. 

lesotho nasıl gidilir

Güney Afrika Cumhuriyeti’ne hava yolu ulaşımı ile gelinip oradan karayolu ile başkent Maseru’ya geçmek mümkündür. Sotho dilini konuşan ülke anlamına gelen Lesotho gezilecek ve görülmesi gereken yerler bakımından zengin bir ülkedir. Ülkenin toprakları doğusunda yer alan engebeli dağlık bölgesi ve batı kesiminde yer alan düz araziler bölgesi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Batıda bulunan ve erozyon aşınması görülen düz arazilerin deniz seviyesinden yüksekliği 1200 metre civarındadır. Lesotho’nun en yüksek noktalarından biri, ülkenin doğu bölgesindeki dağlık arazide yer alan ve en yüksek noktası 3.350 metre olan Drakensberg Sıradağları’dır. Bu dağlardan doğan Tugela ve Orange nehirleri Atlas Okyanusu’na dökülmektedir. Ülkenin en yüksek dağı ise 3.482 metre yüksekliğe sahip olan ve ülkenin kuzeyinde yer alan Thabana Nitlenyana’dır. 

Afri-Ski

Afri-Ski Kayak Merkezi, Afrika’nın 3222 metre yüksekliğindeki Drankensberg Maluti Dağları’nın merkezinde yer almaktadır. Yaz aylarında yürüyüş rotaları bulunan Afri- Ski’de kışın kayak yapılabilmektedir. Harika manzaralara sahip olan ve oldukça lüks mekânları bulunan bu kayak merkezi kış ayları için de yaz ayları için de oldukça idealdir. 

Sani Geçidi

Dünyanın en ölümcül 10 yolu içinde bulunan Sani Geçidi, Güney Afrika ve Lesotho arasında yer almaktadır. Yaklaşık olarak 9 kilometre uzunluğunda bulunan geçit oldukça tehlikelidir. Geçidi geçebilmek için profesyonel sürücü olmak ve özel donanımlı 4*4 arazi araçlarının olması gerekmektedir. Maceraperest gezginler için harika bir rota olan Sani Geçidi yıl içerisinde binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Afrika’nın en yüksek dağlarından geçip harika bir keşif yapmak isteyen doğa tutkunu ve adrenalin isteyenler içinde oldukça mükemmel bir yerdir. 

Thaba Bosiu

Deniz seviyesinden 1804 metre yükseklikte bulunan ve yaklaşık olarak 2 kilometrekarelik bir alana sahip olan Thaba Bosiu, kumtaşı platosudur. Başkentin 24 kilometre doğusunda bulunan plato, Kral Moshoeshoe’nun kalesi olduğunda Lesotho’nun başkentliğini yapmıştır. Harika bir doğaya sahip olan Thaba Bosiu ziyaretçileri tarafından keşfedilmeyi beklemektedir. 

lesotho tatil tur

Mohales Hoek

Mohale’nin Hoek Bölgesinin başkenti olan Mohales Hoek, yaklaşık olarak 25 bin kişilik bir nüfusa sahiptir. Ülkenin en önemli kentlerinden biri olan Mohales Hoek, Lesotho’nun en fazla ziyaretçi çeken turistik alanlarından biridir. Kentin tarihi çok eskiye dayandığından sınırları içinde çok sayıda tarihi yapı ve doğal güzellikler bulunmaktadır. 

Katse Vadisi

Gezilip görülmesi gereken harika doğal güzelliklere sahip olan Katse Vadisi, başkent Maseru’da yer almaktadır. Vadi içerisinde doğal şelaleler, yürüyüş alanları ve daha birçok güzellik bulunmaktadır. Uzun bir yürüyüş yapılarak kentin en güzel alanı gezilebilir.

Caledon Nehri

200 kilometre uzunluğu ile bölgenin en uzun nehri olan Caledon Nehri, Lesotho’nun başkentinde yer almaktadır. Denize kıyısı olmayan ülkeye hayat kaynağı olan nehir üzerinde çok sayıda yaşam alanı bulunmaktadır. Kano turlarının yapıldığı Caledon Nehri üzerinde daha farklı su sporlarını yapmak da mümkündür. 

Basatho Kalesi

Gezilip görülmesi gereken turistik tarihi yapıların başında gelen Basatho Kalesi, başkent Maseru’da yer almaktadır. Tarihi yapıtın kim zamanında ve hangi tarihte yapıldığına dair net bir bilgi bulunmamakla birlikte ülkenin tarihi boyunca savunma konusunda önemli rol oynamıştır. Lesotho’nun sembollerinden biri olan Basatho Kalesi, mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Maletsunyane Şelalesi

Maletsunyane Nehri üzerinde oluşmuş olan şelale 192 metre yükseklikten akmaktadır. Semonkong kasabası yakınlarında bulunan Maletsunyane Şelalesi, yüksekliği ile Afrika’daki en yüksek serbest düşüş yapan şelalesidir. Dünyanın en güzel şelalelerinden biri olan Maletsunyane Şelalesi’nin harika bir manzarası vardır. Şelaleyi izlemek için bölgeye gidilmelidir. 

lesotho uçak bileti

Thabana Ntlenyana Dağı

3482 metre yüksekliği ile ülkenin en yüksek dağı olan Thabana Ntlenyana Dağı, Afrika kıtasının güneyinde Lesothı sınırları içinde yer almaktadır. 1951 yılında ilk tırmanışın gerçekleştirildiği Thabana Ntlenyana Dağı’na tırmanışı gerçekleştirenler dağın zirvesinden ülkenin nefesleri kesen harika manzarasını izleme fırsatını elde etmektedir. Thabana Ntlenyana Dağı çeşitli hayvan ve bitki türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Tırmanışın çok zor olduğu unutulmamalıdır. Zorluğu geçerek varılan noktadan müthiş doğal kareleri yakalamak mümkündür. 

Sehlabathebe Ulusal Parkı

69.5 kilometrekarelik alana sahip olan Sehlabathebe Ulusal Parkı, ülkenin en büyük şehri ve aynı zamanda başkenti olan Maseru’da yer almaktadır. 1969 yılında ulusal park ilan edilmiş olan doğal alanda şelaleler, uçurumlar, kaya konutları ve havuzlar bulunmaktadır. Kaya sanatının yapıldığı bölgenin de bulunduğu Sehlabathebe Ulusal Parkı’nda çeşitli hayvan ve bitki türleri bulunmaktadır. Bütün bu güzellikleri keşfetmek ve kayadan yapılan sanatları görmek için ulusal park mutlaka ziyaret edilmelidir. 

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

İngiliz lezzetlerinin Afrika mutfağı ile harmanlanması sonucunca oluşan Lesotho yemeklerinin temel ürünleri, patates, sebze, pirinç, mısır unu ve deniz ürünleridir. Etrafını çevrelemiş olan Güney Afrika Cumhuriyeti’nden de yemek konusunda etkilenmiştir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nden pişirme teknikleri bakımından farklılık göstermektedir. Et yemeklerinin de çok fazla tüketildiği ülkede yerel yemekler küçük lokantalarda servis edilmektedir. Yerel lezzetleri tercih edenler küçük lokantaları, batı mutfağının lezzetlerini tercih edenler restoranları seçmelidir.